Záhradníctvo

Potashové hnojivá pre paradajky

Draslík, spolu s dusíkom a fosforom, je životne dôležitý pre paradajky. Je súčasťou bunkovej šťavy rastlín, prispieva k zrýchlenému rastu a zakoreňovaniu mladých paradajok. V procese pestovania plodín, záhradníci opakovane využívajú rôzne potašové hnojivá. Môžu to byť komplexné zmesi, zakúpené v hotovej forme alebo získané kombináciou rôznych látok. Na kompenzáciu nedostatku tohto stopového prvku sa môže použiť krmivo obsahujúce len draslík. Potashové hnojivá pre paradajky sa môžu aplikovať vo forme koreňových a extrakorenových dresingov, zatiaľ čo výsledok zavedenia tohto stopového prvku netrvá dlho čakať.

Hodnota draslíka pre paradajky

Paradajky majú neustálu potrebu draslíka. Veľké množstvo rastlín konzumuje stopový prvok počas tvorby 3-4 listov. V tejto dobe, sadenice by mali byť vždy kŕmené potašové hnojivá. Druhá povinná fáza kŕmenia by mala umožniť lepšie zakorenenie rastlín v nových podmienkach. Hnojivá sa používajú v tomto prípade týždeň pred zamýšľaným pristátím. Následne je draslík nevyhnutný pre rastliny od okamihu tvorby vaječníkov až po koniec plodu.

Dostatočné množstvo draslíka v pôde:

 • umožňuje lepší rozvoj listov a výhonkov rastliny;
 • prispieva k skorému zakoreňovaniu paradajok po transplantácii;
 • zvyšuje podiel sušiny v ovocí;
 • zlepšuje chuť zeleniny. Bez draslíka dozrievajú paradajky kyslé s nedostatočným obsahom cukru;
 • podporuje včasné dozrievanie zeleniny;
 • robí paradajky nezraniteľným voči rôznym plesňovým a bakteriálnym ochoreniam;
 • umožňuje rastliny odolávať nízkym teplotám a katastrofám počasia.

Preto bez draslíka nie je možné pestovať paradajky. Tento minerál je možné pridávať do pôdy pravidelne v intervale 10-15 dní. Nadmerný draslík v rajčiakoch sa dá pozorovať veľmi zriedkavo, ale príznaky nedostatku draslíka by mali byť známe každému zeleninovému záhradníkovi, aby sa prijali opatrenia včas, aby sa predišlo vzniku problému.

Nedostatok mikroživín

Nedostatok draslíka v rajčiakoch možno diagnostikovať na základe zmien v listoch a plodoch. Hlavné príznaky nedostatku tohto stopového prvku sú:

 • Vzhľad suchého okraja na listoch. Jeho farba je najskôr svetlá, ale časom nadobúda hnedý odtieň. Stojí za zmienku, že sušenie začína na konci dosky a postupne sa šíri po celom obvode plechu.
 • Vajcia rajčiakov sa vytvárajú v nedostatočnom množstve.
 • Zelenina dozrieva nerovnomerne.
 • Na ovocí vidíte nezrelé škvrny v stonke.

Je to dôležité! Nadmerný príjem vápnika môže spôsobiť nedostatok draslíka. Draslík a vápnik sú antagonisty.

Pre takéto charakteristické znaky by opatrný majiteľ mal čo najskôr zistiť problém a podniknúť všetky potrebné opatrenia na jeho odstránenie, a to posypať alebo nalievať draselné hnojivá v koreňoch rastliny.

Potashové hnojivá

Rajčiaky majú negatívny postoj k chlóru, preto sa pri výbere hnojív pre plodiny musí venovať mimoriadna pozornosť. Ak chcete kŕmiť rajčiaky draslíkom, môžete si vybrať jednu z nasledujúcich hnojív:

Monofosfát draselný

Toto dvojzložkové hnojivo obsahuje 33% draslíka a 50% fosforu. Takéto potašové fosfátové hnojivo pre paradajky je vynikajúce pre kŕmenie po transplantácii alebo v čase vzniku, dozrievanie plodov. Výhodou monofosfátu draselného je to, že hnojivo pre paradajky je vo vode vysoko rozpustné, takže sa môže použiť na kŕmenie paradajok z koreňov a listov.

Pri postrekovaní rajčiakov sa monofosfát draselný zriedi vodou, aby sa získala koncentrácia 1-2%. Zalievanie paradajok pod koreňom môže byť roztokom rovnakej koncentrácie. Spotreba hnojív zahŕňa použitie 10 litrov roztoku na 4 rastliny alebo 1 m2, Použitie krmív na báze monofosforečnanu draselného sa odporúča maximálne dvakrát počas celej vegetačnej sezóny.

Dusičnan draselný

Dusičnan draselný sa nachádza pod iným názvom - dusičnan draselný. Hnojivo obsahuje 3 zložky naraz: dusík (14%), draslík (46%) a fosfor (7%). Takéto zložité zloženie umožňuje kŕmiť rajčiaky nielen draslíkom, ale aj dusíkom na aktiváciu rastu. Pri tvorbe vaječníkov používajte hnojivo racionálne.

Hnojivo je dobre rozpustné vo vode. Používa sa na kŕmenie listov a koreňov rajčiakov. Na postrek pripravte roztok s koncentráciou od 0,5 do 4%. Tento rozdiel, ktorý umožňuje výrobca, umožňuje záhradníkovi, v závislosti od zloženia pôdy a stavu rastliny, samostatne zvoliť mieru aplikácie minerálov. Mimochodom, skúsení záhradníci odporúčajú pridať 10 g látky do vedra s vodou. To je dosť na to, aby rajčiaky nasýtili potrebnými látkami striekaním.

Na zalievanie rajčiakov pod koreň sa pridá dusičnan draselný v množstve 10-20 g do nádoby s vodou. Tento objem kvapaliny by mal stačiť na to, aby sa rastliny na vodu na 1 m2 pôdu.

Draselný, horečnatý

Kalimagnezia kombinuje síran draselný a horčík. Stojí za zmienku, že horčík je potrebný aj pre životne dôležitú činnosť rajčiakov. Na piesčitých pôdach môže rastliny postrádať tento stopový prvok, ktorý môže byť kompenzovaný pomocou magnézie draslíka.

Symptóm nedostatku horčíka je zmena farby listu. Listové žily si zachovajú zelenú farbu, ale časti listových platničiek medzi žilami sú žlté, potom sa stávajú načervenalé alebo fialové. Nedostatok horčíka sa vyskytuje zo spodnej časti listov.

Preto je rozumné používať Kalimagneziya s nedostatkom draslíka alebo horčíka. Magnézium draselný by sa nemalo používať ako hlavné krmivo pre paradajky.

Všetky uvedené potašové hnojivá je možné zakúpiť v špecializovanom poľnohospodárskom obchode. Ich použitie musí striktne spĺňať uvedené pokyny, aby zvýšená koncentrácia látok nepoškodila rajčiaky. Na kŕmenie rajčiakov by ste nemali používať to isté hnojivo počas celého vegetačného obdobia, je lepšie použiť rôzne krmivá v závislosti od stupňa pestovania rajčiakov.

Na predaj nájdete iné potašové hnojivo: chlorid draselný. Nemal by sa používať na kŕmenie paradajok, pretože látka obsahuje škodlivý chlór.

Popol ako zdroj energie

Drevený popol je cenovo dostupné, ekologické hnojivo, ktoré je vždy na dosah ruky. To môže byť získané spaľovaním masívneho dreva, vetvičiek, pilín, slamy. Ak je v dome alebo v kúpeli sporák, potom nie sú žiadne problémy s prípravou popola.

Je to dôležité! Produkty spaľovania odpadu nie sú hnojivá.

Zloženie popola zahŕňa komplex stopových prvkov potrebných pre paradajky. Ich koncentrácia závisí vo veľkej miere od zdroja surovín:

 • Najväčšie množstvo draslíka je obsiahnuté v produktoch spaľovania slamy (30%). Ihličnatý popol neobsahuje viac ako 5% tohto minerálu, cenné brezové skaly umožňujú získať popol obsahujúci 13% draslíka.
 • Vápnik má veľkú časť v zložení dreveného popola. Napríklad pri spaľovaní borovice alebo brezového dreva v popole je asi 40% vápnika;
 • Popol akéhokoľvek pôvodu neobsahuje viac ako 6% fosforu.

Okrem hlavných stopových prvkov obsahuje popol z takých dôležitých látok horčík a mangán. Použitie popola na kŕmenie rajčiakov vám umožní nasýtiť rastliny všetkými nevyhnutnými minerálmi okrem dusíka, takže popolček sa používa ako samo-kŕmenie alebo v kombinácii s dusíkatými hnojivami, organickými látkami.

Popol v suchej forme môže byť zapustený v pôde počas jesenného a jarného kopania. Tiež v malom množstve môžete posypať kmeň paradajok blízko kmeňa, po ktorom nasleduje uvoľnenie a zalievanie pôdy. Na základe popola pripravujú kvapalnú koreňovú a extra-koreňovú výživu:

 • Na napájanie pod koreň popola sa pripravuje infúzia. Látka sa pridá do nádoby s vodou v objeme 1-2 pohárov. Po zmiešaní sa výsledná zmes infúzi 24 hodín a použije sa na napájanie 500 ml pod každým puzdrom;
 • Paradajky sprejte popolovým vývarom. Na tento účel sa varí 300 g dreveného popola 20 minút. Po varení sa vývar ochladí a prefiltruje. Pred použitím sa odvar zriedi v 10 litroch vody. Do zmesi pridajte trochu 30-40 ml tekutého mydla. Použite prostriedok na striekanie listov, aby boli kŕmené a chránené pred phytophthorou, slimáciami a inými chorobami, škodcami.

Takže popol je prirodzené, dostupné hnojivo s vysokým obsahom draslíka, vápnika, fosforu. Použitie popola skôr jednoducho je efekt jeho používania vždy pozitívny. Na poprsie alebo pod koreňom je možné pravidelne používať popol popola pravidelne 1x za 3-4 týždne.

Ďalšie informácie o používaní popola ako hnojiva vo videu môžete získať:

Cementový prach

Prekvapujúco môže byť cementový prach dobrým potašovým hnojivom pre paradajky, pretože vôbec neobsahuje chlór a koncentrácia draslíka v látke dosahuje 30%. Na základe cementového prachu pripravte roztok na zalievanie rastlín v koreni. Látka je dobre rozpustná vo vode, perfektne absorbovaná paradajkami.

Je to dôležité! Cementový prach sa odporúča používať na kyslých pôdach, pretože má zásaditý účinok.

Komplexné hnojivá s draslíkom

Na kŕmenie rajčiakov draslíkom môžete použiť nielen potašové hnojivá, ale aj komplexné hnojivá, ktoré okrem tohto stopového prvku budú obsahovať aj ďalšie potrebné na rast a rozvoj rastlín. Takéto hnojivá je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach alebo si ich pripraviť.

Hotové komplexy

Po príchode do poľnohospodárskeho skladu nájdete veľa hnojív s úplne inou cenou. Všetci obsahujú rovnaký komplex základných látok: dusík, draslík, fosfor, v rôznych koncentráciách. Medzi najdostupnejšie, ale menej efektívne komplexné hnojivá by sa malo zdôrazniť:

Síran draselný

Síran draselný je trojzložkové hnojivo s vysokým obsahom draslíka a síry. Tiež sa nazýva síran draselný. Koncentrácia látok v hnojive je 50% draslíka, 46% síry a 4% kyslého fosforu (7% neutrálneho fosforu). Na alkalických pôdach sa používa síran draselný. So zvýšenou kyslosťou pôdy sa nedá použiť.

Síran draselný sa používa na napájanie rastlín v koreni. Zároveň by koncentrácia látky nemala prekročiť 0,1% (1 g látky na 10 litrov vody). Takáto nízka koncentrácia mierne zvýši kyslosť bez poškodenia rastlín.

Je to dôležité! Trvalé používanie hnojiva obsahujúceho síran draselný pre rajčiaky nie je najlepšou možnosťou.

Mala by sa používať iba na alkalických pôdach, s príznakmi nedostatku draslíka. Tiež síran draselný umožňuje riešiť škvrny na paradajkách.

Humát draselný

Toto jedinečné hnojivo obsahuje všetky potrebné minerálne stopové prvky a mnoho ďalších látok, ktoré prispievajú k zrýchlenému rastu a rozvoju paradajok. Takže aspoň 80% látky je kyselina humínová. Zlepšujú chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti pôdy, zvyšujú výťažnosť kultúry.

Humát draselný sa môže používať v rôznych štádiách kultivácie rajčiakov:

 • Na namočenie semien pripravte roztok pridaním 20 ml látky do pohára vody. Namáčanie počas dňa aktivuje rast sadiva a dezinfikuje povrch zŕn;
 • Zalievanie paradajok na koreni počas celej vegetačnej sezóny sa môže vykonať trikrát. Za týmto účelom zriediť 50 ml látky v nádobe s vodou.
 • Pri aplikácii na listy sa použije roztok s rovnakou koncentráciou ako pri zavlažovaní pod koreň.
 • Zavlažovanie pôdy humátom draslíka v procese kopania umožňuje obnoviť jeho plodnosť. Na tieto účely sa hnojivo zriedi v pomere 500 ml na 10 litrov vody.

Humát draselný je prirodzené hnojivo, ktoré sa môže používať na kŕmenie rajčiakov mnohými spôsobmi počas vegetačného obdobia.

ammophoska

Toto komplexné hnojivo obsahuje dusíka, draslíka a fosforu v približne rovnakých pomeroch - 15%.

Kŕmenie rajčiakov týmto komplexom môže mať trojstupňové hnojivo v rôznych fázach vegetačného obdobia. Zvyčajne sa ammofoska používa trikrát: pridajú sa do jamiek pri výsadbe sadeníc a rastliny sa napojia roztokom počas kvitnutia a počas aktívneho plodu. Pripravte roztok ammofoski rozpustením 10 lyžíc látky v nádobe s vodou.

nitrophoska

Hnojivo tiež obsahuje 3 hlavné zložky, zatiaľ čo množstvo dusíka v zmesi dosahuje 52%. Draslík a fosfor v tomto hnojive sa rovnajú približne 24%.

Odporúča sa použiť hnojivo na kŕmenie sadeníc paradajok, ako aj pri pozorovaní pomalého rastu rastlín. Granuly látky sú dobre rozpustné vo vode, a preto pre kŕmenie rajčiakov sa odporúča pripraviť roztok: 1 lyžičku na 10 litrov vody.

Okrem horeuvedených známych hnojív nájdete komplexné látky, ktoré sú tiež zmesou troch zložiek, ako sú "Universal", "Kemira Lux", "Ava" a ďalšie. Musia sa používať striktne v súlade s pokynmi.

Do-it-yourself univerzálne zmesi

Pripravte univerzálne hnojivo na kŕmenie rajčiakov, ktoré obsahujú draslík, dusík a fosfor, môžete nezávisle miešať niekoľko jednozložkových látok. Skúsení poľnohospodári často používajú tieto recepty:

 • Pridajte superfosfát (40 g), rovnako ako močovinu (15 g) a síran draselný (15 g) do nádoby s vodou. Superfosfát by mal byť namočený vo vode deň pred použitím hnojiva. Tesne pred použitím pridajte k riešeniu dve ďalšie komponenty.
 • Do 8 litrov vody sa pridá 80 g popola a 20 g dusičnanu amónneho. Po rozpustení zmesi rajčiaky pod vodou.

Pri príprave komplexných hnojív na vlastné kŕmenie rajčiakov môžete použiť organické látky:

 • 200 g teľacieho alebo tekutého kurčaťa rozpusteného v nádobe s vodou. Do zmesi pridajte jednu čajovú lyžičku síranu draselného a superfosfátu.
 • V nádobe s vodou pridajte 150 ml misky a lyžicu nitrofosky.

záver

Pri pravidelnom používaní komplexných hnojív, rajčiaky nebudú mať nedostatok minerálov, vrátane draslíka. V niektorých prípadoch však vyčerpanie pôdy, zvýšené množstvo vápnika alebo niektoré ďalšie faktory spôsobujú symptómy charakteristické pre hladovanie draslíka. V tomto prípade je potrebné kŕmiť paradajky s potašovými hnojivami, ktorých zoznam a spôsob ich použitia sú uvedené vyššie v tomto článku.

Загрузка...