Záhradníctvo

Top cibuľa na hlave

Žiadna žena v domácnosti nemôže robiť bez cibule v kuchyni. To je dôvod, prečo sa v letnej sezóne mnohí záhradníci snažia pestovať vo veľkom množstve vo svojich dvoroch. Kultúra je nenáročná a môže rásť aj na relatívne vzácnych pôdach, zatiaľ čo kŕmiace cibule výrazne zvyšujú výnos zo zeleniny, čo umožňuje nielen používať produkt v sezóne, ale aj zásobovať ho po celú zimu. Ako správne a rýchlo kŕmiť cibuľu a bude sa o tom diskutovať v článku.

Minerály na zeleninu

Cibuľa vyžadujúca zloženie pôdy. Rast jeho hlavy vyžaduje komplex minerálov, najmä dusíka, fosforu a draslíka. V tomto prípade sa v určitej fáze kultivácie kultúry vyskytuje potreba určitého stopového prvku. Takže fosfor je potrebný pre žiarovky od okamihu vysadenia až po úplné dozrievanie, dôležitý je dusík v štádiu aktívneho rastu lúpanej rastliny v počiatočnom štádiu vegetácie. Draslík prispieva k tvorbe hustej, zrelých cibúľ, čo je dôvod, prečo sa hnojivá s týmto minerálom používajú na kŕmenie cibúľ na repy v neskorom štádiu kultivácie.

Je to dôležité! Zvýšené množstvo dusíka v pôde v neskorom štádiu rastúcej cibule neumožňuje, aby zelenina dozrievala včas, a preto môžu vzniknúť problémy s následným skladovaním takejto zeleniny.

Včasné obliekanie

Správne kŕmenie cibule zahŕňa opakované použitie rôznych organických alebo minerálnych hnojív do pôdy v malých množstvách. Výber kŕmenia závisí od vegetačného štádia rastliny. V priemere záhradníci kŕmia cibuľami 3-4 krát za sezónu. V tomto prípade sa prvýkrát hnojivá aplikujú na zem na jeseň, pred vysadením sevka v pôde. V jarnej a letnej sezóne sa cibuľa oplodňuje podľa určitého rozvrhu.

Príprava podzimnej pôdy

Výživná pôda je základom pestovania bohatej úrody cibule. Je možné zvýšiť úrodnosť pôdy pridaním organických látok. Počas jesenného kopania sa odporúča pridávať hnoj do pôdy. Aplikačná dávka tejto látky závisí od počiatočného stavu a zloženia pôdy. Ak na mieste prevažuje hlina, potom na každých 1 m2 Do pôdy by sa malo pridať 5 kg rašeliny, humusu alebo hnoja v rovnakom množstve, rovnako ako riečneho piesku najmenej 10 kg. Tým sa pôda uvoľní, ľahšie a vyživuje.

Pestovanie cibule na hliny, piesočnaté pôdy a čierna pôda by tiež nemali byť zanedbávané organické hnojivá. V pôde na jeseň treba pridať 5 kg rašeliny a 3 kg hnoja (humus). To je dostatočné na obnovu pozemkových zdrojov po plodení v predošlej sezóne.

Je potrebné poznamenať, že minerály na jeseň, aby pôda nie je racionálna, pretože sú prevažne vypláchnuté tavením vody a neprinášajú významné výhody pre rastliny. V prípade potreby, keď nebolo možné pripraviť pôdu vopred, môžete pri pridávaní minerálnych dresingov pri výsadbe osiva do zeme: po 1 m2 pozemok 1 lyžička. močovina a 2 lyžice. l. superfosfát.

Prvé kŕmenie na jar

Cibuľa sa zvyčajne vyskytuje v pôde s príchodom tepla, skoro na jar. To umožní hlavám získať potrebnú silu, aby odolali škodcom a začali perie skoro. Niektoré druhy kultúry a je určený na siatie pred zimou. Každopádne, prvý obväz cibule musí byť vykonaný na jar, v čase, keď je dĺžka pera približne 3-4 cm.

Na kŕmenie cibule na jar pomocou rôznych typov hnojív, napríklad:

 • Tekutý hnoj je dobre známe a často používané prírodné organické hnojivo. Pripravte kŕmenie z neho miešaním 1 polievková lyžica. látok v 10 litroch vody.
 • Pri absencii organickej hmoty môžete použiť hotové minerálne komplexy, ako napríklad "Vegeta";
 • Samotný minerálny komplex môžete získať pridaním 30 g dusičnanu amónneho, 20 g chloridu draselného a 40 g jednoduchého superfosfátu do nádoby s vodou. Posledná z uvedených zložiek sa pridáva do vody jeden deň pred plánovaným kŕmením rastlín, pretože superfosfát sa pomaly rozpúšťa.
Je to dôležité! Všetky hnojivá sa musia aplikovať priamo do pôdy, bez toho, aby sa tekutina na cibuľové perie rozstrekla.

Cieľom kŕmenia jarnej cibule je teda hnojenie s vysokým obsahom dusíka. Tento mikroelement umožní rastline zvýšiť svoj rast, zvýšiť objem zeleného peria a zvýšiť žiarovku.

Druhé kŕmenie

Druhé kŕmenie cibule na lúkež sa vyskytuje aj v neskorom jari alebo začiatkom leta, v závislosti od času selenia seva. Odborníci odporúčajú držať ju približne 30-35 dní od prvého krmiva. Ak to chcete urobiť, môžete použiť:

 • Komplexné hnojivo "Agricola-2";
 • Minerálna zmes. Pripraví sa pridaním 30 g chloridu draselného a dusičnanu amónneho v rovnakom množstve do nádoby s vodou. Požadované množstvo superfosfátu v tejto zmesi je 60 g. Po rozpustení všetkých minerálov dostane zahradník pracovnú zmes, ktorú je možné ďalej zriediť vodou a použiť na zalievanie cibule 2 m2 zem;
 • Medzi organické hnojivá pre druhé kŕmenie cibule na hlave by mala byť použitá bylinná infúzia. Je pripravený namočením nakrájaných burín vo vode. Na zlepšenie fermentácie je infúzia pod tlakom niekoľko dní. Po varení sa bylinková infúzia zriedi vodou, aby sa získala svetlohnedá kvapalina.

Tieto hnojivá sú najlepším prostriedkom na kŕmenie cibúľ v štádiu aktívnej tvorby hlavy. Súčasne je možné ich nahradiť inými komplexnými hnojivami alebo hnojivami pripravenými podľa populárnych receptov.

Konečná fáza

Tretie konečné kŕmenie cibule musí byť vykonané v čase, keď jeho hlava dosiahne priemer 4-5 cm. V tomto štádiu sa nemôžu používať látky s veľkým množstvom dusíka, pretože môžu aktivovať rast cibúľ a zabrániť dozrievaniu zeleniny v čase. Najlepšie hnojivá pre cibuľu v tejto dobe sú:

 • Zmes superfosfátu a chloridu draselného. Tieto minerály sa pridávajú do 10 litrov vody v množstve 30 a 60 g. Roztok sa používa na zalievanie rastlín na 5 m.2 pôdy;
 • Prostriedok "Effektonon-O" sa používa na kŕmenie cibule. Neobsahuje však v plnom rozsahu potrebný fosfor, preto musí byť doplnený superfosfátom. 10 litrov vody 2 lyžice. l. droga a 1 polievková lyžica. l. fosfátové hnojivo;
 • V popole sa nachádza veľké množstvo fosforu a draslíka. Táto látka sa môže pravidelne používať na kŕmenie cibule. Popolček popraskaný na povrchu pôdy alebo pripravený z jej infúzie. K tomu sa pridá 250 g látky do 10 litrov vriacej vody. Je potrebné trvať na 3-4 dňoch, po ktorom je potrebné ďalej riediť vodou 1: 1 a použiť na zalievanie rastlín.

Pred použitím akéhokoľvek hnojiva je potrebné analyzovať stav cibule. S aktívnym rastom jeho hláv a prítomnosťou sviežeho zeleného peria môže byť niektoré krmivo vynechané. Nie je však potrebné úplne zbaviť zeleninu mikroživinami. To nielenže spomalí rast repy a zníži výnosy, ale prispeje aj k rozvoju chorôb.

Dôležité body

Krmivo pre cibuľu samozrejme prospeje rastlinám, ich použitie by však malo byť vždy zámerné. Takže pri rozhodovaní o použití hnojív si musíte pamätať:

 • čerstvý hnoj je neprijateľný pre cibuľu, vyvoláva vývoj chorôb, môže sa stať zdrojom burín a škodlivého hmyzu;
 • Zvýšená koncentrácia dusíka v pôde spôsobuje zvýšený rast zeleného peria a spomaľuje rast lupiny;
 • dávka minerálnych hnojív pri hnojení sady cibule nemožno prekročiť, pretože to prispieva k hromadeniu dusičnanov v jeho hlavách;
 • pri kŕmení cibúľ je potrebné zabrániť požitiu hnojív na povrchu peria, inak zelené by sa mali dôkladne umyť čistou vodou;
 • v komplexe sa musia robiť všetky potrebné minerály, pretože nedostatok jedného z nich môže nepriaznivo ovplyvniť vstrebávanie iných látok;
 • hnojivá sa lepšie vstrebávajú, ak sa aplikujú po hojnom zavlažovaní;
 • v daždivom počasí môžu byť minerálne suché zmesi jednoducho rozptýlené po povrchu pôdy a utesnené uvoľnením do hĺbky 3-5 cm.

Dodržiavaním takýchto jednoduchých pravidiel bude každý záhradník schopný pestovať nielen bohatú, ale aj užitočnú zeleninu.

Ľudové recepty

Všetky vyššie uvedené druhy hnojív sú tradičné. Často ich používajú záhradníci nielen na kŕmenie cibúľ, ale aj iné zeleninové plodiny. Avšak, tam sú niektoré ďalšie druhy cibuľky kŕmenie na okrúhlice. Napríklad sa často používajú pekárenské kvasnice alebo amoniak.

Dvojité účinky amoniaku

Amoniak je zdrojom dusíka, ktorý umožňuje jeho používanie na kŕmenie cibúľ v počiatočných fázach vegetačného obdobia a pri nedostatku tohto mikroelementu. Hlavné príznaky nedostatku dusíka sú žltnutie peria a pomalý rast hlavy.

Pripravte hnojivo s amoniakom pridaním 3 lyžice. l. túto látku v nádobe s vodou. Je nevyhnutné vodu cibuľu s takým liekom pod koreň, pretože môže poškodiť zelené perie. Viac informácií o kvapalnom amoniakovom hnojive z videa:

záver

Tieto ľudové prostriedky umožňujú jednoduché, improvizované metódy na účinné oplodnenie rastlín a získavanie slušnej úrody zeleniny.

Cibuľa možno pestovať v akejkoľvek záhrade, avšak pre to musíte urobiť nejaké úsilie. Včasné správne kŕmenie v kombinácii s hojným pravidelným zavlažovaním je v tomto zmysle základom celého kultivačného procesu. Zavedením niektorých minerálov môže záhradník nezávisle regulovať hojnosť rastu zeleného peria alebo okrúhleho zrna, urýchli proces dozrievania zeleniny. Hnojivá sú preto dôležitým nástrojom, ktorý by mal byť v rukách príslušného poľnohospodára.

Pozrite si video: Samuel Peter Cibula - The A Team Ed Sheeran - The VOICE Česko Slovensko 2019 (Jún 2020).

Загрузка...