Záhradníctvo

Kompletné obväz pre paradajky

Ak chcete pestovať slušnú úrody paradajok bez použitia obväzov a hnojív, je takmer nemožné. Rastliny stále potrebujú živiny a pri ich raste vyčerpávajú pôdu. V dôsledku toho nastáva okamih, kedy rajčiny začínajú "hladovať" a vykazujú príznak nedostatku stopových prvkov. Ak chcete zabrániť "hladovanie" a vyplniť nedostatok látok pomôže komplexné hnojivo pre paradajky. Na regáloch uvidíte hmotnosť takýchto hnojív. Väčšina z nich má podobné zloženie a môže byť použitá v určitej fáze kultivácie.

Minerály na paradajky

Minerálne hnojivá sú jedna látka alebo viaceré látky zmiešané s určitými koncentráciami. Môžu byť rozdelené na potasu, fosfor, dusík, komplex.

Medzi všetkými fosfátovými hnojivami sa najčastejšie používajú jednoduché a dvojité superfosfáty. Toto hnojivo pre paradajky je prášok alebo granuly šedej (bielej) farby. Ich zvláštnosť spočíva v tom, že sú slabo rozpustné vo vode a pred použitím sa odporúča trvať na tom, aby sa na jeden deň dostal extrakt. Fosfátové hnojivá sa používajú na prípravu minerálnych zmesí ako jednej zo zložiek alebo ako samostatné hnojivo pri pozorovaní príznakov charakteristických pre nedostatok fosforu.

Dusíkaté hnojivá pre rajčiaky sa častejšie používajú v počiatočných fázach kultivácie, kedy je potrebné urýchliť rast rastlín. Takéto hnojivá zahŕňajú soli (amoniak, draslík, sodík), močovinu a síran amónny. Okrem základnej látky môžu tieto dusíkaté hnojivá obsahovať aj iné minerálne látky v malom množstve.

Draslík je veľmi dôležitý stopový prvok, ktorý pomáha paradajkam rozvíjať koreňový systém a dodávať živiny z koreňa na listy a plody. S dostatkom draslíka bude mať plodina dobrú chuť. Medzi rastlinnými hnojivami pre rajčiaky sa odporúča používať draselný horčík alebo síran draselný. Chlorid draselný by sa nemal používať ako hnojivo, pretože paradajky negatívne reagujú na chlór.

Okrem týchto hnojív nájdete horčík, vápnik, sodík, bór a iné drogy s jedným hlavným minerálom.

Známe jednoduché minerálne hnojivá je teda ľahké pripraviť vlastné krmivo, ktoré kombinuje rôzne látky. Použitie len jedného druhu minerálu môže kompenzovať nedostatok príslušnej látky.

Plán napájania pomocou jednoduchých minerálov

Použitie minerálneho dresingu môže byť mnohokrát počas pestovania paradajok. Takže, počas prípravy pôdy, môžete použiť močovinu. Látka je rozptýlená na povrchu pôdy pred kopaním v množstve 20 g / m2.

Ak chcete kŕmiť sadenice rajčiakov, môžete použiť aj minerálny komplex, vytvorený sami. Na jeho prípravu je potrebné rozpustiť dusičnan amónny (20 g) v nádobe s čistou vodou. Výsledná kvapalina by mala byť napojená alebo postriekaná sadenice rajčiaka.

Pred vysadením do zeme musia byť mladé rastliny doplnené draslíkom a fosforom, čo im umožní lepšie koreň. Na tento účel pridajte síran draselný a superfosfát (15 až 25 g každej látky) do nádoby s vodou.

Po pristátí v zemi sa môžu paradajky oplodniť zmesou živín: na 10 litrov vody, 35-40 g superfosfátu (dvojitý), 20 g síranu draselného a močoviny v množstve 15 g. Takýto minerálny komplex vyživuje paradajky dusíkom, draslíkom, fosforom a inými minerálmi, vďaka čomu sa rastliny harmonicky rozvíjajú, bohato tvoria vaječníky a hojne produkujú plody dobrého vkusu.

Alternatívou k tomuto komplexu môže byť kvapalné hnojivo získané pridaním 80 g jednoduchého superfosfátu do nádoby s vodou, 5-10 g dusičnanu amónneho a síranu draselného v množstve 30 g. Hnojivo sa môže používať v skleníkoch a na otvorenej pôde mnohokrát v intervaloch niekoľkých týždňov. Po kŕmení takého komplexu budú mať rajčiaky vysokú životaschopnosť a odolnosť voči chorobám a nachladnutiu.

Topinkovú paradajku na báze listov sa môže vykonávať s použitím kyseliny boritej. Roztok tejto látky hnojí rastliny a chráni ich pred škodcami. Kyselina na rozprašovanie sa rozpustí rýchlosťou 10 g na 10 litrov.

Kombináciou jednoduchých jednozložkových hnojív je možné regulovať množstvo minerálov v hornom obväzu v závislosti od plodnosti pôdy a stavu rajčiakov. Treba tiež poznamenať, že náklady na takéto hnojivá budú nižšie ako náklady na podobné hotové komplexné minerálne doplnky.

Komplexné minerálne hnojivá

Pre tých farmárov, ktorí nechcú kombinovať minerálne látky sami, boli navrhnuté zložité minerálne hnojivá. Obsahujú všetky potrebné látky na rast rajčiakov v určitej fáze vegetačného obdobia. Výhodou komplexných hnojív je účinnosť a jednoduchosť použitia.

Zlepšenie zloženia pôdy

Na rajčiaky je možné používať výživné horné obväzy v štádiu prípravy pôdy. K tomu sa pridávajú hnojivá do substrátu, v ktorom rastliny rastú a v studni, v mieste trvalého pestovania:

Majster NPK-17.6.18

Toto komplexné minerálne hnojivo pre paradajky obsahuje významné množstvo dusíka, draslíka a fosforu. Hnojivo je ideálne pre saturáciu pôdy živinami. Komplexné obväzy robia rastliny odolné voči stresu, urýchľujú ich rast, prispievajú k normálnemu, harmonickému rozvoju koreňov. Hnojivo "Master" sa aplikuje na pôdu rýchlosťou 100-150 g na 1m2.

Je to dôležité! Pri kvitnutí, formovaní a dozrievaní ovocia je možné použiť hlavné hnojivo pre paradajky, baklažány a papriky.

Kristallon

Pod názvom "Crystal" nájdete množstvo komplexných minerálnych hnojív rozpustných vo vode. V pôde pre pestovanie paradajok sa odporúča pridať suché "Kryštálové špeciálne 18:18:18". Obsahuje draslík, fosfor a dusík v rovnakých podieloch. Hnojivá zo série Crystal môžu byť v budúcnosti použité aj na kŕmenie rajčiakov.

Vyššie uvedené typy komplexných hnojív môžu pri kopaní pôdy nahradiť hnoj a dusičnan amónny, močovinu. Prineste ich do pôdy by mali byť na jar pred výsadbou rastlín. Tiež obliekanie ukázalo vysokú účinnosť pri pridávaní do pôdy pre pestovanie sadeníc paradajok.

Stimulátory rastu semien

V pripravenej, úrodnej pôde by mali byť vysadené žiadne menej pripravené semená. Aby ste to urobili, nakladajú, tvrdnú, namočia do rastových stimulantov. Pre obväzu sa spravidla sadia výsadbový materiál v roztoku manganistanu draselného alebo aloe šťavy, kalenie sa vykonáva pomocou technológie variabilných teplôt.

Je možné urýchliť klíčenie semien, zvýšiť klíčivosť a zvýšiť rast paradajok pomocou rastových stimulantov. Z najznámejších liekov, ktoré sa často používajú:

zirkón

Tento stimulátor rastu je založený na prírodných, zeleninových hydroxycinnamových kyselinách. Na výrobu hnojív s použitím extraktov echinacey. Liečivo sa predáva v ampulkách s objemom 1 ml, ako aj v plastových fľašiach do 20 litrov.

Na nasiaknutie semien rajčiakov je potrebné pripraviť roztok pridaním 1 kvapky látky do 300 ml vody. Trvanie ošetrenia výsadbového materiálu s získanou látkou by malo byť 2 až 4 hodiny. Vykonáva odporúčanie namočenia bezprostredne pred zasiatím semien do zeme.

Je to dôležité! Spracovanie osiva "Zirkon" vám umožňuje zvýšiť klíčivosť rajčiakov o 25-30%.

humát

Na predaj nájdete "Humát draselný sodný". Táto látka sa používa na ošetrenie semien rajčiaka pred sejbou. Rastový promótor môže byť vo forme prášku alebo kvapaliny. Roztok "Humate" sa pripraví pridaním 0,5 g hnojiva na liter vody. Doba namáčania semien je 12-14 hodín.

Je to dôležité! "Humate" je prirodzené hnojivo, ktoré sa získava z rašelinových a rastlinných zvyškov. Môže sa použiť aj ako koreňové, listové hnojivo na kŕmenie sadeníc a už zrelých rastlín.

Appin

Biologický produkt, ktorý stimuluje skoré klíčenie semien a robí mladé paradajky odolné voči nízkym teplotám, transplantáciám, nedostatku slnečného žiarenia, suchu a nadmernej vlhkosti.

Je to dôležité! "Epin" obsahuje špeciálne fotoharmóny (epibrasinolid), ktoré ovplyvňujú semená, zlepšujú ich odolnosť voči škodcom a škodlivým mikroorganizmom.

"Appin" sa používa na namáčanie semien. Pripravte roztok: 2 kvapky látky na 100 ml vody. Namočené zrná rajčiaka na 6-8 hodín. Na základe pripomienok poľnohospodári tvrdia, že spracovanie semien rajčín s Appinom zvyšuje výťažok zeleniny o 10-15%. Liečivo sa môže tiež použiť na sprejovanie listov sadeníc z paradajok.

Preto všetky tieto rastové stimulátory môžu zvýšiť percento klíčenia semien rajčiaka, robiť rastliny životaschopné a zdravé, poskytnúť im odolnosť voči chorobám, škodcom, nepriaznivým počasím. Liečba semien rajčiaka s rastovými stimulátormi môže výrazne zvýšiť výťažok zeleniny.

Ďalšie informácie o používaní rastových stimulantov nájdete vo videu:

Hnojivá pre sadenice

Rastlinné sadenice sú mimoriadne náročné na zloženie pôdy a prítomnosť rôznych minerálov v nej. Je potrebné nakŕmiť mladé rastliny niekoľkokrát od okamihu, keď sa objavia prvé listy na pristátie v zemi. Paradajky sa v tomto čase hnojili s minerálnymi komplexmi s dusíkom, draslíkom a fosforom:

NPK

Toto hnojivo je najbežnejšie a cenovo dostupné. Používa sa na kŕmenie rôznych rastlinných plodín v rôznych fázach kultivácie.

"Nitroammofoska" je k dispozícii v niekoľkých stupňoch, ktoré sa líšia v koncentrácii základných minerálnych látok: trieda A obsahuje draslík, dusík a fosfor v rovnakých podieloch (16%), stupeň B obsahuje viac dusíka (22%) a rovnaké množstvo draslíka a fosforu (11% ,

Kŕmiť sadenice rajčiakov by mala byť "Nitroammofoskoy značky A". Za týmto účelom sa do vrecka na vodu pridá zmes hnojiva a zmieša sa. Po rozpustení sa zmes používa na zalievanie sadeníc pod koreňmi.

robustný dieťa

"Krepysh" je komplexné minerálne hnojivo, špeciálne určené na kŕmenie sadeníc. Obsahuje 17% dusíka, 22% draslíka a 8% fosforu. Vo svojom zložení nie je úplne žiadny chlór. Môžete použiť vrchný obväz počas prípravy živného substrátu pridaním granúl do pôdy. Účinné je aj použitie hnojiva na zalievanie sadeníc paradajok na koreni. Pripravte si vrchný obväz pridaním dvoch malých lyžičiek látky do vedro s vodou. Ak používate hnojivo Krepysh v tekutej forme, pridajte 100 ml horného obväzu do vodného vedra.

Je to dôležité! "Robustný" obsahuje draslík a fosfor v rozpustnej forme.

Špičkové obväzy urýchľujú rast sadeníc paradajok, robia to životaschopnejšie, odolné voči rôznym stresom a poveternostným problémom. Zalievanie paradajok s hnojivom môže mať vzhľad prvého listu. Obliekanie rajčiakov by sa malo používať pravidelne raz týždenne. Po výsadbe v pôde sa môžu rajčiny taktiež kŕmiť takým minerálnym komplexom 1 krát za 2 týždne.

Okrem vyššie uvedených hnojív, Kemira Kombi, Agricol a niektoré ďalšie môžu byť použité pre sadenice paradajok. Tieto komplexné hnojivá pre paradajky sú najdostupnejšie a efektívne. Ich použitie umožní rastlinám získať požadované množstvo dusíka na urýchlenie harmonického rastu zelenej hmoty, ako aj draslíka a fosforu, čo umožní mladým rastlinám zvýšiť rozvinutý koreňový systém.

Minerály na pravidelné kŕmenie

Po transplantácii nastáva mimoriadne dôležité obdobie, keď rajčiaky potrebujú veľa mikroživín na hojné kvitnutie a tvorbu ovocia. Draslík a fosfor sú pre ne obzvlášť dôležité, zatiaľ čo dusík by mal byť pridaný v malom množstve. Takže po výsadbe sadeníc paradajok v zemi, môžete použiť nasledujúce, najlepšie komplexné hnojivá:

Kemira Lux

Pod týmto názvom sa skrýva jedna z najlepších hnojív pre paradajky. Obsahuje viac ako 20% fosforu, 27% draslíka a 16% dusíka. Obsahuje tiež železo, bór, meď, zinok a iné minerály.

Použite Kemira Lux na zalievanie paradajok po rozpustení 20 g (1 polievková lyžica) látky v nádobe s vodou. Najvyššie obväzy sa odporúčajú na rajčiaky raz týždenne.

Rastvorin

Minerálny komplex je zastúpený dvomi značkami: A a B. Často sa používa "Mortar A" na kŕmenie rajčiakov. Obsahuje 10% dusíka, 5% rozpustného fosforu a 20% draslíka, ako aj komplex niektorých ďalších minerálov.

Je možné použiť "Mortar" na topenie rajčiakov pod koreň a spreje. Pre vrchný obväz na koreň 10-25 g látky sa rozpustí v kôre s vodou. Pri postreku je rýchlosť hnojenia 25 g na 10 litrov. Hnojiť paradajky "Mortar" môže byť pravidelne, raz za týždeň.

"BioMaster Red Giant"

Minerálne komplexné hnojivo sa môže použiť na kŕmenie rajčiakov od okamihu vysadenia do zeme až do konca plodu. Obsahuje 12% dusíka, 14% fosforu a 16% draslíka, ako aj iné minerály v malých množstvách.

Pravidelné používanie hnojiva "Red Giant" výrazne zvyšuje výnos, robí rajčiny viac prispôsobené nepriaznivým poveternostným podmienkam, vysokej vlhkosti, suchu. Rastliny pod vplyvom vyváženého minerálneho komplexu sa harmonicky rozvíjajú a rýchlo rastú.

záver

Minerály umožňujú paradajkam rovnomerne pestovať korene a zelenú hmotu. Draslík a fosfor sa v organickej hmoty nenachádzajú v množstve, ktoré je potrebné, a preto rastúce paradajky je takmer nemožné bez minerálnych hnojív. V prípade paradajok v skleníku a na voľných plochách pôdy si môžete vybrať jednosložkové látky, ktoré je potrebné navzájom miešať alebo pridávať k organickým nálevom. Minerálne komplexy sú plne schopné uspokojiť potreby rajčiakov. Aké hnojivá si vyberiete, rozhoduje sa len o samotnom záhradníkovi, dáme tiež zoznam najobľúbenejších, cenovo dostupných a účinných minerálnych doplnkov.