Záhradníctvo

Cesnakové hnojivo

Pestovanie cesnaku je pomerne jednoduchá záležitosť, takže záhradníci nie vždy venujú náležitú pozornosť. Napriek správnemu prístupu a použitiu hnojív je možné pestovať plodinu neporovnateľnú s plodinou získanou, keď sa cesnak ponechá na seba. To je obzvlášť dobre známe tým, ktorí praktizujú pestovanie tejto továrne na predaj. Koniec koncov, pri správnom a včasnom kŕmení môžete získať takmer dvojnásobné množstvo cesnaku.

Väčší problém je niekedy odpoveďou na otázku: aké hnojivo má cesnak vyberať, aby sa z neho čo najviac využilo a nepoškodilo? Nakoniec je potrebné mať na pamäti, že cesnak je kultúra, ktorá je veľmi citlivá na koncentráciu minerálnych solí v pôde, a preto nie je možné vyrábať vysoké dávky minerálnych hnojív naraz. Preto pri podávaní cesnaku je potrebné komplexne pristupovať k realizácii tohto postupu, ak je to možné, používať rôzne typy hnojív v rôznych obdobiach vývoja.

Cesnakové odrody

Aby ste si vybrali správne načasovanie cesnakového krmiva, musíte zvážiť všetky vlastnosti jeho rastu a vývoja.

Varovanie! Skúsení záhradníci vedia, že existujú dve hlavné odrody cesnaku: zima a jar.

Zimný cesnak je zvyčajne charakterizovaný skorou zrelosťou (vegetačná sezóna sa pohybuje od 80 do 120 dní), dobrým výnosom (až 1,5 kg na meter štvorcový), ale je skladovaná len krátky čas. Zvyčajne sa pestuje na spotrebu na jeseň a začiatku zimy. Žiarovky a zuby v zimných odrodách sú často veľké (žiarovky dosahujú hmotnosť 50-60 g), v žiarovke je málo pažítka (priemerne 4 až 9 kusov). Všetky zuby sú umiestnené okolo stonky umiestneného v strede banky.

Jarný cesnak má malú veľkosť cibule (20-30 gramov), v žiarovke je oveľa viac pažítky (15 až 30 kusov), v strede nie je stonka. Jarné odrody zvyčajne neskoro dozrievajú (vegetačné obdobie je 80-150 dní), menej plodné (0,5-0,8 kg na meter štvorcový), ale dobre udržiavané až do jari a niekedy až do nasledujúcej úrody.

Zimný cesnak, podľa jeho názvu, je vysadený na jeseň, pred zimou a na jar - na jar. Preto je rozdiel v načasovaní ich obväzov.

Požiadavky cesnaku na pôdu

A pre zimné a jarné cesnak je veľmi dôležitá voľba vhodnej pôdy pre kultiváciu.

  • Pre obe odrody musí byť pôda plodná s neutrálnou reakciou alebo blízko k nej. Cesnak nemá rád kyslé pôdy.
  • Zimné odrody preferujú piesčité pôdy, zatiaľ čo ľahké a stredne hlboké pôdy sú najvhodnejšie pre jarné pôdy. Jarné odrody cesnaku sú celkom dobré aj na ľahkých alkalických pôdach.
  • V prípade oblastí nevhodných pre cesnak s vysokou hladinou podzemnej vody alebo zníženou reliéfnou možnosťou s možnosťou zaplavenia.
  • Najlepšie predchodcovia v záhrade na cesnak sú strukoviny, uhorky, kapusta a zemiaky.

Cesnakové minerály

Pri výsadbe cesnaku na jeseň pred zimou je potrebné, aby výsadbový materiál tvoril dobrý koreňový systém, ale aktívny rast nadzemnej časti listu by nezačal. Cesnakové lôžka sa zvyčajne oplodňujú podávaním organických hnojív niekoľko týždňov pred výsadbou. Najčastejšie na tieto účely používajú kompost alebo humus (hnojený hnoj), pretože ich účinok na rastliny nie je taký rýchly, ale dlhší čas. Pre každý štvorcový meter vysádzania urobte okolo jedného vedra s organickou hmotou.

Varovanie! Je zakázané vyrábať čerstvý hnoj do výsadby - môže to spôsobiť zvýšenie počtu hubových chorôb a smrti rastlín.

Spolu s organickými látkami je veľmi dôležité pridávať superfosfát a síran draselný na zem na lôžka pred výsadbou cesnaku. Miera hnojenia sa odporúča nasledovne:

1 lyžica superfosfátu a 0,5 lyžice síranu draselného na meter štvorcový výsadby.

Táto suma je dostatočná na to, aby sa rastliny dobre zakorenili a bezpečne prežili zimu. Cieľom je zabezpečiť, aby listy cesnaku neprechádzali intenzívnym rastom, dusíkové hnojivá nie sú na zimu špeciálne aplikované.

Ale na jar - úplne iná vec. Dokonca ešte pred konečným snežením, prvé výhonky zimného cesnaku zvyčajne vystupujú zo zeme. Akonáhle sadenice dosiahnu 10-12 cm na dĺžku, vytvorte prvý obväz cesnaku na jar. Pretože v tomto momente sa hnojenie používa na intenzívny rast rastlín, najčastejšie sa používajú minerálne hnojivá obsahujúce dusík: močovinu alebo dusičnan amónny.

Jedna polievková lyžica sa rozpustí v 10-litrovej nádobe s vodou. Jeden kbelík je zvyčajne dostatočný na zalievanie 5 metrov štvorcových. metrov vykládok. Na začiatku jari s prebytkom vlhkosti sa hnojenie zvyčajne vykonáva namiesto napájania, takže korene rastlín nemajú prebytok vlhkosti. Ak je prameň teplý a suchý, potom pred obliekaním cesnakových lôžok musí byť preliať vodou.

Je to dôležité! Prvýkrát jarný cesnak je zvyčajne kŕmený rovnakým roztokom, ale oveľa neskôr - keď má 3-4 listy.

Druhý obväz sa tradične uskutočňuje 10-15 dní po prvom, ktorý je určený pre zimné plodiny a pre jarné odrody.

Pre jeho implementáciu je vhodné používať akékoľvek komplexné hnojivo. Najčastejšie na tento účel používajú nitroamfosku, ktorý obsahuje všetky tri hlavné živiny (dusík, fosfor, draslík) v rovnakých pomeroch. Zvyčajne sa chovajú v nasledujúcich pomeroch: 2 lyžice hnojiva sa zriedia vo vode s objemom 10 litrov a voda sa uloží na cesnakovú posteľ a tento objem sa vyčerpá na plochách 3 až 5 štvorcových metrov.

Skúsení záhradníci sa odporúča, aby držali a tretí obliekanie cesnaku niekoľko týždňov pred okamihom, kedy začne zmršťovať listy. Zvyčajne sa vyrába niekde v strede alebo konci júna v závislosti od odrody cesnaku: zimné odrody - skôr a jarné odrody - neskôr.

Pre tieto účely je najbežnejšie používaným roztokom superfosfátu. V 10 litroch vody sa 2 lyžice hnojiva riedia a napojia s výsledným roztokom lôžka s rastlinami.

POZOR! Pretože je superfosfát pomerne ťažko rozpustný vo vode, je lepšie ho naplniť horúcou vodou a trvať na deň pred kŕmením.

Je dôležité jasne odhadnúť načasovanie tretieho kŕmenia, ktoré je zodpovedné práve za rast žiaroviek. Ak ste s tým neskoro, potom sa listy začnú zmenšovať a z neho bude prakticky žiadny zmysel, ak sa vykoná príliš skoro, celá jeho sila môže ísť na listy a nie na žiarovky. Najlepšie je zamerať sa na veľkosť listov - ak dosiahli maximálnu veľkosť, potom ich môžete nakŕmiť.

Hnojenie organické

Cesnak miluje organickú hmotu, takže zvyčajne dobre reaguje na hnojenie prírodnými hnojivami. Ihneď po zimnom chlade môžu byť klíčky zimných odrôd ošetrené zriedenou kašou.

Rozmnožil ju v pomere 1:10 a vodu rastliny v blízkosti koreňov, snažiť nedotýkať sa listov, aby sa zabránilo popáleninám. Ak chcete pridať ďalšie živiny, môžete pokropiť zem okolo škrupín cesnaku s popolom a nalejte vodu na vrch.

Popol riešenie môže tiež preliať rastliny cesnaku niekoľkokrát za sezónu. Pri príprave sa 2 litre popola zriedia v 10-litrovej kanalizačnej nádobe a rastliny sa napúšťajú namiesto vody v koreni.

Používajte na hnojenie tejto rastliny a riešenie kuracieho hnoja, ale veľmi opatrne. Zriedi sa v pomere 1:15 a počas napájania sa monitoruje tak, aby sa roztok nedostal na listy.

Pri odpovedi na otázku: "Aké sú najlepšie hnojivá pre cesnak?" Je dôležité mať na pamäti, že všetko závisí od načasovania hnojenia a špecifickej situácie s rastlinami.

Je to dôležité! Na začiatku jari má cesnak veľkú potrebu dusíka a uprostred a na konci vegetačného obdobia je potrebný fosfor a draslík.

Navyše minerálne hnojivá pôsobia rýchlo, ale ľahšie poškodzujú citlivý cesnak, ak ste ho náhodou prehnali dávkami. Možno, popol je jediné hnojivo, ktoré nie je schopné poškodzovať rastliny, ale neobsahuje dusík a na začiatku jari je stále žiaduce použiť niečo iné, ktoré obsahuje dusík. Z takzvaných ľudových liekov je dobre kvapalný amoniak, ktorého použitie môže nahradiť močovinu. Ak zriedime 2 polievkové lyžice čpavku v 10 litroch vody, potom sa tento roztok môže napojiť aj na postrek cesnaku.

Kŕmne listy

Keď sa akékoľvek hnojivo zriedi vo vode a používa sa na postrek rastlín, nazýva sa to aplikácia na listy. Sú veľmi účinné pri nepriaznivých poveternostných podmienkach, keď korene ťažko absorbujú potraviny z pôdy. Cesnakový listový obväz vám umožňuje kŕmiť rastliny listami. To je najrýchlejší spôsob, ako pomôcť rastlinám s nedostatkom jednej alebo druhej živiny, pretože cesnak, ako každá rastlina, absorbuje živiny niekoľkokrát rýchlejšie cez listy ako cez korene.

Z nejakého dôvodu nie sú príliš časté obväzové listy na cesnak, ale pri rastlinách "prvej pomoci", napríklad keď listy sú žlté, môžu slúžiť dobrým službám. Najčastejšie sa pri lúhovaní cesnaku na listy používajú rovnaké roztoky ako na zalievanie, ale len zriedené tri alebo dokonca štyrikrát.

Varovanie! Nikdy nepoužívajte príliš koncentrované roztoky na listové kŕmenie cesnaku - to môže robiť ešte viac škody ako dobrého.

Ak je počasie pokojné a zamračené, postrek je možné vykonať kedykoľvek počas dňa. Ale za slnečného počasia to môže byť len začiatkom rána alebo večer po západe slnka, takže listy nedostávajú ďalšie popáleniny.

záver

Je dôležité mať na pamäti, že cesnak je vždy lepšie podviesť trochu ako prežitie. Najvyššie obliekanie je nevyhnutne potrebné na chudobných, vyčerpaných pôdach, za nepriaznivých poveternostných podmienok. Vo všetkých ostatných prípadoch je potrebné starostlivo sledovať stav rastlín a ak cesnak dobre rastie a rozvíja sa rýchlo, potom môže byť ďalší horný obväz odložený.