Záhradníctvo

Príčiny vyblednutia listov v uhorkách v skleníku

Starostlivosť o rastliny vždy vyžaduje určité vedomosti. Dokonca aj skúsení špecialisti môžu urobiť chybu a nechápu, prečo listy uhoriek miznú v skleníku.


Faktom je, že uhorky sú celkom rozmarné zeleniny, ktoré vyžadujú osobitnú pozornosť. Dôvody smrti celej plodiny môžu byť mnohé:

 1. Nedostatok vlhkosti v pôde.
 2. Vysoká alebo nízka vlhkosť vzduchu.
 3. Porušenie teploty, náhle zmeny teploty.
 4. Nadmerné zavlažovanie.
 5. Nedostatok svetla.
 6. Priame vystavenie slnečnému žiareniu, pálenie listov rastlín.
 7. Hubové choroby koreňového systému.
 8. Škodcovia, poškodzujú výhonky a listy.
 9. Nedostatok minerálov v pôde.
 10. Blízka blízkosť s inou zeleninou.

Prvá vec, ktorá príde na myseľ, keď listy uhoriek v skleníku začínajú suché a zvlnené, rastliny nemajú dostatok vlhkosti. Táto zelenina potrebuje pravidelné zavlažovanie, najmä ak roste v skleníku, kde môže byť teplota oveľa vyššia ako v otvorenom teréne. Zariadenie potrebuje vlhkosť spolu so svetlom pre fotosyntézu, prostredníctvom ktorého prebieha výživa, delenie a rast nových buniek.

Ak koreňový systém postráda vlhkosť, listy rastliny sa zvlňujú, aby sa zmenšila plocha odparovania a pasce čo najviac kvapaliny na vývoj. Môže sa to vyskytnúť pri nepravidelnom napájaní. S touto situáciou sa môžete vyrovnať jednoduchším zalievaním uhoriek častejšie.

Zvýšené napájanie niekedy nepomôže riešiť situáciu. Lemovité listy uhorky môžu naznačovať prebytok vlhkosti, ktorý sa v koreňoch zadržiava vo veľkých množstvách a spôsobuje hnilobu. Tieto problémy môžete vyhnúť pozorovaním režimu zavlažovania uhoriek v skleníku:

 1. V horúcom počasí sú rastliny napojené raz denne, striktne skoro ráno alebo večer po západe slnka. Spotreba vody - najviac 9 litrov na 1 štvorcový. m.
 2. Voda by mala byť pri izbovej teplote. Studená kvapalina môže poškodiť koreňový systém termofilnej zeleniny a spôsobiť hnilobu koreňov.
 3. Vodné uhorky potrebujú so zavlažovacím plechom, smerujúc tlak vody pod koreň. Ak sa vlhkosť dostane na listy, najmä v horúcom dni, môže to viesť k postupnej smrti uhorky, pretože kvapky vody sa správajú ako zväčšovacie sklíčko na slnku. Môžete jednoducho spáliť listy a výhonky zeleniny.

Ak pravidelné a správne zavlažovanie nepomôže nájsť odpoveď na otázku, prečo listy uhoriek zomrieť, musíte sa pozrieť na iné dôvody.

Nadbytok alebo nedostatok hnojív

Pred vysadením uhoriek sa pôda ošetruje látkami na ničenie škodcov. Ako rastliny rastú, takéto ošetrenie sa môže uskutočniť aj pomocou rôznych hnojív. Často záhradníci používajú chemické hnojivá a hnojenie, ktoré spadajú do kategórie herbicídov.

Ale veľké množstvo takýchto látok, ktoré zostávajú na listoch, môže viesť k tomu, že sa začnú zvlhčovať od okrajov do stredu, suché a spadnuté.

Riešenie problému je veľmi jednoduché. Potrebujete len hojne rozstrihnúť uhorky s veľkým množstvom vody. To pomôže vyprať herbicídy z viditeľných častí rastliny a nasmerovať ich prebytok do pôdy. Aplikujte kŕmenie, obzvlášť na listy, musíte dávať pozor, prísne dodržiavať pokyny. Napriek tomu, že tieto látky pomáhajú urýchliť rast a pestovanie uhoriek v skleníku, ich prebytok škodí zelenine.

Krútené suché listy môžu tiež naznačovať nedostatok minerálnych látok: dusík, fosfor, síru a draslík.

Koreňový systém zeleniny je slabý, nachádza sa blízko povrchu, takže rastlina nemôže vždy dostať dostatok živín z pôdy. V tomto prípade môžete zakúpiť vrchný obväz založený na špeciálnych priemyselných chemických zlúčeninách alebo oplodniť uhorky s hnojom, kompostom a kuracím hnojom. Tieto ľudové prostriedky na starostlivosť o zeleninu dlho preukázali svoju účinnosť.

Ochrana proti škodcom

Existuje veľký počet škodcov, ktoré sa môžu objaviť v skleníku, ak pôda nebola dostatočne dobre ošetrená pred výsadbou. Najčastejším dôvodom zničenia plodiny sú rôzne druhy hniloby. Koreňová hniloba môže byť identifikovaná pomalými listami a tmavo hnedými rastlinnými stopkami. Ak hniloba už zasiahla korene, jednoduché zníženie napájania nestačí. Je potrebné ošetriť rastlinu špeciálnymi prostriedkami.

Dobre bojuje s takým problémovým liekom "Trichodermín".

Existujú aj ďalšie choroby, škodlivé pre rastliny. Najčastejšie uhorky v skleníku ovplyvňujú hubové choroby. Najčastejšie z nich - biela hniloba. To môže byť rozpoznané suché listy, pokryté bielym kvetom. Toto ochorenie možno predísť ošetrením pôdy a semien pred výsadbou. Ak chcete pomôcť infikovaným rastlinám, môžete použiť drogy, ako sú "Fitosporin," Gitrauxin "," Kornevin ".

Najjednoduchšie opatrenie pri pestovaní uhoriek je pravidelné postrekovanie zeleniny so slabým roztokom manganistanu draselného.

Rôzne druhy hniloby - nie jediný problém, ktorý vzniká u ľudí, ktorí pestujú uhorky v skleníku. Celá plodina zeleniny môže zničiť známych škodcov: vošku a roztočov.

Fondy pre vošky a kliešte

Vtáky sú veľmi ľahko rozpoznateľné. Tento malý hmyz sa živí listami mnohých rastlín, uhorky nie sú výnimkou. Bunky poškodeného listu sa nemôžu zúčastňovať na fotosyntéze - produkcii živín. Listy sú žlté, suché a spadajú a celá uhorka bush postupne zomrie.

Jednoduchý prostriedok na odstránenie vošiek, ktorý si nevyžaduje dodatočné náklady, sa dá rýchlo pripraviť doma. Toto je bežné mydlové riešenie. Ak liečba s mydlom a vodou nestačí, môžete si kúpiť liek "Spark", ktorý sa vyrovná s voškami bez poškodenia uhoriek. Môžete tiež bojovať s kliešťami. Najlepšie nápravu pre týchto škodcov - cibuľová lúpacia infúzia. Je pripravený veľmi jednoducho:

 1. Hrst cibule odlúpol 1,5 litra vody a varíme 5 minút.
 2. Roztok sa ochladí a prefiltruje.
 3. Výsledná tinktúra sa ošetruje výhonkami a listami.

záver

Správne miesto na výsadbu, starostlivé zavlažovanie, pravidelné uvoľňovanie pôdy, včasné hnojenie uhoriek a kontrola škodcov pomáhajú vyhnúť sa chorobám zeleniny a získať bohatú úrodu v skleníku.