Hospodárstvo

Plemenné husi s fotografiami a titulmi

Na rozdiel od domestikovanej kačice, ktorá má vo svojich predkoch len jeden druh divokých predkov, majú husi dvoch predkov: sivú husu a vysušenú husiu. Sukhonos čínsky výber sa veľmi zmenil. S dnešnými domácimi husami je nemožné ho zamieňať. Ale šedá husia na fotografii bez stupnice môže byť ľahko zamenená s domácim plemenom.

Šedá divoká hus

Hoci dokumenty vyžadujú preukázať, že divoké. Živé rozdiely sú dobre označené. Hmotnosť divokej šedej husky je v rozmedzí od 2 do 4,5 kg. Vzhľadom na nízku hmotnosť tento vták veľmi dobre letí, čo spôsobuje závisť domácich husí, keď letáky (krížení s divou husou) nechodia niekoľko sto metrov do rybníka, ale po niekoľkých sekundách vystúpia na krídlo a dostanú sa do nádrže.

Sukhonos

Sukhonos so svojim domácim potomkom nemôže byť zmätený. Ak má čínska husa pauzu a zobák sa zdá byť umelo pripojený k lebke, rozsekávaný v priamke, potom pri výhonku je hlava zjednodušená a zobák prirodzene pokračuje v čele. Hmotnosť tohto vtáka je takmer rovnaká ako v prípade sivého divokého husa: 2,8 - 4,5 kg.

Existujú návrhy, že pri formovaní domácich hus sa zúčastnili nielen sukhonos a šedá hus, ale aj ďalší zástupcovia husi.

Biely-stál naproti.

Bean.

Piskulka.

Mountain.

Existuje dokonca predpoklad, že sa na tomto procese zúčastnila múna labuť. Ale je to príliš veľa. Vzhľadom na voľné kríženie plemien domácich husí s produkciou úrodných potomkov bude musieť priznať, že buď všetky husi a labute patria k rovnakému druhu a rozdiely sú iba fenotypovými rozdielmi poddruhu; alebo starci mali techniky genetickej modifikácie na úrovni DNA.

Husy môžu byť vlastne poddruh, pretože tá istá fazuľa sa nachádza na severe od celej Eurasie od Grónska až po Ďaleký východ a prechádza s inými husiami.

Ale labuť je príliš veľa. Keby mala husi príležitosť na prebrepenie labuťou, na farmách by existovali hybridy labutí s husi, ako mulardy - hybridy divých a pižmových kačiek alebo hybridy perličiek a kuracieho mäsa. Ale v súčasnosti je len plemeno Linda (Gorkyho) zaznamenané v hydinových labkách s husou. Zrejme na základe písmena "l" v názve.

S najväčšou pravdepodobnosťou skutoční predkovia domácich husi boli maximálne dvoma divokými druhmi, čo môže byť naozaj poddruh.

Husy boli domestikované pred viac ako 3 000 rokmi. Ak spomínam na rýchle šírenie kurčiat z juhovýchodnej Ázie na západ, môžeme predpokladať, že husa prešla podobným spôsobom.

Domáce plemená husí s fotografiami a popismi

Hlavným smerom šľachtenia pre husace domácnosť bolo zvýšenie telesnej hmotnosti, aby sa získalo veľké množstvo chutného a takmer voľného mäsa.

Všetky plemená husí sú dnes rozdelené do troch skupín:

  • malá;
  • médium;
  • veľký.

Malé plemená majú dekoratívnu funkciu a je takmer nemožné ich nájsť.

Priemerné prírastky s vyššou produkciou vajec tiež prestali byť dopytované s príchodom prenosných domácich inkubátorov a chovom priemyselných krížených vajec u kurčiat. Ak boli staršie husacie vajcia oceňované pri ich pridávaní do cesta, potom dnes môžete jednoducho pridať ďalšie lacné kuracie vajcia. Preto sa hniezdiace vajcia začínajú stať minulosťou, hoci ide o priemerné plemená husí, ktoré sú najlepšie prispôsobené na domáce chovy. Existujú iba mäsové plemená husí.

Jeden zo stredných plemien husí, ktoré dnes často nie je čisté, ale používa sa na prechod s inými ťažšími plemenami - to je čínska hus.

Farby čínskych husi s fotografiami

Čínske husi sú stredne veľké vtáky, jeden z mála druhov patriacich do tejto skupiny, ktoré sú stále rozšírené v Rusku. V tomto pleme existujú dve varianty farby: biela a hnedá, opakujúc farbu divého pelírolu.

Existuje dokonca aj biely prúžok, ktorý oddeľuje lebku od zobáku od suchého matice.

Biela čínska husa sa pravdepodobne rozpadne z hnedej husy po mutácii génov.

"Číňania" majú dobrú produkciu vajec. Jednotlivé husi môžu položiť až 100 vajíčok za sezónu, hoci zvyčajne sa počet vajec pohybuje od 45 do 70 vajec za sezónu. Keď sú vajcia položené v inkubátore, vyliahne sa asi 75% výhonkov. Goslings rastú rýchlo, už vo veku dva mesiace, dosiahnuť hmotnosť 3 kg s hmotnosťou dospelých 4-5 kg. Puberty v čínskych husi prichádza za 9 mesiacov. Takže goslings, ktoré sa vyliahli v máji, začnú znášať vajíčka už v priebehu budúceho februára.

Ale v Rusku sú bežné domáce veľké plemená husí, určené na pestovanie mäsa. Mnohé z týchto plemien sa chovali v Rusku, niektoré napríklad v Toulouse, boli privezené zo zahraničia.

Mäsové plemená ruských husi s fotografiami a popismi

Na produkciu mäsa v Rusku sa považujú za najlepšie plemená Kuban, Gorky (Lindov), veľké šedé, Rýn, Kuban a niektoré iné plemená.

Plemeno Kuban

Toto nie je najväčšie plemeno mäsových husí. Preto v súčasnosti pracuje na prírastku hmotnosti. V "Kubane" existujú dve populácie. Prvý bol vytvorený vratným plemenom Linda s čínskou hnedou odrodou husi. Vtáci tejto populácie vyzerajú veľmi podobne ako Číňania.

Ich hmotnosť a produkcia vajec sú podobné.

Druhá populácia má bielu farbu a bola vyšľachtená prechodom bielej Lindy s Emdenom, veľkým šedom a malým počtom súčasných fitnes. Vonku je to len biela variácia hnedej kubánskej husice so svetlým zobákom a labkami.

Hmotnosť huby kubánskeho plemena je 5-5,5 kg, huska 4,5-5 kg. Sezónne husi nesú 75 - 90 vajec o hmotnosti 150 g.

Varovanie! Kubanské husi nemajú žiadny inštinkt na vyliahnutie.

Vďaka šíreniu inkubátorov to dokonca ide aj ako doplnok, pretože vám umožňuje získať maximálny počet vajec za sezónu. Šupinkatosť mláďat v inkubátore je asi 80%. Do 2 mesiacov získajú goslings 3,5 kg telesnej hmotnosti.

Sexuálna zrelosť u tohto plemena sa vyskytuje v 9. mesiaci života.

Veľké šedé plemeno

V pleme sú dva druhy, ktoré súvisia s pomerne veľkým vekom plemena, ktoré začali chovať ešte pred druhou svetovou vojnou. Toto plemeno sa začalo chovať na Ukrajine, odkiaľ museli byť evakuované husi na Tambov, keď nemecké jednotky postupovali.

Pri vytváraní ukrajinského (Borkovského) typu rímskych husí boli prekročené husi z Toulouse. Ďalej sa hybridy chovali "samy osebe", ktoré obsahovali pastviny na pastvinách trávy. Borkovské husi relatívne neskoro dozrievajú, ale ich produkcia vajec rastie až do piateho roka života, po ktorom začína klesať.

Na rozmnožovanie stepnej veľkej tmavošedej husy sa uskutočnilo podobné prechody plemien Romenskaya a Toulouse s následným chovom "samo osebe". Rozdiel je v tom, že husi boli vyliahnuté v Tambove, keď sa nachádzali na bezpohlavných pasienkoch. Cieľom bolo vyvinúť skupinu plemien prispôsobenú oblastiam s nízkou hladinou vody.

Chov husi veľký šedý váži 6-7 kg. Pri výkrme na zabitie môže dosiahnuť 9,5 kg. Hus 6 - 6,5 kg. Alebo 9 kg.

Je to dôležité! Tuková husa prestáva nosiť vajcia a tlusťník nemôže oplodniť ženy.

Preto by ste nemali byť radi, ak hmotnosť veľkých sivých husí v zmesi presiahne 7 kg. Pre veľké vtáky je ťažké spájať sa. Najväčšie goslings z mláďaťa by mali ísť na mäso.

Produkcia vajec v šedej veľkosti je pomerne nízka, maximálne 60 vajec, ak existujú dva cykly znášania vajíčok. S jedným cyklom od 35 do 45 vajíčok s hmotnosťou 175 g. Lukostrelba mláďat tiež nie je až po značku: 60%.

Ale výhodou tohto plemena je jeho vytrvalosť a nenáročná podmienka zadržania a prítomnosť nádrží. Vtáky sa môžu stať bohatými, pasúť sa na lúkach a vyzdvihnúť padlé zrno na zozbieraných obilných poliach.

Sivá husa je dobré plemeno. Dobrí otcovia rodiny sa však prejavujú na sebe a na husi, čím vytvárajú povesť zlých šuchnutých zvierat pre celú husiu rodinu.

A bez reputácie a potomstva nestratia dlho.

Mladé zvieratá získavajú dostatočnú hmotnosť a do 9 týždňov už vážia 4 kg. Často sú goslings tohto plemena násilne kŕmené, aby získali veľkú tukovú pečeň.

Ale ak je otázka, "aké chovné husí je lepšie vybrať na chov pre mäso", potom najlepšou možnosťou by bolo mať dve plemená: veľká sivá a Gorki (Lindov) chovajú svoje potomstvo pre mäso.

Je lepšie nevyrábať kríže s lúčom a veľkou sírou, aj keď sú väčšie ako rodičovské formy. Z dôvodu nejakej nezlučiteľnosti v génoch sú muži krížencov často nedostatočne rozvinutých a neschopní mať potomky. Navyše plodnosť vajíčok v týchto kríženiach je tiež nízka, v neposlednom rade kvôli veľkej hmotnosti.

nedostatky

Ak potrebujete čistokrvné a vysoko kvalitné predstaviteľky veľkého šedého plemena, mali by ste venovať pozornosť neprípustným štandardným nedostatkom:

  • príliš nízka hmotnosť;
  • peňaženka;
  • náraz na nos;
  • úzky hrudník;
  • odchýlka prípadu od horizontálnej čiary je príliš veľká;
  • slabá farba zobáku a labiek (môže byť tiež znakom ochorenia).

Druhý a tretí bod poukazujú na to, že vtáky majú pôvod v krmive.

Šedé a talianske husi:

Teplé hydinárne s nastaviteľnou mikroklimaou sa dajú vybudovať, ak existuje príležitosť na priemyselný chov husí. V súkromnom sektore sa takéto náklady nevyplácajú. Tu musíte byť husím fanúšikom a nielen vlastníkom kláštora, ktorý chcel tento vták chovať.

Pozrime sa na to

V súkromnom sektore je lepšie chovať domáce plemená lepšie prispôsobené ruskému klimatu a schopné odolávať aj pomerne silným mrazom. Najmä preto, že ruské plemená sú takmer také dobré ako zahraničné veľkosti a váhy.