Záhradníctvo

Vápnikové hnojivo pre paradajky

Paradajky sú také rastliny, keď rastú, čo je takmer nemožné robiť bez obväzov, ak chcete získať plnohodnotnú plodinu chutných plodov. Samozrejme, že je najlepšie použiť komplexné hnojivá, ale to nie je vždy prípad, navyše existujú prípady, keď rastliny nemajú nejakú konkrétnu látku. V prípade rajčiakov sa najčastejšie stane s vápnikom. Tento prvok zohráva takú dôležitú úlohu v životne dôležitej činnosti rajčiakov, že záhradníci nemôžu, ale pripomínajú svoju existenciu.

Je zaujímavé, že existuje veľké množstvo hnojív obsahujúcich vápnik, ale väčšina z nich je pomerne pomalá a nie je vhodná na použitie v prípadoch, keď je potrebná operatívna pomoc pre paradajky. Ale v mnohých situáciách môžu pomôcť aj tzv. Ľudové prostriedky, ktorých účinok bol testovaný po celé stáročia a nie je pochýb o ich bezpečnosti.

Vápnik - na čo to je?

Vápnik je jedným z najdôležitejších živín pre rastliny, navyše ich absorbuje toľko vo veľkých množstvách, takže sa dá ľahko spočítať, ak nie na makroživinách (ako je dusík, fosfor a draslík), potom aspoň Meso-prvky vo vzťahu k väčšine záhradných plodín.

 • Rajčiaky dokazujú potrebu vápnika aj v okamihu klíčenia semien: jeho nedostatok môže spomaliť vznik sadeníc, pretože urýchľuje spotrebu semien bielkovín počas klíčenia.
 • Pri nedostatku vápnika najprv začne trpieť koreňový systém - vývoj a rast koreňov sa spomaľuje, koreňové chĺpky sa netvoria.
 • Je tiež nevyhnutné pre rast výhonkov a ovocia - preto jeho deficit najrýchlejšie ovplyvňuje vývoj mladých paradajkových orgánov: rastúce body zomierajú, vrcholy koreňov, púčikov a vaječníkov klesajú.
 • Vápnik hrá rovnako dôležitú úlohu v metabolizme rastlín rajčiaka, vyrovnáva pomer ostatných živín obsiahnutých v pôde.

Preto je vápnik schopný eliminovať škodlivé účinky hliníka, železa a mangánu, ktoré môžu byť aktívne v kyslých podzolických pôdach, prebytok týchto prvkov je škodlivý pre všetky rastliny vrátane rajčiakov a zavedenie vápnika ich premení na sedavé formy.

 • Tento prvok prispieva k rozkladu organickej hmoty v pôde, čím vytvára a udržuje jej štruktúru.
 • Vápnik hrá úlohu aj vo fotosyntéze, zapája sa do konverzie dusíkatých látok a podporuje pohyb sacharidov.

Známky nedostatku vápnika v rajčiakoch

Rajčiaky sú trochu odlišné od ostatných rastlín v reakcii na nedostatok vápnika. Vo veľmi počiatočnom štádiu nedostatku tohto prvku na kroviach paradajok ovocia s hnedou alebo šedou top objaví. Spot sa môže rýchlo rozšíriť na väčšinu paradajok.

Táto takzvaná apikálna hniloba nie je infekčná choroba, ale iba reakcia paradajok na nedostatok vápnika. A existujú odrody paradajok viac alebo menej náchylné k tomuto javu.

Varovanie! Zvyčajne náchylnejšie k hnilobe vrcholov sú predĺžené paradajky, takzvaný krém.

Je zaujímavé, že vrchol hniloby sa môže objaviť aj na pôde, v ktorej boli pred zimou aplikované vápenaté hnojivá. To znamená, že pôda môže byť naplnená týmto prvkom, ale kvôli nadmerným dávkam dusíkatých alebo draselných hnojív je vo forme, ktorá je pre rastliny nemožné asimilovať paradajkami. Preto pri núdzovej starostlivosti o paradajky je potrebné použiť listové kŕmenie s okamžitými vápnikovými hnojivami tak, aby sa prvok priamo absorboval cez listy.

Ak sa nedostatok vápnika naďalej zhoršuje, objavia sa ďalšie znaky:

 • Ačikovitý púčik a mladé listy sú oveľa ľahšie, zatiaľ čo staré listy zostávajú tmavozelenej farby;
 • Rastliny zmrazujú rast a vývoj;
 • Tvar listov sa mení, otočia sa;
 • Nakoniec vrcholy výhonkov zomreli, na listoch sa objavili nekrotické škvrny.

Je to dôležité! Prebytok prvkov, ako je dusík, draslík a horčík, často vedie k nedostatku vápnika.

Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne rozmery pri kŕmení rastlín rajčiaka, aby nedošlo k preháňaniu niektorých živín na úkor iných.

Mimochodom, prebytok vápnika môže viesť k porušeniu asimilácie dusíka, draslíka, horčíka, ako aj železa a bóru. Preto sa to môže prejaviť vo forme výskytu svetlých škvŕn neurčitého tvaru na listoch, keď samotné žily zostávajú zelené.

Hnojivá obsahujúce vápnik

Najčastejšie sa používajú hnojivá na paradajky obsahujúce vápnik počas jesenného alebo jarného kopania zeme. Pre kyslú pôdu sa tento potrebný postup nazýva vápnenie.

Na tento účel sa najčastejšie používajú tieto typy hnojív:

 • Vápencová múka - je mletý vápenec, ktorý je rozsiahlou sedimentárnou horninou. Neutralizačná kapacita sa pohybuje od 85 do 95%. Môže obsahovať nečistoty vo forme piesku a ílu až do 25%.
 • Dolomitová múka pozostáva z 56% uhličitanu vápenatého a 42% uhličitanu horečnatého. Nečistoty vo forme piesku a hliny sú spravidla najviac 4%. Keď sa toto hnojivo aplikuje, pôda je obohatená vápnikom i horčíkom. Tento typ hnojiva sa nerozkladá na kyslých pôdach tak rýchlo ako vápencová múka.
 • Vápenaté a spálené vápno - obsahujú len vápnik v ich zložení, neutralizácia schopnosti týchto hnojív je veľmi vysoká. Takmer žiadne nečistoty. Ale ich cena je oveľa vyššia ako ostatné vápenaté hnojivá a nie sú tak pohodlné na použitie.
 • Kriedová zemina je mäkká surová forma vápenca, obsahuje čistý uhličitan vápenatý zmiešaný s oxidom kremičitým a hlinkou. Neutralizuje kyselosť sto percent.

Existujú tiež dve zlúčeniny vápnika, ktoré vo všeobecnosti nemajú schopnosť neutralizovať kyslosť pôdy, sú však cennými vápenatými hnojivami. Zvyčajne sa používajú ako krmivá na neutrálnych a alkalických pôdach. Je to sadračo je síran vápenatý a chlorid vápenatý.

Dusičnan vápenatý

Existuje hnojivo, ktoré sa na rozdiel od väčšiny predchádzajúcich odrôd dobre rozpúšťa vo vode a preto sa môže použiť na hnojenie paradajok na listoch. Ide o dusičnan vápenatý alebo dusičnan vápenatý. Toto hnojivo obsahuje približne 22% vápnika a 14% dusíka.

Dusičnan vápenatý sa vyrába vo forme bielych granúl. Pri zvýšenej hygroskopicite sa líši, preto vyžaduje skladovanie na suchom mieste v hermeticky zabalenom vzhľade. Granuly sa dobre rozpúšťajú vo vode akejkoľvek teploty.

Je to dôležité! Treba mať na pamäti, že dusičnan vápenatý je nežiaduci v kombinácii s hnojivami obsahujúcimi síru a fosfor.

Použitie dusičnanu vápenatého má nasledujúce výhody pri obliekaní rajčiakov:

 • Urýchľuje vývoj rastlín a dozrievanie rajčiakov, čo vám umožňuje zbierať skorší zber.
 • Zvyšuje celkový výnos o 10-15%.
 • Pomáha paradajkam robiť náhle zmeny teploty.
 • Zvyšuje odolnosť rajčiakov voči chorobám a prispieva k ochrane pred škodcami.
 • Zlepšuje chuť a prezentáciu rajčiakov, zvyšuje ich trvanlivosť.

Použitie dusičnanu vápenatého môže byť už v štádiu pestovania sadeníc paradajok. Na tento účel použite nástroj s nasledujúcim zložením: 20 g dusičnanu vápenatého, 100 g popola a 10 g močoviny sa rozpustí v 10 litroch vody. Výsledný roztok, sadenice paradajky napojené na koreň 10-12 dní po vyberaní.

Pri výsadbe sadeníc rajčiakov v pôde granule dusičnanu vápenatého možno pridať priamo do jamiek pre rastliny. Každá kefa potrebuje približne 20 g hnojiva.

Napokon, na prevenciu apikálnej hniloby rajčiakov, ako aj na ochranu proti kliešťom a slimákom sa používa ošetrovanie rajčiakov pomocou dusičnanu vápenatého. Za týmto účelom rozpustite 100 g hnojiva v 10 litroch vody a starostlivo rozstrihnite rajčiaky s výsledným roztokom. Tento postup sa môže vykonať buď počas kvitnutia, alebo počas tvorby ovocia.

Iné vo vode rozpustné hnojivá

Dusičnan vápenatý je najpopulárnejšie a najbežnejšie vo vode rozpustné hnojivo s vápnikom používaným na kŕmenie rajčiakov. Ale je to ďaleko od jediného. Po prvé, pri hnojení listov môžete tiež použiť chlorid vápenatý, ktorý sa dobre rozpúšťa vo vode. Na prípravu rozprašovacieho roztoku sa 100 g tohto hnojiva zriedi v 10 litroch vody.

Existuje aj množstvo moderných hnojív pre paradajky, ktoré obsahujú vápnik vo forme chelátov, to znamená v tej forme, ktorá je pre rastliny najjednoduchšie asimilovať. Zahŕňajú tieto hnojivá:

 • Calbit C je kvapalný chelátový komplex s obsahom vápnika až 15%.
 • Brexil Ca je chelatačný komplex s lignín-polyoxykarboxylovou kyselinou s obsahom vápnika do 20%.
 • Vuksal Calcium je hnojivo s vysokým obsahom vápnika (až 24%), dusíkom (až 16%) a širokou škálou stopových prvkov vo forme chelátu (horčík, železo, bór, molybdén, mangán, meď a zinok).

Ľudové prostriedky obsahujúce vápnik

Najslávnejším a najpopulárnejším ľudovým liekom na doplnenie obsahu vápnika v rajčiakoch je drevený alebo slamený popol. V závislosti od jeho pôvodu môže obsahovať od 25 do 40% tohto potrebného prvku.

Pri príprave roztoku na vyprázdňovanie kríkov rajčiakov pod koreňom sa rozpustí pohár popola v nádobe s vodou. Po dôkladnom premiešaní nechajte paradajkové puzdre vodou rýchlosťou 1-2 litre na jeden puzdro. Pri príprave listového obliekania paradajok s popolom pôsobia inak: 300 g popola sa zriedi v troch litroch vody a varí sa 30 minút. Potom trvajú asi 4-5 hodín, pridávajú vodu tak, aby bol objem roztoku až 10 litrov, ako aj malé množstvo mydla na lepenie a sprejovanie rajčínových krúpov.

Tip! Ak sa plody paradajok stále objavujú na hornej hnilobe, môžete sa pokúsiť zriediť 1 liter mlieka alebo séra do 10 litrov vody a postriekať výsledný roztok paradajok.

Napokon pomerne jednoduchým prostriedkom na kompenzáciu straty vápnika v rajčiakoch doma je posypanie extraktu vaječného škrupiny. Čím menšie môžete rozdrviť škrupinu, tým lepšie. Rozdrvené škrupiny z troch vajec sa pridávajú do jedného litra teplej vody a niekoľkokrát sa infundujú. Po výskyte charakteristického zápachu sirovodíka je infúzia pripravená na použitie.

Pozrime sa na to

Ako vidíte, výber hnojív obsahujúcich vápnik je pomerne rozsiahly a pri pestovaní paradajok môže uspokojiť potreby každého záhradníka.