Záhradníctvo

Jód ako hnojivo pre paradajky

Každý, kto robí paradajky na svojom pozemku, pozná výhody hnojenia. Silná zelenina môže vydržať choroby, invázie parazitov. Aby sa nepoužívali veľa chemikálií, sú nahradené mäkšími prírodnými zložkami. Skúsení záhradníci nájdu ľudové recepty veľmi užitočné pri starostlivosti o paradajky. Jednou z týchto overených metód - kŕmenie jódovým paradajkom. On ako každý prvok je veľmi užitočný. Ale dávka jeho použitia musí byť stále zachovaná. V opačnom prípade nadmerné kŕmenie paradajkového jódu povedie k predávkovaniu. Je dôležité mať na pamäti, že v malých dávkach je jód neškodný ľuďom a rastlinám. Jeho účinok na rastliny má veľa pozitívnych aspektov.

Zvyčajne záhradné plodiny dostatok množstva prvku, ktorý je obsiahnutý v pôde. Preto nie je možné nájsť so svojim obsahom špeciálne prípravky. Prečo potom záhradníci aktívne používajú jód na výživu paradajok? Táto kultúra potrebuje dodatočnú výživu a veľmi reaguje na doplnkové kŕmenie. Jódové roztoky zlepšujú rast sadeníc a pomáhajú zachrániť výsadbu od impozantného nepriateľa - phytophtoras.

Zvyčajne používajte jód pre paradajky ako hnojivo. Je pozoruhodné, že jej priaznivý účinok na rastliny je veľmi rozsiahly:

 • zlepšuje metabolizmus dusíka v rastlinách;
 • rastliny napojené roztokom rastú silnejšie a zdravšie;
 • vzniká veľké množstvo vaječníkov;
 • dospelé rastliny produkujú väčšie a chutnejšie ovocie;
 • znížené riziko ochorenia mozaiky a hniloby koreňov;
 • plodina dozrieva pred časom.

Na kŕmenie rajčiakov s liekmi musí byť správne. Potreba rastlín v tomto prvku je veľmi malá. Je potrebné poznať príznaky nedostatku jódu v rajčiakoch. A ak sa to nezaznamená, musí byť kŕmenie prísne odmerané a medzi nimi sledovať časový interval. Ukazuje sa, že môže nahradiť zložky dusíka. Záhradníci úspešne nahradili soľou jódovými roztokmi. Kŕmenie rajčiakov roztokom lieku môže byť podľa plánu, ale niekedy rastliny potrebujú takúto prísadu. Kedy je potrebné kŕmiť paradajky jódom? Ako môže záhradník určiť, že rastlina je v prvku nedostatočná?

Hlavným príznakom budú vonkajšie prejavy:

 1. Znížený výnos. Napríklad ste zasadili overenú radu paradajok za obvyklých podmienok. Keď zaznamenáte zníženie počtu vaječníkov alebo veľkosti ovocia, potom jódový obväz je potrebný pre paradajky.
 2. Oneskorenie nástupu plodovej fázy v dospelých rastlinách. Ak počas tohto obdobia nie sú kŕmené, úroda bude nízka a plody - malé.
 3. Slabá odolnosť sadeníc paradajok. Ak sa sadenice rastú zle, choré, sú postihnuté chorobami - je potrebný jód.
 4. Keď sú paradajky ovplyvnené mozaikou, koreňovou hnilobou, hnedou škvrnou alebo neskorou blata, použije sa postrek roztokom jódu.
 5. Výskyt charakteristických znakov nedostatku jódu u paradajok - tenké stonky, bledé a pomalé listy tiež naznačujú potrebu dodatočného kŕmenia.

Je známe, že paradajky sú schopné absorbovať jódové zlúčeniny z okolitej atmosféry. Ale koľko prvku je potrebný pre dobrý rozvoj Bush? Najzrejmejším znakom nedostatku jódu v rajčiakoch nie je, takže musíte pozorne sledovať rastliny od prvých dní života. To pomôže včas upozorniť, že nastal čas na kŕmenie paradajok jódom. Najlepšie je vykonať predseňové rajčiny.

Ako podávať paradajky s jódom

Existujú dva spôsoby účinnej výživy rajčiaka - koreňa a extra - koreňa. Účinnosť kŕmenia sa zvyšuje so striedaním týchto metód. Skúsení záhradníci živia paradajky v určitej fáze vývoja.

Root top dressing

Základná metóda zavedenia je veľmi dobrá, keď je koreňový systém silný a dobre zásobuje rastlinu živinami. Pracuje najlepšie pre sadenice.

Prvý horný obväz s jódom sa uskutoční, keď sa na semenáči objaví druhý pár listov. Plocha listu je stále veľmi malá, aby absorbovala užitočné zložky, preto je najlepšie ich uložiť cez koreňový systém.

Nutričný roztok na kŕmenie paradajok pripravených v pomere - 1 kvapka liečiva v 3 litroch teplej vody.

Predpolievali pôdu okolo stoniek a potom pôdu navlhčili roztokom. Dokonca aj jednorazový obväzový jódový paradajok prináša hmatateľný výsledok. Ak opätovne stratíte dospelé paradajky počas plodného obdobia, poďakujú vám za dobrú úrodu veľkého ovocia.

Druhá doba oplodnenie rastlín vo fáze nastavenia kefy. V tomto prípade stačí 3 kvapky jódu na kôšku čistej vody.

Je to dôležité! Používa sa na obliekanie teplej vody z paradajok.

Pri vysokých rastlinách je potrebný jeden liter roztoku pre každý púzdra a 0,7 litra je dostatočné na to, aby bolo dostatočne malé.

Je žiaduce držať tretí koreňový obväz rajčiaka počas plodov.

Tentokrát, spolu s jódom, robia top obliekanie kyseliny boritej. Zahrejte päť litrov vody do horúceho stavu a rozpustite v ňom 3 litre dreveného popola (preosiateho). Obal nádobu zakryjte a jednu hodinu potiahnite popol. Potom sa zriedi na objem 10 litrov teplou vodou a pridá sa 10 ml lekárskeho jódu a 10 g farmaceutickej kyseliny boritej. Zmiešajte a trvajte na deň. Na oplodnenie rajčiakov sa jeden liter tejto infúzie zriedi v 10 litroch teplej vody a napojí sa pod koreňové kríky. Fermentácia paradajok s kyselinou boritou a jódom posilní odolnosť rastlín v čase plodu.

Kŕmne listy

Metóda listov sa strieda s paradajkovými koreňovými dresingami. Na desať štvorcových metrov priestoru strávime 1,5 litra kompozície. Rozprašovací roztok sa pripraví s mliekom. Pripravte si z 250 ml mlieka (bez tuku), 5 kvapiek lekárskeho jódu a 1 liter vody.

Rozstrihnite paradajky ráno alebo večer, keď nie je jasné slnko. Použite ručný postrekovač alebo rozprašovač s tryskou, ktorá rozptýli kvapalinu jemnou hmlou.

Je to dôležité! Dôsledne dodržiavajte dávku jódu, inak môžete na listy vypáliť listy.

A nenechajte sa uniesť príliš veľa s top dressing paradajky jódu a kyseliny boritej. Prebytok prvkov povedie k deformácii plodov a kefiek rastliny.

Veľmi zaujímavá metóda nakladania s paradajkami neskorých plesní v skleníku. Záhradkári visia otvorené poháre jódu v celej oblasti. To dezinfikuje miestnosť dobre, však nemôže zostať v skleníku na dlhú dobu. Jód je prchavý prvok a predávkovanie je pre ľudí nebezpečné.

Varovanie! Vo vnútri používajte liek s opatrnosťou.

Ďalším preukázateľným hnojivom pre paradajky je srvátka. Len si musíte vziať srvátku pri kysnutí mlieka, a nie z varenia tvarohu. Sérum zriedené vo vode (1:10), striekajúce rajčiny veľmi často, čo pre niektorých záhradníkov nudné. Môžete znížiť počet postrekov na jeden na týždeň.

recenzia

Preto je potrebné poznamenať, že včasné kŕmenie paradajok s jódom môže významne zlepšiť výnos a chuť plodov, znížiť výskyt rastlín.

Spätná väzba od záhradníkov s použitím jódového dresingu je veľmi optimistická:

Tatiana Perova, Tula Veľmi milujem svoju dachu - odpočívam tam. Nedávno začala počúvať rady ľudovej múdrosti. Kŕmim paradajkami jódom. Veľmi nás teší výsledok. Budúci rok budem vykonávať ďalšie kŕmenie od okamihu pestovania sadeníc Peter Velyaminov, Abakan.Jód sa živí mnohými rastlinami v krajine. Paradajky najlepšie reagujú zo všetkých. Nasiakam semená, naprašujem sadenice a nakŕmim pestované rastliny. Paradajky nie sú choré, tretí rok som bol bez phytophthory. To je skvelý úspech, odporúčam všetkým.