Výstavba

Ako čistiť toaletu v krajine vlastnými rukami

Bez ulice toalety v dacha nemôže robiť. Bez ohľadu na veľkosť žumpy, časom sa naplní a je čas na nepríjemný postup - odstránenie odpadových vôd. Čistenie WC na chate je jednoduchšie, keď už nie je plné. Z praxe však môžeme konštatovať, že takmer všetci letní obyvatelia odkladajú túto otázku na kritickú hranicu. Čo robiť s neúplným a preplneným žumpom? Existuje niekoľko riešení problému, ktoré teraz zvažujeme.

Ako zistiť, či je toaleta na ulici čas na čistenie

Vonkajšie toalety v dacha sú zvyčajne inštalované mimo obytných budov a pamätajte si ho len počas používania. Prenajímateľ sa zriedka zaujíma o plnosť žumpy a zaznamená problém len vtedy, keď úroveň odpadových vôd dosiahla horné limity. Je zrejmé, že čistenie kancelárie je často nepríjemné, ale problém je komplikovaný iba oneskorením procedúry.

Ak vezmeme priemer, potom žumpa vonkajšieho toaletného objemu 1,5-2 m3 schopný slúžiť bez čistenia až 10 rokov. Len málo ľudí si však myslí, že je jednoduchšie odstrániť malé množstvo odpadu raz za sezónu, než vyčistiť veľké objemy za 7-10 rokov. Faktom je, že v zime sa kanalizácia vytvrdzuje a kvapalina sa čiastočne odparuje a absorbuje do zeme. Ak sú baktérie usadené v takejto jamke na jar, aby mohli spracovávať odpadové vody, môžu sa jednoducho usadiť.

Ďalšia vec, ak toaletu v krajine čistiť len mechanicky. Služby šikovného stroja sú drahé a je veľmi nerentabilné ho každoročne zamestnávať na čerpanie odpadových vôd. V takom prípade sa pozrite na náplň jamy. Samozrejme, že nie je možné prijať hornú hranicu, ale ak úroveň odpadu prekročí viac ako polovicu, musí byť vyčerpaná.

Tip! Pri samočistiacom čistení vonkajšieho WC s bakteriálnymi alebo chemickými prostriedkami sa postup vykonáva každoročne. Mechanická likvidácia odpadu sa najlepšie vykoná na konci letnej sezóny.

Ak nechcete čistiť toaletné toalety včas, môžu sa vyskytnúť negatívne dôsledky:

  • V preplnenej žumpe sa množia škodlivé baktérie, ktoré ohrozujú ľudské zdravie. Znečisťujú pôdu v dachu a negatívne ovplyvňujú záhradné výsadby.
  • Stagnácia veľkého množstva odpadových vôd je sprevádzaná tvorbou jedovatých plynov. Nepríjemná vôňa sa šíri cez územie dacha. Veľké množstvo plynu môže spôsobiť otravu u ľudí a domácich zvierat.
  • Utiahnutie čistenia vonkajšej toalety vedie k zvýšeniu koncentrácie škodlivých plynov a pravdepodobnosť ich zbavenia sa účinnými prostriedkami sa znižuje na nulu.

Takže s potrebou vyčistiť toalety na vidieku, zistili sme, teraz zistiť, ako to možno urobiť.

Štyri základné metódy čistenia

Existuje veľa populárnych spôsobov, ako čistiť vonkajšie toalety, ale nebudeme sa na nich venovať, ale zvážte časovo testované možnosti:

  • Najspoľahlivejším spôsobom, ako čistiť vonkajšie toalety, je zavolať na ashenizátor. Táto služba je účinná v prípade prepadu žumpy, keď biologické a chemické produkty nie sú schopné zvládnuť veľké množstvo odpadu. Vozidlo pomocou vákuového čerpadla pumpuje všetky odpadové vody do nádrže. Jednotky vybavené rezacím mechanizmom môžu dokonca brúsiť tvrdé frakcie a predmety, ktoré náhodne spadajú do žumpy. Proces čerpania odpadu je sprevádzaný nepríjemným zápachom, ale skúšobné zariadenie sa rýchlo vyrovná s veľkými objemami.
  • Čistenie vonkajšej toalety pomocou chemických prípravkov je žiaduce len v extrémnych prípadoch. Sú účinné a pôsobia aj v zime, keď baktérie biologických produktov nefungujú. Ale väčšina chemikálií vytvára hrozbu pre životné prostredie. Navyše po ich použití sa tuhé nečistoty zriedia a stále je treba ich umiestniť niekde. Nie je možné vylievať na záhradu, kompost je škodlivý, takže sa budete musieť uchýliť k opätovnému prenájmu žumpa. Z chemických prípravkov sa považujú za najbezpečnejšie oxidačné činidlá na báze dusičnanov.
  • Biologické prípravky obsahujú komplex užitočných baktérií, ktoré pomáhajú recyklovať odpad vo vonkajšom toalete. Po ich použití sa odpadové vody rozdelia na bezpečný kal a kvapalinu. Recyklovaný odpad sa môže použiť namiesto hnojiva, alebo sa môže jednoducho vybiť na miesto pridelené v dache. Nevýhodou používania baktérií je strach z nízkej teploty a agresívneho prostredia. Ak klesnú do jamky kyseliny, alkalické látky, chlór alebo vzduch do zápornej značky, baktéria zomrie.
  • Najbežnejšou cestou je mechanické čistenie toalety vlastnými rukami. Postup je veľmi nepríjemný, pretože zahŕňa vyberanie odpadu z vonkajšieho WC s vedierkami a inými zariadeniami. Táto práca sa robí najlepšie ročne, pretože je ťažké zvládnuť veľké objemy ručne. Ak sú odpadové vody príliš kvapalné, sú zmiešané s pilinami alebo rašelinou.

Každý majiteľ si individuálne vyberie spôsob čistenia vonkajšieho toaleta na svojom pozemku. Teraz sa pokúsime stručne pokryť niekoľko spôsobov, ako odstrániť odpad.

Ako fungujú biologické produkty

Teraz v predaji nájdete veľa biologických výrobkov na čistenie toalety. Sú granulované, práškové, tablety a kvapalná konzistencia. Zloženie biologických látok zahŕňa aeróbne alebo anaeróbne baktérie a pomocné látky. Jeden druh baktérie môže pracovať iba v kvapaline, druhý v hustom množstve. Okrem toho existujú mikroorganizmy, ktoré nie sú schopné žiť bez kyslíka. Pri kúpe biologického produktu pre túto nuanciu by ste mali okamžite venovať pozornosť a prečítať si pokyny. Najčastejšie v jednom prípravku obsahuje komplex rôznych baktérií, čo umožňuje efektívne spracovanie odpadu.

Spôsob použitia každého biologického produktu je opísaný v návode. Zvyčajne sa tuhé látky zriedia horúcou vodou a po pol hodine infúzie sa vlievajú do záchodu. Tekutiny obsahujú už prebudené baktérie. Vyliali sa z fľaše priamo do žumpy bez predchádzajúceho zriedenia vo vode. Mikroorganizmy sú schopné recyklovať rovnomerný toaletný papier. Následne sa namiesto hnojív používa odpad.

Varovanie! Po zavedení biologického produktu nie je dovolené vypúšťať vodu do vonkajšieho WC obsahujúceho chlór, čistiaci prostriedok, kyseliny, zásady a ľubovoľnú fenolovú zlúčeninu.

Preplnenú pitnú kvapalinu

Biologickí pracovníci nie sú schopní vyrovnať sa s prepadajúcou žumpa, najmä ak sú silne stužené. Ak chcete čistiť toaletu v krajine, môžete použiť špeciálnu vystuženú kvapalinu. Liek je niekoľkonásobne silnejší ako bežné baktérie, ale výrobca zaisťuje bezpečnosť pre životné prostredie a ľudí.

Je to dôležité! Liečivo sa predáva rozptýlené v kontajneroch. Najčastejšie je jedna fľaša navrhnutá na čistenie jednej vonkajšej toalety.

Spôsob aplikácie kvapaliny je uvedený v návode. Postup je obvykle vykonávaný neskoro večer. Kvapalina sa mieša, naleje do žumpy a uzavrie. Je potrebné poznamenať, že počas dňa mimo toaletu nemožno použiť. Keď sa odpadové vody recyklujú, budú musieť byť odstránené z jamy.

Kanalizačný vozík - spoľahlivá metóda čistenia

Ak chcete využívať služby aspenizátorského stroja, je potrebné nájsť vhodnú spoločnosť. Toto sa zvyčajne vykonáva prostredníctvom nástrojov. Ak sa čistenie vonkajšej toalety predpokladá iba pomocou čerpania, pred inštaláciou na letnej chate je určené vhodné miesto. K žumpe by mal byť organizovaný voľný prístup k stroju. Je dôležité dbať na dostupnosť vody. Silne vákuové odpadové čerpadlo neťahá, takže budú musieť skvapalniť.

Pri usporiadaní žumpy by sa mal postarať o široký krk. Prostredníctvom tohto poklopu sa vloží hadica a naleje sa voda na skvapalnenie odpadu. Samotný vlastník sa nebude musieť zúčastniť tohto konania. Pracovníci budú robiť všetko samostatne, zostáva len platiť za službu.

Vykonajte mechanické čistenie

Ak nie je možné vyhnúť sa jednému z vyššie uvedených spôsobov, zostáva naďalej mimoriadne nepríjemné opatrenia - ručné čistenie vonkajšieho WC. Na vykonávanie práce je potrebné zakúpiť osobné ochranné pomôcky: gumené rukavice, respirátor alebo gázové obväz. Ak sa musíte čiastočne ponoriť do jamy, je dobré mať kaučukový chemický ochranný oblek alebo aspoň vysoké gumové čižmy. Z nástroja budete potrebovať pár vedier, lano alebo tyč na vykonanie lopatky.

Ručná čistiaca technológia je jednoduchá. Vedierka je viazaná na lano alebo dlhý pól, ponorená do nečistôt, vytiahnutá na povrch a naliata do voľného vedra. Ďalej sa odpad prepravuje na určené miesto a postup pokračuje. Pri likvidácii odpadových vôd na konci záhrady môžete kopať hlbokú dieru. Keď je plná, odpad je pokrytý pôdou a ponechaný na hnilobu. Toto miesto musí byť uzavreté tak, aby nikto nepadol do kvapalných masy.

Na video príklade čistenia jímky:

záver

Každá z vyššie uvedených spôsobov čistenia toalety má svoje vlastné výhody a nevýhody. Môžu byť použité v komplexe alebo samostatne. Všetko závisí od individuálne posúdenej situácie stavu žumpy.