Záhradníctvo

Ako zničiť húsenicu navždy

Pred 30-40 rokmi sa chovatelia podieľali na chove nových odrôd hlbokomorského jazyka, dnes sa veľa vedeckých myslí potýka s problémom vyhubenia tejto rastliny. Prečo nie je potrebné, a dokonca nebezpečné, ako zničiť hogweed a čo presne by ste nemali robiť - všetky odpovede v tomto článku.


Hogweed druhy

Dnes existuje niekoľko druhov rastlín, ale najnebezpečnejším pre ľudí je Sosnovsky hogweed. Táto rastlina sa vyznačuje výškou až štyroch metrov, obrovskými kvetencami bielej v podobe dáždnikov, zametajúcich listov a silných dutých stoniek.

Všetko by bolo v poriadku, taká obrovská rastlina dokonca vyzerá veľmi dekoratívne, ale ako sa ukázalo, Sosnovsky je veľmi nebezpečné pre ľudské zdravie. Je to všetko o šťave tejto rastliny, ktorá spôsobuje skutočné chemické popáleniny.

Ako sa dostať na kožu človeka, burinový džús sa na začiatku nevyjadruje. Ale akonáhle táto oblasť pokožky osvieti slnko, dôjde k hrozným pľuzgrám a silnému pocitu pálenia. Ukázalo sa, že šťava zhora Sosnovského je fototoxická, to znamená, že sa stáva agresívnym iba pod vplyvom ultrafialového žiarenia.

Varovanie! Ak sa džús Sosnowskyho Hogweed dostal na kožu, je potrebné pokryť postihnutú oblasť hustou handričkou a chrániť ju pred slnečným lúčom.

V hustom tóne alebo v tmavej miestnosti sa pokožka umyje tečúcou vodou s mydlom, taví sa alkoholom alebo manganistanom draselným. Niekoľko dní na slnku je lepšie ísť, pretože šťava je aktívna po dobu 72 hodín.

Nielen húsenica Sosnovského utrpeli globálne zničenie. Zvyšné odrody tejto rastliny tiež upustili od prospech kvôli rýchlemu rastu a katastrofickej vitality.

Funkcie buriny

Zničenie Sosnowski je veľmi ospravedlniteľné, pretože tieto rastliny sú jedovaté a nebezpečné pre ľudí. Ale prečo ľudia bojujú na svojich pozemkoch s inými typmi hogric zrazeniny, pretože to je docela dekoratívne a môže zdobiť chalupu nie horšie ako exotické kvety?

Skutočnosťou je, že pôvodne hogweed bol dokonca vybraný, snažil sa priniesť rôzne odrody, posilniť prirodzené vlastnosti tejto rastliny. V sovietskych časoch sa predpokladalo, že burina sa môže vyrovnať s niekoľkými dôležitými úlohami naraz:

 1. Podávajte ako krmivo pre hovädzí dobytok, ošípané a kozy. Rýchlosť rastu stonky je až 10 cm za deň, čo umožňuje vo veľmi krátkom čase získať ton zeleného krmiva.
 2. Hustá stena hustých stoniek mal chrániť cesty a veľké chodníky od dobytka - kravy nemohli prechádzať cez húštiny starých burinových burín a preto nebránili pohybu vozidiel.
 3. Sosnovský a všetky ostatné druhy tejto rastliny veľmi efektívne spracovávajú výfukové plyny a vracajú čistý kyslík do atmosféry. Vedci z obdobia sovietu verili, že hustá výsadba húsenice pozdĺž ciest môže neutralizovať jedovaté výfukové plyny, takže rastlina bola vysadená pozdĺž trate len v obrovských množstvách.
 4. Rezané stonky a listy buriny môžu byť vynikajúcim hnojivom, ktorého kvalita a zloženie sa porovnáva s kravským hnojom. Koreňový systém rastliny dodatočne nasýti zem pomocou dusíka - po húseniciach na mieste môžete pestovať bohatú úrodu z akýchkoľvek plodín.

A na začiatku závod úspešne vykonal všetky tieto úlohy. Avšak fenomenálna vitalita a len obrovské množstvo semien spôsobilo, že húsenica tak bežná, že zvyšok rastlín sa jednoducho nedokáže rásť - húsenica zubatá zapadá do všetkých rastlín, ktoré sú obojaké a kultivované.

Áno, a kravy v krajine sa stali oveľa menšími: teraz nie je nikto, ktorý by reguloval množstvo tejto rastliny. Vzhľadom k tomu, že jedna rastlina produkuje až 70 tisíc semien za sezónu a tiež vzhľadom na výnimočnú klíčivosť týchto semien, možno tvrdiť, že je mimoriadne ťažké bojovať s hogweed. A človek to musí urobiť.

Silné a slabé stránky zariadenia

Ak sa chcete dozvedieť, ako sa zbaviť hogweed v oblasti, musíte sa zaoberať svojimi vlastnosťami. Takže burina má také silné vlastnosti:

 1. Kvety môžu byť opeľované hmyzom a môžu produkovať semená bez opeľovania, pretože húsenica patrí medzi seba-opeľované rastliny.
 2. Mrazy nezabíjajú semená, ale robia ich ešte silnejšie, pretože táto rastlina miluje stratifikáciu. Po silných zimných mrazoch sa klíčivosť semien prudko zvyšuje.
 3. Hogweed je veľmi silná a rýchlo rastúca rastlina - iné plodiny nemajú šancu v blízkosti vysokých a silných kríkov.
 4. Plevel bude rásť toľko rokov, koľko potrebuje na zasial semená. To znamená, že kým rastlina neprestane pretekať, nezomrie. Jeden Bush môže rásť na jednom mieste až do 15 rokov.
 5. Kry sa nerozmnožujú z koreňov - ročná rastlina. Ale ak je stonka vyrezaná, púčiky sa prebúdzajú a húsenica sa znovuzrodí.
 6. Semená zostávajú životaschopné po piatich alebo pätnástich rokoch spánku.
 7. Malé semená sa ľahko transportujú na veľké vzdialenosti pomocou riek, vetra, vtákov a zvierat. Vzhľad Hogweed je možný aj v tých oblastiach, kde to nikdy nebolo.
 8. Dáždniky rozkrojené aj v nedospelom stave sú schopné dozrieť a poskytnúť dobre rastúce semená. Zničiť semená v ktorejkoľvek fáze vývoja je možné len požiarom.

To všetko sťažuje zbavenie sa húsenice. Ale našťastie závod má niekoľko slabých miest, ako napríklad:

 • rastlina nemá rád oblasti s stojatou vodou;
 • ako každá rastlina, potrebuje slnečné svetlo na rast;
 • Rastlina, ktorá dala kvety a semená, určite zomrie;
 • Hogweed nerozmnožuje odrezky;
 • korene trávy sú v hĺbke asi 30 cm - môžete ich získať;
 • semená nebudú schopné klíčiť pod 30 cm vrstvou zeminy alebo pod hustým mulčovaním.

Je to dôležité! Aby ste mohli účinne bojovať proti kačaciemu pásu, musíte použiť niekoľko jeho "slabých stránok". Koniec koncov, napríklad môžu byť rezané buriny, ale púčiky okamžite rozkvetnú na korene. Ak zničíš podzemku, v zemi zostane vždy osivo. Je potrebné prijať komplexné kontrolné opatrenia.

Ako sa môžem zbaviť húsenice v krajine?

Ak chcete trvalo odstrániť túto trávu z lokality, bude musieť tvrdo pracovať. Je nepravdepodobné, že to bude možné urobiť v jednej sezóne - na monitorovanie stavu lokality bude trvať aspoň niekoľko rokov.

Metódy kontroly buriny sú niekoľko:

 • chemický;
 • agronómia;
 • biológie;
 • mechanický.

Je potrebné zvážiť každú z týchto metód podrobnejšie.

Metóda chemickej kontroly

V lesoch a stepoch hogweed sa rozhodol odstrániť používanie látok ako "Roundup". Kompozícia sa jednoducho vtiahne do veľkej injekčnej striekačky a injekcia sa podáva každej rastline. Za pár dní uhynie, ale jeho semená zostanú v zemi z predchádzajúcich období. Preto ešte pár rokov potrebujete sledovať miesto a odstrániť mladé výhonky.

Varovanie! Ak sa burina pestuje v krajine alebo na pozemku určenom na pestovanie záhradných plodín, metóda chemickej kontroly sa nedá použiť, pretože aktívne látky zostanú dlho v pôde.

Bezpečné nahradenie herbicídov je motorová nafta, na základe ktorej sa vytvorila populárna metóda riadenia buriny. Na zhromažďovanie nafty sa používa injekčná striekačka a tiež injekcie pre hlbokomorskú. Treba pamätať na to, že najlepší čas na "injekcie" je máj alebo začiatkom júna, zatiaľ čo stopky plevelov sú mladé a nie tuhé. Neskôr sa môžete pokúsiť uviazať húsenicu v sepále.

Poľnohospodárske na pozemku s burinami

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zničiť hogweed v dacha je mulčovanie pôdy. Najlepšie je vykonávať mulčovanie skoro na jar, keď semená ešte nevrástli. Ale môžete použiť mulčovanie a neskôr, len musíte najskôr odstrihnúť alebo kosiť trávu v koreni.

Plameňový mulč vo forme pilín alebo slamy je pre Hogweed neškodný - táto rastlina je príliš silná. V tomto prípade budete musieť použiť hrubú a hustú čiernu plastovú fóliu, ktorej hrúbka musí byť najmenej 100 mikrometrov.

Varovanie! Cena za zbavenie sa hogweed - jednoduchý sprisahanie. Koniec koncov, jedna alebo dokonca dve sezóny na zemi pokryté hustým mulčovom nič nevyrába.

Film sa šíri po celej lokalite a navyše sa stlačí doskami, zeminou alebo troskami. Ak sa tak nestane, stonky z buriny zvýšia pokrytie a poškodia ju, pretože sú veľmi silné.

V pôde zostanú aktívne semená burín, ale je to oveľa jednoduchšie bojovať proti mladým rastlinám - ľahko sa vyťahujú zo zeme spolu s koreňmi. Je dobré zasiať vyčistené plochy jednej z trávnatých tráv, aby zablokovali mladé výhonky buriny.

Mechanické čistenie

Táto metóda je časovo náročná, ale aj celkom efektívna. Hogweed je v tomto prípade odstránený ručne alebo lopatou - veľké plochy samy o sebe nemôžu zvládnuť.

Nástroj je spoľahlivý, ale platí len pre mladé rastliny. Korene a stonky trvalých burín sú tak silné, že ani sekera ich nerozbije, nie ako lopata.

Mladé výhonky môžu byť roztrhnuté ručne, ale stopky sú krehké, ľahko zlomené. Preto je lepšie odstrániť burinu po daždi alebo pred zalievaním oblasti.

Tip! V žiadnom prípade nemôže bojovať s hogweed "holý." Je nevyhnutné používať gumené rukavice, masku a ochranný odev.

Mladé výhonky musia byť rezané lopatou, zachytiť 15-20 cm podzemnej časti rastliny. Takže môžete odstrániť spacie puky hogweed. Ale po pár týždňoch musíte ovládať proces - hogweed môže spustiť nové výhonky.

Ak burina už kvitne, môžete sa jej pokúsiť oklamať. Je známe, že hlavnou úlohou hogweed je dať potomkovi. Ak úplne neodstránite "hlavy" kvetenstva, ale iba odrezáte vrcholy dáždnikov, na ktorých sa nachádzajú semená, rastlina "premýšľa", že jej poslanie je úplné a bezpečne zomrie.

Rezané semená musia byť spálené.

Varovanie! Biologická metóda zahŕňa usadenie miesta hmyzom, ktorý jesť hlúbok alebo jeho semená. Ale doma je táto metóda nemožná.

výsledok

Aby sme odvodili húsenicu, je všetko viac či menej jasné - je to dosť ťažké. Je oveľa jednoduchšie prijať preventívne opatrenia: neimportovať pôdu z kontaminovaných miest, nepoužívať riečnu vodu na zavlažovanie, odstrániť izolované kríky a zabrániť ich reprodukcii.

Ak sa ukázalo, že kvitnúca jarná rastlina kúpila na jarnej chate, ktorá bola kúpená na jar, budete musieť na túto burinu vyraziť všetko svoje sily: súčasne vstreknete, vykopáte korene so zemou a horia semená. Ak sa neúspešne zbavíte buriny vo vašej dachi, pozrite si toto video: