Záhradníctvo

Ovládanie buriny

Ovládanie buriny v záhrade je jednou z najviac časovo náročných aktivít. Mnoho letných obyvateľov trávi leto na lôžkach, ktoré sa zaoberajú ničením buriny. Na kontrolu plevelov môžete použiť rôzne prostriedky: pletenie, roztrhnutie trávy vlastnými rukami alebo pomocou rôznych mechanizmov, mulčovanie pôdy. Ale najúčinnejším prostriedkom pre burinu v záhrade je herbicíd.


Ako používať chemikálie na ničenie buriny, čo je pre človeka najefektívnejší a najbezpečnejší prostriedok na odstránenie buriny - o tomto v tomto článku.

Ako sa vysporiadať s burinami v záhrade s herbicídy

Bojovanie burín v záhrade moderným spôsobom znamená použitie špeciálnych chemických látok. Ak starší ľudia používali iba sekačky a vlastné ruky proti burinám, dnes pomáhajú záhradkári herbicídy.

Herbicíd je chemické riešenie, ktoré bojuje s burinami. Účinné zložky týchto činidiel môžu byť rôzne, ale väčšina herbicídov sa pripravuje na báze izopropylamínovej soli.

Všetky herbicídy sú rozdelené do dvoch veľkých kategórií:

 1. Prostriedky nepretržitého konania.
 2. Výberové lieky.

Prvá skupina chemických látok je schopná úplne zničiť všetku vegetáciu na ošetrenej ploche, to znamená, že herbicídy kontinuálneho pôsobenia zabíjajú nielen buriny, ale aj pestované rastliny.

Fondy, ktoré konajú selektívne, majú takú kompozíciu, ktorá bojuje len s konkrétnymi bylinami, s takmer žiadnym vplyvom na rozvoj záhradných plodín.

Okrem toho existujú tri skupiny chemických látok z buriny:

 • systémové prostriedky buriny v záhrade - ničia všetky časti buriny: koreň, stonky a listy;
 • kontaktné prostriedky ovplyvňujú iba tú časť zariadenia, s ktorou prišli do priameho kontaktu (napríklad anténa buriny zomrie po spracovaní pozemku);
 • Pôdne fondy sú zamerané na ničenie burín prostredníctvom koreňa a tieto herbicídy zabíjajú semená buriny v zemi.
Varovanie! Vyhlásenie, že chemické herbicídy spôsobujú významné poškodenie ľudského zdravia, pretože sa môžu hromadiť v zelenine a ovocí, je v podstate nesprávne.

Ak sa dodržiavajú pokyny na použitie lieku, dodržiavajú sa jeho dávkovanie a pravidlá liečby, jed nebude prenikať do ovocia.

Ako ničiť buriny v záhrade pomocou chemikálií

Chémia veľmi účinne ničia plevel - je to najefektívnejšia metóda boja dnes. ale aby sa nepoškodilo, je potrebné vedieť, ako používať herbicídne činidlá.

Je to dôležité! Územie ošetrované herbicídy na určitý čas je pre ľudí a teplokrvných živočíchov skutočne nebezpečné - je potrebné vyhnúť sa kontaktu s ošetrenými burinami a pôdou.

Nie je vždy potrebné používať chemickú metódu boja, ale iba v obzvlášť závažných prípadoch:

 • keď je lokalita náchylná na eróziu (napríklad na svahu) a mechanické plnenie môže zničiť celistvosť pôdy;
 • ak je burina príliš veľa a nemôžete ju zvládnuť manuálne;
 • používanie chemických látok je odôvodnené v boji proti jedovatým rastlinám (napr.
 • ak potrebujete odstrániť burinu z veľkých oblastí alebo polí.

Účinná liečba v chate by mala pozostávať z niekoľkých etáp:

 1. Jarné zavlažovanie pôdy. Ihneď po vykopaní sa pôda spracuje s herbicídmi, ktoré sú schopné neutralizovať semená a zničiť koreňové procesy buriny.
 2. Mladé pletie ľahšie čistiť, tým viac je potrebné urobiť predtým, ako tráva zanechala semená. Ak máte čas včas, môžete sa zbaviť buriny v oblasti pred výsadbou pestovaných rastlín.
 3. Ak sa medzi kultúrnymi výsadbami ešte stále vyrastie burina, je potrebné použiť selektívne prostriedky pôsobiace na konkrétne typy rastlín.
 4. V období kvitnutia alebo dozrievania plodov záhradných plodín je lepšie nepoužívať chemické látky, pretože existuje vysoká hrozba ich akumulácie v zelenine a bobuľových plodinách. V tomto prípade je lepšie používať drogy z buriny a pozastaviť ich vývoj - keď sa burina začne opäť rozrastať, kultivovaná rastlina bude už dosť dospelá a silná. Takéto herbicídy pôsobia opatrnejšie, pretože majú nižšiu koncentráciu chemických činidiel.

Tip! Ak chcete zbaviť burín navždy, musíte zakryť krajinu nepriehľadným filmom.

Ale nie všetky kultúry sú schopné rásť v takýchto podmienkach, takže najvhodnejšou metódou kontroly je kombinácia riadenia buriny na dachu (mulčovanie, pletenie, mechanické odstránenie a chemické prostriedky).

Čím lepšie odstrániť burinu z webu

Ak ste už zistili, ako správne zničiť burinu, teraz by ste mali hovoriť o tom, aké prostriedky je lepšie využiť na efektívny boj.

Všetky chemikálie sú dobré vlastným spôsobom: dokonca aj tie z nich, ktoré sú neefektívnejšie, majú svoje plus - majú menšie účinky na pestované rastliny a neškodia zdraviu.

Najlepšie herbicídy pomôžu vyčistiť burinu zo záhrady:

 1. "Roundup". Hlavnou výhodou tohto nástroja je, že je neškodný pre ľudí a domáce zvieratá. Podobne s tým je Roundup považovaný za jeden z najsilnejších liečiv bojujúcich proti burine. Nástroj je systémový, to znamená, že preniká do všetkých častí buriny a spôsobuje ich zničenie a zomieranie. Zároveň sa herbicíd nehromadí v pôde, preto nemôže poškodiť ovocie. Najlepšie je použiť Roundup na jar, pred zasiatím alebo výsadbou pestovaných rastlín. Zelenina alebo obilniny sa môžu vysádzať v obrábanej pôde ihneď po ošetrení chemickým činidlom. S rovnakým účinkom Roundup zabíja ročné a trvalé buriny a tiež zaobchádza s obzvlášť ťažkými oblasťami s jedovatými rastlinami, ako napríklad Sosnowski's hogweed. Pod vplyvom činidla je produkcia aminokyselín v burinách narušená, ošetrené rastliny úplne zomrú 7-10 dní po použití Roundup. Je lepšie odstrániť zelené rastliny, kým ich výška neprekročí 15 cm. Je lepšie bojovať s vyššou tundrou "Roundup" v druhej polovici leta alebo zaviesť tento prostriedok ako injekciu do burínových stoniek. Aktívne herbicídy proti lopúche, púpava, pasienka kráv, kosatec, bodlák, pšeničná tráva a iné buriny.
  img ">
 2. "Tornado". Tento nástroj sa častejšie používa na spracovanie záhrad, viníc, trávnikov. Herbicíd patrí k liekom nepretržitého účinku, aktívne ničí ročné aj celoročné plodiny. Pomôžte "Tornádo" v tých najťažších prípadoch, napríklad v boji s kočiarmi, pohovkami, rákosom alebo trstinou. Treba pamätať na to, že "tornádo" zabíja nielen buriny, ale aj záhradné plodiny, takže spracovanie je lepšie vykonať pred výsadbou. Už zelené škodcov sú zabité kvôli penetrácii finančných prostriedkov do kapilár, to vyžaduje asi tri hodiny. Úplne tráva zomrie v 7-10 dňoch. Ak sa má použiť prostriedok podľa pokynov, nemožno sa báť jeho toxicity. Sila "Tornado" je nasledovná: nie je absorbovaná do zeme, nie je nebezpečná pre včely a zvieratá a je aktívna proti 150 druhom buriny. Môžete sa kultivovať s týmto nástrojom medzi radmi, zem okolo hrozna alebo pod stromami, používať tornádo na jeseň alebo skoro na jar na kultiváciu pôdy.
  img ">
 3. "Hurikán Forte". Táto droga je kontinuálna akcia, ktorá úplne zničila všetku vegetáciu na mieste. Používa sa na odstraňovanie buriny na neupravených pozemkoch, pestovanie pôdy v blízkosti skleníkov, ako prípravok pred výsadbou trávnika alebo ako prevencia pádov pre zeleninovú záhradu. Prostriedky sa vstrebávajú vo všetkých častiach rastlín, po 2-3 týždňoch tráva zomrie. Nemôžete kosiť trávu pred spracovaním "Hurricane" a burinu zahrádku po vystavení tejto droge.
 4. "Glyphos" je vodný roztok glyfosátu, ktorý naopak aktívne vyhubí obidve ročné a viacročné buriny. Prípravok funguje tak, že zastavuje produkciu a asimiláciu aminokyselín trávou, v dôsledku čoho rastliny vysušia a zomierajú.
 5. "Lazurite" sa používa hlavne na ošetrenie zemiakových lôžok. Prostriedky dobre ničia burinu takmer bez ovplyvnenia samotného zemiaka. Jediná vec, ktorú potrebujú hľuzy asi tri dni na zotavenie. Počas dvoch mesiacov nebude tráva na mieste rásť.
 6. "Agrokiller" sa môže použiť v najťažších prípadoch. Nástroj ničí úplne všetky buriny, môžu tiež spracovávať kroviny (napríklad odstrániť maliny alebo čerešne z pozemku).

Je zrejmé, že absolútne bezpečné prípravky založené na chemických zlúčeninách nemôžu byť. Navyše, tieto finančné prostriedky stojí za peniaze - zaobchádzanie s veľkými plochami bude musieť veľa stráviť.

Ľudové prostriedky pre burinu

Domáca "chémia" je viac neškodná a také herbicídy je možné pripravovať z improvizovaných prostriedkov, bez toho, aby sme zbytočne peniazali na nákup prísad. Plevelové ľudové lieky sú trochu horšie ako nakupované chemikálie. Ak ich používate včas a pravidelne opakujete liečbu, môžete výrazne zvýšiť počet burín, ktoré boli neutralizované.

Pripravte sa doma môžete tieto zlúčeniny:

 • v 400 ml stolového octu (9%) pridajte 2 lyžice čerstvej lisovanej citrónovej šťavy. Taktiež nalejte asi 30 ml alkoholu a pár čajových lyžičiek umývacích prostriedkov na umývanie riadu. Teraz je všetko dôkladne premiešané a zriedené vodou v pomere 1: 2 alebo 1: 3. Kvapalina sa musí naliať do plastovej sprejovej fľaše a spracovať na burinu. Je nemožné, aby kompozícia padla na kultivované rastliny, inak môžu zomrieť.
 • Bežná stolová soľ sa môže použiť na odstránenie bylín z nepoužívaných oblastí. Pri použití horúcej vody je potrebné pripraviť veľmi silnú soľanku. Tento nástroj sa používa na ošetrenie trávy, stromových pňov, výhonkov a kríkov. Musíte najskôr namočiť rastliny soľankou, potom ich posypeme suchou soľou a potom opätovne zavlažovať.
 • Jednoduchá vriaca voda môže slúžiť aj v boji proti tráve. Veľký hrniec vriacej vody by mal byť nalievaný priamo na burinu. Rastlina okamžite zomrie a na zabránenie opätovnému výskytu je potrebné toto miesto nahradiť veľkými pilinami, čiernym filmom alebo kameňmi.

Aby bola kontrola buriny čo najefektívnejšia, je potrebné aplikovať herbicídne činidlá v prvej fáze vývoja trávy - potom kultivované rastliny budú mať čas rásť a budú pred rastmi pred burinami.

Môžete sa chrániť pred chemikáliami v ovocí, ak zastavíte ničenie burín pomocou herbicídnych činidiel 45 dní pred dozrievaním plodín. V takejto zelenine, ani laboratórne vyšetrenie nezistí toxické alebo nebezpečné látky.

Podrobnejšie, ako odstrániť buriny z kuchynskej záhrady prostredníctvom herbicídov, povedať video: