Záhradníctvo

Najlepšie jahody na jar

Pestovanie chutných a voňavých jahôd vo vašej záhrade nie je tak jednoduché. Niektoré odrody potrebujú osobitnú starostlivosť. Bez neho budú jahody rastúce plytké a samotné kríky nebudú dobre rásť. Takéto náladové bobule vyžadujú opatrnú a primeranú starostlivosť, ktorá zahŕňa pravidelné zalievanie, uvoľňovanie pôdy, odstraňovanie burín a kŕmenie. V tomto článku budeme hovoriť o kŕmení. A konkrétnejšie, ako nakŕmiť jahody na jar.

Starostlivosť o jahody

Starostlivosť o jahody začína bezprostredne po roztopení snehu. Najprv sa z uzavretých postelí odstráni prístrešky. Jahodové postele by sa mali úplne očistiť od minuloročných rastlín. Samotné kríky by sa mali čistiť, odstránením všetkých sušených listov, kníh a stopiek kvetov. Je potrebné odstrániť mŕtve rastliny z lôžok, ak existujú. Namiesto takých kríkov môžete pestovať mladé sadenice. To by sa malo robiť na začiatku jari, aby sa sadenice mali čas usadiť sa až k nástupu tepla. Okrem toho je ľahké uvoľniť pôdu okolo krídiel. Malo by sa pamätať na to, že jemné korene jahôd sa veľmi ľahko dotýkajú. Uvoľnite iba potrebu hornej vrstvy pôdy. Nasleduje mulčovanie pôdy alebo obnovenie starého mulča.

Je to dôležité! Všetky odpadky zozbierané z lôžka sa musia spáliť. Preto sa škodcovia a choroby nebudú môcť rozšíriť cez rastliny.

V tomto štádiu sa rastliny ošetrujú pre škodcov a rôzne choroby. Finančné prostriedky na to môžete zakúpiť v špecializovaných predajniach. Perfektne Bordeaux kvapalina, rovnako ako rôzne prípravky na báze medi. Ak je to potrebné, postup by sa mal zopakovať.

Vizuálne vidíte, ako zvládnuť kríky a starostlivosť o jahody na jar vo videu nižšie.

Význam jarného krmiva

Jarné kŕmenie jahôd je veľmi dôležité pre získanie dobrej úrody. Živiny pomáhajú jahôd rastie a bud. Je veľmi dôležité, aby sa pri podávaní krmiva nepreháňalo, mohlo to nepriaznivo ovplyvniť vývoj kríkov. Nadbytočné hnojivo stimuluje príliš aktívny rast samotného kríka, ale nedovolí rastline tvoriť vaječníky a ovocie.

Varovanie! Časté alebo príliš zriedkavé obväzy neprinesú požadovaný výsledok.

Kŕmne listy

Najvyššie obliekanie jahôd na začiatku jari znamená nielen koreňový systém hnojív, ale aj samotný krík. Jahody sa zvyčajne postriekajú roztokmi z dusíkatých hnojív, ako aj organickými látkami. Hnojenie listov podporuje dobrý rast a tvorbu vaječníkov. Vďaka postreku sa živiny absorbujú priamo do listov. Je potrebné urobiť takýto vrchný obväz večer. Je dôležité, aby bolo počasie suché a bezvetrie.

Na tieto účely môžete použiť aj špeciálne kombinované hnojivá. Zahŕňajú tieto prvky:

 • fosforu;
 • dusík;
 • draslíka;
 • horčík;
 • meď;
 • železo;
 • mangánu;
 • bor.

Prvé štyri prvky pôsobia a rastliny ich pohlcujú oveľa rýchlejšie a zvyšok je o niečo pomalší. Z tohto dôvodu je potrebné veľmi opatrne nastriekať puzdrá tak, aby hnojivo bolo rozmiestnené v celom púzdre. Často na jar zvyšuje výťažok jahôd napájaných močovinou, ktorá má iný názov - močovina. Vysoký obsah dusíka v tomto hnojive vám umožní pestovať silné a zdravé kríky.

Ako podávať jahody na jar

Mnohí záhradníci a záhradníci sa čudujú, ako kŕmiť jahody na jar, aby získali dobrú úrodu. Niektorí hovoria, že nie je nič lepšie ako organické hnojivá, iní uprednostňujú minerálne zmesi. Je potrebné zistiť, aké kroky majú tieto a iné, aby určili lepší spôsob, ako kŕmiť svoje jahody.

Minerálne hnojivá majú dobrú účinnosť. Ide však o chemikálie a nesprávne použitie môže mať zlé dôsledky. Použitie minerálnych komplexov by malo byť veľmi opatrné. Počas kŕmenia musíte presne dodržiavať pokyny. Predávkovanie minerálnych hnojív nedosiahne lepšie výsledky, ale naopak môže poškodiť rastliny.

Je to dôležité! 2 týždne pred začiatkom plodu by malo zastaviť aplikáciu minerálnych hnojív.

Organické hnojivá majú aj svoje výhody a nevýhody. Nesmú mať taký silný vplyv na veľkosť ovocia, ale sú úplne prirodzené a nebudú poškodzovať ľudské zdravie. Organické látky, ako napríklad kravský hnoj a výkaly vtákov, môžu byť aplikované na pôdu vo veľkých množstvách. Rastliny neberú viac z nich, než potrebujú. Je tiež dobré použiť drevený popol pre jahodové hnojivo. Vykonáva kŕmenie koreňa i listov. Z jej kuchárov, ktoré majú pozitívny vplyv na vývoj kríkov.

Jód ako hnojivo pre jahody

Ak chcete kŕmiť jahody s jódom, potrebujete 2 lieky:

 • jodid draselný;
 • manganistan draselný.

Najlepšie obväzy s roztokom založeným na týchto látkach pomáha zbaviť sa škodcov a niektorých chorôb. Jód aktívne bojuje proti šedej hnilobe a výskytu škvŕn na listoch rastlín. Navyše, toto riešenie je schopné nasýtiť jahody skoro na jar s dôležitými stopovými prvkami. Na prípravu nutričnej zmesi na báze jódu je potrebné v jednej nádobe zmiešať jednu lyžicu jódu, manganistan draselný na špičke noža a 10 litrov vody. Použite pripravenú zmes na zalievanie jahôd.

Varovanie! Pred podaním jódu jódom odporúčame poprašiť popol na puzdrách.

Jahoda starostlivosť na jar a kŕmenie s kyselinou boritou

Pred začatím podávania jahôd kyselinou boritou je potrebné pripraviť postele. Prvým krokom je uvoľnenie pôdy so záhradnou vidlicou v hĺbke približne 10 cm Aby sa v priebehu procedúry nepohnali jahody, odporúčame posypať slamku alebo listy medzi riadkami.

Potom si môžete rastliny napiť so špeciálnou rastlinnou infúziou bylín. Pre jeho prípravu je potrebné zberať žihľavy a pripraviť veľký kontajner. Mal by to byť tretí naplnený žihľavou, a potom nalejte vodu cez okraje. Ako také by sa hnojivo malo podávať infúziu 2 alebo 3 dni. Kontajner s infúziou môže byť ponechaný priamo vo dvore alebo umiestnený v skleníku. Zriedenie zmesi nie je potrebné. Opatrne vháňajte každý kríž výživnou infúziou.

Teraz môžete začať kŕmiť jahody roztokom kyseliny boritej. Príprava tejto zmesi je veľmi jednoduchá. Do 30 litrov vody rozpustite 10 gramov kyseliny boritej. Roztok sa napojuje rýchlosťou 1-1,5 litra na puzdro.

Boritá kyselina pomáha jahôd tvoriť vaječník, takže takéto hnojivo je jednoducho potrebné na získanie štedrej úrody. Pred kvitnutím je potrebné kŕmiť týmto roztokom. Potom sa rastliny postriekajú škodcami a chorobami.

Najvyššie obväzové kríky ľudových prostriedkov

Ako hnojivo pre jarné jahody sa na zvýšenie výnosu používajú rôzne ľudové metódy. Napríklad mnohí záhradníci preferujú infúziu žihľavy, ktorej príprava bola uvedená vyššie. Toto hnojivo obsahuje dostatok živín. Robia rastlinu zdravší a silnejší.

Vyššie uvedená infúzia receptov sa nemusí riediť. Teraz sa naučíme variť koncentrovanejšiu zmes. Tieto metódy sú rovnako užitočné pre jahody, ale druhá vám umožňuje podávať viac krúpov. Aby ste to urobili, zbierajte mladú žihúňu bez vzdelaných semien. Naplnila pripravený kontajner na okraje. Potom žihľava nalieva vodu.

Varovanie! Na prípravu infúzie je najlepšie použiť plastové alebo smaltované nádoby.

Infúzia zostáva na slnečnom mieste. Musí sa plaviť po dobu 2 týždňov. Zmes miešajte každý deň. Pripravená infúzia by mala dobre peniť a spôsobiť výrazný nepríjemný zápach. Teraz je možné ju odčerpať a pokračovať priamo k prívodu rastlín.

Predtým sa infúzia musí zriediť vodou, na 1 liter fermentovanej zmesi bude potrebných 10 litrov destilovanej vody. Na oplodnenie jahodového kefa by ste mali mať aspoň jeden liter živnej zmesi.

Kŕmenie s kvasinkami na zvýšenie výnosov

Tento spôsob kŕmenia jahôd sa stal populárnym nie tak dávno. Avšak výsledky používania kvasníc sú úžasné. Najlepšie je, aby sa takéto hnojivo na jar posilnilo rastliny počas vegetačného obdobia. Ďalej sa jahody kŕmia kvasinkami počas plodov a na jeseň po zbere.

Je to dôležité! Neodporúča sa vykonávať subkortexu kríkov kvasinkami viac ako 3 krát za sezónu.

Na prípravu zmesi živín vhodných pre suché i normálne kvasinky. Je tiež potrebné pripraviť bežnú dvojlitrovú plastovú fľašu, je veľmi výhodné pripraviť kvasinkový štartér. Celý proces varenia je nasledujúci:

 1. 100 gramov suchého droždia by sa malo zriediť v 2 litroch obyčajnej teplej vody pridaním 2 polievkových lyžíc granulovaného cukru.
 2. Fľaša je pevne uzatvorená a pretrepávaná tak, aby boli komponenty dobre zmiešané.
 3. Pri príprave zmesi bežných kvasníc by mali byť použité 2,5 litra vody na 0,5 kg samotných kvasníc.
 4. Po rozpustení kvasnice naliate roztok do vedra a nalejte ďalších 8 litrov vody. Získame tak 10 litrov hnojiva. Zostáva sa stáť 3 hodiny.
 5. Potom sa pripravený roztok naleje do 200-litrového valca a pridá sa voda.
 6. Ak ihneď nepotrebujete také veľké množstvo hnojiva, môžete roztok ponechať v kôre a vždy, ak je to potrebné, zrieďte ho v častiach. V takomto prípade bude mať kapacita 10 litrov potrebu pol litra infúzie.
 7. Pri zalievaní 1 jahodový kefík vezmite 0,5 litra hotového roztoku.

záver

Uvedené odporúčania jasne ukazujú, ako na jar oplodniť jahody. Samozrejme, nemusíte používať všetky vyššie opísané metódy. Každý záhradník si musí vybrať najlepší spôsob, ako kŕmiť jahodové kríky. Dnes existuje obrovské množstvo liekov na rôzne ochorenia a škodcov. Takže čo povedať konkrétne, ako zvládnuť jahody bude ťažké. Samotné rastliny vám povedia, aký je pre nich ten najlepší nástroj. Nakrájajte svoje jahody len dokázanými prostriedkami a počúvajte rady skúsených záhradníkov. Preto budete len zvyšovať úrody.

Pozrite si video: Ivan Hričovský: Vysadzame jahody na to iste miesto? (Február 2020).

Загрузка...