Krajinný dizajn

Ako postaviť terasu v krajine

Útulné miesto na odpočinok medzi priateľmi a vašou rodinou na chate sa dnes nazýva terasa. A stojí za zmienku, že to úplne nie je nový koncept, ktorý vstúpil do nášho života. Podobné architektonické prvky boli medzi bohatými Rimanmi. Dnes v krajinách, kde je slnko teplé a celoročne, ako napríklad v Latinskej Amerike a Stredomorí, je terasa vo vidieckom dome nutnosťou. To platí aj pre našu krajinu, pretože všetci chceme tráviť čas v krásnom prostredí v krajine. Často, terasa je zmätený s terasou, a to nie je prekvapujúce, vzhľad to pripomína terasu v krajine. Terasa je však vždy vyššia ako úroveň pôdy. Pokiaľ ide o terasu, je súčasťou miestnej oblasti. Veľmi často je súčasťou krajinného dizajnu v krajine. Ak uvažujete o organizovaní takého miesta na odpočinok vo vašom vidieckom dome, potom vás tento článok zaujíma. V ňom sa naučíte, ako urobiť terasu v krajine vlastnými rukami. Budeme uvažovať o štýloch, v ktorých ho môžete vykonávať a ako to urobiť správne. Ak ste pripravení, pokračujeme!

Terasa pre relaxáciu - čo je

Najskôr podrobnejšie popíšeme, čo je terasa v krajine. Ak to chcete urobiť, môžete si vziať kus papiera a urobiť malé náčrtky. To vám umožní vytvoriť si kúsok pre relaxáciu a odpočinok. Takže, ako ste už pochopili, terasa u chaty je miestom na odpočinok. Je to vybavená platforma, ktorá môže byť umiestnená medzi húštami krásnych kvitnúcich a horolezeckých rastlín. Toto miesto je určené pre duchovné i fyzické rekreácie v krajine.

Je dôležité, aby terasa v chate pre rekreáciu je veľmi pohodlný nábytok, miesto je dláždené prírodným kameňom alebo dreveným materiálom a krásne kvety, stromy a iné výsadby sú zasadené okolo. Vytvorený kútik v krajine pre ostatné prírodné materiály a živé rastliny nenecháva vašich hostí ľahostajný. Okrem toho v horúcej sezóne bude terasa v krajine vhodným miestom na oddych a opálenie. Je to veľmi výhodné, keď je tu aj malý stôl, na ktorom sa dajú koktaily. Ďalej nainštalujte detský piesok, aby vaše deti mohli tiež vychutnať krásu prírody v krajine.

Tip! Je mimoriadne dobré vybaviť terasu vo vidieckom dome na rekreáciu, ak pracujete v mestskom prostredí na týždeň.

Príchod víkendov a stretnutí na terase v krajine vás naplní pozitívnymi emóciami a pozitívnou energiou.

Typy terás

V skutočnosti neexistujú žiadne obmedzenia ani prísne pravidlá týkajúce sa konštrukcie terasy na chate. Ponúkame vám niekoľko zaujímavých možností. Napríklad terasa v krajine s vlastnými rukami, ako vidíte na fotografii, môže mať tvar P alebo L tvaru. Okrem iného sa terasa v krajine líši v týchto typoch:

 • Balkón.
 • Terasa s grilom na chate.
 • V zadnej časti domu.
 • Z prednej strany.
 • Terasa solárium pre relaxáciu.
 • Vrstvené a podobne.

Fantazie nie je obmedzená. Je však dôležité zohľadniť niektoré nuansy. Takže formy P alebo L sú ospravedlnené, pretože zo všetkých strán terasa vo vidieckom dome je úplne skryté pred zvedavými očami. Môžete si myslieť, že výstup z nej nasmeruje hostí do obývacej izby alebo do iných miestností v krajine. Ak je vedľa nej inštalovaný gril, gril alebo iná konštrukcia, potom je dôležité, aby dym z ohňa nefúkal do zvyšku priestoru. Preto je nutne postavený komín.

Skvelá možnosť - terasa s bazénom v chate pre rekreáciu. Dokonca aj v prípade, že máte malú chalupu, terasa na odpočinok pri malom rybníku a kombinácia sviežej zelene a kvitnúcich kvetov vytvorí ideál veľkého dedičstva. Ak je nádrž určená na plávanie, mali by ste sa postarať o ochranný kryt, aby ste sa neprehrievali a nehorľovali na slnku. Existuje tiež myšlienka, že pri vchode je inštalovaná malá fontána, pôvodná alpínska šmýkačka, sadrové omietky, štýlové ploty a podobne.

Čo ak máte v blízkosti domu veľmi málo územia? Potom pôvodné riešenie - viacúrovňová terasa v krajine. Toto riešenie vyzdobí aj fasádu domu. Môžete usporiadať balkónové terasy, to je prípad, ak balkón umožňuje organizovať miesto na odpočinok. Ďalším neštandardným riešením na chate je vytvorenie rekreačnej plochy na streche. Samozrejme, ak je strecha plochá. Ale nie všetko je tak jednoduché, pretože je dôležité koordinovať niekoľko problémov so staviteľmi. Ak strecha nedodrží celé zaťaženie, môže to mať za následok zlú skúsenosť.

Tip! Nedoporučuje sa pestovať listnaté stromy okolo terasy v krajine. Keď je čas padnúť a lístie sa rozpadne, budete sa musieť potiť na čistenie zvyšku plochy každý deň.

Iná originálna myšlienka bude oslovovať skutočných romantikov. V tomto prípade by mala byť oblasť na odpočinok v krajine v romantickom štýle. Môžete napríklad nastaviť tlmené svetlo, blikajúce sviečky, pokojnú hudbu a to všetko vonku. Pre pár zamilovaných do najlepšieho romantického prostredia a neprichádzajte do chaty. Tu si len dobre odpočiňte a vychutnajte si príjemné chvíle.

Existuje niekoľko originálnych návodov na usporiadanie terasy v chate pre rekreáciu:

 • Japonský štýl a kamenné podlahy.
 • Rustikálny štýl s použitím prúteného nábytku, drevených lavičiek a malebnej pergoly.
 • Stredomorský štýl s prvkami bielej, terakotových hrncov a drevenej základne.
 • Maurský štýl obsahuje jasné farby, farebné mozaiky a podobne.

Výber správneho miesta

Než postavíte terasu v krajine, musíte premýšľať o vhodnom mieste. Zvyčajne sa na to pridelí miesto medzi domom a záhradou. Z tohto dôvodu, ak ste nedokončili budovu svojho domu, premýšľajte vopred o mieste na odpočinok. Terasa na fotografiách v chate v tomto článku vám pomôže vidieť, kde je najlepšie umiestniť ho a ako zariadiť. A tu nie je nutné opakovať všetko pre uhlíkový papier. Implementujte svoje nápady a budete ich mať v priebehu práce v krajine.

Ak váš dom má tvar písmena P, potom sú pre terasu vytvorené všetky predpoklady. V tomto kútiku môžete vytvoriť raj, ktorý je skrytý pred zvedavými očami. Hlavnou požiadavkou je správne naplánovať celé územie.

Vo väčšine prípadov sa v blízkosti domu nachádza dekoratívne nádvorie. Toto však nie je nevyhnutným predpokladom. Je to pohodlné a praktické z niekoľkých dôvodov. Ak napríklad hostia prídu k vám, bude pre vás ľahké preniesť pochúťky z domu. Ak bude terasa pre zvyšok umiestnená ďaleko, potom budete musieť chodiť veľa za sebou. K tomuto rozhodnutiu existuje nevýhoda. Pestovanie rastlín, stromov a možných štruktúr zatvára okná zo slnečného žiarenia.

Vzhľadom k tomu sa mnohí rozhodli vybudovať dekoratívny kútik v blízkosti zadnej steny domu, kde prakticky neexistujú žiadne okná. V takom prípade sa uistite, že v blízkosti tejto zóny sú dvere. Nebude to len zjednodušovať vašu prácu pri liečbe hostí, ale aj vám umožní rýchlo sa schovať na bezpečnom mieste v prípade nepriaznivého počasia.

Okrem iného si určite pri výbere miesta uveďte nasledujúce tipy a odporúčania:

 • Vybrané miesto v krajine by nemalo byť k dispozícii pre vonkajší hluk z ulice.
 • Je žiaduce, aby toto miesto malo dostatok odtieňa. V opačnom prípade sa v dôsledku slnečného žiarenia nebudete môcť tešiť z dovolenky.
 • Môžete použiť mobilné obrazovky a mriežky. Tiež originálna vzhľadová mriežka a stacionárne oplotenie. Tieto budovy môžu byť zdobené lezeckými rastlinami.
 • No, ak terasa v krajine na odpočinok bude umiestnený v blízkosti malého rybníka.

Samostatne by sa malo hovoriť o veľkosti a tvare dekoratívnej zóny v krajine. Ak chcete stráviť čas sám, potom budete potrebovať roh až 3 m2, Ak sa chystáte stretnúť a rozprávať sa s hosťami, urobte výpočty pre 1 osobu 4 m2.

Výber náterových materiálov

Základom každej terasy na oddych v krajine je detské ihrisko. Môže byť vyrobený z rôznych materiálov. Najdostupnejší materiál je betón. Navyše je to aj odolný materiál, ktorý zvládne veľké mechanické zaťaženie. Najjednoduchšou možnosťou je inštalácia betónových dosiek. Prírodný kameň bude pôsobiť menej pôsobivo. To bude niekoľkokrát prekonať betón vo svojej kráse. Tvar kameňov môže byť veľmi odlišný, čo dá základňu špeciálny vzhľad.

Dlaždice na dlažbu môžete tiež pripraviť. V tomto prípade bude dostatočne silný a spoľahlivý. Vďaka modernej technológii majú dlažobné dosky rôzne farby a odtiene, rovnako ako tvary. Vďaka tomu môžete vytvárať rôzne kombinácie priamo pod nohami.

Ak ste prívrženec prírodných materiálov, potom je drevo pre vás. V tomto prípade môžete použiť špeciálnu záhradnú terasu, ktorá pozostáva z 50% dreva a 50% polyvinylchloridu. Tento materiál v kvalite a trvanlivosti prevyšuje bežné drevo niekoľkokrát.

Pozrite si video: Porsche Macan S fl JAZDA - Maroš ČABÁK (Jún 2019).