Hospodárstvo

Keklik vták: starostlivosť a chov

Horský ptarmigan je prakticky neznámy v európskej časti Ruska ako hydina. Tento vták je držaný v krajinách, kde sa nachádza v horách divoko. Ale neprodukujte, ale chyťte voľne žijúce mláďatá v prírode. Aj keď vo východnej Ázii chukar ako hydina je oveľa viac populárny ako prepelica. Po páde Ruska v Únii sú držané iba na Kaukaze. Obsah keklik od prepelíc alebo kurčiat nie je zásadne odlišný. Vzhľadom na veľkosť keklika je potrebný väčší priestor ako prepelice, ale menej ako kurčatá. Zatiaľ čo keklikové patria k bažantskej rodine, ktorá zahŕňa aj iných zástupcov domácich kurčiat, to znamená kurčatá, bažanty, morky a páv, neexistuje žiadny osobitný rozdiel v obsahu horských prepelíc a kurčiat.

Možno, že nízka popularita horských jarabín je vysvetlená skutočnosťou, že predtým mohli byť vidieť len v zoologických záhradách, kde tieto vtáky žili vo voliéroch a viedli život podobný prirodzenému. Doteraz existuje presvedčenie, že keklik potrebuje voliéru na celý život. V skutočnosti to nie je. Partridges môžu žiť v klietke, ktorá je len dvakrát vyššia ako keklik.

Jediným problémom: keklik, ako kuriatka, v kleci nebude sedieť na vajciach a bude potrebné použiť inkubátor na chov týchto jarabíc. Keklik žijúci v uzavretých priestoroch, môže vyliahnuť mláďatá sami.

Druhy Keuklik a ich biotop

V prírode existuje 7 druhov horských jarabín, z ktorých maximálny rozsah je ázijský keklik. Práve táto jarabica je držaná v zajatí na Kaukaze, v západnej Ázii av Tadžikistane.

Kamenná jarabica alebo keklik:

Kŕmenie šteňatá

V prírode sa mladé zvieratá živia hmyzom, ktoré sú plne schopné chytnúť samé. V manuáloch, ktoré zahŕňajú pestovanie horských jarabíc pre následné vysporiadanie v poľovníckych oblastiach, sa navrhuje kŕmiť kurčatá kobylkami, muchami, kobylkami, mravcami a iným hmyzom. Vzhľadom na to, že každá kuriatka bude potrebovať najmenej 30 hmyzu denne, tento druh jedla je neprijateľný pri chove kurčiat na dvore.

Je však potrebné vziať do úvahy zvýšenú potrebu mladých korienkov pre živočíšne bielkoviny. Preto sa kurčatám podáva štartovací krmivo pre brojlerovacie kurčatá, ktoré tiež potrebujú veľké množstvo bielkovín počas obdobia rastu. Do krmiva môžete pridať nasekané varené vajce, tvaroh, krv a mäsovú a kostnú múčku.

Ak chcete, aby kurčatá vyrastali, sú naplnené rukami. V tomto prípade je vhodnejšie dať mláďatám hmyzu po odstránení tvrdých častí (nohy kobyliek, elytra u chrobákov).

Ako rozlišovať muža od ženy

Až 4 mesiace nie je možné odlíšiť muža od ženy od keklika. Po štyroch mesiacoch sú muži jednoznačne väčší a na metatarzách sa objaví ružové miesto, miesto, kde sa prerezáva špica. Za 5 mesiacov sa farba trochu zmenila. U mužov na bokoch sa objavujú 11 pásov, ženy 9 - 10.

Tip! Ak je muž veľmi podobný samičke, mal by byť odstránený z chovného stáda. Jedná sa o zaostalý vták, ktorý nedokáže dať potomkov.

Ale zaručený môžete určiť pohlavie vtáka, keď muži začínajú prúdiť.

výsledok

Kekliki, okrem lahodného mäsa a vajec, majú dekoratívny vzhľad, ktorý môže prekvapiť susedov a priateľov. Exotický vták bude nevyhnutne priťahovať pozornosť, a udržanie a chov týchto jarabíc nie je o nič ťažšie ako prepelice alebo perličky. Móda pre prepelice teraz klesá, možno po sympatie chovateľov hydiny zvíťazí s keklikom.