Záhradníctvo

Sadenice uhorky v rašelinových tabletách

Pestovanie sadeníc okrasných rastlín je špeciálny proces. Dnes rastie v kultivácii piluliek. Všetci záhradníci a záhradníci sa s takým materiálom stretli v obchodoch na poličkách medzi poháriky a sadenicami, ale snáď ich nevenovali osobitnú pozornosť. Sú to tak dobré, ako o tom hovoria obchodní asistenti? Túto otázku pochopíme.

Aké sú pilulky

Uhorka - rozmarná kultúra, aj keď mnohí veria inak. V Rusku sa pestovanie uhoriek považuje za pomerne komplikované, ale zároveň počet záhradníkov, ktorí chcú pestovať bohatú úrody, rastie každoročne.

Jedným z najobľúbenejších spôsobov pestovania tejto zeleniny je sadenica. Najprv sa pestujú sadenice uhoriek a potom, keď sa vonkajšie počasie stáva teplé a stabilné, posúvajú sa na otvorenú plochu. Môžete ju pestovať v skleníku - to všetko závisí od počasia v regióne. A v tomto prípade môžete použiť tablety na sadenice. Čo sú to?

Toto je lisovaná rašelina vo forme veľkej podložky, ktorá je uzavretá v prirodzenom oka. Táto sieť je impregnovaná fungicídom, ktorý chráni samotnú rastlinu. Pod vplyvom vody sa materiál zvyšuje o 5 až 6 krát. Niektorí výrobcovia nahrádzajú kokosové vlákno rašeliny. Letní obyvatelia si nevšimnú žiadny osobitný rozdiel v kvalite produktu. Tieto materiály sú zameniteľné.

Výhody použitia

Výhody rastúcich tabliet sú:

 • ekologické rašelinové prostredie je ideálnym prostredím pre sadenice uhoriek;
 • rašelinová tableta udržuje vlhkosť veľmi účinne;
 • pestovanie takým jednoduchým spôsobom je úsporné, jednoduché a pohodlné;
 • materiál obsahuje dôležité stopové prvky, ktoré majú pozitívny vplyv na rýchlosť rastu;
 • nie je potrebné používať hnojivo v štádiu výsadby sadeníc;
 • počas transplantácie, sadenice nie sú zranené a nemajú chorú;
 • okrasné sadenice dobre dýchajú v takýchto tabletách, čo je rovnako dôležité;
 • semená, keď sú klíčené, sú chránené pred mnohými baktériami, hubami a vírusmi.

Rašelinové tablety sa dodávajú v rôznych priemeroch na pestovanie rôznych sadeníc.

Tento materiál sa používa nielen na pestovanie uhoriek, umiestňujú semená kvetov, paradajok a inej zeleniny. Napriek všetkým výhodám majú tablety množstvo nevýhod.

Nevýhody použitia

Nemôžeme povedať o nedostatkoch tohto materiálu. Samozrejme, že je len málo, ale pre niekoho je to ťažké. Zoznam všetkých:

 • pri pestovaní uhoriek týmto spôsobom budú musieť používať palety, okuliare, a to je pre niektorých problematické;
 • predpokladá sa, že existujú ekonomickejšie možnosti pre pestovanie uhoriek a iných plodín;
 • tablety vyrobené z rašeliny a kokosového vlákna veľmi rýchlo vyschnú a toto musí byť starostlivo monitorované.

Pre mnohých sú tieto nevýhody nevýznamné, takže popularita rastúcich sadeníc v tabletkách ročne narastá. Najčastejšie sa na nich venujú záhradkári, ktorí čelia problémom s rastúcimi uhorkami v dobrej kvalite pôdy. "Čierna" noha ničí krehké sadenice hromadne a je to veľmi nepríjemné.

Používa sa na pestovanie uhoriek

Len málo ľudí kupuje rašelinové tablety bez toho, aby sa s touto témou najprv oboznámili. Podrobne budeme študovať pestovanie sadenice za takých podmienok. Je to celkom jednoduché. Proces zahŕňa niekoľko krokov:

 • výber a nákup materiálu;
 • prípravný proces;
 • pestovanie a starostlivosť.

Výber materiálu

Vzhľadom k tomu, že existuje niekoľko typov tabliet, budete si musieť vybrať tie, ktoré sú ideálne pre uhorky. Čo je potrebné na pestovanie?

 • rašelinové podložky;
 • kontajnery pre ne.

Podložky potrebujú priemer 40 milimetrov a viac. Malý priemer sa nezmestí, pretože sadenice v nich budú stratené. Ďalšou dôležitou nuansou: uhorky potrebujú neutrálne pH prostredie, nekupujte materiál s kyslým prostredím.

Už po transplantácii do pôdy rastliny sa sieť impregnovaná fungicídom nerozpustí, čo je veľmi dôležité. Ak vyberiete malú malú pilulku, koreňový systém uhorky bude veľmi preplnený a uhorka nebude dať dobrú úrodu. Uložiť na to nestojí za to.

Pokiaľ ide o palety, môžete použiť špecializované alebo iné, ktoré sú k dispozícii.

Hlavná vec je, že na palete nie sú žiadne otvory, ktoré by umožnili priechod vody.

Príprava na výsev

Tento proces je veľmi jednoduchý. Spočíva v tom, že zakúpený materiál je umiestnený do panvice a naliaty teplou vodou. Pod vplyvom vlhkosti sa rašelinové podložky v mriežke zmenia na druh pohárov. Budú sa zvyšovať takmer pred pár minútami.

Pri namáčaní by mala byť charakteristická drážka každej tablety na vrchu. Všetko, je možné sadiť uhorky.

Výsev a starostlivosť o sadenice

Keď je materiál úplne namočený, môžete sadiť uhorky. Ak zostane voda, vypúšťa sa. Semená uhorky môžu byť použité ako predklíčené a priamo z obalov zakúpených v obchode. Jedno osivo uhorky je umiestnené do výklenku a mierne stlačené: hĺbka zeme je 1,5 - 2 centimetre, niekedy 3 centimetre, čo je uvedené na obale.

Nerozpichujte nič na vrchole, je to bežný mýtus! Nižšie je uvedené video o výsadbe uhoriek týmto spôsobom.

Zhora musíte materiál uzavrieť viečkom alebo len obalom, aby ste vytvorili vlastnú mikroklímu uhoriek. Je to druh skleníka. Je umiestnená na teplom mieste a čas od času pozoruje vznik prvých výhonkov uhoriek.

Pamätajte, že tablety sucho rýchlo a uhorky sú veľmi náročné na zalievanie. Sadenice budú odolné, ak ich záhradník pozorne sleduje.

Veľmi často sa pýtajú na načasovanie výsevu uhoriek na sadenice. Faktom je, že sadenice okrasných rastlín nemajú radi dlhé pobyty v pohároch. Môžete si ho uchovať v tabletách po dobu 3 týždňov, ale nie viac ako 4.

Pokiaľ ide o transplantáciu, je to veľmi výhodné: len si vezmete pilulku s rastlinou uhorky a umiestnite ju do dokončeného otvoru. Nie je to len pohodlné, ale aj oprávnené. Ak je rastlina uhorky odstránená zo zeme, dotkne sa koreňového systému. Uhorky budú po tomto čase dlho choré a môžu ľahko zomrieť.

záver

Nové spôsoby pestovania rôznych plodín dnes sú veľmi populárne. Zjednodušujú život letných obyvateľov a záhradníkov. Úspora času a zjednodušenie úloh je to, čo všetci bez výnimky snívajú. Dnes je k dispozícii, aj keď je o niečo drahšie ako štandardné metódy kultivácie.

Pestovanie rašelinových tabliet je jedným z najpohodlnejších spôsobov pestovania rastlín. Pokúste sa ho použiť, účinok bude pozitívny.