Záhradníctvo

Pasynkovaniye paradajka + video

V priaznivých podmienkach, s dostatočným množstvom vlhkosti a hnojív, rajčiaky aktívne rastú a tvoria veľké množstvo výhonkov. Takýto intenzívny vývoj zahusťuje výsadbu a znižuje výnos. To je dôvod, prečo skúsený záhradníci odporúčajú formovanie paradajok, ktorý spočíva v štipľavé a pasynkovanii rastliny. Tieto činnosti je potrebné vykonať so zručnosťou, aby nedošlo k poškodeniu rajčiakov, ale aby im pomohli úspešne priniesť ovocie.

Ako vytvoriť kríky rajčiakov rôznych typov

Agrárni rozdeľujú všetky odrody paradajok na neurčitú a určujúcu. Niekedy sa na obaloch so semenami môžu vyskytnúť prehnané synonymá týchto konceptov, to znamená "vysoká" a "nedosahovaná" rajčiaky. Takáto hrubá klasifikácia umožňuje kupujúcemu vybrať odrody so špecifickými agrotechnickými vlastnosťami. Starostlivosť o neurčité a determinantné paradajky sa radikálne líši. Pri nákupe určitého druhu rajčiakov je potrebné brať do úvahy osobitosti kultivácie vrátane pravidiel pre tvorbu kríkov.

Určujúce paradajky

Nie bez rozdielu sa rozdelenie všetkých paradajok na neurčité a determinantné odrody nazýva hrubá klasifikácia. Faktom je, že každý z týchto druhov má svoj vlastný poddruh. Všeobecne sú determinantné paradajky rastliny, ktoré nezávisle regulujú ich rast. Zdá sa, že rozhodujúce paradajky netvoria viac ako päť ovocných kefiek na jednom výhonku, vrátane jedného hlavného.

Nadradené odrody

Nadradené odrody obmedzujú svoj rast v dostatočnom predstihu. Plody týchto rastlín dozrievajú v polovici leta. Nadradené paradajky netvoria veľké nevlastné deti, takže starostlivosť o plodinu je pomerne jednoduchá, zahŕňa odstránenie iba nižších listov. Zariadenia na prichytenie a štiepenie nie sú potrebné.

Determinantné odrody

"Jednoduché" determinantné paradajky sa niekedy označujú ako stredný rast. V procese pestovania musia byť vytvorené odstránením nevlastných detí. V opačnom prípade rajčiaky aktívne rastú zelenú hmotu a ich plody budú zviazané v malých množstvách a pomaly dozrievajú. Pri pestovaní určujúcich rajčiakov zvyčajne ponechajte 2-3 dodatočné bočné výhonky, na ktorých sa vaječníky vytvoria po raste hlavných dorazov.

Štandardné známky

Štandardné paradajky sú vynikajúcou možnosťou pre lenivých záhradníkov. Výhodou štandardných paradajok je nezávislá regulácia rastu a pomalého rastu nevlastných detí. Je veľmi jednoduché starať sa o takéto paradajky, pretože ich nepotrebuje tvoriť strhnutie a zovretie, stačí len pravidelne odstrániť spodné listy paradajok.

Všetky druhy determinantných paradajok tvoria prvú ovocnú kefku nad 5 až 7 listov. Ďalšie, kvetenstvo záložky sa vyskytuje v 1-2 hárkoch. Odporúča sa pestovať takéto paradajky na otvorených pozemkoch, avšak vysádzanie určujúcich rastlín v chránenom teréne v severných oblastiach je úplne odôvodnené. V procese rastu superdeterminant a determinant paradajky potrebujú podväzok. Podväzky shtambovyh odrody vykonáva podľa potreby.

Pre určujúci typ rastlín si môžete pozrieť video o vytvorení rajčiaka:

Odstránenie listov

Skúsení záhradníci a profesionálni farmári vedia, že odstránením listov je tiež možné urýchliť proces zrenia rajčiakov. Vykonajte také riedenie listov na paradajkách od začiatku júna. Pravidelne sa každý týždeň odporúča odstrániť 1-3 listy, ktoré sa nachádzajú pod najnižšou kvetovacou kefou. To umožňuje rastline dodávať všetky živiny priamo na ovocie bez toho, aby zbytočne vyprázdňovala energiu pri poskytovaní listov.

Listy opatrne odstraňte, aby nedošlo k poškodeniu pokožky rastliny. Ak chcete odstrániť listy, môžete použiť nožnice alebo ich roztrhnúť rukami a ohnúť ich na stranu.

Je to dôležité! Rany na koži môžu spôsobiť, že sa rastliny nakazia plesňovými a vírusovými ochoreniami.

záver

Pri pestovaní paradajok na otvorených plochách pôdy a v skleníku je preto veľmi dôležité správne zošívať paradajky, včas nalepiť rastliny, zaviazať a odstrániť spodné listy. Komplex takýchto opatrení umožní odstrániť nadmerné zaťaženie rastlín, urýchliť proces zrenia plodov, zabrániť vzniku vírusových a plesňových ochorení. Držanie a štipľavanie rajčiakov by sa malo uskutočňovať v súlade s opísanými pravidlami a dodržiavať zvolenú schému. Ak porušujete pravidlá tvorby kríkov, môžete znížiť výnos plodiny, spomaliť rast rastlín alebo ich dokonca zničiť.