Záhradníctvo

Najvyššie obliekanie paradajok nitroammofoskoy

Všetci záhradníci, ktorí pestujú paradajky vo svojom okolí, sa pýtajú, čo si vybrať pre najvyššie obliekanie týchto zeleniny. Mnohí si vybrali komplexné minerálne hnojivo - nitrofosku alebo nitroamfosk. Ide o identické látky, ktoré zvyšujú kvalitu a plodnosť pôdy. V dôsledku toho je možné výrazne zvýšiť výťažok paradajok. Tento článok obsahuje informácie o použití nitrofosky ako hnojiva pre paradajky.

Zloženie nitrofosky

Toto hnojivo je zmesou minerálnych látok potrebných na rast a vývoj rôznych plodín. Hlavnými zložkami nitrofosfátu sú draslík, dusík a fosfor. Bez týchto minerálov jednoducho nebolo možné pestovať žiadne kultivované rastliny. Hnojivo sa predáva v granulovanej forme. Ľahko sa rozpúšťa vo vode a ľahko sa vymyje z pôdy. To znamená, že doba vystavenia hnojiva klíčiam je veľmi krátka.

Napriek veľkosti granúl obsahujú celý komplex minerálnych látok. Zloženie nitrofosky zahŕňa nasledujúce látky:

 • dusičnan amónny a draselný;
 • chlorid draselný;
 • kyselina fosforečná amónna;
 • surerfosfat;
 • zrazenina fosforu.

To sú hlavné zložky, do ktorých sa môžu pridávať ďalšie minerálne látky pre konkrétnu zeleninovú kultúru alebo typ pôdy. Napríklad takmer všetci výrobcovia nitrofosfátov dodávajú hnojivu horčík alebo meď, síru, zinok a bór. Určte množstvo každého prvku číselným označením na obale.

Nevýhody a výhody

Rovnako ako všetky minerálne doplnky, nitrofoska má niektoré výhody a nevýhody. Pozitívne vlastnosti tohto hnojiva zahŕňajú nasledujúce vlastnosti:

 1. Základné minerály predstavujú najmenej 30% všetkých zložiek. Z tohto dôvodu sa rastlinné plodiny začínajú rozvíjať rýchlejším tempom.
 2. Až do uplynutia doby skladovania hnojivo udržiava tekutosť, nelepí sa a nestráca.
 3. Vyvážené množstvo všetkých zahrnutých látok.
 4. Prítomnosť základných minerálov - draslík, dusík a fosfor.
 5. Jednoduché používanie.
 6. Ľahká rozpustnosť.
 7. Zvýšenie výnosu.

V závislosti od samotných rastlín sa môžu výnosy zvýšiť až o 10% alebo 70%. Samozrejme, nitrofoska má niektoré nevýhody, ale mnohí záhradníci sú tak zamilovaní do tohto hnojiva, že im nepripisujú veľký význam. Takže zjavné nevýhody nitrofosky zahŕňajú nasledujúce faktory:

 1. Všetky komponenty sú výhradne chemické.
 2. Prispieva k akumulácii dusičnanov v pôde.
 3. Ak porušujete pravidlá používania, môže to viesť k výskytu dusičnanových zlúčenín v samotnom ovocí.
 4. Hnojivo sa môže skladovať najviac 6 mesiacov.
 5. Výbušnosť a horľavosť.
 6. Potreba dodržiavať opatrenia pri používaní hnojív.

Druhy nitrofosky

Zloženie nitrofosky môže byť odlišné. Existujú také hlavné odrody:

 • sulfátová nitrofoska. Z názvu sa okamžite zistí, že v tomto hnojive je prítomná síra, ktorá pomáha rastlinám syntetizovať rastlinné bielkoviny. Toto hnojivo sa používa na kŕmenie uhoriek, cukety, kapusty, paradajok a strukovín. Pri aplikácii hnojív priamo počas výsadby je možné posilniť ich odolnosť a chrániť pred škodcami;
 • fosfátová hornina. Táto nitrofóza je pripravená na báze fosforu, ktorá je jednoducho potrebná na tvorbu vlákien v zelenine. Táto nitrofóza je najvhodnejšia na hnojenie paradajok. Po použití tohto hnojiva by ste mali očakávať chutné a veľké ovocie. Navyše, tieto paradajky sa skladujú dlhšie a zostávajú čerstvé;
 • sulfátová nitrofoska. Toto hnojivo okrem hlavných zložiek obsahuje vápnik. Je to tento minerál, ktorý je zodpovedný za proces kvitnutia, veľkosť listov a bohatstvo kvetov. Takéto vlastnosti robia ze sulfátu nitrofoska len perfektné hnojivo pre dekoratívne kvety a iné kvitnúce rastliny.

Aplikácia Nitrofoski

Ako môžete vidieť, nitrofoska, ako jej protějšek - nitroammofoska, je vhodný na hnojenie rôznych plodín. Môže sa robiť pred výsadbou, priamo počas výsadby a tiež pri dodatočných kŕmeniach počas celej vegetačnej sezóny.

Je to dôležité! Pamätajte, že každý typ nitrofosky je vhodný pre určité rastlinné plodiny. Opýtajte sa predajcu, čo presne chcete používať výživový komplex pre.

Výber nitrofosky by mal byť založený aj na všeobecnom stave pôdy. Je potrebné určiť, ktoré konkrétne prvky sú potrebné. Záhradníci používajú v podstate nitrofosku s rovnakým množstvom troch hlavných zložiek - fosfor, draslík a dusík. Toto kŕmenie má pozitívny vplyv na pôdu ako celok a tiež pomáha rastlinám pri vývoji koreňového systému a zelenej hmoty.

Ak je pôda veľmi chudobná, potom môžete vyzdvihnúť hnojivo, ktoré zosúladí zloženie minerálov a zvýši plodnosť pôdy. Napríklad pôda s vysokou kyslosťou potrebuje viac fosforu. Preto výber nitrofosky by ste mali venovať pozornosť obsahu tohto prvku v ňom. Ak zistíte, že rastliny vo vašej záhrade často ochorejú, čo sa môže prejaviť nažltnutím listov a letargiou, je lepšie zvoliť nitrofosku, ktorá zahŕňa horčík a bór.

Môžete vyrobiť nitrophoska alebo nitroammofosku nasledujúcimi spôsobmi:

 • rozptyľovanie granúl na povrchu pôdy;
 • umiestnenie hnojiva na dne jamiek pri výsadbe sadeníc;
 • vo forme vodných roztokov, čo zalievanie.
Je to dôležité! Spôsob aplikácie nitrofosfátu závisí od vlastností a kvality pôdy.

Prvá metóda je vhodnejšia na uvoľnenie a ľahkú pôdu. V tomto prípade môže byť nitrofoska na jar jednoducho rozptýlená po povrchu pôdy. Tým sa pripraví pôda na pestovanie rôznych plodín. Ak je pôda pomerne tuhá, potom kŕmenie začne vyrábať na jeseň a zakopáva ju v pôde pri kopaní.

Rôzne ovocné stromy, trvalé bobule a hrozno sa zvyčajne hnojia s nitrofosfátom na jeseň a na jar. Výživa rastlín na jeseň pomáha pripraviť stromy a kríky na zimu, aby sa mohli ľahko prispôsobiť novým poveternostným podmienkam. Jarná obväz pomôže rastlinám tvoriť púčiky a neskôr aj ovocie. Nitrofoska naplní nedostatok hlavných minerálov a poskytne silu dlhodobým kríkom. Mnohí záhradníci používajú toto hnojivo pri pestovaní domácich rastlín. Nitrophoska je skvelá pre záhradné kvety, najmä ruže.

Hlavná vec, keď používate takéto krmivá, nie je preháňať s dávkovaním. Pamätajte, že nitrofóza je chemické hnojivo, ktoré sa skladá z dusičnanov. Nadmerné používanie hnojív prispeje k hromadeniu tejto látky nielen v pôde, ale aj v samotnom ovocí. Takáto zelenina je nebezpečná a môže nepriaznivo ovplyvniť ľudské zdravie.

Bez ohľadu na formu aplikácie hnojenia (suchá alebo rozpustná) by sa to nemalo vykonávať viac ako 2 krát počas celej sezóny. Iba v tomto prípade môžu byť dosiahnuté dobré výsledky bez poškodenia zdravia. Použitie suchých granúl na hnojenie v pôde, nemôžete mať viac ako 100 gramov nitrofosky na 1 štvorcový meter lôžka. A 10 litrov riešenia predstavuje iba 40 až 60 gramov.

Použitie nitroammofoski na hnojenie paradajok

Nitrophoska skvelá pre kŕmenie paradajok. Toto hnojivo plne spĺňa všetky potreby tejto plodiny. Je schopný poskytnúť paradajky všetky potrebné živiny. Pestovanie rajčiakov na priemyselné účely je najjednoduchšie jednoducho posypnúť hnojivá na zem v suchej forme. Je lepšie to urobiť na jar, aby sme pripravili pole na výsadbu sadeníc paradajok. V oblastiach, kde sa rajčiaky pestujú trochu, môžete venovať väčšiu pozornosť kultúre. V takýchto prípadoch sa hnojenie zavádza do jamiek počas výsadby.

Varovanie! Pre rajčiny je najlepšia fosfátová nitrofoska.

Pri používaní hnojív je potrebné dbať na to, aby neprekročili požadované množstvo. Je veľmi jednoduché podávať paradajky s nitroammofoskou, pretože hnojivo sa predáva hotové a nevyžaduje pridávanie ďalších minerálnych látok. Ak chcete vykonať kŕmenie rajčiakov, musíte zmiešať lyžicu nitrofosfátu alebo nitroamfofokov so zemou a potom umiestniť zmes na dno fossa. Potom môžete okamžite začať výsadbu sadenice paradajok.

Môžete tiež vykonať doplnenie roztokom tohto hnojiva. Za týmto účelom skombinujte 10 litrov vody a 50 gramov nitrofosky v jednom balení. Roztok sa mieša až do úplného rozpustenia granúl a potom sa naleje do každej jamky. Pri 1 vetve bude paradajka potrebovať približne liter tohto roztoku. Ďalšie a posledné kŕmenie tejto zmesi sa vykonáva len 2 týždne po výsadbe paradajok.

"Príbuzní" nitrofoski

V súčasnosti existuje veľké množstvo minerálnych komplexov, ktoré vo svojom zložení pripomínajú nitrofosku. Rozdiel medzi týmito látkami je v prítomnosti ďalších minerálnych látok alebo v pomere medzi hlavnými zložkami. Najbežnejšie sú tieto hnojivá:

azofoska

Toto hnojivo, ako nitrofoska, má tri hlavné prvky - dusík, draslík a fosfor. Preto niektoré priradia ich do rovnakej triedy. Rozdiel v týchto zmesiach je skutočne nevýznamný. Rozdiely zahŕňajú skutočnosť, že fosfor v azofosku je úplne absorbovaný rastlinami, ale iba čiastočne v nitrofoske. Azofoska tiež obsahuje síru av zložení nitrofosky je vo forme síranov.

ammophoska

Toto hnojivo sa skladá aj z troch hlavných zložiek, ako v predchádzajúcich prípadoch. Ale existuje jeden významný rozdiel, ktorý robí záhradkárov dávajú prednosť ammophoske. Dusík má v tomto prípade amóniovú formu, takže sa v ovocí nenachádzajú dusičnany. Hnojivo obsahuje najmenej 14% síry. Obsahuje tiež horčík. Medzi výhody patrí aj skutočnosť, že Ammophos neobsahuje látky chlóru, sodíka a balastu. To umožňuje používanie hnojív na rôznych druhoch pôdy. Ammofoska je vynikajúca pre výživu rastlín v skleníkoch. Vzhľadom na skutočnosť, že v kompozícii nie je žiadny chlór, môže byť bezpečne použitý na také citlivé rastliny ako je korýš, zemiaky, paradajky, egreše a hrozno.

NPK

Ako bolo uvedené vyššie, tieto hnojivá sú takmer totožné. Pozostávajú z rovnakých základných komponentov a líšia sa len pomerom počtu niektorých z nich. Rozdiely tiež zahŕňajú neprítomnosť horčíka v kompozícii. Ale zároveň hnojivo nitroammofoska obsahuje veľké množstvo síranov. Nie je tak rýchlo vypraný z pôdy, takže môže ovplyvniť rastliny dlhšie.

nitroammophos

Toto hnojivo sa líši od predchádzajúceho v neprítomnosti draslíka v jeho zložení. Táto kompozícia neumožňuje veľmi široké použitie tohto minerálneho komplexu. Aplikácia na váš pozemok bude s najväčšou pravdepodobnosťou dodatočne pridávať draslík do pôdy.

Amofos

Toto hnojivo je tiež dvojzložkové. Obsahuje fosfor vo veľkom množstve, rovnako ako dusík. Také koncentrované hnojivo sa získa neutralizáciou kyseliny ortofosforečnej s amoniakom. Výhodou ammofosu na dusíkatých hnojivách je, že všetky jeho zložky sú ľahko absorbované rastlinami.

Aj keď sa tieto hnojivá navzájom výrazne nelíšia, ale vďaka tejto rôznorodosti si môžete vybrať presne ten komplex, ktorý je pre vašu pôdu najvhodnejší. Výrobcovia sa pokúsili čo najlepšie a uspokojili potreby pre akýkoľvek typ pôdy.

Skladovanie nitrofosfátov

Už bolo spomenuté vyššie, že nitrofoska sa vzťahuje na výbušné látky. Za žiadnych okolností by sa hnojivo nemalo ohrievať. Udržujte látku v chladných betónových a tehlových miestnostiach. Teplota vzduchu na takých miestach by nemala presiahnuť + 30 ° C. Dôležitá je aj vlhkosť vzduchu, ktorá môže dosiahnuť maximálne 50%.

Je ťažké predpovedať účinky interakcie nitrofosky s inými chemikáliami. Preto by sa tieto hnojivá mali skladovať oddelene. Nesprávne okolie môže spôsobiť požiar alebo výbuch. V miestnosti, kde sa skladuje nitrofoska, by nemali byť žiadne vykurovacie zariadenia a zariadenia. Hnojivo by sa nemalo nachádzať blízko otvoreného plameňa.

Varovanie! Po uplynutí doby použiteľnosti sa látka stáva ešte výbušnejšou.

Trvanlivosť nitrofoski - maximálne 6 mesiacov. Po uplynutí tohto obdobia hnojivo stratí svoje vlastnosti. Je možné prepravovať hnojivo, ako zabalené, tak práve vyliate. Na tento účel sa odporúča použiť len pozemnú dopravu.

záver

Nitrophoska alebo nitrophoska je univerzálne komplexné minerálne hnojivo, ktoré pozostáva zo všetkých látok potrebných na rast rajčiakov. S ním môžete dosiahnuť vysoké výnosy a zlepšiť plodnosť pôdy na vašom webe.