Záhradníctvo

Jahoda pre Sibír: popis odrody s fotografiami

Jahody v záhrade sú vítaným zážitkom pre dospelých a deti. Pestuje ho mnoho poľnohospodárov a dúfa, že získa obrovské množstvá chutných, voňavých bobúľ. Ale bohužiaľ, práca záhradníkov nie je vždy úspešná, pretože aj so všetkými pravidlami starostlivosti o rastliny môžete získať relatívne nízku úrody. Takže často kľúčom k problému je nesprávna voľba odrody jahody. Problém je obzvlášť dôležitý pre regióny s ťažkým podnebím, napríklad na Sibíri. Po rozhodovaní o pestovaní plodov v tejto časti Ruska je potrebné venovať pozornosť špeciálnym regionálnym odrôdam jahôd. Vyznačujú sa vysokou zimnou odolnosťou, prispôsobivosť na krátky deň svetla a odolnosť voči chorobám. Najpopulárnejšie jahodové odrody pre Sibír sú uvedené nižšie v článku. Po zhodnotení ich popisu a fotografií si môžete vybrať pre seba ten najlepší odrodu, ktorý vás určite poteší s dobrou úrodou.

Ako si vybrať jahodovú odrodu pre sibírske podmienky

Než si kúpite semená alebo sadenice jahôd, musíte sa rozhodnúť, ako dlho by dozrievanie bobule malo vidieť na vašich stránkach a či to bude opätovná výroba jahôd. Stojí za zmienku, že odrezaná rastlina nesie ovocie dvakrát za sezónu. Môžete tiež nájsť odrody jahôd súvislej plodnosti, ktoré pôžitok z bobúľ pravidelne s intervalom 6 týždňov počas teplého obdobia. Rastliny prispôsobené viacnásobnému plodu potrebujú osobitnú starostlivosť. V sibírskych podmienkach sú najvýnosnejšie pestovať v chránených podmienkach, ktoré predlžujú vegetačné obdobie a zvyšujú výnosy plodín.

Pokiaľ ide o dozrievanie, všetky druhy jahôd sú rozdelené na skoré, stredné a neskoré dozrievanie. Bobule skorých odrôd dozrievajú koncom mája. Pri neskorých dozrievaní bobúľ je obdobie dozrievania júl. Bobule remontantných odrôd a odrôd nepretržitého plodu môžu potešiť ich chuť od polovice jari až k nástupu mrazu.

Zónované odrody

Zo všetkých odrôd jahôd možno rozlišovať niekoľko pásiem pre Sibír. Sú odvodené domácimi a zahraničnými chovateľmi a majú všetky potrebné vlastnosti. Medzi tieto odrody najobľúbenejšie medzi záhradkármi sú:

Víla

Táto rozmanitosť záhradných jahôd (jahody), priemerná doba trvania dozrievania plodov, chovaná špeciálne pre Sibír. Je mimoriadne odolný voči chorobám a škodcom. Dokonca aj najsilnejšia zimná námraza v prítomnosti snehovej pokrývky nemôže poškodiť kríky tejto rastliny.

Bobule "Fairy" majú vynikajúcu chuť a vôňu. Ich hmotnosť je dostatočne veľká a môže dosiahnuť 40 g, tvar je skrátený kužeľovitý. Hlavnou výhodou jahôd "víla" je vysoký výnos, ktorý môže dosiahnuť 1,5 kg z každej rastliny.

Kruhy odrody Fairy sú vzpriamené, pomerne kompaktné, málo roztiahnuté. Stonky rastliny odolné, nízke. Nevyžadujú si zvláštnu starostlivosť, ale sú vďační za hnojenie.

festival

Jahodový "Festival" sa môže právom nazvať jedným z najlepších. Jeho hlavnou výhodou sú chutné a pomerne veľké (30 g) červené bobule s príjemnou sviežou arómou. Ich tvar je zaoblený kužeľovitý, niekedy plochý. Na povrchu plodov je možné pozorovať charakteristické drážky. Plody dozrievajú v júli dlhú dobu. Vysoký výnos vám umožňuje slávnosť na bobule v sezóne a zber produktu pre zimu. Vďaka vynikajúcej trvanlivosti a prenosnosti je možné jahody uchovávať čerstvé počas 4 až 5 dní bez straty kvality, ako aj predávať produkt.

Jahodový "Festival" sa vyznačuje vysokou zimnou odolnosťou. Nebojí vážne sibírske mrazy. Svetelné kríky tejto odrody sú vysoko listnaté a tvoria silnú zásuvku. Rastlina je dokonale prispôsobená na regeneráciu. Po prerezaní alebo mechanickom poškodení listy rastú rýchlo a obnovujú životný cyklus jahôd.

Medzi nedostatky odrody je potrebné poznamenať nízku odolnosť voči niektorým chorobám, najmä vertikulárnu vôňu a múčnatku.

maskot

Stupeň "Talisman" je jedinečný. Bol chovaný dostatočne dlho v Škótsku a pred 5 rokmi ho domáce chovatelia uznali za vhodné pre podmienky na Sibíri. Odroda je vysoko odolná voči zmrazeniu a takmer nie je vystavená škodlivej mikroflóre.

Bobule tejto jahody sú pomerne veľké, okrúhle valcovité. Ich hmotnosť nie je menšia ako 20 g. Doba dozrievania ovocia priemerného trvania. Špička plodov je na začiatku júla. Výnosová odroda "Talisman" je priemerná, o niečo viac ako 1 kg / m2.

Zvláštnosťou odrody je, že je čiastočne opraviteľná. Bobule v letnej sezóne dozrievajú na kríkoch v minulom roku, a bližšie k jesennej môžete očakávať ovocia na výhonky bežného roka. Vzhľadom na schopnosť odrody tvoriť veľký fúzy, možno povedať, že úrodu druhého prúdu tiež poteší svojím množstvom a chuťou. Ak chcete zvýšiť výnos mladých výhonkov na konci sezóny, môžete použiť dodatočné krmivo.

Je to dôležité! Strawberry odroda "Talisman" vykazuje vysokú odrodovú kvalitu iba prvých 2 rokov po výsadbe.

Ľvov čoskoro

Táto odroda bola pestovaná profesionálnymi poľnohospodári a amatérskymi záhradníkmi už mnoho rokov. Bolo testované časom a podľa skúsených poľnohospodárov sa nikdy nepodarilo. Môže sa pestovať absolútne na akomkoľvek druhu pôdy. Rastliny pozoruhodne koreň a prinášajú ovocie ročne, čo dokazuje vysoký výnos.

Je to dôležité! Strawberry "Lviv včas" sa vzťahuje na skoré dozrievanie odrôd. Jeho plody dozrievajú spolu koncom mája - začiatkom júna.

Bobule "Lviv early" jahody harmonicky kombinujú ako sourness a sladkosť. Priemerná veľkosť ovocia je pôsobivá: každé bobule váži približne 30 g. Odroda je charakterizovaná prítomnosťou krku na bobule, ktorého tvar je podobný zrezanému kužeľu.

Jahoda "Lvivska Early" je nenáročná v starostlivosti, ale jeho zimné odolnosť odborníkov sa odhaduje ako priemer. V sibiřských podmienkach sa odporúča, aby sa jahodové výsadby pokryli listami smreka alebo smreka, aby sa zabránilo zamrznutiu v zime. Väčšina chorôb odrody nepredstavuje hrozbu, jediným potenciálnym škodcom pre rastliny je jahodový roztoč.

Idun

Je celkom možné pestovať veľa chutných jahôd v sibírskych podmienkach bez akýchkoľvek problémov, ak si pre tento účel vyberiete "Idun". Táto jahodka bola chovaná dánskymi chovateľmi najmä v regiónoch s ťažkými klimatickými podmienkami. Odroda nie je naprosto náladová, môže rásť a prinášať ovocie na akejkoľvek pôde. Požaduje sa iba na hojné zavlažovanie počas kvitnutia a dozrievania bobúľ.

"Idun" skoro, koncom mája, môžete vyskúšať svoje prvé bobule. Veľkosť zaobleného ovocia je priemerná, ich hmotnosť sa pohybuje od 15 do 25 g. Bobule sú šťavnaté a voňavé, zrezané kužeľovité, mierne vymačkané zo strán. Jahodová buničina je šťavnatá, mierne pórovitá, čo neumožňuje dlhodobé skladovanie produktu alebo jeho prepravu na dlhé vzdialenosti.

Nepoddajná jahoda "Idun" je odolná voči mnohým chorobám a účinkom škodcov. Nebezpečenstvo pre ňu je len sivá hniloba a vertikillis. Výhodou triedy je rýchla regenerácia zelene po poškodení a rezaní.

Omsk predčasne

Docela populárny rad záhradných jahôd, ktoré boli chované špeciálne pre poľnohospodárov na Sibíri. Silne listnatý kebus sa nebojí mrazu a prakticky nepodlieha zmrazeniu. Choroby a škodcovia nie sú ani strašnými jahodami "Omsk".

Bobule tejto odrody nie sú veľké, ich priemerná hmotnosť je o niečo viac ako 10 g. V ovocí sa zároveň zvyšuje koncentrácia cukru a vitamínu C. Chuťové vlastnosti tohto výrobku sú pozoruhodné. Podľa odborníkov, bobule si zaslúži 4,5 bodov z 5.

Jahodové kríky sú kompaktné, mierne sa rozširujú. Vytvárajú nízke stopky s veľkým počtom vetví. To umožňuje, s miernou veľkosťou plodov, dosiahnuť celkový vysoký výnos. Takže od každých 1 m2 Pôda sa dá vyzdvihnúť až do 1,3 kg plodov.

Všetky uvedené jahodové odrody sú pásmové pre Sibír. Medzi ne patria aj odrody "Tanyusha", "Darenka", "Amulet". Boli pestované už mnoho rokov v priemyselných plantážach av súkromných farmách. Časom odskúšané odrody vykazujú svoju najlepšiu chuť a agrotechnické vlastnosti, vďaka čomu sú stále najlepšie pre región s drsným podnebím.

Opravné stupne pre Sibír

Všetky vyššie uvedené jahody odrôd, s výnimkou "Talisman", nie sú opraviteľné. Sú racionálne vysadené na otvorenom priestranstve, pretože jednorázové plodenie neospravedlňuje náklady na nákup a inštaláciu skleníka alebo iného vybavenia. Ďalšia vec - odrody remontant jahody na Sibíri. Ich hlavnou výhodou je vysoký výnos, ktorý sa dosahuje v niekoľkých štádiách dozrievania ovocia. Skleníky v tomto prípade vám umožnia predĺžiť vegetačné obdobie rastliny a ďalej zvýšiť výnos plodiny. V skleníkových podmienkach môžete vyberať plody od skorého jara do neskorého jesene.

Kráľovná Alžbeta II

Medzi vynikajúcimi jahodami pre podmienky Sibíri je "kráľovná Alžbeta II" dokonalá. Táto remontantná odroda sa dá nazvať jednou z najlepších. Vyznačuje sa vysokým výťažkom, až do 1,5 kg z každého puzdra. Bobule tejto jahody sú obzvlášť veľké, s hmotnosťou od 40 do 80 g. Niektoré druhy ovocia dosahujú rekordnú hmotnosť 100 g. Ovocie má vynikajúce chuťové vlastnosti: každé bobule kombinuje optimálne množstvo kyseliny a cukru. Pozrite sa na bobule "Queen Elizabeth II" môže byť nižšie na fotografii.

Je to dôležité! Rozmanitosť "kráľovnej Alžbety II." Odlúčená nepretržitá plodnosť.

Pestovanie týchto jahôd v skleníku môže dosiahnuť rekordné výnosy na Sibíri.

Rastlina je skvelá pre drsné podnebie Sibíri. Je charakterizovaná vysokou odolnosťou proti mrazu a účinkami škodcov, chorôb.

Podrobné informácie o pestovaní tejto jahody v Sibíri nájdete vo videu:

lord

Rôznorodé jahody na Sibíri "Pán" sa vyznačujú vysokým výnosom, najmä veľkým plodom a vysokou odolnosťou proti zmrazeniu. Obdobie jeho plodenia je v polovici skorého obdobia: bobule vážiace od 60 do 100 g dozrievajú začiatkom júla. Na konci leta môžeme očakávať zrenie druhej vlny bobúľ. Majú o niečo menšiu veľkosť, ale nemajú absolútne nižšiu chuť na prvé bobule: sú rovnako sladké, aromatické a šťavnaté.

Odporúča sa pestovať jahody "Pána" na dobre osvetlených plochách krajiny. Pôda na hrebeňoch musí byť mulčovaná, pretože zabráni hnilobe bobúľ. S pravidelným zalievaním a prípravou doplnkov bude výťažok vysoký a môže dosiahnuť 1 kg / krov.

med

Toto je ďalšia škála remontantných jahôd, ktoré sa dajú použiť na pestovanie na Sibíri. Vďaka tomu je možné dokonca v nepriaznivých klimatických podmienkach dosiahnuť skorý zber s príchodom jari. Prvé "bravčové" bobule dozrievajú na otvorenom teréne na konci mája, ale ak je kryt fólie alebo skleník, proces zrenia môže byť zrýchlený o 2-3 týždne. Druhá fáza zberu medu prichádza na konci leta.

Hlavné charakteristiky jahôd "Honey" sú vysoké výnosy 1,2 kg / m2, vynikajúca chuť ovocia, veľkosť plodov (30 g), odolnosť voči zmrazeniu. Pestovanie jahôd "Honey" môže byť na otvorenom a chránenom území Sibíri.

záver

Vyššie uvedené najlepšie odrody remontant jahôd vykazujú vynikajúcu adaptáciu na sibírske podnebie. Sú odolné voči zmrazeniu, schopné odolávať chorobám a škodcom. S ich pomocou, môžete získať vysoký výnos bobule, však, na to musíte starostlivo starať o rastliny, vykonávať pravidelné hojné zavlažovanie a opakovane kŕmenie jahody s hnojivami. Použitie skleníkov na pestovanie odlupovaných plodov vytvorí najvýhodnejšie podmienky pre rastliny a v dôsledku toho ďalej zvýši výnos plodiny.