Záhradníctvo

Weeds: fotografie a meno

Každý leto obyvateľ oboznámený s burinami: celá letná sezóna záhradníci musia bojovať proti týmto škodcom postelí, záhonov a trávnikov. Každý majiteľ má svoje vlastné metódy riadenia buriny: niekto rozoberá trávu s koreňom, je ľahšie, aby niekto pravidelne burcoval sprisahanie, v najviac zanedbaných a beznádejných prípadoch použili herbicídy.

Či sú všetky buriny nebezpečné pre pestované rastliny, aká je ich klasifikácia - článok o burinách v záhrade, s menami a fotografiami, povie všetko.

Typy burín

Bubliny sú rastliny, ktoré sa objavujú samostatne bez ľudskej pomoci. K dnešnému dňu existuje viac ako dvetisíc mien burín, viac ako sto z nich môže byť nebezpečné pre zvieratá alebo ľudí.

Záhradné buriny môžu poškodiť nielen kultivované rastliny, medzi nimi aj jedovaté plodiny obsahujúce toxické látky. Dokonca aj najjednoduchšia burina nie je vôbec neškodná, pretože:

 • odoberá vlhkosť z rastlinných alebo obilných plodín;
 • vylučuje z pôdy všetky živiny a hnojivá;
 • vytvára nepotrebný tieň;
 • priťahuje škodcov a stáva sa zdrojom ochorenia.
Je to dôležité! Okrem iného sa buriny veľmi rýchlo množia, sú známe svojou vitalitou a odolnosťou voči vonkajším vplyvom.

To všetko komplikuje boj s burinami a ich rýchle a efektívne zničenie, je potrebné "poznať nepriateľa pohľadom" - zoznámiť sa s klasifikáciou a typmi záhradných burín.

Klasifikácia buriny na záhrade

V krajine môže stretnúť rôzne buriny, musíte sa zbaviť niektorých čo najrýchlejšie, zatiaľ čo iní môžu dokonca priniesť nejaký prínos. Medzi burinami sú bežné liečivé rastliny, buriny používané ako krmivo pre hospodárske zvieratá alebo hydinu, dokonca aj také bylinky, ktoré môžu byť konzumované ľuďmi (napríklad púpava alebo žihľavka).

Zaobchádzanie s burinami dacha pomôže ich klasifikácii. Tieto rastliny sú rozdelené na niekoľko charakteristík:

 • priemerná dĺžka života;
 • spôsob chovu;
 • typ potraviny.

Hlavné rozdelenie: na mladé a trvalé buriny. Na druhej strane mladé rastliny sú rozdelené do niekoľkých skupín:

 1. Ephemeral rastliny - sa líšia v vegetačnom období, doba trvania je menšia ako jedna sezóna.
 2. Jarné trávy sú tiež nazývané ročné buriny, ich dĺžka života je jedna sezóna. Je to s jarnými burinami, ktoré najčastejšie musia bojovať s záhradkármi a záhradkármi.
 3. Zimné jednoročné traviny začínajú na jeseň ich životného cyklu, objavujú sa zo zeme spolu so zimnými odrodami obilnín, a preto sa najčastejšie vyskytujú na poliach.
 4. Dvojročné rastliny majú životný cyklus dvoch ročných období.
Varovanie! Takmer každý rok sa burina šíri osivom.

Plevely zo skupiny viacročných rastlín sú schopné množiť semená aj vegetatívne. Zvláštnosťou týchto bylín je, že môžu vyrastať až štyri roky na jednom mieste, každý rok, vyhadzovať nové výhonky.

Nadzemná časť takých burín zomrie hneď po dozrievaní semien, ale koreňový systém naďalej žije, na jar vychádzajú čerstvé výhonky z koreňov.

Podľa spôsobu výživy možno všetky buriny rozdeliť na parazitické alebo neparazitárne. Tí majú svoj vlastný koreňový systém, zelenú hmotu a môžu rásť bez pomoci. Ale parazitické buriny nevyhnutne potrebujú "darcu", na ktorý by sa mohli držať, pretože tieto bylinky nemajú ani korene, ani lístie, a preto sa kŕmia svojimi vlastnými.

Je to dôležité! Obe ročné aj trvalé buriny sú pre pestované rastliny rovnako nebezpečné, ale je ľahšie bojovať s mladými burinami, pretože sa môžu šíriť iba semenom.

Ak chcete úplne zbaviť celoročnej rastliny, je potrebné odstrániť z pôdy nielen nadzemnú časť, ale aj celý koreň.

Najbežnejšie buriny v záhrade

Rastliny z tejto skupiny sa najčastejšie nachádzajú na rastlinných posteliach. Cítia sa výborne na mieste, ktoré je pravidelne napojené, oplodnené a bez škodcov.

Klasifikácia s fotografiami pomôže rozpoznať také buriny - každý letný obyvateľ by mal vedieť mená týchto rastlín.

"Pyrenej plíživé"

Pravdepodobne najčastejšou trávou nachádzajúcou sa v predmestských oblastiach a záhradách. Pyraeus tiež často rastie na poliach, v blízkosti ciest, a možno ich nájsť na brehoch riek.

Pyraeus sa násobí koreňovým systémom, má veľmi silný a rozvetvený. Rýchlosť šírenia trávy na pozemku je veľmi vysoká - za niekoľko mesiacov bude burina obsadiť celú voľnú plochu.

Tráva má priamy a dlhý stonok, úzke, mierne hrubé listy. Rastlina patrí do skupiny obilnín, takže jej semená sú uzavreté v malých špendlíkoch. Pyreje môžu rásť na akejkoľvek pôde a môžu odolať negatívnym vonkajším podmienkam.

Pyrei - trvalá kultúra. Aby ste sa ho raz a navždy zbavili, musíte zničiť celý koreňový systém. Ak sa tak nestane, veľmi skoro sa celý pozemok zmení na zelenú lúku s burinami.

"Pole Bindweed"

Ďalšia trvalka. Bežný názov buriny je breza. Weed sa šíri veľmi rýchlo a zaberá veľké plochy. Jedna rastlina môže zaplaviť až dva štvorcové metre pozemku.

Stonka konvolvulu je dlhá - až 180 cm, korene idú hlboko do zeme. Trávnaté splety pestujú rastliny, vytvárajú tieň, zabraňujú rastu listov a stoniek, odoberajú vlhkosť a živiny z koreňov záhradnej plodiny.

Listy bindweed sú špicaté, kvitne s bielymi kvetmi. Ak chcete zbaviť buriny, musíte úplne vykopať všetky svoje korene.

"Záhradná húsenica"

Táto burina je stará jeden rok, plemena sú iba semená. Je možné naučiť portulak červenkastou stopkou, ktorej dĺžka je 50-60 cm, a mäsité listy. Plevelové výhonky, ktoré sú rozšírené po celej lokalite, sú dosť ľahké, aby sa vytiahli - boj proti portulaci bude krátky.

Existuje tiež prospech z tejto buriny: purslane má liečivé vlastnosti, môže byť použitý pri varení ako korenie alebo prísada na niektoré jedlá.

"Stinky"

Táto burina patrí do triedy maloletých, navyše je pominuteľná, to znamená, že rastie menej ako jedna sezóna. Prvé výhonky lesných vší sa vyskytujú skoro na jar, ak nie sú vyliečené, tráva porastie do pevného silného koberca.

Výrazné výhonky mrkvy trpia najviac z dreva. Keď začne sucho, drevená vasa umrie, ak nie je napojená.

"Schiritsa hodil späť"

Ročný závod jarnej skupiny. Charakteristickým znakom schizmov - fenomenálna schopnosť reprodukovať. Faktom je, že početné semená buriny sú také húževnaté, že sa nebojí mechanického poškodenia a môžu byť v zemi asi 40 rokov, pričom si zachovajú schopnosť klíčiť. Avšak semená, ktoré sú v zemi hlbšie ako tri centimetre, nemôžu klíčiť.

Stonica schichitov je veľmi vysoká - až 150 cm, listy sú veľké, oválne-kosoštvorcového tvaru, kvetenstvo sa zhromažďuje v paniklách.

Trávnik plevel

Nielen agrárni musia bojovať s nechcenou trávou, záhradkári sú tiež oboznámení s týmto problémom z prvej ruky. Buriny môžu zničiť krásny trávnik, kvetinové usporiadanie v kvetinovej záhrade alebo v rabatke. Preto musia záhradníci ich pravidelne odstraňovať alebo používať herbicídy.

"Bluegrass"

Táto tráva je ročná, je ťažké si všimnúť naraz, pretože výhonky bluegrass sú veľmi nenápadné. Ale čoskoro rastlina začne kvitnúť a oblasť je pokrytá škaredými ostrovčekmi buriny.

Bluegrass dobre rastie v nízko položených oblastiach záhrady, táto tráva miluje vlhkosť a tieň. Je jednoduché odstrániť burinu, ak vyrežete stonku alebo roztrhnete rastlinu s koreňom, niekoľko rokov sa nemôžete obávať opätovného objavenia tejto trávy na pozemku.

"Púpava"

Každý je oboznámený s púpaňom. Táto rastlina vyzerá veľmi pôsobivo na koberec jarnej mladé trávy, deti milujú púpava kvety, tknú veniec z nej. Ale táto burina je dobrá iba vo voľnej prírode, nie je tam miesto pre púpava na trávniku.

Ako sa zbaviť púpava v krajine nie je tak jednoduché, táto burina trávy má veľmi silné a mäsité korene. Ak sa odreže iba nadzemná časť rastliny, burina bude pravdepodobne znovu klíčiť. Je pomerne ťažké chytiť krehké korene, preto sa pampeliky najčastejšie bojujú pomocou herbicídov.

"Creeping Buttercup"

Táto burina je známa svojou schopnosťou pretekať pozdĺž zeme, tkanie stoniek kultivovaných rastlín. Dĺžka stopky motýľa môže dosiahnuť meter, jej listy sú rúrkové.

Kĺzanie kačice a množenie semien a vegetatívne. Rastú hlavne na mokrej pôde, na miestach, kde slnečné lúče zriedka prenikajú.

"Skorocel"

Každý vie pravdepodobne o liečebných vlastnostiach plantain, ale okrem toho rastlina je burina. Plantenské kríky milujú hustú, dokonca mokrú zem, takže tráva je schopná rásť cez hustý koberec trávnika alebo medzi dlaždice záhradnej cesty.

Zbavte sa plantenských kríkov pomôže záhradnej vidličky - špeciálne zariadenie na ťahanie buriny z koreňa. Plantain miluje vlhkosť, tak často klíčky na často zalievaných oblastiach alebo v hustom tieni.

Ak sa burina rozrástla príliš veľa na záhrade, budete musieť používať herbicídy.

Tip! Na odstránenie buriny z kvetinových záhrad a trávnikov je potrebné používať herbicídy selektívneho účinku, ktoré ničia len plodiny.

"Veronika filamentózna"

Táto tráva je pomerne nízka - maximálne 12 cm na výšku. Veronika stopky sú tenké a nenápadné, ale burina reprodukuje výhonky veľmi dobre.

Veronica vlákno rastie hlavne na dobre oplodnených pôdach s vysokou vlhkosťou.

"Ďatelina"

Jetel, ktorý je užitočný pre poľnohospodárstvo, je úplne nevhodný v kuchyni alebo na trávniku. Boj proti tejto burine je veľmi ťažké. Clover je trvalka burinu, jej dĺžka stonky môže dosiahnuť pol metra.

Korene ďateliny sú nalepené, chodia hlboko pod zem a listy majú oválny tvar. Ak sa miesto pestuje ďatelina, musíte premýšľať o množstve dusíka v pôde - klíčenie tejto buriny môže naznačovať nedostatok tohto hnojiva.

Užitočné buriny

Prekvapujúco, nie všetky buriny sú rovnako škodlivé - niektoré z nich majú určitý prínos pre rastliny, ľudí alebo domáce zvieratá.

"Chrpa modrá"

Táto tráva je považovaná za liečivú, pretože môže zmierniť problémy s močovým systémom a zmierniť bolesť, má choleretický a hojivý účinok. Okrem toho sa v chlebe na farbenie krémov alebo suflí sa používa chrpa kvetu - kvôli tomu sú modré kvety chrpa.

"Žihľava"

Mladá žihľava, ktorá sa objavuje na začiatku jari, je zdrojom mnohých vitamínov. Infúzia tejto rastliny sa používa ako multivitamínový koktail, pretože obsahuje karotén, vitamín C a mnoho ďalších živín.

"Praslička"

Trvalé buriny, ktoré sa často nachádzajú v záhradách a záhradách, môžu byť tiež použité s výhodou. Prasličky vyrábajú infúzie, ktoré ošetrujú zápal močového mechúra, a táto bylinka môže byť tiež použitá ako antibiotikum, pretože má antimikrobiálny účinok.

"Sporysh"

Bežná tráva, ktorá "zdobila" všetky parky, trávniky, záhrady a záhrady, môže mať aj liečebný účinok. Listy listnatých obsahujú flavonoidy, éterické oleje a kumarín.

Infúzia sa používa ako antipyretikum, liečia sa na ochladenie, hoja rany a vredy.

výsledok

Väčšina burín spôsobuje značné škody na záhradách a záhradách, ale aj medzi nimi nájdete užitočné rastliny, ktoré dokážu vyliečiť človeka alebo byť použité pri varení.

Ak nepodarí okamžite odstrániť burinu z lokality, môžete stratiť všetky vaše výsadby. Weedy odstraňujú vodu a živiny z kultivovaných rastlín, vytvárajú tieň a podporujú reprodukciu škodcov.

Môžete bojovať s burinami rôznymi spôsobmi: môžete vyzdvihnúť trávu rukami, pichľavé buriny môžu byť nakrájané a hlavne prežitie je možné odstrániť pomocou chemických látok (herbicídov). Fotografie a mená buriny uvedené v článku pomôžu určiť, aký druh buriny sa rozrástol na záhrade, a vypracovať plán na boj proti nemu.

Pozrite si video: This deep-sea mystery is changing our understanding of life. Karen Lloyd (Júl 2019).