Záhradníctvo

Maskovanie neurčitých paradajok

Farmári často pestujú zelené paradajky najmä v skleníkoch. Ich hlavnou výhodou je vysoký výnos získaný kvôli neobmedzenému rastu rastlín. Neurčité paradajky v priaznivých podmienkach s vhodnou teplotou a vlhkosťou môžu produkovať celoročné ovocie vo veľkých objemoch. V rovnakej dobe, rajčiaky do výšky 3 m tvoria veľa bočných výhonkov - nevlastné deti, čím sa spevňujú výsadba. To môže viesť k rozkladu ešte nezrelé zeleniny, vývoju chorôb a zníženiu celkového výnosu plodiny. Aby sa zabránilo takejto situácii, poľnohospodári využívajú tvorbu neurčitých paradajok. Je založený na zovretí a zovretí rajčiakových kríkov. Schémy a základné princípy tvorby vysoko neurčitých paradajok sú popísané nižšie v článku.

Čo sú nevlastní deti a prečo ich odstrániť

Popol nazývaný popolovité výhonky rastúce v axilách paradajok. Na ich pestovanie rajčiaky trávia veľa energie, odoberajú zdroje z ovocia a vetvy, ktoré sa tvoria na hlavnom stonku rastliny. Ak ponecháte rastliny bez prichytenia, výrazne sa rozšíria. V skleníkových podmienkach to môže byť skutočný problém, pretože husté výsadby bránia prirodzenej cirkulácii vzduchu a môžu spôsobiť vývoj rôznych hubových a infekčných chorôb, vyvolávajú hnilobné ovocie. V takýchto podmienkach je výnos plodín výrazne znížený a samotné paradajky sú pod obrovským tlakom.

Je možné zabrániť výskytu zahustených výsadieb pomocou včasných rajčiakov. Agrárni pre neurčité vysoké paradajky majú väčšiu pravdepodobnosť, že použijú metódu tvorby jediného stonku. V tomto prípade je potrebné odstrániť všetky bočné výhonky.

Tiež sa praktizuje metóda postupného formovania vysokých paradajok s nahradením jedného hlavného výhonku s bočným nevyslovcom. Na vytvorenie paradajok je potrebné dodržiavať určité pravidlá, ktoré pomôžu oslobodiť rastliny od nadmernej hmotnosti zeleniny, a to bez poškodenia ich zdravia.

Klasická schéma tvorby rastlín v jednom stonku

Aktívne vytváranie bočných výhonkov je typické pre paradajky, ktoré rastú v priaznivých podmienkach. Prví paradajky neurčitých rajčiakov sa tvoria v sínusových 6-8 listoch. Spravidla tento moment pripadá na čas po vysadení rastlín v zemi. Len čo dĺžka kurča dosiahne 5 cm, musí sa odstrániť. Nakladanie neurčitých paradajok v skleníku sa vykonáva každých 10 až 13 dní. Postup odstraňovania nevlastníka je často kombinovaný s podväzkom rajčiakov na podporu.

Tvorba vysokých, neurčitých odrôd rajčiaka do jedného stonku zahŕňa niekoľko nasledujúcich opatrení:

  • Odstránenie všetkých bočných výhonkov (farieb) vám umožňuje posielať mikroživiny a vlhkosť z koreňa rastliny pozdĺž hlavného kmeňa priamo do vaječníkov a plodov rastliny. To urýchľuje proces zrenia rajčiakov a zlepšuje ich plnenie, rovnomerne rozdeľuje zaťaženie na puzdrá. Odstránenie nevlastných detí na paradajkách je potrebné od momentu ich výskytu až do konca životného cyklu rastliny.
  • Odstránenie niektorých ovocných kefiek vykonaných na začiatku plodovacej periódy. Prvé vaječníky sa formujú a vylievajú veľmi dlho, takže odstránením kvetenstva môžete zvýšiť počet vaječníkov, ktoré sa vytvoria, a zľahčiť proces dozrievania existujúcich plodov, ktoré sa nachádzajú nad hlavným kmeňom. Ak chcete zrýchliť plodnosť a zvýšiť počet kvetení, odstránia sa len prvé dve kvetinové kefy.
  • Odstránenie listov rajčiaka v spodnej kvitnúcej kefke umožňuje rajčiakom nevyužívať energiu pri udržiavaní "extra" zelenej hmotnosti. Toto opatrenie umožňuje znížiť zaťaženie rastliny z výsledného rastu a urýchliť proces tvorby, dozrievanie ovocia. Na zachytenie dolných listov paradajok je potrebné od okamihu odstránenia nevlastných synov počas vegetačného obdobia raz týždenne, nie viac ako 3 listov naraz;
  • Zovretie hornej časti hlavného stonky sa vykoná na konci obdobia plodenia, približne mesiac pred tým, ako sa odstránia posledné plody. Toto opatrenie vám umožní zrýchliť dozrievanie rajčiakov, ktoré zostávajú na koncoch pádom. Zachyťte hornú časť rajčiakov a nechajte 2-3 horné listy bez ovocných kefiek. Ľavé listy pomôžu dopraviť živiny do stonky rastliny z koreňa, nasýtiť listy a plody vlhkosťou a základnými mikroelementmi.
Je to dôležité! Striekanie špičky paradajky neurčité v skleníku sa odporúča v polovici augusta.

Takže proces tvorby neurčitých paradajok je súbor postupných činností, ktoré by sa mali vykonávať pravidelne. S ich pomocou je možné zvýšiť výnosy plodín, regulovať pomer počtu zeleniny a listov rastliny, urýchliť proces starnutia paradajok. Nižšie na obrázku môžete detailne študovať schému tvorby vysoko neurčitých paradajok v jednej stonke pomocou klasickej technológie.

Pre začínajúcich farmárov môže byť užitočné pozerať sa na video, kde môžete vidieť proces tvorby neurčitých paradajok v skleníku a počuť niektoré tipy a odporúčania od skúseného poľnohospodára:

Je to dôležité! Podväzok neurčitých puzdier sa vykonáva pravidelne, súčasne so stláčaním.

výsledok

Včasné zovretie a zovretie, spoľahlivý rastlinný podväzok a odstránenie spodných listov sú kľúčom k správnemu vytvoreniu neurčitých rajčínových puzdier. Vykonávať činnosti, ktoré potrebujete, so zručnosťou a dodržiavaním základných pravidiel. Iba v tomto prípade bude možné kompetentne regulovať rast paradajok a proces tvorby, dozrievanie plodov, bez poškodenia rastlín.

Загрузка...