Nástroje a vybavenie

Plynové ohrievače poskytujú: ktorá z nich je lepšia

Domáce ohrievače pomáhajú vykurovať vidiecky dom v chladnej sezóne. Tradičný systém vykurovania kvôli potrebe jeho konštantnej práce je ekonomicky neoprávnený v budove krajiny, kde sa majitelia objavujú príležitostne, napríklad počas sviatkov. Dobrým riešením problému je plynový ohrievač pre záhradu poháňaný prírodným a fľaškovým plynom.

Prehľad plynových ohrievačov obytných budov

Existuje mnoho typov plynových ohrievačov, ktoré možno úspešne použiť na vykurovanie vidieckeho domu. Neskúsená osoba, ktorá prichádza do obchodu, sa stratila s výberom vhodného modelu. Budeme hovoriť o všetkých populárnych odrôd, a ako si vybrať dobrý plynový ohrievač.

Katalytické ohrievače

Takýto ohrievač je schopný pracovať nielen z plynu, ale aj z benzínu. Katalytické jednotky sú univerzálne a môžu sa úspešne používať v obytných priestoroch, garážach, dielňach a iných budovách. Samozrejme, je lepšie pripojiť ohrievač na plynovod pre vykurovanie domu, aby sa predišlo nepríjemnému zápachu benzínu. Jeden katalytický ohrievač sa optimálne používa na ohrev miestnosti až do 20 m2.

Je to dôležité! Katalytické spaľovanie prebieha ticho bez plameňa, čo však spôsobuje veľké množstvo tepla. Tento proces horenia sa často nazýva povrchný.

Okrem účinnosti sú katalytické plynové ohrievače pre záhradkárstvo veľmi bezpečné. Jednotky nevybuchnú, sú šetrné k životnému prostrediu, sú schopné pracovať dokonca aj z valca so skvapalneným plynom. Ohrievací prvok ohrievača je katalytický panel zo sklolaminátu a platiny. Relatívne nedávno sa objavili ohrievače s hlbokými oxidačnými katalyzátormi, ktoré nemajú platinové prvky. Pre zvýšenie výkonu sú niektoré ohrievače vybavené ventilátorom na lepšie rozdelenie tepla. Takéto modely majú zvýšený výkon na 4,9 kW.

Keramický infračervený ohrievač

Ak sa vyžaduje mobilné vykurovacie zariadenie, infračervený plynový ohrievač s balónikom na dávanie bude ideálnou voľbou. Infračervené jednotky pracujú bez pripojenia k sieti alebo k centrálnemu plynovodu. Ohrievač pracuje z valca so skvapalneným plynom propán-butánu. Je veľmi výhodné vziať s sebou pár malých valcov do auta, doplniť palivo a priniesť do chaty.

Je to dôležité! Práca keramických infračervených ohrievačov nie je na ohrev samotného vzduchu, ale na dodávanie tepla infračerveným žiarením.

Infračervené žiarenie pomáha efektívne využívať tepelnú energiu získanú zo spaľovania plynu. Okrem toho sa okolo ohrievača rýchlo vytvorí miestna tepelná zóna, aj keď celá miestnosť je stále chladná. Kvôli tejto efektívnosti infračervené ohrievače pomáhajú ohriať sa na verande, terase alebo altánku. Pri príchode do spoločnosti v krajine na konci neskorého jesene si môžete pohodlne odpočívať vonku, umiestniť do altánu niekoľko plynových infračervených ohrievačov.

Konštrukcia infračerveného ohrievača pozostáva z kovového puzdra s plynovým horákom. Horák je ovládaný nastavovacím zariadením a ventilovým blokom. Mimochodom, tieto sú zodpovedné za bezpečnosť používania ohrievača. V prípade náhodného naklonenia porucha v spaľovacom alebo prívodnom ventile paliva odstráni tok plynu z valca, chráni ohrievač pred výbuchom a miestnosť pred požiarom.

To je všetko bežné ohrievacie zariadenie, ale stojí za to venovať pozornosť horáku. Nie je to jednoduchá časť s otvormi, ako napríklad plynový sporák. Účinnosť takéhoto horáka bude slabá, pretože spálený plyn jednoducho zahreje vzduch, ktorý stúpa na strop miestnosti. Ak chcete vytvoriť skutočný ohrievač z obyčajného horáka, je vybavený IR žiaričmi. Špeciálne keramické panely premieňajú energiu spaľovacieho plynového valca na teplo. Namiesto keramiky, radiátorov z iných materiálov a rôznych dizajnov je možné použiť napríklad kovové siete, reflektory, rúrky atď.

Plynové konvektory

Každý rok popularita plynových konvektorov rastie nielen medzi majiteľmi dachov, ale aj medzi obyvateľmi súkromných domov. Domový plynový ohrievač má jednoduchý dizajn bez zložitých elektronických zariadení, je ekonomický a lacný. Konvektor sa môže používať v každej miestnosti, dokonca aj na vykurovanie skleníka. Vidiecke domy sú priestory, ktoré nevyžadujú neustále vykurovanie. Plynový konvektor v krátkom čase zahreje aj veľkú budovu dacha. Niektorí majitelia súkromných domov nainštalujú konvektory namiesto tradičného vykurovacieho systému. Po prvé, tento prístup je spôsobený jednoduchou inštaláciou a nižšími nákladmi. Po druhé, účinnosť konvektorov dosahuje 90%, čo vám umožňuje šetriť náklady na energiu.

Konštrukcia plynového konvektora pozostáva z liatinovej komory, v ktorej je spaľovaný plyn. Prostredníctvom spodných otvorov telesa ohrievača preniká studený vzduch a ohrievaný na horúcom výmenníku tepla smeruje nahor. Cirkulácia teplého a studeného vzduchu sa vyskytuje prirodzene, ale pre väčší výkon sú niektoré modely konvektorov vybavené ventilátormi.

Konvektor je vybavený dvojvrstvovým komínom. Na vonkajšej vrstve komína v miestnosti prichádza čerstvý vzduch a cez vnútornú vrstvu na ulici sú výrobky spaľovania plynu.

Problém vykurovania plynovým krbom

Okrem ich priamej zodpovednosti za vykurovanie miestností zohráva aj ohniskárenský plynový krb. Radosť sedieť v krajine o víkendu sa zahreje pri spaľovaní krbu. A veľkým plusom ozdobného ohrievača je to, že neznečistí miestnosť a nedovolí v ňom dym, ako sa často stáva so skutočným krbom. Prístroj možno kedykoľvek použiť. Výrobky spaľovania sa nedostanú do miestnosti, ktorá je pre ľudí bezpečná.

Z vonkajšieho hľadiska plynový krb vypadá ako skutočný. V ohništi je aj palivové drevo, ale sú vyrobené z keramiky a sú len imitáciou. Niektoré modely krbov sú vybavené horákom s chuťou, čím sa eliminuje miestnosť z nepríjemného zápachu. Krb je schopný pracovať z hlavného plynu a balónu propán-bután. Použitie skvapalneného plynu však spôsobuje určité ťažkosti. Pod valcami sa bude musieť vytvoriť osobitná medzera mimo obytnej oblasti.

Hlavným prvkom dizajnu plynového krbu je kúrenie. Teplota spaľovania plynu je nižšia ako teplota dreva alebo uhlia, takže sklo a kov môžu slúžiť ako materiál pre požiar, občas sa používa liatina. Veľkosť a tvar schránky nie sú obmedzené. Všetko záleží na fantazii dizajnéra. Pod ozdobným drevom inštalovaný plynový horák. V lacnejších modeloch dochádza k zapáleniu ručne. Drahé krby sú vybavené snímačmi tepla, trakcie atď. Ovládajú bezpečnú prevádzku krbu a môžu automaticky zapáliť a uhasiť horák po dosiahnutí určitej teploty v miestnosti. K dispozícii sú aj modely s diaľkovým ovládaním.

Komín pre krb je zvyčajne vyrobený z nehrdzavejúcej ocele. Vzhľadom na neprítomnosť sadzí bolo povolených 2 uhlov 90o, Ak dostanete komín s veľkým počtom rohov, uistite sa, že máte nútený výfukový systém. Pre interiér miestnosti je zvolený vonkajší dizajn plynového krbu.

Vonkajší plynový ohrievač

Príchod do chaty s priateľmi Chcem relaxovať na čerstvom vzduchu. Môžete to urobiť aj na jesennom chladnom dni v altánku alebo na verande, stačí zapnúť infračervený ohrievač na ulici poháňaný skvapalneným fľaškovým plynom. Obvykle sú také modely vyrobené z nehrdzavejúcej ocele s transportnými kolesami na tele. Pri vonkajšej teplote +10oC, plynový ohrievač je schopný ohrievať okolitý vzduch na +25oC. Zásadou vykurovania je infračervené žiarenie prechádzajúce vzduchom. Infračervené lúče odrážané od objektov ich zahrievajú.

Vonkajšia IR plynová jednotka funguje z 5 alebo 27 litrového propán-butánového valca. Valec je vo vzpriamenej polohe ukrytý vo vnútri telesa ohrievača. Horák je vybavený keramickým panelom a je schopný pracovať v troch režimoch: nízky, stredný a plný výkon. Piezorozgig a riadiaca jednotka so snímačmi robia prácu pešieho ohrievača bezpečné a pohodlné.

Prenosné plynové ohrievače

Účinnosť prenosných plynových ohrievačov v krajine je pomerne vysoká. Mobilné zariadenie s malým balónom môže byť rýchlo inštalované v každej miestnosti, a to aj počas kempingového výletu na ohrev stanu.

Prenosný model ohrievača

Prenosné plynové ohrievače sú považované za turistické. Môžu nielen ohrievať vzduch v stane bezpečne, ale dokonca aj jedlo môže byť varené na nich. Cestovné prenosné ohrievače majú niekoľko rozdielov v prevedení:

  • horák priamo bez pripojovacej hadice je spojený s vodorovne umiestneným valcom;
  • jednotka je pripojená k vzdialenému valcu s hadicou;
  • vykurovaciu dýzu, ktorá je naskrutkovaná na vrchol vertikálne stojaceho balónika;
  • ohrievač s radiátorovým prstencom podobne navinutý na vertikálne uložený valec.

Prenosné ohrievače sú vďaka ochrannému bloku ventilov v bezpečí.

Plynové kanóny

Analógom elektrickej tepelnej pištole je plynový model. Plynová pištoľ zo skvapalneného fľaškového plynu môže byť pripojená k batérii alebo sieti. Prenosné zariadenie dokáže vyhrievať miestnosť do vzdialenosti 100 m3, Hlavnou nevýhodou je povinné vetranie miestnosti. Je lepšie nepoužívať zbraň v dome, je vhodná na vykurovanie budov domácnosti alebo budovu krajiny.

V závislosti od modelu je zapaľovanie ručné a z piezoelektrického prvku. Zariadenie je typicky vybavené tepelnou ochranou, regulátorom plameňa a dodávkou paliva. Minimálna hmotnosť pištole - 5 kg. Pre pohodlnú prepravu na tele výrobcu prilepenej rukoväte.

Ako si vybrať model

Pri rozhodovaní o tom, ktoré z nich je lepšie vybrať plynovú jednotku, musíte si prečítať recenzie používateľov. Povedia vám, ktorý nástroj funguje efektívnejšie a kde ho optimálne používať.

Z modelov, ktoré uvažujeme, možno vyvodiť záver, že je rozumné kupovať pouličné ohrievače iba na vykurovanie altánkov alebo verand. Treba mať na pamäti, že ich náklady sú pomerne vysoké v porovnaní s izbovými náprotivkami. Dobrou voľbou by bolo zakúpenie keramického IR modelu. Jeho cena je menšia a môže byť použitá vo vnútri domu a na ulici.

Vykurovanie doma je lepšie dôverovať len plynové konvektory. To povie množstvo recenzií záhradníkov. Katalytický ohrievač a krb sú pomerne drahé a určené pre amatérov. Pokiaľ ide o prenosné ohrievače, je lepšie ich nepoužívať v dome alebo extrémne zriedkavo v prípade potreby.

Video hovorí o výbere ohrievačov:

Hodnotenie používateľov plynových ohrievačov

F. Štěpánov, Chabarovsk, prídu na chalupu v zime len na prázdniny. Pretože sa lokalita nachádza v malebnom prostredí, rozhodli sme sa osláviť Nový rok s celou rodinou na dachu. Mám plynový konvektor v každej miestnosti. Stuck veľmi komfortné a ekonomické. Pri vonkajšej teplote - 170 ° C je miestnosť bez problémov + 23 ° C. Zatiaľ som zažil veľké mrazy Aleksejev SI, Irkutsk Od okamihu zárobku zostal tepelný pištoľ Interskol TPG-15. Po príchode do dacha, zatiaľ čo sa pec roztaví, pripájam pištoľ k valeniu a počas pár minút ohriam miestnosť na 19 ° C. Potom, samozrejme, je potrebné vyslať to, ale pre rýchle generovanie tepla je to veľmi výhodné.