Záhradníctvo

Hnojivá pre uhorky: fosforečné, zelené, prírodné, z vaječných škrupín

Ak chcete pestovať chutné a chrumkavé uhorky, aby ste si ich mohli vychutnať počas celého leta a vytvoriť zvyčajné zásoby na zimu, každý záhradník to považuje za svoju posvätnú povinnosť. Nie je však ľahké, aby sa s touto úlohou vyrovnali všetci, pretože uhorky sú kultúra náročná na teplo aj vlhkosť a intenzívnu výživu. Nakoniec a chcem zostať viac. Pretože na voľnej, dobre naplnenej organickej pôde, uhorka sama rastie takmer bez ďalšieho hnojenia. Ale nie všetci majú podobné pôdy. Tiež musia byť schopné vytvoriť. A chcem tu a teraz pestovať uhorky. Preto je obliekanie uhoriek takmer povinnou položkou v starostlivosti o túto plodinu. Najmä preto, lebo na ne reagujú s veľkou vďačnosťou.

Kŕmenie: čo sú

Každý vie, čo je najtradičnejší tekutý obväz - keď sa v potrubí s vodou zriedi trochu tekutej kvapaliny a naliať uhorky pod koreň. Podobne môžete robiť aj s práškovými a kryštalickými pevnými hnojivami, ktoré sa predtým rozširovali vo vode. Všetky tieto metódy sa nazývajú jedným slovom - kŕmením koreňmi.

Môžu byť minerálne a organické. Hnojivá na minerálne dresingy sa zvyčajne nakupujú v obchodoch. Organické hnojivá je možné zakúpiť aj v hotovej podobe, čo je veľmi výhodné pre obyvateľov mesta - letných obyvateľov, ktorí nemajú kam zložky na tieto obväzy. Ale častejšie sú pripravené na vlastnom mieste z rôznych zložiek: hnoj, vtáčie trus, tráva, seno, popol, atď.

Existuje aj celá trieda obväzov, keď niektoré látky, ktoré tvoria užitočnosť na uhorky, sa rozpúšťajú alebo infúzia na nejaký čas vo vode a potom sa výsledné uhorky krmiva rozstrekujú zhora nadol. Naše babičky používali na tento účel metly, zatiaľ čo moderný priemysel vytvoril celú armádu všetkých druhov postrekovačov, od ručných po automatické.

Táto operácia sa nazýva kŕmenie uhoriek alebo listov. Koniec koncov, rastliny sa dostávajú cez listy, nie cez korene, čo znamená, že všetky živiny sú absorbované niekoľkokrát rýchlejšie. V dôsledku toho sa účinok tohto postupu stáva dosť viditeľným, čo sa nemôže radovať z oka záhradníka. Možno to je dôvod, prečo v poslednej dobe populárne kŕmne uhorky.

Navyše, uhorky, na rozdiel od rovnakých paradajok, ako tieto postupy, pretože sa celkom priaznivo týkajú účinku vysokej vlhkosti. Je len potrebné vziať do úvahy, že kŕmenie listov na uhorky bude oveľa efektívnejšie v chladnom, zamračenom počasí.

  • Po prvé, pri nízkych teplotách korene začínajú absorbovať živiny z pôdy oveľa horšie, čo znamená, že kŕmenie listov bude potrebné vhodnejšie.
  • Po druhé, pri oblačnom počasí je menšia pravdepodobnosť popálenia listov uhoriek pri súčasnom postreku a opaľovaní. V každom prípade je preto lepšie kŕmenie listov skoro ráno alebo večer, keď je slnko stále alebo nie.

Varovanie! Pri použití konvenčných hnojív na kŕmenie listov sa ich koncentrácia zvyčajne vykonáva dvakrát až trikrát menej ako tradičné.

To sa deje tak, že okrasné listy sa nespália.

Minerálne hnojivá

Prvá vec, ktorá vám príde na myseľ, keď potrebujete premýšľať o hnojive pre uhorky, je použitie minerálnych hnojív. V skutočnosti sa v posledných desaťročiach stali prostriedkom na tradičné kŕmenie väčšiny rastlinných a záhradníckych plodín vďaka ľahkému použitiu a rýchlosti vystavenia.

azofoska

Jedná sa o jedno z najpopulárnejších hnojív na použitie, vrátane pri pestovaní uhoriek. Nitroammofoska (azofoska) - je komplexné hnojivo, ktoré obsahuje všetky tri najdôležitejšie batérie v rovnakých pomeroch. Rozpúšťa sa dobre vo vode. Pri príprave roztoku hnojiva na koreňový obliekanie sa 1 polievková lyžica azofosky zriedi v 10-litrovej nádobe s vodou.

Tip! Na kbelíku získaného roztoku je dobré pridať 1 šálku popola z dreva. To ju obohatí o rôzne mikroelementy.

Pri kŕmení uhoriek sa jeden liter tohto roztoku naleje pod koreň každého kríka. Pôda pod uhorkami musí byť predtým mokrá.

Ak chcete vykonávať listové kŕmenie s azofoskoy, potom znížte koncentráciu o polovicu a urobiť to pred ovocím nastaviť. Keď sa objavia prvé vaječníky, je lepšie prejsť na koreňové dresingy a používať iné hnojivá s vysokým obsahom draslíka.

Močovina alebo karbamid

Ak naliehavo potrebujete nasýtiť rastliny uhoriek dusíkom, potom sa na tento účel zvyčajne používa močovina. V prípade akútneho nedostatku dusíka sa 40 g látky zriedi v 10 litroch vody, ak sa vyžadujú preventívne doplnky, potom sa môže použiť 15 až 25 gramov na 10 litrov vody. Prečo práve karbamid? Na rozdiel od dusičnanu amónneho neublíži rastliny uhorky pri aplikácii na listy. Ale nemali by ste byť s ním ani horliví - vždy je lepšie podviesť dusíkom.

superfosfát

Počas kvitnutia uhoriek av ďalších obdobiach sú ďalšie živiny pre rastliny dôležitejšie, napríklad fosfor. Najjednoduchším kŕmením bude použitie superfosfátu v koncentrácii 35 gramov na 10 litrov vody. Treba mať na pamäti, že superfosfát je veľmi slabo rozpustný vo vode. Zvyčajne skúsení záhradníci používajú nasledujúci trik: požadované množstvo látky sa naleje do vriacej vody a trvá asi deň. Potom sa usadenina starostlivo odfiltruje a roztok hnojiva sa uvedie do pôvodného objemu.

Iné druhy hnojív

Na hnojenie uhoriek, tradičných koreňov a listov, bolo v posledných rokoch výhodné použiť rôzne komplexné hnojivá, medzi ktoré patria najpopulárnejšie odrody:

  • Kryštál - toto hnojivo je z mnohých rôznych značiek, ktoré sa líšia v pomere živín v nich. Je dôležité, aby v jeho zložení nebol žiadny chlór, ale v chelátovej forme je prítomný horčík, síra a množstvo najdôležitejších stopových prvkov. Táto forma značne uľahčuje ich stráviteľnosť rastlinami. Dusík v hnojivom kryštáliku je v amidickej forme, ktorý je ideálny na obliekanie listov. Na kŕmenie uhoriek si môžete vybrať špeciálny alebo zelený kryštál. Zloženie NPK v ňom je 18:18:18, takže je to univerzálne hnojivo. Ideálne je aj uhorka, ktorá bola špeciálne navrhnutá pre uhorky. NPK v ňom je 14:11:31, takže sa dá použiť v ľubovoľnom štádiu vývoja a na akomkoľvek type pôdy.
  • Majster - ak vyššie opísané hnojivo bolo duchovným dieťaťom Holandska, potom hlavné hnojivo je produktom talianskej spoločnosti Valagro. Vo zvyšku rôznych zložení a účinkov na rastliny sú veľmi podobné. Veľmi dobre sa rozpúšťa vo vode, takže sa môže použiť ako na napájanie pod koreň a na obväz nad listom. Navyše prítomnosť horčíka vám tiež umožňuje používať majstra na obliekanie počas kvitnutia a plodov uhoriek, keď je tento prvok životne dôležitý.
  • Plantofol je vysokokvalitné komplexné hnojivo tiež z Talianska, ktoré je špeciálne určené pre rastliny na hnojenie listov.

Organické hnojivo

V posledných rokoch sa mnohí záhradníci stále viac obracajú na chemických hnojivách a chcú vlastné ruky pestovať uhorky, ktoré sú prirodzené a šetrné k životnému prostrediu.

Bylinné infúzie

Samozrejme, klasické organické hnojivá sú infúzie na báze hnoja alebo trusov vtákov. Ale v posledných rokoch, keď kŕmenie zvierat a hydiny s rôznymi krmivami, je nemožné zaručiť úplnú bezpečnosť dokonca aj také infúzie. Preto sa používanie takzvaných zelených hnojív stáva čoraz obľúbenejším.

Zvyčajne je toto hnojivo pripravené nasledovne - každá kapacita od 50 do 200 litrov je naplnená na 2/3 trávou plevelmi: žihľava, púpava, quinoa, lopuch, snytya, pšeničná tráva atď. Nádoba sa naplní hornou vodou, pokrytou viečkom a nechá sa niekoľko týždňov vylúhovať. ,

Tip! Keď sa objaví zvláštna chuť, môžete doplniť niektoré droždie, polievku z popola, srvátky, chlebových kôrov, vaječných škrupín a iného potravinového odpadu, aby ste obohatili stopovými prvkami.

Tekutina sa musí miešať denne. Po určenej dobe sa zelené hnojivo môže zriediť v pomere 1:20 a použiť výsledný roztok na kŕmenie uhoriek postrekom a zalievaním pod koreň.

Veľmi užitočné pre infúziu seno z kŕmnych listov. Aby sa to dosiahlo, konzervované seno sa naleje s vodou v pomere 1: 1, niekoľko dní sa infúzie a potom prefiltruje. Výsledný roztok slúži nielen na kŕmenie, ale aj na ochranu rastlín uhorky pred múčnatkou. Seno môže byť získané rezaním zeleného hnoja zasiateho v zime. Stačí stačiť niekoľko týždňov na ulicu v daždi av lete už bude dostatok sena.

Izabion

V poslednej dobe bola švajčiarska spoločnosť Syngent na ruskom trhu uvoľnená nové biologické hnojivo - Izabion. Tento prípravok pozostáva z 62,5% aminokyselín a peptidov. Je schopný preniknúť do rastlín uhoriek pomocou bežnej difúzie, urýchľuje prekonanie rôznych hladov. Prepravuje rôzne batérie v kombinácii s hnojivami. Je to rastový biostimulátor. Pri listových hnojeniach uhoriek sa 20 g látky rozpustí v 10 litroch vody.

Niektoré ľudové prostriedky

Vajcia hnojív je populárne u mnohých záhradníkov. Ak máte kyslú pôdu, môžete ju použiť pri transplantácii sadenice uhorky do otvorenej zeme. Škrupiny sú najlepšie prevzaté zo surových vajec, ktoré neboli varené. Na použitie ako hnojivo sa odporúča dôkladne vyseknúť. Vajcia sa môže pridať priamo do pôdy na deoxidáciu pôdy a kŕmenie s vápnikom. Ale tento spôsob aplikácie nie je veľmi účinný, pretože vápnik z jeho zloženia je slabo absorbovaný koreňmi uhoriek.

Varovanie! Je to oveľa efektívnejšie pridať ho do kompostu a potom v ďalšej sezóne bude môcť dať viac ako 90% vápnika a toto bude slúžiť ako úžasné hnojivo pre uhorky.

Aj z vaječného plášťa pripravte infúziu na aplikáciu na listy. Za týmto účelom sa škrupina z 5 vajec dôkladne rozdrví a naleje sa 1 litrom teplej vody, po ktorej sa nakreje 5 dní. Vzhľad špecifického zápachu naznačuje, že infúzia pre kŕmenie listov je pripravená.

Pravdepodobne mnohí počuli o kŕmení banánmi. A to nie je prekvapujúce, keďže banány obsahujú významné množstvá draslíka, ako aj horčík, vápnik a fosfor. Uvedené prvky sú obzvlášť potrebné pre uhorky v období kvitnutia, a to najmä počas dozrievania ovocia. Najmä draslík a horčík zvyšujú počet vaječníkov a preto majú priaznivý účinok na výťažok.

Existuje mnoho spôsobov, ako vytvoriť banánové kôry hnojivo. Najlepšou možnosťou je však nasledovné: Koža 3-4 banánov bez chvostov sa umiestni do 3-litrovej nádoby, naplní sa úplne filtrovanou vodou (bez chlóru) a nechá sa 4 až 5 dní. Potom sa roztok prefiltruje, dvakrát sa zriedi a niekoľkokrát sa nastriekajú na uhorky s intervalom 10 dní.

Zaujímavé je, že aj obyčajná brilantná zelená môže slúžiť ako hnojivo na kŕmenie uhoriek. Je pravda, že toto riešenie bude vo väčšej miere slúžiť na ochranu rastlín pred múčnatkami a inými hubovými chorobami. Pri príprave je potrebné zriediť 40 kvapiek zelených látok do 10-litrovej nádoby s vodou. Zalievanie uhorky postele s koncentrovanejším roztokom brilantnej zelene (10-litrová nádoba s vodou) pomôže zbaviť sa slimákov.

záver

Ak chcete pestovať bohatú úrodu chutných a chrumkavých uhoriek, môžete si vybrať niektorú z hnojív. Snažíte sa kombinovať ich v rôznych sekvenciách, môžete odvodiť svoj vlastný ideálny vzorec na kŕmenie uhoriek, ktorý potom odovzdáte ďalším generáciám.