Záhradníctvo

Choroby a škodcovia jahôd a ich ošetrenie

Jahody vyžadujú pozornú starostlivosť. Nedodržanie agronomických podmienok jeho pestovania ohrozuje vznik rôznych chorôb. Bohužiaľ, nie všetky z nich je možné liečiť - musíte zničiť postihnuté bobule kríky, a niekedy aj celé postele. Škodcovia tiež spôsobujú veľké škody na rastlinách. Hoci je ťažké úplne zaistiť plantáže, ošetrenie jahôd na jeseň proti škodcom a chorobám výrazne zníži straty na výnosy v budúcej sezóne. Zahradníci nie vždy dávajú pozor na príznaky zničenia jahodových kríkov s rôznymi infekciami a jeho jemné bobule a nechávajú ochutnať mnoho škodcov. Často sú príčinou straty väčšiny plodín. Je dôležité vedieť o nich a náležitá starostlivosť a včasná preventívna práca pomôžu ochrániť jahodové kríky pred chorobami.

Jahodová choroba

Fusarium a neskoré plesne

Jahody vykazujú príznaky fusária a neskoré hniloby. Ochorenie je hubové, prejavuje sa hnedou farbou listov a stopiek, okraje listových listov sa ohnú nahor. Ovocie sa znižuje a so smrťou vláknitých koreňov rastlina zomrie.

Choroba nie je vyliečená, postihnuté jahodové kríky musia byť zničené, takže je lepšie pokúsiť sa im zabrániť nasledujúcimi opatreniami:

 • sadenice odobraté v osvedčených škôlkach;
 • každé štyri roky by sa kríčky zo záhradných jahôd mali transplantovať na nové miesto, inak by ich korene už nedostali dostatok živín a ľahko by boli vystavené rôznym infekciám;
 • sadenice sú menej náchylné k ochoreniu, ak sa vysadia koncom augusta alebo septembra;
 • je užitočné sadiť jahodové korene stimulátorom rastu pred výsadbou a pred výsadbou na ošetrenie pôdy z húb roztokom jódu.

Na fotografii sa zreteľne zobrazujú ovplyvnené kríčky.

Sivá hniloba

Táto choroba je ľahko zistená načervenalým kvetom na hnedých miestach, ktoré sa objavujú na jahodách. Plesňová infekcia sa zvyčajne vyskytuje počas obdobia častých dažďov a veľmi rýchlo sa prepína na susedné bobule a potom postihuje celý bush. Plody s škvrnami by mali byť zbierané a zničené. Avšak, ak sú listy a stopky poškodené, celá jahodová kefa je predmetom zničenia.

Prevencia šedej plesne pomôže:

 • používanie agrofilmu na lôžka - burina nebude rásť pod ním a plody sa nedotknú zeme;
 • Jahody by mali byť postriekané 2-3 percentami bordeauxovej zmesi alebo jódového roztoku ešte pred kvitnutím - 10 kvapiek na vodu z vedro;
 • nemali by byť príliš husto vysadené sadenice;
 • je možné odrezať časť listov na jahodových kríkoch - potom budú dobre vetrané a zrieť rýchlejšie;
 • rastúce pod bielym agrofibrom znižuje riziko ochorenia.

Biele alebo hnedé škvrny

Hubová choroba v lôžkach jahôd, ktorá sa šíri spórami. Jeho výskyt je charakterizovaný malými hnedými škvrnami na listoch jahodových sadeníc, ktoré sa postupne spájajú a pokrývajú celý list. Zmení sa a potom zomrie. Infekcia rýchlo postihuje susedné kríky.

Aby ste sa s tým vyrovnali, potrebujete:

 • na postrek lôžok a jahodových kríkov pomocou 4% roztoku zmesi Bordeaux vrátane listov;
 • pred spracovaním jahôd je potrebné odstrániť všetky sušené listy a spáliť ich, pretože sa rozmnožujú spór húb, potom nalejeme keš pod koreň s roztokom jódu;
 • Veľká dôležitosť je výber kvalitných sadeníc a starostlivosť o ňu.

Rosná múčka

Symptómy ochorenia sú vyjadrené krútenim listov do skúmavky. Súčasne sa ich farba mení zo zelenej na fialovú. Na hornej strane listov sa objaví biely kvet. Choroba narušuje proces opelenia, čo vedie k vzniku deformovaných plodov, ktoré sú tiež pokryté kvetom. Zmena chuti jahôd. Choroba je viditeľná na fotografii.

Na prevenciu jahôd z múčnatky a ich ošetrovania sa lôžka ošetria roztokom síranu meďnatého. Striekanie roztokom jódu vo vode pomáha dobre. Účinnosť jeho činnosti sa zvyšuje pridaním mlieka. Pravidelné ošetrenie jahôd z chorôb a škodcov týmto nástrojom znižuje pravdepodobnosť ich výskytu.

Je to dôležité! Jódové pary sú jedovaté, takže je potrebné rešpektovať správny pomer zložiek.

Na videu môžete vidieť, ako zvládnuť jahodové kríky.