Záhradníctvo

Fínska technológia pestovania jahôd

Dnes, mnoho záhradníkov pestuje jahody. Napriek tomu, že nie je také ľahké starať sa o bobule, rozkošný bobule zaberá všetky veľké plochy nielen vo veľkých priestoroch, ale aj v chatkách. Existuje mnoho spôsobov, ako pestovať sladké a voňavé bobule. V posledných rokoch, vďaka internetu, záhradníci sa učia nové techniky.

Ak sa pozriete, kde sú najviac jahodové plantáže, bude Fínsko vodcom. Klíma v krajine je pomerne ťažká, trochu podobná podmienkam stredného Ruska. Preto Rusi pozorne sledujú výsledky fínskych agronómov. Rastlinné jahody na fínskej technológii sa stávajú čoraz obľúbenejšími. Koniec koncov, to skutočne funguje, zber je vynikajúci. Aký je jedinečnosť metódy, ktorú musia záhradníci vedieť, aby sa vyhli chybám.

O výhodách fínskej technológie

Predtým, ako zisťujeme vlastnosti pestovania jahôd pomocou fínskej technológie, uvidíme, čo to robí tak atraktívne pre záhradníkov po celom svete.

výhody:

 1. Po prvé, na vysokých posteliach je pôda bohatá na prospešné mikroorganizmy, ktoré produkujú kyslík pre rastliny a majú priaznivý vplyv na rast a vývoj jahôd.
 2. Po druhé, fínska technológia predpokladá, že dusičnanový dusík potrebný rastlinami sa neodparuje, ale je uložený v pôde pod vrstvou čierneho filmu. Rastliny dostanú dusík v požadovanom množstve.
 3. Po tretie, čo je tiež dôležité, buriny sa nemôžu dostať cez film, preto je proces starostlivosti o pestovanie jahôd zjednodušený.
 4. Po štvrté, film, ako základ fínskej metódy, udržuje vlhkosť počas celej sezóny. Ale extrémne teplo môže spôsobiť smrť jahôd. Zavlažovací systém kvapiek je základným prvkom fínskej technológie pestovania jahôd.
 5. Po piate, vďaka čiernej fólii vo vnútri je vytvorená príjemná mikroklima. Koreňový systém je vždy teplý a to vám umožní získať skorbu skôr ako v bežnej pôde. To vám umožní pestovať jahody skoro na jar.
 6. Po šieste, rastliny sa prakticky nezhoršujú a nie sú poškodené škodcami. Koniec koncov, prežiť pod filmom je jednoducho nemožné.
 7. Po siedme sú zozbierané záhradné jahody čisté bez jediného zrna piesku. Bobule nie sú ovplyvnené sivou plesňou.

Podstata technológie

Aká je zvláštnosť fínskej technológie pestovania jahôd? Namiesto mulčovania záhradníci používajú čierny film, ktorý pokrýva postele. Jahody sadenice sú zasadené v ňom.

Je to čierny film a nie iná farba. Koniec koncov, táto farba priťahuje teplo, otepľuje zem, a preto vytvára pohodlné podmienky na záhrade. Fínska metóda môže byť použitá nielen v otvorenom poli. Mnoho ruských záhradníkov využíva technológiu vytvorenú fínskymi agronómami v oblasti rizikového poľnohospodárstva. Prispôsobili sa pestovaniu jahôd v skleníkoch.

Tajomstvo pestovania jahôd na fínskej technológii pre začiatočníkov na videu:

Ako pestovať sadenice

Varenie filmu

Varovanie! Nezabudnite vložiť odkvapkávaciu pásku. To je veľmi dôležité.

Na rozloženom filme vykonajte značkovanie, jedna čiara sa drží v strede a dve pozdĺž okrajov, kde sa budú umiestniť sadenice. Medzi rastlinami v rade by mali zostať 25-30 cm, v závislosti od odrody jahôd.

Medzi radmi by malo byť aspoň 50 cm Celý povrch je rozdelený na štvorce, na priesečníkoch sú vytvorené priečne rezy. Okraje sú ohnuté smerom dovnútra, aby sa vytvoril štvorec 7 x 7 cm.

Vysádzanie sadeníc

Ak sa lôžko môže pripraviť pomocou technológie (domácej alebo profesionálnej), potom sa sadenica môže vysádzať pri pestovaní jahôd pomocou technológie agronómov v Fínsku iba manuálne. Žiadny stroj nemôže nahradiť ľudské ruky.

Práca je ťažká a náročná. Spravidla sa rastliny pestované v kvetináčoch vysádzajú pod film. Má dobrý koreňový systém. Pri výsadbe sadeníc dbajte na hĺbku vloženia zásuvky. Rastový bod by mal zostať na povrchu. Sadenice je potrebné správne stlačiť v zemi.

Je to dôležité! Ak je rastúci bod pochovaný v pôde, rastlina zomrie na hnilobu.

Keď sú všetky kroviny vysadené na trvalom mieste, aktivuje sa systém kvapiek na zavlažovanie. Pre tento postup musíte pozrieť pozorne, pretože nie sú potrebné žiadne ďalšie jahody na vlhkosť. Tiež kontrolujú každý keš a kontrolujú, či sú korene holé, či rastový bod prešiel pod zem. Musíte vyliať pôdu pod rastliny alebo mierne zvýšiť zásuvku.

Funkcie starostlivosti

S každou technológiou, vrátane fínskej, pre jahody treba starostlivo starať. V skutočnosti neexistujú žiadne osobitné rozdiely. Poďme sa venovať tejto problematike podrobnejšie.

Čo robiť:

 1. Rastliny pravidelne upravujte tak, aby koreňový systém nevyschol a nebol premočený. Voda sa dodáva cez kvapkací systém, mala by byť teplá.
 2. Nakrájajte rastliny zavlažovaním.
 3. Rastliny sa musia skontrolovať, aby sa zabránilo chorobám a inváziám škodcov. Sú potrebné preventívne opatrenia.
 4. Jahody môžu mať veľa kukurice, oslabujú rastlinu, takže sú včas odstránené.
Tip! Aby sme nemuseli myslieť na preventívnu údržbu alebo kŕmenie jahôd, všetky činnosti by mali byť zaznamenané v špeciálnom časopise.

Pristátie spracovania

Napriek tomu, že fínska technológia pestovania jahôd má mnoho výhod oproti bežnému spôsobu, rastliny môžu byť stále choré alebo poškodené škodcami. Každé ošetrenie sa vykonáva pred zberom. Spravidla sa to robí pred výskytom kvetinových stoniek skoro na jar.

Varovanie! Pri objavovaní vaječníkov nie je povolené používať chemikálie: sú uložené v ovocí. Namiesto vitamínov vstúpi do tela dusičnany.

Insekticídy a fungicídy sa používajú na spracovanie, keď jahoda prestane prinášať ovocie. Tento postup pripravuje rastliny na budúci rok a kladie možnosť získať bohatú úrody.

Ako kŕmiť rastliny

Jahodový záhradný obväz je potrebný ako vzduch. Zariadenie hodí veľké množstvo kvetinových stoniek, všetko úsilie sa vynakladá na tvorbu plodiny. Ak sa krúpy kŕmia včas, oslabená rastlina nebude spokojná s plodinou. Kŕmenie sa vykonáva počas vegetatívneho obdobia trikrát:

 • skoro na jar;
 • uprostred leta;
 • jeseň po zbere.

Vlastnosti jarného kŕmenia

Akonáhle sa listy objavia na zásuvkách, musia byť kŕmené. V tejto dobe sú jahody náročné na potaš a dusíkaté hnojivá. Najlepšie je používať komplexné kŕmenie špeciálne pre jahody.

Podruhé kŕmia jahody, keď sú prvé bobule viazané. Voľba - komplexné hnojivá obsahujúce vápnik, draslík, fosfor, horčík a ostatné stopové prvky.

Jahodové letné jedlá

Jún je čas na kŕmenie rastlín. Dusičnan amónny a síran draselný sa budú vyžadovať. Riešenie je pripravené striktne podľa pokynov. Predávkovanie môže poškodiť jahody. Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, nepoužívajte rôzne hnojivá na hnojenie, ale zakúpte si špeciálne prípravky.

Je to dôležité! Ak máte rastúcu jahodu v záhrade, potom ju musíte niekoľkokrát kŕmiť draslíkom.

Faktom je, že takéto odrody tvoria niekoľko vln plodov.

Čo robiť na jeseň

Potom, ako jahody pestované fínskou technológiou skončia s plodmi, musia byť kŕmené sodíkom, fosforom a draslíkom. Existujú špeciálne hnojivá pre jahody, ktoré obsahujú všetky stopové prvky.

Príprava na zimu

Keď sa plodina zozbiera, krycí materiál sa odstráni, vysuší, navija do valca a odstráni sa na skladovanie. Samotné krčky sa vyšetrujú, pacienti sa odstránia. Pre prevenciu sa lôžko rozlieva ružovým mangánom alebo fytosporínom.

Keď teplota vzduchu v noci klesne na + 2 stupne, pristátie je pokryté slamenými rohožami. V regiónoch s nepriaznivou zimou je potrebné vážnejšie otepľovanie.

záver

Fínska technológia pestovania jahôd ešte stále zakoreňuje ruské otvorené priestory. Záhradníci, ktorí začali testovať, odpovedali len pozitívne. Tu nie je nič prekvapujúce, pretože v porovnaní s tradičnými spôsobmi pestovania sa výnos lôžok podľa fínskej technológie zvyšuje o 20%. Preto čoraz viac Rusov prechádza na pestovanie jahôd pomocou fínskej technológie v priemyselnom meradle.