Výstavba

Ako vytvoriť skleník na pestovanie uhoriek po celý rok

Skleník na pestovanie uhoriek po celý rok je stacionárna miestnosť, v ktorej musia byť udržiavané optimálne podmienky pre rast a plodnosť tejto teplomilnej populárnej zeleniny. Bežné skleníky krajiny sú zle vhodné na ochranu uhoriek pred zimnými mrazmi a jesennou jarou. Sú dobré iba v lete a začiatkom jesene. Ak chcete získať dobrú úrody uhoriek v skleníku po celý rok, je potrebné zabezpečiť najpohodlnejšie podmienky pre zeleninu:

  • teplotné podmienky;
  • úroveň pôdnej vlhkosti a vzduchu;
  • ventilácia;
  • dobré svetlo;
  • včasné zavlažovanie;
  • vysokokvalitný vrchný obväz a starostlivosť o únik.

Pestovanie uhoriek v skleníku počas celého roka je veľmi nákladné, náklady sa môžu vyplatiť len vtedy, keď sa predávajú veľké množstvá zeleniny.Existuje mnoho požiadaviek na používanie skleníka po celý rok.

Najlepším materiálom pre skleník bude polykarbonát. Dosky tohto materiálu dokonale prenášajú svetlo, poskytujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu a slúžia ako dobrý tepelný izolátor. Najpohodlnejší spôsob montáže polykarbonátovej štruktúry na kovový rám. Je zhotovená z rúr, na ktorých je ľahké vyrobiť príslušenstvo pre budúce steny. Predtým sa kovová konštrukcia musí natrieť, aby sa materiál chránil pred hrdzou, pretože rastúce uhorky majú vysokú vlhkosť počas celého obdobia rastu.

Varovanie! Kovový rám poskytne pevnosť konštrukcie a bude trvať niekoľko rokov.

Vykurovanie v skleníku

Uhorky sú teplomilné rastliny, ktoré nerastú pri slabom osvetlení a nízkych teplotách. Semená alebo sadenice sa môžu pestovať iba v pôde na teplotu pôdy nie nižšiu ako + 12 ° C a počas celej životnosti rastliny by sa teplota vzduchu mala udržiavať na +20 ... + 25 ° С. V lete a na začiatku jesene zelenina rastie krásne na otvorenom teréne alebo v skleníku pokrytom obyčajným plastovým obalom.

Ale s cieľom pestovať uhorky po celý rok je potrebné dodať skleníku s dodatočnými zdrojmi tepla. Najjednoduchším spôsobom je inštalácia pece v strede budovy, ktorá je ohrievaná uhlím alebo drevom. Táto metóda vykurovania si však vyžaduje neustále sledovanie, pretože drevo a uhlie rýchlo padajú a krátko sa zohriajú.

Alternatívnou metódou je konštrukcia špeciálnej pece, ktorá pracuje na pilinách. Piliny úplne dlhšiu dobu spaľujú ako palivové drevo a teplota po úplnom spaľovaní trvá až 10 hodín. To je dostatočné na to, aby sa sklo v noci ohrialo.

Najspoľahlivejšou a najdrahšou možnosťou je vytvoriť samostatnú kotolňu, ktorej potrubia spájajú skleník s kotlom a ohrievajú vodu. V tomto prípade je palivo kvapalné, tuhé alebo plynové a zdrojom tepla je vodná para prichádzajúca pozdĺž skleníkového obvodu a udržiavanie teploty na požadovanej úrovni okolo hodiny. Ale táto metóda vykurovania je extrémne drahá, takže je vhodná len pre veľké priemyselné skleníky, ktoré dodávajú veľké veľkoobchodné predajne a obchody so zeleninou.

Osvetlenie skleníka

Polykarbonátové materiály prenášajú slnečné svetlo dobre, ale v zime je svetlo oveľa kratšie. A uhorky potrebujú jasné osvetlenie 13-14 hodín denne. Preto pestovanie tejto zeleniny v skleníku po celý rok nebude robiť bez ďalších svetelných zdrojov. Na tento účel sa používajú rôzne metódy:

  1. Špeciálne svietidlá určené pre skleníkové rastliny. Ich výhody spočívajú v tom, že sú najvhodnejšie na podporu procesu fotosyntézy v listoch rastlín a sú lacné a mínus je problém s inštaláciou takýchto zariadení.
  2. Energeticky úsporné ortuťové výbojky poskytujú dostatočné množstvo svetla, ale sú pomerne krátke a vytvárajú ťažkosti pri likvidácii.
  3. Záhradné osvetľovacie zariadenia je možné použiť aj v skleníku, ale zaberajú dosť priestoru a vyzerajú ťažkopádne.
  4. Vstavané LED svetlá vyzerajú skvele, ale ich inštalácia je drahá.

Dodatočné osvetlenie v skleníku na pestovanie uhoriek je jednou z hlavných podmienok pre získanie úrody, takže v každom prípade budete musieť vybrať jednu z možností. Pred inštaláciou skleníka je tiež potrebné vybrať najviac osvetlenú oblasť, ale najlepšie na strane bezvetrie, pretože prievan a zmena teploty môže nepriaznivo ovplyvniť pestovanie zeleniny.

Úprava pôdy

Pred vytvorením lôžok pre uhorky je potrebné pripraviť pozemok. Najskôr odstráňte hornú vrstvu o hrúbke 5 - 10 cm, aby ste sa zbavili častí iných rastlín a možných škodcov. Potom sa na pôdu spracuje bielidlo alebo síran meďnatý. Je to nevyhnutné pre konečné ničenie škodlivých mikroorganizmov, ktoré sú v pôde.

Čistená pôda oplodnená rôznymi minerálmi obsahujúcimi dusík, draslík, fosfor. Je vhodnejšie použiť hotové hnojivá určené na pestovanie uhoriek. V niektorých prípadoch je pôda navyše kŕmená hnojom a vtákmi, ale vo veľkom skleníku bude najlepšou voľbou používanie priemyselných hnojív. Ak sa v skleníku vysadia semená uhoriek, prvé výhonky budú musieť počkať niekoľko dní.

Keď kultivácia sadením po spracovaní pôdy tvoria lôžka až 30 cm a vzdialenosť pol metra medzi nimi. Na lôžkach je potrebné urobiť otvory, ktoré udržiavajú vzdialenosť až 30-40 cm. Je to nevyhnutné, aby budúce uhorky nie sú navzájom rušivé.

Pred výsadbou sadeníc sa studňa napojená vodou, slabým roztokom mangánu alebo soli, ktorá opäť dekontaminuje zem a vytvorí chovnú plochu pre mladé a slabé korene. Potom sa sadenice umiestnia do výklenku a posypú hustou vrstvou pôdy.

Starostlivosť o uhorky v skleníku

Už vo fáze výsadby je potrebné zabezpečiť mriežku, na ktorú budú viazané dlhé výhonky zeleniny. Štiepia sa s dĺžkou 50 cm, čím vytvárajú viacvrstvový ker: spodné a stredné výhonky sa musia zviazať nad prvým listom, na vrchole - nad druhým. Všetky sekundárne stonky s mŕtvymi vaječníkmi a suchými listami by sa mali ihneď odstrániť, inak by mohli narušiť tvorbu plodov.

Veľké celoročné skleníky sú obvykle vybavené automatickým zavlažovacím systémom. Je to drahá technológia, ale šetrí čas. Ak nie je príležitosť na nákup a inštaláciu automatizácie, môžete to urobiť s tradičným ručným zavlažovaním. Potrebujete len zabezpečiť, aby voda nebola studená, najmä v zime, keď je teplota vzduchu a pôdy tak ťažké udržať na správnej úrovni.

Vlhkosť v skleníku by mala byť približne 90% a pôdna vlhkosť - 50%. Systém vetrania je však tiež povinný, pretože vysoká vlhkosť a relatívne nízke teploty vzduchu a pôdy môžu viesť k vzniku sivého hniloby, čo môže zničiť celú plodinu.

V chladnej sezóne, uhorky potrebujú najmä ďalšie zdroje živín. Hnojivá rozpustné vo vode, ktoré striekajú na listy, účinne zvládajú tento problém. Na trhu veľký počet takýchto výrobkov, ktoré sú určené špeciálne pre pestovanie uhoriek v skleníku po celý rok.

Aj keď sú v skleníku vytvorené všetky podmienky pre rast zeleniny, je lepšie vybrať hybridné odrody, ktoré sú menej citlivé na mráz, vlhkosť, umelé svetlo a iné nepriaznivé faktory, ktoré vznikajú v neskorých jesenných a zimných mesiacoch.

Zvláštnosťou takýchto druhov uhoriek je nielen ich odolnosť voči ťažkým podmienkam, ale aj rýchlosť dozrievania plodov, čo umožní zbierať bohatú úrodu počas celého roka.