Záhradníctvo

Zlodej Osota: kontrolné opatrenia

Každý záhradník čelí problému eradikácie buriny na svojich pozemkoch. Existuje veľa druhov burín. Medzi nimi sú ročníky a trvalky. Je to oveľa jednoduchšie bojovať proti rastlinám, ktoré vyrastajú zo semien, než trvalé byliny s dlhým a rozvetveným koreňovým systémom.

Jednou z takýchto burín, ktoré prinášajú veľa problémov majiteľom pôdy, je prasnička. Pokiaľ ide o jeho vitalitu, táto rastlina je často porovnávaná s čuchom. Obe tieto buriny môžu byť vzkriesené aj z malého kusa koreňa, ktorý zostáva v zemi. Opatrenia na zničenie zelených škodcov v záhradách a záhradách - dôležitá etapa pre získanie bohatej úrody.

Legendy o Osote

Ľudia tvorili príbehy a legendy o takmer každej rastline. Nešla uniknúť sláve a zlodejovi. V starých časoch sa verilo, že táto burina bola vybavená nadprirodzenými vlastnosťami. Muž, ktorý sa vykoupal vo vývaru metra, sa stal prakticky zdravým. Poliaci pevne verili, že koreň čarodejnice (takzvaný bodliak prasníc) by zachránil zlé oko a iné triky čarodejníckeho sveta. Rusich pripísal poľnej rastline spojenie so zlými duchmi.

Podľa zachovanej legendy Boh povolal ľudí k nemu a dal každému užitočnú rastlinu. Satan, ktorý veril, že sa tiež snažil vytvoriť svet, požadoval, aby mu Pán dal niečo. Keď Boh dal oat Satanovi, apoštoli Petra a Pavol sa rozhodli, že rastlina je pre ľudí nevyhnutnejšia. Satan zapomenul na to, čo dostal ako dar, a spomenul si na slovo otosot. Rastlina nemala rád nečistú silu, pretože rozptýlila semená škodlivých burín po poliach, v záhradách a v záhrade, pozdĺž lesných hrán a pustatín, pozdĺž riek a jazier.

Ale toto je legenda, záhradníci tejto rastliny buriny pole prináša veľa problémov. Pozrite sa na fotografiu, akú výšku rastlina vedľa stromov.

Opis druhu

Ošípka je vysadená rastlinou rodu Astrova, Compositae. Trvalky s koreňovými výhonky.

Pôda je pomerne vysoká, môže rásť až 180 cm. Je veľmi ťažké zbaviť sa pružného poľného kalu, pretože centrálny koreň klesá na 50 cm a horizontálny koreň sa nachádza v hornej vrstve pôdy v hĺbke 6-12 cm, čo vytvára široko rozvetvený systém s obrovským počtom pupienkov ,

Kmeň poľnej buriny je rovný, na základni je drevnatý, s malými chrbtami. Vnútorný povrch drieku je dutý. Na výrez stonky alebo listu sa objaví biela mliečna šťava. Z tohto dôvodu niektorí záhradníci nazývajú poľovníckych jachtárov alebo podľa farby púčikov žltkastú.

Tmavo zelené listy sú špicaté, s zúbkovanými okrajmi. Listy nižšie sú nudné a horná doska je lesklá. Vytrhnutie bodliaka holými rukami je problematické.

Kvitnúca prasnice je dlhotrvajúca, začína na začiatku júna a trvá až do prvého mrazu. Zlaté žlté buriny sú zbierané v čistých košíkoch. Po kvitnutí, obrovské množstvo semien s chumákom na korune. Sú prenášané vetrom na dlhé vzdialenosti. Jedna rastlina plevelov dáva až 20 tisíc hnedých semien.

Rozmnožený poľný veverička, založená na opise, semená a vegetatívne. Zostávajúci segment koreňa po 3 mesiacoch prináša niekoľko nových rastlín, je jasne vidieť na fotografii.

Je to dôležité! Na jeseň zaniká nadzemná časť poľného kalu, ale koreň prežiaruje dobre.

Vo voľnej prírode je žltý a ružový bodliak (na snímke). Oba tieto druhy sa môžu usadiť v záhradách.

Kontrolné opatrenia

Varovanie! Ako vyplýva z popisu rastliny, nie je tak ľahké odstrániť polia azota zo záhrady.

Ale je potrebné sa ho zbaviť. Aký je najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, pretože hlavnou vecou je získať zeleninu a ovocie, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a sú bezpečné pre ľudí a zvieratá.

Odpoveďou na otázku, ako sa vysporiadať s bleskom, treba poznamenať, že existujú jemné a agresívne spôsoby riešenia tejto škodlivej buriny:

 • chemická úprava;
 • mechanické metódy;
 • ľudové prostriedky.

Chemické spracovanie

Používanie chemických prípravkov na kontrolu rozmrazovania v teréne nie je vždy možné. Koniec koncov, majitelia pôdy sa dnes snažia pestovať ekologické produkty, ktoré sú bezpečné pre ľudí a zvieratá. A akákoľvek chémia a najmä herbicídy, s výnimkou ničenia burín, otrávia pôdu. Preto je možné využívať hurikán, Tornado, Roundup, Arsenal a iné lieky na boj proti hromovým vlnám v oblastiach, ktoré nebudú vysadené v bežnom roku. Prostriedky na kontrolu buriny možno použiť na cesty, pozdĺž plotu, kde kultivované rastliny nerastú. Osamelé rastúce buriny a prasnice môžu byť zničené pozdĺžne, ako je znázornené na fotografii.

Varovanie! Na zriedenie roztoku na ničenie bodliakov a iných burín by malo byť prísne podľa pokynov.

Keď pracujete s chemikáliami na mieste, pokúste sa nespadnúť na kultivované rastliny. Počas spracovania burinových rastlín sa skutočne spaľuje zelená hmota. Na ošetrovanie plôch plných plevelmi je potrebné zvoliť suché počasie bez vetra.

Opatrenia na kontrolu buriny musia byť spojené s bezpečnosťou:

 1. Je potrebné pracovať v rukaviciach, oblečení s dlhými rukávmi as obväzom na tvári.
 2. Po ošetrení útesu umyte všetky vystavené časti tela teplou vodou a saponátom.
 3. Zvyšky roztoku sa nemôžu naliat nikde, je lepšie ich vyhodiť do ošetrenej oblasti.
 4. Postrekovač je dôkladne opláchnutý.
 5. Počas dňa sa snažte nechať oblasť s ošetrenými burinami detí a zvierat.

Mechanický dopad

Je možné zničiť žlté alebo ružové prasnice bez chemikálií, ak sa staráte o záhradu, plemená a cesty v čase.

Najčastejšie rastlina prasnička rastie na zemiakovom poli, na záhrade repy a mrkve. Keď sa objavia malé výhonky, môžu byť vykorenené. Riziko, že malé časti koreňa zostávajú v pôde však vždy zostávajú. To je často napísané záhradkármi v recenzii: bojujeme, bojujeme s bodliakom, ale nemôžeme sa ho zbaviť.

Zemiaky sú spracované na sezónu niekoľkokrát a v rukách zahradníkov vrtáky a lopaty. Odstránením nadzemnej časti pôdy opakovane môžete oslabiť koreň a tráva prestane rásť.

 1. Najlepšie je vyčistiť pôdu od koreňov poľného bodliaka po zbere. Podkopávanie s vidličkou vytiahnite rastlinu s koreňom. Snažte sa, aby sa semená nevytratili, aby ste nezvýšili svoju prácu na nasledujúci rok.
 2. Vypustené buriny môžu byť použité ako kompost. Korene nemožno ponechať, rýchlo sa zakrúžia. Pôda sa neuvoľňuje, takže semená burín zostávajú na povrchu zmrazené počas zimy.
 3. Miesto, kde žije žltá prasnica, rastie rýchlo, môže byť pokrytá agrofibrom, strešná plsť, lepenka, pokrytá stavebným odpadom. Pod týmto prístreškom vytvára vysokú teplotu, všetky buriny zomierajú.

Ľudové opravné prostriedky

Vzhľadom k tomu, že záhradný záchranca už dávno sužoval záhradníkov, naši predkovia prišli s mnohými zaujímavými spôsobmi, ktoré sú pre ľudí bezpečné. Toto nám oznamujú naši čitatelia. Tu sú niektoré užitočné tipy:

 1. Na pozemku s veľkým množstvom žltých kecy je naplnená hrubá vrstva pilín. Rastliny sa nemôžu dostať cez hrúbku, koreň je napokon vyčerpaný a zomrie.
 2. Ako sa zbaviť burín s sideratov? Vysekávanie poľa s strukovinami, lucerny, vetchom, lupínom, žito, horčicou, môžete dosiahnuť 100% zničenie prasnice. Keď rastliny rastú, sú pokryté hustým materiálom a zostanú v tomto stave až do jari. Zelení sa nielen zbavia burín, ale aj zlepšia úrodnosť pôdy.
 3. Osote nemá rád okolie s pšenicou. Ak zasievate zrno v oblasti s touto burinou, prestane rásť.
 4. Použitie amoniaku pri postreku poľného siatia - efektívnym spôsobom. Kbelík s vodou bude vyžadovať najmenej 6 fliaš amoniaku. Po prvé, nadzemná časť zomrie a potom koreň. Pri spracovaní je potrebné používať osobné ochranné prostriedky.
Tip! Buriny musia byť zničené za slnečného, ​​bezvetrého dňa.

Pravidlá pre ničenie burín:

záver

Vaša práca nebude márna, ak bude starostlivosť o miesto pravidelná. Uvoľnenie, ručné odstránenie buriny, vrátane bodliaka, použitie ľudových prostriedkov vám umožní získať bohatú úrodu zeleniny, ovocia a bobúľ.

V závere článku by sme chceli poznamenať, že všetky typy plazí sú liečivé byliny. Ich liečebné vlastnosti boli známe našim predkom. Zozbierajte liečivé rastliny na miestach vzdialených od ciest.