Záhradníctvo

Extra koreňový obliekanie paradajok v skleníku

Ak chcete získať dobrú úrodu paradajky potrebujú kvalitnú starostlivosť. Jednou z jeho etáp je kŕmenie paradajok listom. Spracovanie sa vykonáva vo všetkých fázach vývoja rastlín. Na tento účel sa používajú minerály a prírodné prostriedky.

Pravidlá kŕmenia

Prvotriedne obväzové prostriedky pre rajčiaky nie menej ako zalievanie. Pre jeho realizáciu sa aplikujú špeciálne riešenia, ktoré sa striekajú na listy a stonky rastlín.

Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok pri kŕmení, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • procedúra sa vykonáva ráno alebo večer, najlepšie v oblačnom počasí, keď nie je priame slnečné svetlo;
 • rozprašovací roztok sa pripravuje podľa špecifikovaných noriem, aby sa zabránilo popáleniu listov;
 • pri spracovaní rastlín na otvorenom teréne, pri neprítomnosti vetra a dažďa;
 • po postreku sa vysiela skleník;
 • Chemické hnojivá sa používajú v súlade s bezpečnostnými predpismi.

Výhody listovej výživy

Úprava listov je efektívnejšia než koreňový obväz. Ak sa vykonáva zalievanie, mikroelementy potrebujú čas, aby sa dostali k listom a kvetenstvám. Po postreku sa na listy a stonky dostávajú prospešné látky, takže okamžite začnú pôsobiť.

Horúce listové plátky majú niekoľko výhod:

 • rozvíja sa zemská časť rastlín;
 • zvýšená odolnosť paradajok voči chorobám a nepriaznivým faktorom;
 • objavuje sa výskyt vaječníkov, čo zvyšuje výťažok;
 • nízka spotreba zložiek v porovnaní s zavlažovaním;
 • schopnosť používať komplexné hnojivá (organické a minerálne látky, ľudové prostriedky).

čas

Paradajky potrebujú postrek počas celého vývoja. Ak je rastlina v zloženom stave a pomaly sa vyvíja, je dovolené vykonať dodatočné spracovanie.

Obliekanie rajčiakov sa vykonáva v nasledujúcich krokoch:

 • pred výsadbou rastlín na úpravu kyslej pôdy;
 • počas vegetačného obdobia;
 • pred kvitnutím paradajka;
 • počas tvorby vaječníkov;
 • s plodmi.

V každej fáze vývoja rastliny vyžadujú rôzne látky. Sady na tvorbu výhonkov potrebujú dusík obsiahnutý v močovine. Borovková kyselina prispieva k vzniku vaječníkov. Potravinové hnojivá sú zodpovedné za chuť a vzhľad ovocia.

Najlepšie spôsoby kŕmenia

Výživa listov sa robí s použitím minerálnych látok. Na základe toho pripravujú vodný roztok na postrek. Minerálne krmivo je jedným z najlepších spôsobov spracovania, pretože kŕmia paradajkami základnými stopovými prvkami.

Roztok močoviny

Močovina je 46% dusíka, ktorý sa podieľa na fotosyntéze rastlín. Pri nedostatku tohto prvku sa ich rast spomaľuje, listy sú žlté, vaječníky sa pomaly tvoria. Liečba paradajok s močovinou prispieva k tvorbe lístia, posilňuje korene a tiež zvyšuje plodnosť.

Močovina sa dodáva vo forme granúl rozpustných v teplej vode. Riešenie je rýchlo absorbované rastlinami a nespôsobuje popáleniny pri rešpektovaní proporcií. Množstvo dusíka v rajčiakoch stúpa po dvoch dňoch.

Tip! Roztok na rozprašovanie obsahuje 50 g močoviny na 10 litrov vody.

Aplikácia listovej močoviny sa uskutočňuje pred vznikom vaječníkov. V opačnom prípade rastlina pošle výsledné látky nie na ovocie, ale na vytvorenie nových výhonkov. Počas rastu sadeníc dosiahol dostatočný obsah 0,4% roztoku močoviny.

Boritá kyselina

Kvôli kyseline boritej sa aktivuje kvitnutie rajčiakov a vylučuje sa vaječník. So zvýšenou vlhkosťou, kyselina boritá chráni ovocie pred hnilobou. V dôsledku toho zvyšuje výťažnosť rajčiakov.

Spracovanie rajčiakov sa uskutočňuje v niekoľkých etapách:

 • pred kvitnutím, keď púčiky ešte neboli otvorené;
 • s aktívnym kvitnutím;
 • keď sa plody začnú rušiť.

Druhé kŕmenie rajčiakov kyselinou boritou sa uskutočňuje 10 dní po prvom postreku. Je povolené vykonať dodatočnú úpravu bóru, ak majú paradajky malé bledé listy alebo dobre nekvitnú.

Je to dôležité! Koncentrácia roztoku kyseliny borite závisí od účelu liečby.

Aby sa predišlo vylúčeniu kvetenstva, odoberie sa 1 g látky, ktorá sa rozpustí v 1 l horúcej vody. Po ochladení môže byť nástroj použitý na striekanie.

Na ochranu rajčiakov pred phytophthorou sa jedna čajová lyžička kyseliny borite odnesie do vedra s teplou vodou. 1 liter roztoku spotrebuje 10 metrov štvorcových. m pristávacej plochy.

Monofosfát draselný

Monofosfát draselný sa vyrába vo forme bezfarebných kryštálov, dobre rozpustných vo vode. Látka obsahuje optimálne množstvo draslíka a fosforu, ktoré sú potrebné na efektívne ovocie.

Monofosfát draselný má nasledujúce výhody:

 • rýchlo vstrebáva rajčiaky a stimuluje metabolické procesy;
 • kompatibilné s inými minerálmi;
 • nie je možné prehnúť rastliny;
 • nemá podobné účinky;
 • používané na prevenciu hubových infekcií paradajok.

Postrek monofosfát draselným sa uskutočňuje dvakrát:

 • pred vznikom pukov;
 • s plodmi.
Tip! Obsah monofosfátu draselného je 5 g na kbelík s vodou (10 l).

Medzi jednotlivými liečbami by mali byť aspoň 2 týždne. Je povolené vykonať dodatočné spracovanie s monofosfátom draslíka po silných dažďoch, keď sa minerálne zložky vymyjú z pôdy.

Dusičnan vápenatý

Zloženie dusičnanu vápenatého zahŕňa dusík a vápnik. Vápnik zlepšuje asimiláciu dusíka paradajkami, čo je nevyhnutné pre tvorbu zelenej hmoty.

Je to dôležité! Vápnik je vhodný najmä pre paradajky pestované na kyslých pôdach.

Pri nedostatku vápnika trpí koreňový systém a odolnosť rajčiakov k poklesu teploty a ochorenia klesá.

Dusičnan vápenatý bol použitý na postrekovanie paradajok. Patrí sem príprava roztoku obsahujúceho 1 liter vody a 2 g tejto látky. Prvé spracovanie plechu sa vykonáva týždeň po premiestnení rastlín na zem. Potom sa postup opakuje každých 10 dní až do začiatku vývinu.

Po postreku sa sadenice získajú odolnosť voči hnilobe vrcholov. Hnojivo odpudzuje slimáky, kliešte a iných škodcov. Odolnosť voči chorobám a paradajkám zostáva v dospelosti.

Použitie superfosfátu

Superfosfát zahŕňa fosfor, ktorý urýchľuje plodnosť, zlepšuje chuť paradajok, spomaľuje proces starnutia rastlín.

Nedostatok tohto prvku je charakterizovaný prítomnosťou tmavozelených listov a hrdzavých škvŕn na paradajkách. Takéto príznaky sa pozorujú po studenej záchvate, keď sa zhoršuje absorpcia fosforu. Ak sa teplota rajčiaka nezvyšuje so zvyšujúcou sa teplotou, potom rajčiaky dodávajú superfosfátom.

Tip! Na striekanie pripravte pracovné riešenie pozostávajúce z 20 lyžíc. a 3 litre vody.

Rozpustenie superfosfátu sa vyskytuje iba v horúcej vode. Výsledný roztok v množstve 150 ml musí byť zriedený 10 litrami vody a použitý na striekanie. Aby sa fosfor lepšie asimiloval, pridajte do roztoku 20 ml látky obsahujúcej dusík.

Fosfor je potrebný pre paradajky, aby vytvorili ovocie. Preto sa v skleníku foliárny obliekanie paradajok vykonáva s výskytom kvetenstva.

Obliekanie s epinom

Epin je fytohormón získaný chemickými spôsobmi. Látka má silný účinok na paradajky a zlepšuje ich schopnosť odolávať stresovým situáciám (teplo, mráz, choroba).

Epin má mierny dopad, pretože je zameraný na aktiváciu síl paradajok. Jeho využívanie zvyšuje výnos aj na pozemkoch s nízkou plodnosťou.

Je to dôležité! Spotreba Epine je 6 kvapiek na 1 liter vody. Na 100 metrov štvorcových. metrov výsadby vyžaduje až 3 litre roztoku.

Prvá liečba epinom sa uskutoční deň po vysadení na trvalom mieste. Nástroj pomáha zakoreniť sadenice a chráni ich pred chorobami. Nasledujúce ošetrenia sa vykonávajú pri tvorbe pukov a kvitnutí prvej kefy.

Prírodný vrchný obväz

Uspokojiť paradajky s živinami pomôcť ľudové prostriedky. Ich výhodou je úplná bezpečnosť a jednoduché používanie. Najefektívnejšie krmivo rajčiakov na základe popola, srvátky, cesnaku a bylinných infúzií. Tradičné metódy umožňujú podávanie rajčiakov bez chemických látok a zložitých hnojív.

Ash založené riešenie

Popol z dreva slúži ako zdroj vápnika, horčíka, draslíka a ďalších prvkov pre paradajky. Hnojivo nepoužíva výrobky z horiaceho plastu, domáceho a stavebného odpadu, farebného papiera.

Je to dôležité! Postrekovanie paradajok s popolom je obzvlášť efektívne po chladnom chlade alebo pri dlhších dažďoch.

10 litrov vody vyžaduje 100 g popola. Roztok sa infúzi 24 hodín, potom sa prefiltruje a použije na postrek.

Obliekanie rajčiakov s popolom na povrchu listov odrádza vošky a ostatných škodcov. Po spracovaní sa zvyšuje odolnosť rastlín proti múčnatke a iným léziám.

Postrek popola sa vykonáva vo fáze kvitnúcich rastlín. Je dovolené kombinovať popol a kyselinu boritú v jednom roztoku.

srvátka

Sérum z kyslého mlieka obsahuje prospešné baktérie, ktoré dokážu chrániť paradajky pred hubovými chorobami. Po postreku na lístie vzniká film, ktorý slúži ako prekážka pre baktérie.

Pokyny, ako vytvoriť riešenie na postrek, sú veľmi jednoduché. Za týmto účelom sa sérum zriedi vodou v pomere 1: 1.

Pre prevenciu sa rajčiaky ošetrujú každých 10 dní. Ak sa vyskytnú príznaky ochorenia alebo iných ochorení, je možné denne vykonať procedúru.

Na listové použitie sa použije roztok vody (4 1), surového mlieka (1 l) a jódu (15 kvapiek). Takéto komplexné hnojivo poskytne rastlinám ochranu proti škodlivým mikroorganizmom.

Je to dôležité! Do srvátky sa nepridáva jód, aby sa zachovali prospešné mliečne baktérie.

Cesnakové spreje

Na ochranu rajčiakov pred phytophthorou použite sprej na cesnak. Sú pripravené na základe 100 g cesnaku (listy alebo cibule), ktoré sú rozdrvené a naplnené pohárom vody. Zmes sa nechá stáť jeden deň a potom sa prefiltruje.

Tip! Výsledná výťažok sa zriedi v 10 litroch vody. Ďalej sa k roztoku pridá 1 g manganistanu draselného.

Cesnakové spreje sa vykonávajú každých 10 dní. Namiesto cesnaku môžete použiť iné bylinky (žihľava, prasnice, púpava, lucerna). Takýto vrchný obväz je účinný v kvitnúcej fáze rajčiakov, pretože ich vyživuje pomocou dusíka, draslíka, vápnika.

záver

Vypracovanie nevyužitých produktov má niekoľko výhod, medzi ktoré patrí vysoká účinnosť tejto metódy. Používa sa na spracovanie chemikálií, minerálov a ľudových prostriedkov. Účelom postupu je nasýtenie rajčiakov živinami, ochrana pred chorobami a škodcami.