Záhradníctvo

Najlepšie obliekanie paradajok cibuľovej kôry

Dnes je v predaji široká škála chemických výrobkov na kŕmenie rajčiakov a kontrolu ich škodcov a chorôb. Namiesto nákladných a toxických látok je však lepšie venovať pozornosť dostupným prírodným produktom, ktoré sú rovnako účinné. Jednou z nich je cibuľová kôra, o ktorej prospešné vlastnosti boli známe v dávnych dobách. Cibuľová kôra ako hnojivo pre paradajky úspešne využívajú záhradkári na kŕmenie rajčiakov a iných rastlinných a ovocných plodín.

Cibuľové váhy s pravidelným používaním budú vynikajúcim hnojivom pre sadenice paradajok kvôli obsahu veľkého množstva užitočných látok.

Chemické zloženie

Úžasné vlastnosti cibuľovej kôry kvôli jedinečnému chemickému zloženiu. Organické a minerálne zlúčeniny obsiahnuté vo vločkách sú charakterizované vysokou biologickou aktivitou.

Provitamín A

Karotenoidy, ktoré tvoria cibuľovú kôru, vykonávajú niekoľko dôležitých funkcií:

 • sú nepostrádateľné ako zdroj vitamínu A, ktorý má ochranné vlastnosti v boji proti hubovým chorobám;
 • tieto zlúčeniny sú známe ako dobré imunostimulanty;
 • ich antioxidačný účinok sa vysvetľuje schopnosťou viazať atómový kyslík vytvorený počas fotosyntézy.

Antimikrobiálne prchavé látky

Phytoncidy vylučované cibuľou sú vysoko účinné v boji proti chovu patogénnych mikroorganizmov v pôdnej vrstve a hubových chorobách ovplyvňujúcich sadenice paradajok. Zvlášť vysoká koncentrácia phytoncidov v cibuľových šupinách. Tieto prchavé látky sú lepšie zachované vo vodnom extrakte.

Vitamíny skupiny B

Interakciou s kyselinou fosforečnou tvorí tiamín kokarboxyláza, koenzým, ktorý urýchľuje metabolické procesy v rastlinných bunkách. Z tohto dôvodu pri kŕmení paradajok infúziou cibuľovej kôry sa zvyšuje rýchlosť rastu sadeníc, ich koreňový systém sa stáva silnejším a štádium plodov začína rýchlejšie.

Vitamíny PP

Kyselina nikotínová obsiahnutá v cibuľke a jej povrchové váhy podporujú vývoj koreňového systému paradajok, dokonca aj na nepriaznivých hlinených pôdach. Kombinovaný účinok vitamínov B1 a PP zvyšuje mieru asimilácie dusíka, fosforu a ďalších minerálov, urýchľuje tvorbu chlorofylu v listoch paradajok.

quercetin

Cibuľová kôra má vysoký obsah jedného z prírodných flavonoidov so silnými protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami - kvercetínom. Zvlášť veľa z toho v šupinách červenej cibule. Je užitočná pre zdravie mladých, ešte slabých klíčkov paradajok.

Kyselina askorbová

Účinok vitamínu C nie je dobre známy, avšak dlho je známy ako silný antioxidant. A najnovší vedci z výskumu zistili, že kyselina askorbová prispieva k vývoju špeciálneho enzýmu potrebného na rast rastlín.

Kŕmenie paradajok s cibuľovou kôrou

Infúzie a odvar z cibule sú univerzálne hnojivá pre paradajky. Majú veľa užitočných vlastností.

Ich výhody

Cibuľové váhy - prírodný produkt s mnohými charakteristikami, ktoré ho odlišujú od ostatných:

 • nikdy nebude poškodzovať mladé kyslé výhonky;
 • prilákať jeho dostupnosť a nedostatok materiálových nákladov;
 • je netoxický a nevyžaduje použitie chemických ochranných prostriedkov;
 • recepty na prípravu infúzií cibuľovej kôry sú jednoduché a jednoduché;
 • koncentrácia stopových prvkov a vitamínov v lúpaní je vyššia ako v samotnej žiarovke.

Prečo je toto hnojivo užitočné?

Pravidelné kŕmenie sadeníc rajčiakov cibuľových šupiek je užitočné v každom období od okamihu ich výsadby do obdobia dozrievania plodov:

 • zažltnuté listy paradajok možno ošetriť zriedeným extraktom z cibuľovej kôry;
 • ľahké postrekovanie sadeníc každý týždeň pomôže urýchliť tvorbu vaječníkov;
 • zalievanie a postrek zvýši výťažnosť paradajok a pomôže zlepšiť mikroflóru;
 • absencia cibuľovej kôry dusičnanov zabezpečuje ich bezpečnú likvidáciu.

Rýchlosť zavlažovania pre každý keš rajčiakov v prvých týždňoch po výsadbe 0,5 litra tekutiny a o mesiac neskôr sa strojnásobí.

Je to dôležité! Najlepšie obliekanie paradajok cibule by mala byť vykonaná vo večerných hodinách, potom, čo sa neodporúča vodu rastliny.

Cibuľové vločky ako liek na sadenice paradajok

Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam je cibuľová kôra vynikajúcim nástrojom na boj proti rôznym chorobám postihujúcim paradajky a škodlivý hmyz:

 • infúzia pohára suchých surovín na liter vody, starnúca 24 hodín, pomáha proti chorobe čiernej nohy;
 • Aby ste sa zbavili vošiek a roztočov, rajčiaky sa striekali rovnakým roztokom s pridanými hoblinami.
 • postrekovanie a napájanie vodou naplnenou na cibuľových šupách pomôže zabrániť bakteriálnej rakovine rajčiakov a v boji proti tabakovým výskytom;
 • od výskytu čiernej alebo šedej hniloby chráni zalievanie zriedenej infúzie, po 5-6 dňoch po výsadbe sadeníc, rovnako ako jeho kvitnutie.

Vlastnosti používania žiaroviek

Cibuľová kôra je nevyhnutná na kŕmenie rajčiakov v akejkoľvek forme - odvar, tinktúry alebo sušené suroviny v prášku.

Odvar sa pripravuje veľmi jednoducho:

 • cibuľové váhy sa nalejú s vodou do smaltovej nádoby;
 • varte a ochlaďte zmes;
 • Napustením roztoku a v prípade potreby riedením ho môžete použiť.

To znamená, že musíte sadiť rajčiaky trikrát týždenne alebo rozstrekovať listy na ničenie škodcov. Silnejší odvar sa používa na dezinfekciu pôdy pod krúžkami. Toto napájanie bude dobré kŕmenie a posilní koreňový systém rajčiakov, čo prispieva k ich lepšiemu rastu a plodnosti.

Pri príprave infúzie musíte na suchú cibuľu naplniť dvojnásobné množstvo vriacej vody a inkubovať dva dni. Pred použitím sa musí zriediť trikrát alebo päťkrát väčším množstvom vody v závislosti od účelu použitia. Sadenice paradajky musia byť napojené infúzie tri dni po výsadbe. Počas rastu je tiež potrebné ošetriť ich paradajkami, aby sa zabránilo chorobám alebo škodcom. Postrek by sa mal uskutočniť v období dozrievania plodov. V predbežnej infúzii rozpustite malé množstvo mydla na lepšiu priľnavosť k listom.

Je to dôležité! Infúzia sa má použiť ihneď po príprave, pretože stráca väčšinu svojich priaznivých vlastností počas skladovania.

Cibuľová kôra ako hnojivo pre paradajky môže byť aplikovaná na pôdu pred výsadbou sadeníc alebo nalejte pod kroviny rajčiakov. Keď sa zalievanie živín umyje zo suchých šupín a nasýtenie pôdy pod rastliny. Predbežný materiál by sa mal pripraviť nasledovne:

 • triedenie surovín, výber zdravých cibuľových šupín;
 • vysušte ich pomocou ľubovoľnej metódy - v rúre, v mikrovlnnej rúre alebo na voľnom priestranstve;
 • brúsiť a priniesť do pôdy, zároveň ju uvoľniť.

Budú vynikajúcim obväzom pre paradajky.

Recepty na prípravu infúzie

Koncentrácia infúzií závisí od účelu aplikácie. Na rozstrekovanie paradajok proti škodlivému hmyzu je viac nasýtený - dve poháre suchých váh sa nalejú do pohára vriacej vody. Infúzia dozrieva až štyri dni a potom sa zriedi dvojnásobným objemom vody. Pred spracovaním by ste mali rozpustiť mydlá. Po týždni prestávky by sa mali tri postreky opakovať.

Na dezinfekciu sadeníc rajčiakov a pôdy okolo nich sa pripravuje infúzia z jedného vedra s vodou a pohárom suchých surovín. Zmes sa uvedie do varu a potom sa niekoľko hodín infúzie. Výsledný roztok sa vykonáva zalievaním rajčiakov a spracovaním ich listov na oboch stranách.

Na spracovanie sadenice paradajok z vošiek môžete naplniť pohár váh s vedrom vriacej vody. Po uplynutí 12 hodín je potrebné vyliečiť roztok a zaobchádzať s postihnutými krúžkami. Postup sa má opakovať každé štyri dni. Recept je vhodný na preventívne spracovanie paradajok.

Je to dôležité! Zvyšky váhy po filtrácii infúzií a odvarov nie je potrebné odhodiť - budú mať úžitok ako súčasť kompostu.

Najvyššie obliekanie paradajok cibuľová kôra je obľúbená u záhradníkov, kvôli efektu "dva v jednom", ktorý poskytuje. Spracovanie infúzie je nielen vynikajúcim hnojivom pre sadenice paradajok, ale súčasne dezinfikuje pôdu a samotné rastliny pred účinkami škodlivých mikroorganizmov.