Záhradníctvo

Vytvorenie rajčiaka v jednej stonke

Často na lôžkach uvidíte veľmi nahé paradajkové kešu, na ktorých nie sú prakticky žiadne listy, ale súčasne je tu veľké množstvo paradajok. Čo je to? Prečo sú záhradníci tak "bezohľadne peeling" paradajky? Dôvodom to však vôbec nie je nenávisť rastlín, ale práve naopak, v snahe pomôcť zelenine pestovať ovocie vo veľkých množstvách s minimálnymi výdavkami na energiu. Takáto "expozícia" je výsledkom vytvorenia kríkov, v ktorých sú odstránené bočné nevlastné deti a spodné listy. Tvorba rajčiakov v jednom stonku je najbežnejšie používanou schémou pestovania plodín. Je vhodný pre vysoké, stredné a dokonca aj štandardné paradajky. Budeme hovoriť o tom, ako správne vykonávať takúto formáciu bez poškodenia rastlín, v nasledujúcom článku.

Prečo tvoria rastliny

Veľa záhradníkov, pestovanie paradajok po prvýkrát, a nemyslím si, že je potrebné kontrolovať rast rastlín a tvoriť rajčiaky. V dôsledku toho získajú svieže, pomerne pekné kríky s malým množstvom paradajok na vetvách, ktoré sú do konca sezóny ešte zelené. Ako to je? Prečo, pri dodržaní všetkých pravidiel napájania a kŕmenia, nemôžete získať dobrú úrodu zeleniny?

A to je, že rastliny celú svoju energiu počas celej vegetačnej sezóny nevyužívali na vytváranie kvitnúcich kefiek, dozrievanie a nalievanie paradajok, ale na vybudovanie zelene vo forme kláštorov a listov. Výsledkom takéhoto nesprávneho prerozdelenia živín a vlhkosti je, že poľnohospodár dostane nízke výnosy, ale jednoducho krásne rastliny na záhrade.

Aby sa zabránilo takejto situácii, poľnohospodári vyvinuli spôsob tvorby paradajok. Zahŕňa zovretie, strhnutie a odstránenie niektorých listov. V závislosti od agrotechnických vlastností rastliny používajú poľnohospodári jednu, dve alebo tri hlavné metódy tvorby stoniek. Súčasne je vytvorenie rajčiakových kríkov v jednej stonke vynikajúcou technológiou pre vysoko neurčité a nízke rastúce determinantné odrody rajčiakov.

Technológia vytvárania rajčiakových kríkov umožňuje zlepšiť proces pestovania kultúry, a to:

  • zvýšiť výnos zo zeleniny, robiť väčšie, nalievané;
  • urýchli proces zberu;
  • urýchliť proces zrenia plodov s nástupom jesenného obdobia;
  • správne rozložiť zaťaženie na puzdro z výsledných zelených a zelených;
  • aby výsadba bola menej hustá, čím sa zabráni vzniku vírusových a hubových chorôb, čím sa zlepší cirkulácia vzduchu;
  • uľahčiť starostlivosť o rastliny;
  • predĺžiť obdobie plodov paradajok s obmedzeným rastom.

Jednoduchý postup vytvárania kríkov tak umožňuje, aby sa rastlina správne rozvíjala a poskytla všetku svoju silu na zvýšenie výnosov. Avšak, bezmyšlienkovo ​​rozbité stepchildren a listy na rajčiaky by nemali byť, pretože proces tvorby rastlín by mal byť postupný, metodický. Je potrebné, aby ste to vykonali so zručnosťami a dodržiavaním určitých pravidiel.

Základné princípy tvorby paradajok v jednej stonke

Začať proces tvorby paradajok by mal byť 1-2 týždne po zasadnutí rastlín do zeme. Tvoria rastliny v skleníku a na otvorenom poli podľa rovnakých pravidiel a dodržiavajú rovnaké princípy.

Základom tvorby paradajok je technológia odstraňovania nevlastných synov. Pasynka sa nazývajú výhonky, ktoré sa tvoria v axilách paradajok. V sadenice paradajok, nevlastné nevlastné nevnímame, pretože tieto výhonky sa spravidla rozvíjajú až po vytvorení 5-6 pravých listov. Zvlášť aktívne pestovať paradajky bočné výhonky s dostatočným množstvom vlhkosti a mikroživín v pôde. Rastliny od koreňa po nevlastné deti prenášajú veľké množstvo živín, čím odoberajú zdroje z plodov, ktoré sa tvoria na hlavnej stonke. To je dôvod, prečo záhradníci sa snažia odstrániť nevlastné deti v počiatočnom štádiu svojho vývoja.

Situácia s listami paradajok je približne rovnaká. Z koreňa pozdĺž stonky rastliny sa vyživujú živiny, ktoré sa konzumujú vrátane zabezpečenia životnej aktivity listov. Aby sa ušetrila energia, môžu byť nižšie listy paradajok počas vytvárania púzdra odstránené. V tomto prípade by mali byť vždy zachované listy na vrchole rastliny rajčiaka. Sú to druh čerpadla na zvyšovanie výživných látok z koreňa do trupu.

Odporúča sa na konci vegetačného obdobia prilepiť hornú časť rastliny, aby sa zrýchlil dozrievanie existujúceho ovocia. Po roztrhnutí rastlina prestane rásť, ale zároveň má tendenciu vytvoriť toľko nevlastných detí. Musia sa pravidelne odstraňovať, aby presmerovali živiny na ovocie rastliny.

Tvorba tvorby paradajok v jednej stonke

V praxi používajú poľnohospodári dva spôsoby tvorby paradajok v jednom stonku: klasické a stupňovité. Klasická metóda formovania paradajok v jednom stonku sa používa na pestovanie neurčitých paradajok v skleníku a na otvorenom poli. Kroková tvorba rajčiakov je vhodná pre neurčité a determinantné rastliny. Ak sa používa pri vysokých puzdrách, metóda umožňuje skrátiť dĺžku výhonku bez zníženia trvania plodu. V prípade nízko rastúcich determinantálnych paradajok, vrátane odrôd kmeňov, technológia umožňuje významne predĺžiť obdobie plodov po vlastnom obliekaní hlavného výhonku.

Varovanie! Metóda postupnej tvorby sa často používa pre determinantné odrody rajčiakov v skleníku, kde pretrvávajú priaznivé podmienky na ovocie až do polovice jesene.

Klasická schéma

Klasická schéma formovania paradajok v 1 stonke je vhodná len pre neurčité vysoké paradajky. Najčastejšie sa používa v skleníku, kde je vhodné vykonať podväzok rastlín na kostru stacionárnej konštrukcie.

Na implementáciu technológie je potrebné, aby sa v počiatočnom štádiu kultivácie odstránili všetky postranné nevlastné deti, ktoré sa formujú. To sa robí v čase, keď je dĺžka bočného výhonku o niečo väčšia ako 5 cm. Takéto výhonky už rozvinuli listy a ľahko sa odlíšili od plodovej kefy rastliny. Keď sa odstránia všetky postranné výhonky, vyvine sa len jeden hlavný kmeň, na ktorom sa vytvoria kvetenstvo a následne samotné ovocie.

Odstránenie nižších listov paradajok by sa malo vykonať paralelne s odtrhnutím. Mali by sa odstrániť len spodné listy, v ktorých nie sú žiadne ovocné kefy. Súčasne je možné súčasne odstrániť 3 listy, ale nie viac.

Tip! Maskovanie a odstránenie spodných listov by sa malo vykonať aspoň raz za 10 dní.

Súčasne bude aktívne rásť len jeden hlavný ovocný výstrel. Bližšie k pádu je potrebné zachytiť, aby sa zrýchlil proces zrenia zeleniny na kmeň. Zastrešenie má odstrániť vrchol stonky tak, aby na hornej časti rastliny bolo 2-3 listy bez kvetenstva nad extrémne ovocná kefa. Toto udrží cirkuláciu živín v stonke rastliny.

Ako nakresliť hlavné stonky neurčitých paradajok správne je vo videu detailne zobrazené:

Na viazanie vysokých paradajok, tvorených v jednej stonke v skleníku, je pohodlne motúz. Je to druh pohyblivých mriežok. V čase, keď výška výhonov dosiahne skleníkový strop, môžu byť laná spustené, čo poskytuje ďalší priestor na rast rajčiakov. Schéma takého podväzku nájdete nižšie.

Pri vytváraní neurčitých rajčiakov v jednej stonke môžete tiež spojiť hlavný dlhý výhonok s vertikálnymi podperami umiestnenými pozdĺž stropu skleníka. Niektorí poľnohospodári ponúkajú stonku rastliny na dosiahnutie výšky rovnajúcej sa výške skleníkových stropov, aby sa ohýbali smerom dozadu.

V dôsledku vytvorenia rajčiaka v jednom stonke môžete získať veľmi holé stonky rastlín s veľkým počtom paradajok. Výťažok z takýchto paradajok je veľmi vysoký a bude určite dokonca aj skúsený záhradník.

Schéma s čiastočným opustením nevlastných synov

Mäsiarstvo na paradajkach môže vykonávať veľmi špecifickú úlohu. Na nich, rovnako ako na hlavnom stonke, sa vytvárajú vaječníky, ktoré môžu prispieť k zvýšeniu výnosu plodín. Niektorí záhradníci používajú túto vlastnosť, ponechávajú niekoľko nevadcov na paradajkách, kým sa neobjavia prvé vaječníky. Potom sa nevlastné deti zaseknú tak, aby nevytvárali nadbytočnú zelenú hmotu a nečerpali cennú energiu neurčitých paradajok. Schéma vytvárania rastlín v jednom stonku s čiastočným opustenim nevlastných synov je zobrazená nižšie na obrázku "B." Na obrázku "A" pre porovnanie je znázornený klasický schéma vytvorenia jediného stonky rajčiaka v rajčiakoch.

Je to dôležité! Táto forma kríkov sa používa iba na neurčité paradajky. Jednou z jeho výhod je mierne spomalenie rastu hlavného výhonku.

Schéma formovania schém

Postupná tvorba paradajok rieši problém podväzku dlhého hlavného výhonku neurčitého krovu. S stupňovitou formáciou agrárni opakovane používajú štipľavosť. Takže vysoký krúžky tvoria podľa vyššie popísaného klasického princípu. Približne v strede hlavného kmeňa však zostáva jedna z najsilnejších bočných výhonkov. Rozvíja sa a rastie paralelne s hlavným kmeňom, ale hneď ako sa na ňom objavia ovocie, hlavný dlhý výhonok sa zovrie. Stojí za zmienku, že starostlivosť o takýto výhonok je podobná starostlivosti o hlavnú stonku. Je tiež potrebné, aby sa spodné listy na svojom povrchu zachytili a odstránili.

Ak je rast opusteného výhonku aktívny a až do konca vegetačného obdobia jeho výška pravdepodobne presahuje výšku stropu v skleníku, potom sa môže zopakovať operácia na opustenie laterálneho nevlastníka. Iba tentoraz musí zostať nevlastník na novom hlavnom úteku. Obvykle je tento diagram znázornený nižšie na obrázku.

Je to dôležité! Kroková metóda tvorby vysokých paradajok s neobmedzeným rastom je vhodná na použitie na otvorenej ploche, kde je výška podpory obmedzená.

Pomocou takejto schémy je možné nielen skrátiť dĺžku hlavného výhonku neurčitého rajčiaka, ale tiež predĺžiť obdobie plodenia determinantných rastlín. Ich zvláštnosťou spočíva v schopnosti pracovať samostatne, čo obmedzuje ich rast. Takže, v závislosti od odrody, rastlina môže tvoriť 6 až 9 kvitnúcich kefiek na jeden výstrel. S cieľom zvýšiť objem plodín a použiť metódu stupňovitého formovania puzdra v jednom stonku. Odstraňuje aj všetky nevlastné deti okrem jedného. Hlavný ovocný kmeň sa môže zovrieť alebo nechať na seba vystrihnúť. Po vytvorení ovocia na ďalší výstrel by mal opustiť ďalší nevlastný dieťa. Táto schéma umožňuje vynásobiť počet paradajok na zakrpatených a stredne pestovaných paradajkach. Zvlášť dôležitá technológia pri pestovaní determinantných paradajok v skleníkových podmienkach, kde sú po dlhú dobu priaznivé podmienky pre ovocie.

Je to dôležité! Pomocou schémy tvorby krokov je možné zvýšiť výnos nízkych rastúcich odrôd plodiny na ukazovatele neurčitých odrôd.

Získanie osiva rajčiakov je preto potrebné venovať pozornosť agrotechnickým vlastnostiam odrody a vyhodnocovať jej výšku. Koniec koncov, z tohto kritéria závisí starostlivosť o rastliny a spôsob ich tvarovania

Formovanie paradajok, musíte pamätať!

Tvorba kríkov by sa mala uskutočňovať v súlade s určitými pravidlami. Takže je najlepšie odstrániť nevlastných a listov rastliny ráno, keď dochádza k zvýšenému zaťaženiu vegetatívnych orgánov. Súčasne sa v priebehu dňa vytvárajú rany, ktoré sa liečia a nedovolia škodlivým mikroorganizmom preniknúť do kmeňa. Platí to najmä pri prichytení kríkov v druhej polovici leta a na jeseň, ako aj počas chladných chýb a dažďov, keď existuje hrozba infekcie phytophthorou.

Pri pokosení je dôležité nechať malú časť výhonku v axilovom liste. Tým sa zabráni vytvoreniu nového bočného úniku na tomto mieste. Veľkosť ľavého konope môže byť 1-3 cm.

Pri odstraňovaní listov a nevädľov treba venovať mimoriadnu pozornosť tomu, aby nedošlo k poškodeniu jemnej kože rajčiakov. Aby ste to urobili, skúseným záhradníkom sa odporúča, aby nepoškodili nadbytočné greeny a odstráňte ich nožnicami alebo čepeľou. Použité nástroje by mali byť dezinfikované napríklad roztokom mangánu. Toto nerozširuje možnú infekciu medzi rastlinami. Rovnaké opatrenie, aby sa zabránilo šíreniu infekcie, by malo byť zabezpečené, aby sa výhonky ručne roztrhli. Odporúča sa to urobiť rukavicami, ktoré sa pri premiestňovaní z jedného zariadenia do druhého musia ošetrovať manganistanom draselným.

záver

Dodržiavanie takýchto jednoduchých odporúčaní pre prácu s paradajkami umožní, aby boli puzdrá správne vytvorené, bez toho, aby im spôsobovali škodu a neinfikovali ich infekčné choroby. Vo všeobecnosti by starostlivosť o paradajky v akýchkoľvek pestovateľských podmienkach mala spočívať nielen v obväzoch a zalievaní, ale aj pri tvorbe kríkov. Odstránením zbytočných zelených môžete príslušne prerozdeľovať tok živín a vlhkosť v stonke rastliny, čím zvýšite výnos a uľahčíte proces plodenia plodiny. Metóda tvorby v jednej stonke sa môže použiť pre paradajky s rôznymi agrotechnickými vlastnosťami. V tomto prípade technika bude pôsobiť rôznymi spôsobmi, ale v každom prípade prispeje iba k zlepšeniu vegetačného procesu rastlín.

Pozrite si video: The Long Way Home Heaven Is in the Sky I Have Three Heads Epitaph's Spoon River Anthology (Február 2020).

Загрузка...