Krajinný dizajn

Čo horolezecké rastliny na plantáž na altánok

Lezenie celoročné rastliny sa často používajú na ozdobenie plôch, múrov budov a domov, rovnako ako altány. Arbor, tesne previazaný s dekoratívnou zeleňou, bude skvelým miestom pre samotu alebo sviežú stranu hlučnej spoločnosti. Zelená sa bude skrývať od zvedavých očí všetko, čo sa deje vnútri altánku, urobí dekor útulný a samotný dizajn je originálny, krásny. Ak si želáte, môžete si vyzdvihnúť rôzne trvalé horolezecké závody na altánok, opis, fotky a mená najobľúbenejších druhov sú uvedené nižšie.

Kritériá výberu

Obrovský počet rôznych druhov lezenia trvaliek robí záhradníka premýšľať o tom, ako vybrať najlepšiu možnosť pre záhradkárske altány. Samozrejme, primárnym kritériom voľby je dekoratívnosť zariadenia. Treba tiež zdôrazniť, že trvalky by mali byť zimné tvrdé. To umožní s príchodom jari sa obávať bezpečnosti a obnovy výsadby. Relatívna jednoduchosť horolezcov je tiež dôležitá pre záhradkárov, ktorí nechcú stráviť veľa času a úsilia na ich starostlivosť.

Všetky lezenia trvalky môžu byť rozdelené na evergreen, kvitnúce a ovocné. A plody niektorých vín nie sú len jedlé, ale majú aj vynikajúcu chuť, komplex vitamínov.

Večne zelené kučeravé trvalky

Arbor, zahalený v zeleni, sa môže vždy stať vrcholom záhrady. Zjednocuje sviežosť a silu prírody. Nedostatok sviežich kvetov neumožní altánu "vynútiť" existujúce kvitnúce kvetinové záhony z dizajnu bežného dvora, len zdôrazňujúc ich krásu.

brečtan

Medzi stále zelenými horolezcami na obliekanie altánkov a plôch najčastejšie používajú brečtan. Jeho výhodou je jednoduchosť a vysoká odolnosť voči mrazu. Dĺžka rastliny môže dosiahnuť 30 m. Na svojich hlavných stonkoch sa masívne tvoria ďalšie výhonky a náhodné korene. Pevne sa drží dostupnej podpory a zdvíha zelenú.

Existuje 16 rôznych druhov brečtanu, ale obyčajný brečtan je najčastejšie pestovaný v Rusku, pretože má výnimočnú zimnú odolnosť. V centrálnej časti Ruska nemôže byť pripravená na zimu vôbec bez obáv z mrazu. V severných oblastiach musí byť rastlina z podpory odstránená a na zimu pokrytá smrekovými vetvami. Ivy bežné môžu byť pestované v nížinách a na skalnatých pôdach. V starostlivosti o rastlinu nenáročné. Listy bežného brečtanu sú vyrezávané, majú hustú pokožku a lesklý lesklý povrch.

Je to dôležité! Všetky odrody brečtanu sú jedovaté.

Pri zdobení altánov by mal byť okolo obvodu budovy zasadený brečtan. Po 2-3 rokoch bude lezenie pokrývať celú požadovanú oblasť.

Dievčenské hrozno

Táto kučeravá trvalka má vysoké dekoračné vlastnosti. Jeho listy sú v letnej sezóne maľované v známej zelenej farbe, ale s príchodom jesene sa ich farba stáva jasne červenou, čo umožňuje priniesť farbu do už zaniknutej záhrady. Dĺžka výhonkov dievčenského hrozna dosahuje 20 m. Zariadenie dokáže prehliadnuť podporu alebo elegantne zavesiť zhora nadol. Kvitnúce trvalka s veľkými listami tesne pokrýva povrch altánku, chráni vnútorný priestor pred prievanmi a letným horúčavom.

Mramorové hrozno sú obzvlášť obľúbené u záhradníkov v Rusku. Dôvodom je predovšetkým vysoká odolnosť voči zmrazeniu. Okrem toho je kučeravá trvalka veľmi nenáročná pre rastové podmienky. Malý kúsok pôdy je pre ňu dostatočný na vybudovanie hojnej zelenej hmoty. Počas vegetačného obdobia rastlina nevyžaduje pravidelné hnojenie, stačí použiť hnojivo na studňu, keď sa vysadí.

S pomocou tejto vytrvalosti je jednoduché a jednoduché zdobiť altánok vlastnými rukami. Ak chcete urobiť to, rastliny rastliny po obvode budovy. Rastúce pestovanie trvalky, jeho vinič rastie v priemere o 3 metre v priebehu roka, a to znamená, že už 2 roky po výsadbe, môžete očakávať, že celý povrch altán bude pevne pokrytá krásnou lístie.

Je to dôležité! Dievčenské hrozno kvitnú každú sezónu malými kvetmi, ktoré sa nakoniec premenia na jedovaté plody.

Pri konzumácii takýchto plodov sa slizničné tkanivá človeka spália.

poskakovať

Tento trvalý horolezecký závod je známy mnohým záhradníkom. Jej rysom je rýchly rast výhonkov, ktorých výška dosahuje 7 m. Táto výška je dostatočná na to, aby pokryla steny a strechu altánu.

Je to dôležité! Chmeľ nie je príliš plazivé viacročné rastliny, kvôli tomu, čo potrebuje na to, aby vyliezol hore, zabalený okolo podpory mladých výhonkov.

Hop obyčajný má dobrú zimnú odolnosť, avšak jeho nevýhodou sú požiadavky na starostlivosť a náchylnosť k účinkom rôznych chorôb. Takže raz za 2 mesiace by lezenie trvaliek malo byť kŕmené minerálnymi alebo organickými hnojivami. Nepriateľom chmeľu je múčnatka, ktorá sa prejavuje ako sivá alebo biela patina na vnútornom povrchu listu.

Táto kučeravá trvalka kvitne ročne. Jeho ženské kvetenstvo sú malé uzliny svetlej zelenej farby. Mužské kvetenstvo sú reprezentované nevzhľadnými bielymi kvetmi.

Je to dôležité! Intoxikujúce kužele sa používajú v medicíne a varení.

Vyššie vytrvalé rastliny sú skvelé pre zdobenie pavilónov vlastnými rukami. Nie sú vôbec ťažké pestovať po obvode budovy, 1 sadenica na každých 80 cm obvodu. Sú nenáročné v starostlivosti a nevyžadujú úkryt na zimu.

Kvitnúce trvalky

Krásne kučeravé viničky so sviežimi kvetmi vždy priťahujú pozornosť okoloidúcich. Horolezecké rastliny môžu byť použité na vytvorenie kvetinových steny. Štruktúra, previazaná s takými trvalkami, zdobí zelenú záhradu.

chumáčkovitý

Táto horolezecká rastlina je listová viniča. Jej dĺžka môže dosiahnuť 20 m. Na výhonky viacročnej rastliny sa vytvárajú kvetenstvo až do 30 cm dlhé. Špeciálnym znakom wisteria je dĺžka kvitnutia: kvetenstvo sa vytvára na začiatku jari súčasne s výskytom listov a pokračuje v ich kvete až do začiatku jesene. Po celej dĺžke kvetenstva jasne kvitnú malé kvety súčasne vo veľkých množstvách. Ich farba, v závislosti od odrody, môže byť rôzna: biela, ružová, modrá, šeřík. Hodnotiť všetky fantastické krásy týchto úžasných trvaliek môžete vidieť na fotografii.

Wisteria sa považuje za pomyslenú horolezeckú rastlinu, ktorá si vyžaduje mierne napájanie, pravidelné kŕmenie a veľa svetla. Zimné trvanlivé viniča tiež nie sú príliš vysoké. Bez prístrešku môže wisteria odolávať iba krátkodobým mrazom pri -20.0C. V nepriaznivých klimatických podmienkach Ruska by mali byť zimnice pokryté plesňami a ihličnatými vetvičkami.

Zvláštny význam pri pestovaní tohto lezenia trvalka je prerezávanie. Každoročne sa na jarných viničoch prerezávajú a zostávajú iba 30 cm z výhonkov minulého roka. To umožní, aby trvalky každý rok bohatne kvitali staré a nové výhonky. Na jeseň, po konci kvitnutia, wisteria je tiež prerezaná na 2-3 púčiky pre lepšie záložky kvetov púčikov.

Je to dôležité! Hodnota wisteria je v jej bohatom a bujnom kvete.

plamienok

Clematis je známy mnohým záhradníkom. Môžu dekorovať povrch akéhokoľvek altánku sviežimi kvetmi. Rod clematis zahŕňa mnoho odrôd a hybridov. Líšia sa vo veľkosti, froté, farba kvetu, doba kvitnutia. Každý typ viacročnej rastliny musí spĺňať určité podmienky pestovania. Toto platí najmä pre orezávanie. Takže, klíma, kvitnúca na výhonky minulého roka, mierne prerezaná raz za niekoľko rokov. Rastliny, ktoré tvoria kvety iba na mladých výhonkoch, sú prerezávané každou sezónou, pričom ostávajú 20-30 cm odrezky. Ak vytrvalá horolezecká rastlina tvorí kvety na minuloročných a nových výhonkoch, mala by sa jesť vždy na jeseň, pričom ostávajú 1-1,5 m výhonkov.

Rastúca celoročná klíma vyžaduje veľa starostlivosti a pozornosti. Pokročilý koreňový systém lezenia vyžaduje veľa vlhkosti a dostatočného množstva hnojív. Po rezaní rastlín na zimu musia byť výhonky Clematis pokryté pásikom a lapnakom, aby sa zabránilo zmrznutiu.

Je to dôležité! Trvalý kučeravý klematis môže vydržať zmrazenie bez prístrešku na -60 ° C.

Horolezecké ruže

Na záhrade môžete vyzdobiť altány s lezeckými ružami. Tieto elegantné viacročné rastliny ročne dávajú väčší nárast výhonkov, čo umožňuje rýchlo vytvoriť "živé" steny konštrukcie. Trvalky sa vyznačujú svojou osobitosťou, ale mnohí záhradníci sa zamilujú do svojho šarmu, a preto v záhradách môžete tak často vidieť oblúky a altány navlečené touto rastlinou.

Je to dôležité! Horolezecké ruže sa nedržia na samotnej podložke, takže musia byť zviazané.

Lezenie celoročné ruže vyžadujú zloženie pôdy. Keď sú vysadené v pôde, mali by ste pridať niekoľko kilogramov hnoja a ako rastliny rastú, pridajte do zeme dusíkaté hnojivá.

Studená odolnosť celoročných horolezeckých ruží je pomerne nízka, takže každý výhon výhonov musí byť odstránený z nosičov a chránený, aby sa zabránilo zmrznutiu. Dlhé bičované ruže potrebujú jar a jeseň prerezané. Takáto starostlivosť o rastliny je dosť nepríjemná, ale stojí za to krása stoličiek zdobených lezeckými ružami.

Môžete sa dozvedieť viac o tom, ako pestovať nádherné celoročné lezenie ruží sledovaním videa:

S dobrou úrodou bude trstina hrozna radovať len s riadnou starostlivosťou o viacročné rastliny, ktorá zahŕňa pravidelné zalievanie a hnojenie. Pravidlá pre prerezávanie a úkryt viniča závisia od kultivovanej odrody.

Actinidia

Tieto jedinečné trvalky sú lezenie viniča, plody, ktoré sú jedlé, pripomínajú kivi vo vzhľade a chuti. V rovnakej dobe sú rastliny zimovzdorné, a preto môžu byť úspešne pestované na domácich plochách. Vysadené okolo obvodu altánku, aktinidia veľmi rýchlo pokryje voľný priestor a po niekoľkých rokoch dosiahne dlhú trvácnu rastlinu 30 metrov.

Actinidia sú dvojmocné viacročné rastliny. Pre ovocie v bezprostrednej blízkosti je potrebné ihneď zasadiť samice a viniča. Stojí za zmienku, že aktinidia "Adam" je vynikajúci mužský typ kvitnutia. Jeho listy sú pestrofarebné: zelená listová tabuľka s jasne ružovou špičkou. Táto funkcia pridáva celoročnú horolezeckú rastlinu ešte ozdobnejšiu.

záver

Pre zdobenie altánov je preto lepšie použiť celoročné vinice, ktoré za niekoľko rokov získajú dostatočnú výšku a tvoria husté steny. Ročné rastliny za sezónu nebudú môcť dať takýto výsledok. Tieto typy lezenia trvalky sú najčastejšie v Rusku. Môžu sa pestovať v južnej, strednej a severnej oblasti krajiny, aby sa zabránilo zamrznutiu v zime, ale niektoré druhy rastlín ešte treba pokryť. Ak rastú "živé" steny altánok, vždy si treba pamätať na pravidlá starostlivosti o trvalé rastliny, pretože inak by sa mohlo zbytočne vyčerpať všetka snaha a úsilie zamerané na zdobenie štruktúry.