Záhradníctvo

Phytophthora na paradajkách: ako bojovať proti ľudovým prostriedkom

Pravdepodobne každý, kto pestoval paradajky na svojom sprisahaní, niekedy narazil na chorobu nazývanú blight. Možno ani toto meno nepoznáte, ale čierne a hnedé škvrny na listoch a plodoch, ktoré sa objavujú na konci leta a vedú k smrti rajčínových kríkov, sú mnohým známe. Ak nie ste zástancom použitia chemických metód spracovateľských závodov, možno ste sa už vyrovnali so skutočnosťou, že väčšina plodov paradajok z tejto pohromy každoročne zmizne a neviete, ako chrániť vaše paradajky.

Možno sa pokúšate pestovať super ranné dozrievanie odrôd rajčiakov, ktoré majú čas dať plodiny pred výskytom plesne alebo ripovať rajčiaky začiatkom augusta, stále zelené, aby nemali čas zasiahnuť nešťastnú chorobu.

Ale v žiadnom prípade nič nemôže zabrániť tomu, aby ste vyskúšali ľudové lieky na phytophtoras na paradajkách. Zvláštne, ale niekedy sú účinnejšie ako chemické fungicídy. Možno je tajomstvom, že existuje veľa receptov na ľudové lieky, a ak ich striedate, zrádna huba jednoducho nemá čas si zvyknúť na rozmanitosť použitých prostriedkov. Najdôležitejšie však je, že sú absolútne neškodné pre samotné ovocie a pre životné prostredie, čo je veľká výhoda v modernom svete.

Neskoro - čo je to

Neskoré plesne alebo neskoré plesne je ochorenie, ktoré je spôsobené hubou Phytophthora infestans. Meno samotnej huby hovorí samo za seba, pretože v preklade to znamená "zničenie rastliny". A predovšetkým rastliny z čeľade nórsky trpia, predovšetkým rajčiaky.

Nepriateľ musí byť známy osobne, takže je dôležité identifikovať hlavné príznaky, ktoré sa objavujú na kríkoch rajčiakov, keď sú infikované plesňou. Najskôr na listoch paradajok vidíte na zadnej strane malé hnedé škvrny. Potom škvrny rastú vo veľkosti, listy začínajú vyschnúť a spadnúť. Zábery tiež postupne nadobúdajú tmavý odtieň a na paradajkách sa tvoria sivé tmavé plochy, ktoré sa nakoniec zčierajú.

POZOR! Zvyčajne sa v druhej polovici leta objavujú prvé príznaky neskorých plesní.

K tomu dochádza, pretože práve v tomto čase sa vytvárajú najvhodnejšie podmienky pre vznik ochorenia.

Rozdiel v denných a nočných teplotách vedie k tvorbe hojnej rosy na rajčiakových kríkoch. Priemerná teplota vzduchu neprekračuje + 15 ° C + 20 ° C, nie je žiadne teplo. A ak navyše leto je dosť daždivé a chladné, huba sa môže začať zúriť oveľa skôr.

A phytophthora sa cíti pohodlne na vápenných pôdach a na hustých výsadbách, v ktorých čerstvý vzduch cirkuluje zle.

Ale v horúcom a suchom počasí, vývoj phytophtora dramaticky spomaľuje a dokonca zomrie pri vysokých teplotách. Samozrejme, keď sa na rajčiakoch objavia prvé príznaky neskorých plesní, otázka je "ako s tým zaobchádzať?" vzniká jeden z prvých. Ale myslenie na boj proti tejto chorobe by malo byť oveľa skôr.

V skutočnosti, v súlade s prírodnými zákonmi, ochorenie primárne postihuje oslabené rastliny paradajok so slabou imunitou. Preto rajčiaky potrebujú dobrú starostlivosť a dobrú výživu, ktorá bude odolávať náporu hubových infekcií.

Agrotechnika proti phytophtoru

V súlade s dobre známym slovom, že prevencia ochorenia je oveľa jednoduchšie na liečbu, je nevyhnutné, aby ste pozorne dodržiavali všetky základné agrotechnické metódy pestovania paradajok. To bude slúžiť ako dobrá prevencia phytophthory na paradajkách.

 • Vzhľadom na to, že huba je už niekoľko rokov dobre zachovaná v pôde, je nevyhnutné pozorovať striedanie plodín: nevráťte paradajky na posledné miesto po dobu 3-4 rokov a nevystavujte ich po zemiakoch, paprikách a baklažánoch.
 • Ak ste sa dostali príliš ďaleko s kriedou, potom je potrebné obnoviť kyselinovú rovnováhu pôdy pridaním rašeliny. A pri výsadbe sadeníc paradajok ich zakryjte nejakým pieskom.
 • Ak chcete bojovať proti blight na paradajky bola úspešná, snažte sa nezhustilovať výsadbu - musíte sledovať schéma, ktorá je určená pre konkrétny druh paradajok.
 • Vzhľadom k tomu, rajčiaky nemajú radi vysokej vlhkosti vo všeobecnosti, a najmä kvôli phytophtore, snažiť sa zabrániť, aby voda klesla na listy, keď zalievanie. Zavlažovanie je najlepšie vykonať skoro ráno, takže všetka vlhkosť má čas vysušiť v noci, keď teplota klesne. Ešte lepšie, použite kvapkanie zavlažovanie.
 • Ak je počasie zamračené a daždivé, rajčiaky sa nedajú napojiť vôbec, ale postup pravidelného uvoľňovania riadkov medzi riadkami sa stáva veľmi dôležitým.
 • Ak chcete zachovať rastlinnú imunitu, nezabudnite na pravidelné kŕmenie rajčiakov so základnými živinami, tiež môžete použiť postrek s imunomodulátormi, ako je Epin-Extra, Zircon, Immunocytophyte a iní.
 • Ak je chladné a daždivé leto normou vo vašom regióne, potom si vyberajte len hybridné a rajčiakové odrody odolné proti plesňovým ochoreniam na pestovanie.
 • Na ochranu rajčiakových kríkov pred hubami sa odporúča, aby sa v druhej polovici leta odporúča pokryť kríky rajčiakov večer a za daždivého počasia netkaným materiálom alebo filmom. Ranné rastliny nie sú ovplyvnené rosou a infekcia sa nevyskytuje.

Ľudové opravné prostriedky pre neskoré plesne

Pri výbere rajčiakov z phytophthory musíte najprv vyskúšať všetky nástroje a potom použiť to, čo sa vám najviac páči. Koniec koncov, rôzne odrody náchylnosti rajčiakov na rôzne látky môžu byť odlišné. Okrem toho často závisí od špecifických poveternostných podmienok. Phytophthora je veľmi zákerná choroba a na to, aby ste sa s ňou vyrovnali, potrebujete kreatívny prístup a túžbu experimentovať. Najmä preto, že to, čo fungovalo v tomto roku, nemusí fungovať v nasledujúcom roku.

Je to dôležité! Boj proti pozdvihnutiu rajčiakov s ľudskými prostriedkami môže byť celkom úspešný, ak budete pozorne sledovať všetky pomery prípravy roztokov a tinktúr, ako aj čas spracovania rastlín.

Jód, bór a mliečne výrobky

Antimikrobiálne vlastnosti jódu môžu slúžiť ako dobrý prostriedok na ošetrenie phytophthory na paradajkách. Existuje mnoho receptov používajúcich jód - vyberte niektorú z nasledujúcich možností:

 • Do 9 litrov vody pridajte 1 liter mlieka, najlepšie bez tuku a 20 kvapiek jódu;
 • Do 8 litrov vody pridajte dva litre srvátky, pol šálky cukru a 15 kvapiek jódovej tinktúry;
 • 10 litrov vody sa zmieša s jedným litrom srvátky, pridá sa 40 kvapiek tinktúry jódu a 1 lyžica peroxidu vodíka.

Výsledné roztoky starostlivo spracujú všetky listy a stopky paradajok, najmä zo spodu.

Môžete tiež použiť roztoky fermentovaného kefíru a srvátky (1 liter na 10 litrov vody) na profylaktické postrekovanie proti phytophtoru v čistej forme a pridaním malého množstva cukru. S takýmito roztokmi pravidelne každý týždeň pravidelne každý týždeň krúžky rajčiakov začínajú od okamihu vzniku pukov.

Varovanie! Nie je to zlé v boji proti neskoré plesne na paradajkách je taký stopový prvok ako bór.

Aby ste ju mohli použiť, musíte zriediť 10 g kyseliny boritej v 10 litroch horúcej vody, ochladiť na izbovú teplotu a rozstrihnúť paradajky. Pre lepší účinok sa odporúča pridanie 30 kvapiek jódu do roztoku pred liečbou.

Nakoniec sa recept na nasledujúci prípravok považuje za činidlo, ktoré účinne bojovalo proti už viditeľným prejavom fytofóru na rajčiakoch:

Osem litrov vody sa ohreje na teplotu +100 ° C a skombinuje sa s dvoma litrami preosievaného dreveného popola. Keď teplota roztoku klesne na + 20 ° C, pridá sa k nej 10 g kyseliny boritej a 10 ml jódu. Zmes sa infunduje pol dňa. Potom sa zriedi vodou v pomere 1:10 a starostlivo nastriekajú všetky časti rastlín rajčiaka. Pred ošetrením odstráňte všetky postihnuté časti rastlín.

Roztok popela

V boji proti neskorému hnilobe rajčiakov s ľudovými prostriedkami sa účinok popola považuje za zvlášť účinný. Koniec koncov, obsahuje veľmi veľa rôznych mikroelementov, z ktorých každý môže priaznivo ovplyvňovať tkanivá rajčiakov. Pri príprave zmesi na postrek 5 litrov popola rozpusteného v 10 litroch vody trvajú 3 dni s občasným miešaním. Potom sa roztok doplní na objem 30 litrov, pridá sa mydlo na lepšiu priľnavosť k listom a použije sa na striekanie paradajok.

Tip! Takéto spracovanie by sa malo vykonať najmenej trikrát za sezónu - 10-12 dní po transplantácii, na začiatku kvitnutia rajčiakov a bezprostredne po výskyte prvých vaječníkov.

droždie

Pri prvých príznakoch phytophthory, alebo lepšie vopred, keď sa objavia prvé puky, zrieďte 100 gramov čerstvého droždia v 10-litrovom kontajneri s vodou a nalejte alebo posypte výslednými roztokmi paradajok.

Cesnaková tinktúra

Spóry fytoptorov na rajčiakoch môžu zomrieť pri spracovaní cesnaku. Na prípravu infúzie sa 1,5 šálky rozdrvených výhonkov a cesnakových hláv zmieša s vodou v objeme 10 litrov a infúzia sa asi deň. Po filtrácii sa k nej pridá 2 g manganistanu draselného. Striekanie kešu z paradajok by malo byť pravidelne, každých 12-15 dní, od vzniku vaječníkov. Pre každú rajčiakovú kešu sa odporúča minúť približne 0,5 litra získanej infúzie.

meď

Zaujímavé je použitie metódy dodávania paradajok medenými mikročasticami, ktoré majú schopnosť liečiť phytophthora, strach z rastlín. Je potrebné odobrať tenký medený drôt, nakrájame na malé kúsky až do dĺžky 4 cm. Zohrievajte alebo oddeľte jednotlivé kúsky, aby ste ich odlúpali a prerazili ich pomocou rajčiaka v dolnej časti. Odporúča sa ohýbať konce dolu, ale nie otáčať okolo stonky.

Je to dôležité! Tento postup je možné vykonať len vtedy, keď je stonka rajčiaka dostatočne silná.

Húbník tier

Postrek infúznej hubovej plesne zvyšuje imunitu rajčiakov a v dôsledku toho má ochranný účinok. Huba musí byť vysušená a jemne nakrájaná nôž alebo mlynček na mäso. Potom vezmite 100 gramov huby, naplňte ho jedným litrom vriacej vody a nechajte ju chvíľu stojat ', až sa ochladí. Rozdrobte roztok cez fľašu a vodou rajčiaky, začínajúc na vrchu.

Prvá liečba sa môže uskutočniť v čase vzniku vaječníkov a niekoľkokrát sa spracuje, ak sa na rajčiakoch objavia prvé príznaky phytophthorae.

prasličky

Tiež z prírodných prostriedkov dobre zvyšuje imunitu pri odšťavovaní paradajok z prasličky. Na získanie v jednom litri vody sa umiestni 150 gramov čerstvého alebo 100 gramov suchého prasliaka a varíme 40 minút pri nízkej teplote. Odvar po ochladení sa zriedi v 5 litroch vody a vytvorí dôkladné postrekovanie rastlín rajčiaka.

Soľný roztok

Po vysušení roztoku táto úprava pomôže vytvoriť tenký ochranný film na listoch paradajok, ktorý zabráni vniknutiu spórov hubami do stomaty. V 10 litrovom potrubí s vodou rozpustite 250 g soli a výsledný roztok spracuje všetky časti paradajky.

Varovanie! Liečba soľným roztokom je len profylaktické opatrenie, ale nie liečba.

Môže sa vykonávať počas výskytu vaječníkov. Ak ich strávite, keď dôjde k oneskoreniu, potom musíte odstrániť všetky postihnuté časti rastlín rajčiaka.

Sláma a byliny

Dobrým profylaktickým účinkom proti phytophtóre na rajčiakoch je príprava rastlinnej alebo slanovej infúzie. Na jeho výrobu môžete použiť aj čerstvé bylinky a prehnúť slamu. Približne 1 kg organických látok nalejte 10-12 litrov vody, pridajte niekoľko močoviny a nechajte ju variť po dobu 4-5 dní. Po filtrovaní je infúzia pripravená na spracovanie. Môžu vodu a aj paradajky.

Iné drogy

Existuje niekoľko ďalších drog, ktoré sú široko používané ľuďmi na boj proti plesňu na paradajkách.

 • V 10-litrovej nádobe s vodou rozpustite 10 tabliet Trykhopolu a pridajte 15 ml zelenej látky. Výsledné riešenie dokáže spracovať rajčiakové púšte tak počas kvitnutia, ako aj pri prvých príznakoch phytophthory.
 • V 10 litroch vody zmiešajte jednu čajovú lyžičku síranu meďnatého, kyseliny boritej a magnézia. Pridajte manganistan draselný na špičku noža a mydlo na pranie (možno ho nahradiť 3 lyžičkami tekutého mydla).

Pozrime sa na to

Ak vznikne otázka, aký je najlepší spôsob, ako spracovať paradajky z phytophtoras, ktorých použitie ľudových prostriedkov je najoptimálnejšie, je ťažké vybrať jednoznačnú odpoveď. Najlepšou možnosťou bude pravdepodobne striedanie vyššie uvedených prostriedkov a dokonca aj použitie niektorých z nich v jedinom zložitom riešení, ktoré posilnia vzájomné účinky.

Samozrejme, je veľmi ťažké zaobchádzať s neskorou plesňou na rajčiakoch, ale s primeraným použitím v rôznych kombináciách mnohých z vyššie opísaných ľudových prostriedkov, bude možné prekonať akúkoľvek chorobu a vychutnať si zrelé, chutné a zdravé ovocie.