Záhradníctvo

Najvyššie obliekanie paradajok počas kvitnutia

Doba kvitnutia je jednou z najdôležitejších a najdôležitejších pri pestovaní paradajok. Ak predtým, než bolo pre paradajky mimoriadne dôležité dodržiavať vhodný teplotný režim a poskytli rastliny čo najvyššie možné osvetlenie, potom sa po objavení prvých púčikov dostane správne a včasné kŕmenie rajčiakov. Samozrejme, bolo možné kŕmiť rajčiaky až do tohto bodu, ale to bolo obliekanie paradajok počas kvitnutia, ktoré je rozhodujúce pre získanie bohatého, chutného a zdravého zberu.

Čo robí rajčiaky v tomto období?

V čase vytvorenia prvej kvetinovej kefy, paradajky spravidla získavajú už 6-8 párov pravých listov a dusík ako živinový prvok ustupujúci do pozadia.

Tip! Ak náhle vaše rajčiaky vyzerajú veľmi chúlostivé, listy sú tenké a ľahké a prakticky nerastia, možno ich stále potrebujú dusík.

To môže byť prípad, keď sa sadenice zakúpili na trhu a boli nečestne postarané. V normálnej situácii v období kvitnutia však rajčiaky potrebujú predovšetkým fosfor a draslík, ako aj mnohé meso a mikroelementy, ako je vápnik, horčík, železo, bór, síra a iné.

Minerálne hnojivá

V súčasnosti je výber liekov na kŕmenie rajčiakov počas obdobia kvitnutia taký rozmanitý, že pre skúsených záhradníkov nie je prekvapujúci. Aké minerálne hnojivá má zmysel používať na paradajky v kvitnúcej fáze?

Keďže paradajky sa najviac obávajú nedostatku fosforu a draslíka, môžete použiť špeciálne hnojivá obsahujúce tieto prvky. Patria medzi ne:

 • jednoduchý alebo granulovaný superfosfát (15 - 19% fosfor);
 • dvojfázový superfosfát (46 - 50% fosfor);
 • draselná soľ (30-40% draslíka);
 • chlorid draselný (52 - 60% draslíka);
 • síranu draselného (45-50% draslíka).
Je to dôležité! Pri výbere hnojiva je potrebné vziať do úvahy, že pri použití chloridu draselného v pôde sa môže vytvoriť vysoká koncentrácia chlóru, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje koreňový systém rajčiakov.

Ak chcete kombinovať dva prvky v jednom hnojive, môžete použiť monofosfát draselný. Toto vo vode rozpustné hnojivo obsahuje asi 50% fosforu a 33% draslíka. Pri 10 litroch vody musíte použiť 8-15 gramov drogy. Táto suma je dostatočná na úzky meter štvorcový meter paradajok.

Ak na vašich paradajkových puzdrách nie je žiadny nadbytok dusíka, potom je počas obdobia kvitnutia celkom možné použiť rôzne komplexné hnojivá. Sú vhodné, pretože všetky prvky sú v nich v pomere a tvare špeciálne vybrané pre paradajky. Stačí, aby ste zriedili množstvo hnojiva potrebného pri výučbe vo vode a zbavili ich paradajok. Okrem toho, kŕmenie paradajok počas kvitnutia by malo brať do úvahy zavedenie rôznych stopových prvkov, takže čím viac je k dispozícii vo vybranom komplexnom hnojive, tým lepšie.

Nižšie sú hlavné najvhodnejšie komplexné hnojivá, ktoré možno použiť na kvitnúce paradajky s ich vlastnosťami.

 • Kemira Lux je plne vodou rozpustné hnojivo, ktoré obsahuje: dusík 16%, fosfor 20%, draslík 27%, železo 0,1%, ako aj bór, meď, mangán, molybdén a zinok. Dodatočné krmivá s obsahom vápnika, ako je drevený popol, sú potrebné.
 • Univerzálne hnojivo bez chlóru s vysokým obsahom huminových látok. Huminové látky môžu zlepšiť zloženie pôdy pod rastlinami a zvýšiť absorpciu hlavných živín. Zloženie hnojiva: dusík 7%, fosfor 7%, draslík 8%, huminové zlúčeniny 3,2%, horčík 1,5%, síra 3,8% a tiež železo, zinok, bór, mangán, molybdén. Pridávanie vápnikových hnojív je tiež potrebné. Nie je vhodný na obliekanie.
 • Malta - vodorozpustné hnojivo, veľmi podobné v účinku a zložení ako Kemira-Lux.
 • Effecton je komplexné hnojivo organického pôvodu, ktoré sa získava aktívnym kompostovaním rašeliny, s pridaním bridlicového popola a fosfátovej horniny. Ak nemáte príležitosť pripraviť takéto hnojivo na vašich stránkach svojimi vlastnými rukami, potom to bude skvelá alternatíva k domácej zelenej infúzii. Obsahuje všetky potrebné nutričné ​​prvky pre kŕmenie rajčiakov, a to aj v skleníku.
 • Senor Tomato - hnojivo, špeciálne určené na hnojenie rajčiakov a iných morských húb. Obsahuje dusík, fosfor a draslík v pomere 1: 4: 2. Neobsahujú stopové prvky, ale obsahuje aj huminové látky a baktérie Azotbacter. Tieto obohacujú pôdu o prospešné mikroorganizmy av spolupráci s humínovými kyselinami zlepšujú svoje nutričné ​​vlastnosti. Nie je vhodný na obliekanie.

Môžete použiť akékoľvek iné komplexné hnojivá, ktoré nájdete vo vašom regióne.

Je dôležité si len pamätať, že pre obliekanie paradajok počas obdobia kvitnutia:

 • Obsah fosforu a draslíka by mal výrazne presiahnuť obsah dusíka;
 • V hnojivách je veľmi žiadúca prítomnosť stopových prvkov, ako je vápnik, horčík, bór, železo a síra. Zostávajúce prvky sú menej dôležité;
 • Je žiaduce, aby hnojivo obsahovalo humáty alebo huminové kyseliny;
 • Je nežiaduce, aby hnojivo obsahovalo chlór a jeho zložky.
Tip! Pred nákupom pozorne prečítajte návod na hnojivo a určite nájdete niečo, čo vám vyhovuje.

Organické horné obväzy a ľudové prostriedky

Samozrejme, minerálne hnojivá sú veľmi vhodné na použitie a sú tradičné pri kŕmení paradajok, no v poslednej dobe sa viac a viac pozornosti venuje ekologicky čistým potravinám. A paradajky pestované s použitím minerálnych hnojív nemôžu byť vždy označované ako ekologické. Stále viac záhradníkov sa zameriava na použitie prírodných obväzov na pestovanie paradajok. Okrem toho majú ešte ďalšiu výhodu - mnohé z nich môžu byť použité nielen na výživu rajčiakov, ale aj na ich ochranu pred chorobami, najmä z phytophthory. Táto choroba je skutočnou nešťasťou rajčiakov, najmä v chladnom a daždivom lete, takže použitie prírodných liekov, ktoré pomáhajú udržiavať paradajky z neskorej pôdy, je veľmi dôležité.

humát

Tieto organické hnojivá sa objavili pomerne nedávno, ale podarilo sa ich mnohým dobiť. Zlepšujú štruktúru pôdy a prispievajú k rozvoju prospešnej mikroflóry. Zachovanie a rozmnožovanie humusu vám umožňujú získať plodinu rajčiakov aj na najchudobnejších pôdach. Môžete použiť Kuznetsovov gumi (2 polievkové lyžice zriedené v 10 litroch vody). Tiež môžete použiť Gumat + 7, Gumat-80, Gumat-Universal, Lignohumat na oplodnenie kvitnúcich paradajok.

droždie

Kŕmenie paradajok s kvasnicami môže robiť zázraky. Dokonca aj tie rastliny, ktoré boli z jedného alebo iného dôvodu zastavení rastu, nadobudli zdravý vzhľad a začali aktívne viazať ovocie po použití kvasinkového dresingu. Obdobie kvitnutia, ktoré je najvýhodnejšie na vykonávanie tohto kŕmenia, preto, že by ste ho nemali zneužívať - ​​kvasinky sú pravdepodobne silným stimulátorom rastu a vývoja rajčiakov ako riešenie živín. Ich pôsobenie zvyčajne trvá dlho - od dvoch do štyroch týždňov, v závislosti od prítomnosti organickej hmoty v pôde.

Najjednoduchší spôsob prípravy kvasinkového roztoku na kŕmenie rajčiakov je nasledujúci: v jednom litri teplej vody rozpustite 100 gramov čerstvého droždia, nechajte ho stáť niekoľko hodín a preneste roztok do objemu 10 litrov. Výsledné množstvo je dostatočné na spracovanie asi 10 - 20 krúpov paradajkovej zavlažovacej metódy v koreni. Takýto veľký rozdiel v počte je spôsobený rozdielom v napájaní rajčiakových kríkov na začiatku kvitnutia a počas nastavenia ovocia. Na začiatku kvitnutia stačí 0,5 litra kvasinkového roztoku na rajčiakový kebam a počas druhého vrchného obväzu sa odporúča naliať okolo jedného litra horného obväzu pod každým kríkom.

Varovanie! Pretože kvasnice sú schopné "jesť" vápnik a draslík obsiahnuté v pôde, je nevyhnutné kŕmiť spolu s nimi aj popol.

popol

Popol je nielen drevnatý, ale aj slama a rašelina je bohatým zdrojom základných prvkov rastlín paradajok, predovšetkým vápnika, draslíka, fosforu, horčíka a ďalších. Preto je jeho použitie vo fáze kvitnutia paradajok je absolútne nevyhnutné. Navyše je takmer nemožné ho prehnúť a môže sa kŕmiť rôznymi spôsobmi:

 • Posypeme zem okolo kefiek rajčiakov v množstve približne polievkovej lyžice pod búšok každé dva týždne.
 • pripravte riešenie na koreňový obväz a dvakrát mesačne ich vodou.
 • na výrobu listov z popola. Bude tiež slúžiť ako dodatočná ochrana proti škodcom hmyzu.

Riešenie pre koreňový obväz je jednoducho pripravené - musíte miešať 100 g popola v 10 litroch vody. Pri kŕmení musí byť roztok neustále miešaný, pretože popol bude mať tendenciu usadzovať sa vždy na dne. Zavlažovať jeden rajčiakový keš dosť pol litra popola.

Infúzia na kŕmenie listov sa pripravuje trochu zložitejšie. Najskôr sa rozpustí 300 g dobre preosiateho popola v troch litroch vody a zmes sa varí 30 minút. Potom sa rozpustí v 10 litroch vody, pridalo sa malé množstvo mydla na pranie a nechalo sa asi 24 hodín.

POZOR! Účinok striekania tejto zmesi sa objavuje veľmi rýchlo - v priebehu niekoľkých hodín rajčiaky môžu zlepšiť svoj vzhľad a púčiky začnú kvitnúť priamo pred našimi očami.

Jód a mliečne výrobky

Použitie obyčajného jódu ako vrchného obväzu počas kvitnutia paradajok môže zvýšiť počet vaječníkov, zrýchliť ich dozrievanie a produkovať viac sladkého a chutného ovocia.

Najjednoduchším podávaním je zriedenie troch kvapiek v 10 litroch vody a zalievanie výsledného roztoku kvitnúcich paradajok do koreňa.

Ak rozpustíte 30 kvapiek jódu v jednom litri mlieka alebo srvátky, pridajte jednu polievkovú lyžicu peroxidu vodíka a zrieďte to všetko v 9 litroch vody, dostanete nádherné riešenie na spracovanie listov, ktoré poskytuje nielen dodatočnú výživu pre rajčiaky, ale chráni z neskorej plesne.

Boritá kyselina

Pri pestovaní paradajok v skleníkoch, veľa záhradníkov stojí pred skutočnosťou, že počas kvitnutia paradajok je v skleníku veľmi vysoká teplota. Za týchto podmienok rajčiaky kvitnú, ale neviažu ovocie. Záhradkári v južných oblastiach Ruska, kde sa teplota môže v máji zvýšiť nad + 30 ° C, už čelia podobnému problému. S cieľom pomôcť paradajkám v tomto období sa už dlho používa striekanie rastlín kyselinou boritou.

Na prípravu požadovanej kompozície sa najskôr rozpustí 10 g prášku kyseliny boritej v malom množstve horúcej vody, potom sa objem upraví na 10 litrov. S týmto riešením je možné spracovávať kríky skleníkových paradajok od samého začiatku až po vznik vaječníkov každý týždeň. V otvorenom teréne je schéma spracovania podobná, ak je počasie horúce.

Bylinná infúzia

Ak ste konfrontovaní s výberom toho, ktoré hnojivo sa najlepšie používa na kŕmenie rajčiaka počas kvitnutia, potom bude výroba bylinnej infúzie dobrou voľbou. Existuje mnoho receptov na jeho prípravu. Tu je najkomplexnejší recept, ktorý obsahuje maximálny počet prísad a vďaka tomu sa dá použiť ako na výživu, tak na ochranu rajčiakov.

200-litrový sud je naplnený:

 • 5 vedier z nejakej trávy, prednostne prítomnej žihľavy;
 • 1 vedro z lososa alebo 0,5 vedra z vtáčích výkalov;
 • 1 kg čerstvého droždia;
 • 1 kg popola z dreva;
 • 3 litre srvátky.

Doplní sa vodou a podáva sa infúziou 1-2 týždne. Potom 1 liter tejto infúzie sa používa na varenie jedného rajčiaka. Toto hnojivo má takmer všetko, čo rajčiaky potrebujú a je v najľahšie stráviteľnej forme.

záver

Preto je výber obväzov pre kvitnúce paradajky takmer nevyčerpateľný, každý si môže vybrať niečo, čo sa mu bude páčiť. Koniec koncov, takmer všetky doplnky sa môžu vzájomne miešať v rôznych pomeroch, v závislosti od toho, čo je v ekonomike k dispozícii.