Záhradníctvo

Prípravky z phytophthory na paradajkách

Jedným z najnebezpečnejších chorôb rajčiakov je phytophthora. Škody pokrývajú nadzemné časti rastlín: stonky, listy, ovocie. Ak neprijmeme včasné opatrenia, môžete stratiť samotné kríky a celú plodinu. Opatrenia pre fytofóry na rajčiakoch zahŕňajú špeciálne prípravky a ľudové recepty.

Známky phytophthory

Phytophthora sa množí spórami, ktoré sú uložené v pôde, na záhradné nástroje, zvyšky rastlín, povrch skleníkov.

Phytophthora sa najskôr prejavuje vo forme plaku na spodných častiach paradajok, ktoré nie sú ľahko viditeľné. Táto choroba sa však rýchlo šíri a za tri dni spôsobuje významné poškodenie plodiny.

Phytophtora je určená týmito vlastnosťami:

 • škvrny sa objavujú na zadnej strane listov;
 • v priebehu času sa lístia stáva hnedá a padá;
 • Rasta paradajok stmavne a potom zase čierna;
 • Na ovocí sa objavujú čierne škvrny.

Príčiny phytophthory

Vývoj rastlín na paradajkách si vyžaduje určité prostredie. Šírenie choroby začína, keď existujú nasledovné podmienky:

 • zvýšený obsah vápna;
 • hrubé pristátie;
 • vysoká vlhkosť v skleníku;
 • kolísanie teploty, ktoré spôsobujú stratu rosy;
 • oslabená imunita paradajok.

Najlepšie spôsoby boja

Na odstránenie phytophthory sa používajú rôzne metódy. Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia, postihnuté oblasti sa odstránia a spália. Rajčiaky sa ošetria roztokmi, ktoré sa pripravujú na báze síranu meďnatého alebo jódu. Môžete si tiež kúpiť špeciálne prostriedky proti phytophtórii na paradajkách, ktoré sú k dispozícii vo forme prášku, tabliet alebo kvapalín.

Špeciálne prípravky

Aby sme sa zbavili phytophthory, vyvinuli sa špeciálne prostriedky, ktoré umožňujú účinne zaobchádzať s jej patogénmi.

Najlepšie lieky z phytophthory sú:

 • Fitosporín-M má systémový účinok a môže byť použitý v ktoromkoľvek štádiu vývoja paradajok. Liečba sa odporúča v zakalenom dni alebo v noci.
 • Antracol je kontaktné liečivo, ktoré nemá toxický účinok. Poskytuje ochranu až 14 dní.
 • Kvadris - prostriedok na striekanie paradajok rastúcich v otvorenej alebo chránenej krajine. Na spracovanie sú 2 postupy dostatočné s intervalom 10 dní.
 • Baikal EM - obsahuje viac ako miliardu mikroorganizmov, ktoré pomáhajú bojovať proti hnilobe. Vhodné na napájanie a postrek.
 • Trichodermin - organický fungicíd, ktorý chráni koreňový systém rajčiakov pred hubovými infekciami. Ďalším krokom je zlepšenie pôdy.

Bordeaux zmes

Na ošetrenie rajčiakov postihnutých hnilobou sa používa kvapalina Bordeaux. Vyrába sa z nehaseného vápna a modrej vitrioly. Rastliny sa spracúvajú počas vegetačného obdobia.

Na striekanie sa aplikuje 1% roztok. Po prvé, síran meďnatý v množstve 0,1 kg sa umiestni do 1 litra vody. Na to urobte teplú vodu, v ktorej sa kryštály látky rozpúšťajú oveľa rýchlejšie. Potom sa objem roztoku zvýši na 5 litrov pridaním vody.

V ďalšej nádobe sa 0,1 kg vápna naleje na 5 litrov vody. Roztok vitriolu sa opatrne pridáva do vápenného mlieka.

Je to dôležité! Pri príprave kvapaliny a pri ďalšom postreku sa používajú ochranné prostriedky na ruky, oči a dýchacie orgány.

Pri postreku by kvapalina mala pokrývať listy paradajok. Prostriedky sa striekajú sprejom.

Síran meďnatý

Roztok síranu meďnatého je účinným prostriedkom na prevenciu phytophthory. Pred výsadbou sa pôda spracováva. Za týmto účelom pripravte 3% roztok síranu meďnatého.

Po konečnej transplantácii sa pôda spracuje síranom meďnatým s koncentráciou 1%. Listy rajčiakov sa postriekajú podobným roztokom.

Tip! Ak sa pozorujú príznaky phytophtory, potom sa použije 5% roztok síranu meďnatého na obrábanie pôdy.

Ak používate síran meďnatý, je potrebné dodržať uvedené koncentrácie. V opačnom prípade rajčiaky spália listy alebo koreňový systém.

Postrekovanie jódu

Jód je univerzálnym prostriedkom na boj proti mnohým plesňovým ochoreniam paradajok. Tento prvok sa podieľa na biologických procesoch a zlepšuje metabolizmus dusíka v rastlinách.

Semená rajčiakov sa pred výsadbou ošetria jódom, aby sa odstránili škodlivé spóry. Pred vysadením sa odporúča, aby sa pôda zalievala pridaním tohto prvku. Keď sa objavia prvé príznaky phytophthory, rajčiaky sa postriekajú roztokom založeným na jóde.

Tip! Na prípravu roztoku sa použije 20 kvapiek jódu na 10 litrov vody.

Na profylaxiu sa liečba na báze jódu môže vykonať každých 10 dní. Takto zvyšuje imunitu paradajok a zlepšuje sa proces ovocia.

Ľudové opravné prostriedky

Tradičné metódy zahŕňajú použitie dostupných nástrojov na odstránenie phytophthory. Toto ošetrenie je dobré, pretože všetky komponenty sú úplne bezpečné. Samotné riešenia sú ľahko použiteľné a môžu sa kombinovať s inými produktmi z phytophthory.

srvátka

Prokisshem mlieko obsahuje prospešné baktérie, ktoré odolávajú phytophthora spory. Spracovanie sa vykonáva striekaním listov paradajok.

Je to dôležité! Srvátka zriedená vodou v pomere 1: 1.

Pri postreku sa odoberá čistá voda pri izbovej teplote. Po zasiahnutí listov vytvára sérum ochranný film na povrchu. To je prekážka škodlivých mikroorganizmov, ktoré prenikajú do stoniek, listov a plodov paradajok.

Výsledným roztokom je spracovanie rajčiakov od začiatku júla. Procedúra môžete vykonávať denne.

Záhrada s popolom

Ash je univerzálne hnojivo pre paradajky, pretože obsahuje fosfor, draslík a vápnik. Hnojenie rastlín s popolom má pozitívny vplyv na plodnosť a výnosy rajčiakov.

Ďalší účinok z používania popola je ochrana pred phytophthorou. Produkty spaľovania zvyškov dreva a rastlín sa zavádzajú do pôdy pred výsadbou paradajok. Potom sadenice paradajok ošetrené popolom prenesené na trvalé miesto. Nasledujúce postupy sa vykonávajú pred kvitnutím a vzhľadom na prvé vaječníky.

Je to dôležité! Roztok obsahuje 10 litrov vody a polovice lyžice popola.

Výsledná zmes sa má infundovať tri dni. Potom sa zrazenina odčerpá, pridá sa ďalších 20 litrov vody a použije sa na napájanie alebo postrek. Ak chcete, aby roztok ostával na listoch dlhšie, pridajte k nemu 30 g mydla.

Cesnakové spreje

Medzi prírodnými prostriedkami pre phytophtoru sa uvoľňuje cesnak. Jeho zloženie zahŕňa phytoncides, ktoré sú schopné odolať sporom phytophthora a iných chorôb.

Na prípravu roztoku sa odoberie 100 g cesnaku (listy, hlavy, šípky), ktoré sú drvené a naplnené pohárom vody. Jedného dňa sa agent začne infúziť a potom ho musíte napnúť.

Tip! Roztok sa zriedi v 10 litroch vody a potom sa pridá 1 g manganistanu draselného.

Spracovanie sa vykonáva striekaním puzdra vrátane vaječníkov a zeme. Tekutina by nemala spadnúť na kvetenstvo. Pre prevenciu môžete použiť postrek cesnaku až 2 krát za sezónu.

soľ

Tabuľka soľ má dezinfekčné vlastnosti a je schopná bojovať proti hubovým chorobám paradajok.

Tip! Nástroj sa pripraví rozpustením 1 šálky soli v 10 litroch vody.

Spracovanie sa vykonáva striekaním zeleného ovocia a listov. Postup prevencie sa vykonáva mesačne.

Bylinné infúzie

Pri príprave roztoku je potrebné 1 kg slabej slamy, ktorá sa naleje do 10 litrov vody. Okrem toho môžete pridať hrúbku močoviny. Nástroj by mal byť infundovaný po dobu 3 dní, po ktorom môžete vykonať postrek.

Ďalšou metódou je použitie žihľavy alebo palinu. 1 kg čerstvej nasekanej trávy sa naleje do vody (10 l) a ponechá sa jeden deň. Po namáhaní sa ukáže pripravený prostriedok na striekanie.

Namiesto trávy môžete použiť ihličia z borovice alebo smreka. Potom jedenlitrová nádoba s ihlou vyžaduje 0,5 litra vody, po ktorej sa produkt varí 5 minút. Hotový roztok sa získa zriedením bujónu vodou v pomere 1: 5.

Kvasinkový roztok

Kvasinkové baktérie sú schopné potlačiť phytophtoru v počiatočných štádiách svojho vývoja. Na tento účel pripravte špeciálne riešenie pre zavlažovanie.

Je to dôležité! 10 g vody vyžaduje 100 g kvasníc.

Najskôr sa kvasinky nalejú s malým množstvom teplej vody a nechajú sa na teplom mieste. O niekoľko dní neskôr sa výsledná náprava pre phytophthora na rajčiakoch zriedi vodou a použije sa na vrchný obväz.

Zalievanie sa robí medzi radmi s paradajkami. Ďalším účinkom tejto liečby bude zlepšenie zloženia pôdy, vznik nových výhonkov a vaječníkov v rajčiakoch.

Medený drôt

Bežný medený drôt sa môže stať účinnou ochranou proti phytophtore. Za týmto účelom sa zapálí v ohni a očistí sa brúsnym papierom.

Potom sa drôt rozrezá na kúsky až do 5 cm a každý kus sa umiestni do stonky rajčiakov vo výške 10 cm od zeme. Konce drôtu sú ohnuté.

Tip! Neťahajte drôt okolo stopky paradajky.

Drôt môže byť umiestnený v koreňovom systéme paradajok pred výsadbou. Vďaka medi dochádza k urýchleniu oxidačných procesov, čo má pozitívny vplyv na metabolizmus kyslíka a produkciu chlorofylu paradajkami. Výsledkom je zvýšená imunita rastlín a odolnosť voči phytophthora.

Preventívne opatrenia

Phytophthora sa dá vyhnúť nasledujúcimi činnosťami:

 • obnoviť prirodzenú rovnováhu pôdy pridaním rašeliny alebo piesku;
 • zmeniť miesta výsadby;
 • rastlinné paradajky po cukrovej repy, cukety, zelenina, kukurica, uhorky, cibuľa;
 • dodržiavajte model pristátia;
 • rastliny ráno ráno, aby sa vlhkosť absorbovala do zeme;
 • pravidelne vysielať skleník;
 • v zatiahnutej dobe nezavlažujte a uvoľnite hornú vrstvu pôdy;
 • kŕmiť na báze draslíka a fosforu;
 • vyberte odrody odolné voči chorobám.

Ďalej sa vykonáva spracovanie skleníkov a skleníkov: odstránenie znečistenia a zvyškov rastlín. Fumigácia skleníkov pomáha zbaviť sa škodlivých sporov. Ak to chcete urobiť, vložte kus vlny do vedra s žeravým dreveným uhlím. Po fumigácii opustite skleník na deň zatvorený.

záver

Phytophthora má charakteristické prejavy a je schopná spôsobiť nenapraviteľné škody na paradajkách. Na ochranu rajčiakov používali chemické látky a tradičné metódy. Všetky z nich sú zamerané na zničenie patogénov choroby. Paradajky sa dodatočne spracovávajú na prevenciu. Aby sa zabránilo rozvoju phytophthora pomáha dodržiavanie pravidiel výsadby, vytváranie podmienok s nízkou vlhkosťou, pravidelné kŕmenie rajčiakov. Na dosiahnutie najlepšieho výsledku môžete použiť niekoľko nástrojov z phytophthory.