Záhradníctvo

Kŕmenie paradajok s popolom

Každý skúsený záhradník by súhlasil s tým, že na dosiahnutie dobrých výnosov z paradajok nevyhnutne potrebujú rôzne topánky. Zdá sa, že v obchodoch a na internete teraz nájdete hnojivá pre každý vkus a rozpočet. Môžu byť minerálne alebo organické, alebo dokonca komplexné, vrátane rôznych stimulátorov rastu a vývoja. Ale z nejakého dôvodu, ako pred stovkami rokov pred tým, je popol populárny ako vrchný obliekanie paradajok.

Nie je to pravda, pravdepodobne väčšina záhradníkov radšej oplodňuje svoje paradajky popolom, pretože kvalita ich zložiek sa dá vysledovať osobne, zatiaľ čo nikto vám nepovedie presne to, čo bolo použité na výrobu týchto alebo iných minerálnych hnojív.

Ash, jeho zloženie a typy

Popol vyrábaný spaľovaním rôznych organických materiálov sa používa ako hnojivo pre rastliny veľmi dlho.

POZOR! Presné chemické zloženie tejto látky je ťažké určiť, pretože sa neustále mení a závisí tak od typu organickej hmoty, ako aj od veku rastlín, ktoré boli spálené.

Avšak už v 19. storočí bol odvodený približný vzorec, ktorý naznačoval približný pomer rôznych látok, ktoré sa nachádzajú v zložení 100 gramov popola.

Tento vzorec je veľmi cenný na pochopenie skutočnej hodnoty popola, ako hnojiva pre paradajky. Pretože rôzne látky môžu byť zodpovedné za rôzne procesy v živote rastlín, v tomto prípade rajčiaky. Niektoré sú schopné urýchliť rast a rozvoj, iné pomáhajú v boji proti chorobám, iné zlepšujú kvalitu ovocia.

Zloženie dreveného popola:

 • Uhličitan vápenatý -17%;
 • Kremičitan vápenatý - 16,5%;
 • Ortofosforečnan sodný - 15%;
 • Síran vápenatý - 14%;
 • Ortofosforečnan draselný - 13%;
 • Chlorid vápenatý - 12%;
 • Uhličitan horečnatý - 4%;
 • Síran horečnatý - 4%;
 • Kremičitan horečnatý - 4%;
 • Chlorid sodný (skalná soľ) - 0,5%.
Varovanie! Ak analyzujeme vyššie uvedený vzorec, je zrejmé, že v zložení dreveného popola má vápnik zásadné miesto medzi všetkými ostatnými prvkami.

Vápnik a úloha jeho solí

Vápnik je potrebný pre rajčiny počas celej vegetačnej sezóny, jeho prítomnosť je dôležitá pre normálny rast sadeníc a pomáha zabezpečiť vyváženú výživu rajčiakových kríkov až do konca plodu.

Uhličitan vápenatý je schopný zvýšiť rýchlosť pohybu rôznych látok v rastlinných bunkách a normalizovať priebeh biochemických procesov. Pri použití dreveného popola, ako hnojiva pre paradajky, sa teda pozoruje aktívny rast a zrýchlené dozrievanie rajčiakov.

Kremičitan vápenatý pomáha pri aktívnej absorpcii vitamínov z pôdy a iných materiálov používaných na obväzy. Navyše, táto látka, keď je kombinovaná s pektínmi, môže lepiť bunky dohromady a udržať ich spolu. Táto soľ pri používaní popola pre horné obliekanie paradajok môže pomôcť saturovať ovocie s vitamínmi.

Síran vápenatý je zvyčajne zahrnutý v zložení superfosfátu, ktorý je jedným z najobľúbenejších minerálnych hnojív. Okrem toho, keď sa kŕmia paradajky v zložení popola, nie je tak silné, ale má dlhodobejší účinok na rajčiaky, ako keď je v zložení minerálnych hnojív.

Chlorid vápenatý

Napriek tomu, že v mnohých zdrojoch je prítomnosť chlóru v drevenom popole popretá, toto tvrdenie nie je pravdivé. V skutočnosti je potrebné malé množstvo chlóru pre normálny vývoj rajčiakov. Začať prinajmenšom zo skutočnosti, že zelená hmotnosť rastlín rajčiaka neustále obsahuje aspoň 1% chlóru z celkovej hmotnosti. Chlorid vápenatý je schopný aktivovať tvorbu enzýmov a pozitívne ovplyvňovať fotosyntézu.

Je to dôležité! Chlorid vápenatý má pozoruhodnú vlastnosť "odvodnenia" vplyvu na pôdu.

Vďaka tomu môže byť popol použitý na boj proti mnohým chorobám spôsobeným hnilobou kmeňov a koreňov, ako aj na hojenie zeme.

Zaujímavé je, že prítomnosť chloridu vápenatého v pôde tiež umožňuje premeniť dusičnan amónny na soľ kyseliny dusičnej, ktorá hrá rozhodujúcu úlohu pri vývoji rastlín. Hoci popol neobsahuje dusík v jeho zložení, ale jeho použitie ako krmivo pre rajčiaky, dovoľuje dodatočne dodávať rajčiaky a určité množstvo aktívneho dusíka.

Draslík a fosfor

Tieto dva prvky sa nachádzajú v popoloch v menších objemoch ako vápnik, ale v dostatočnom množstve na normalizáciu metabolických procesov v rastlinách rajčiakov.

Ortofosforečnan draselný je schopný pomôcť pri regulácii vodnej bilancie rastlín. Ak je táto látka v rajčiakoch nedostatočná, potom sa v koreňoch a listoch akumuluje amoniak, ktorý inhibuje rast rastlín. Draslík je tiež zodpovedný za hojné kvitnutie a pestovanie paradajok. A fosfor priamo ovplyvňuje prácu koreňov.

Ortofosforečnan sodný je obzvlášť užitočný pri rajčiakoch, pretože môžu byť pripísané múčnikom sodným, to znamená rastlinám, ktoré pozitívne reagujú na prítomnosť sodíka, najmä v podmienkach, kde nie je dostatok draslíka. Okrem toho je ortofosforečnan sodný schopný aktivovať niektoré enzýmy, ktoré nereagujú s inými látkami z zloženia popola.

magnézium

Zloženie popola z dreva pozostáva z troch zlúčenín horčíka. Horčík je vo všeobecnosti súčasťou chlorofylu a je členom fotosyntézy rastlín. Horčík zvyčajne pôsobí ako "spoločník" draslíka, dvaja z nich sa podieľajú na výrobe energie rastlinami.

Síran horečnatý sa navyše podieľa na tvorbe sacharidov, ktoré sa stávajú "stavebnými blokmi" na tvorbu celulózy a škrobu.

Nedostatok horčíka spôsobuje pomalší rast rajčiakov, oneskorené kvitnutie, paradajky nezreagujú.

Popolové odrody

Vyššie uvedený bol vzorec približného zloženia dreveného popola. Ale okrem nej, pre kŕmenie rajčiakov, môžete použiť iné druhy popola vyrobené spaľovaním rôznych organických materiálov. Ich zloženie sa bude mierne líšiť. Nasledujúca tabuľka uvádza približný obsah hlavných živín v závislosti od typu popola. Tieto informácie môžu byť užitočné pri výbere optimálneho podávania rajčiakov vo vašom prostredí.

popol

Obsah hlavných prvkov v%

vápnik

fosfor

draslík

Listnaté stromy

30

3,5

10,0

Ihličnaté stromy

35

2,5

6,0

rašelina

20

1,2

1,0

Slama obilnín

4 - 8

4,0 - 8,0

10,0 - 20,0

Pohánka slama

18,5

2,5

30,0 - 35,0

Slnečnicové stopky

18 - 19

2,5

36,0 - 40,0

bridlice

65 - 80

0,5 - 1,5

1,0 - 1,5

Napríklad, ak máte záujem o maximálny obsah draslíka v popole, potom namiesto palivového dreva je potrebné spáliť niektoré stonky slnečnice alebo pohánkovej slamy.

Spôsoby použitia popola

Ako sa môže popol použiť ako vrchný obväz pre paradajky? Existuje niekoľko spôsobov, z ktorých každá je dobrá vlastným spôsobom.

Použitie suchého popola

Najjednoduchším spôsobom je pridanie popola k zemi:

 • Pri výrobe zmesi pôdy pre sadenice;
 • Pri výsadbe sadeníc v zemi;
 • Na kropenie okolo kríkov paradajok počas plodu.
Tip! Keď pripravíte pôdu na pestovanie sadeníc paradajok na každom litri pôdy, môžete pridať lyžicu posypaného popola a dobre premiešať.

To pomôže uvoľniť pôdu, poskytnúť dodatočnú ochranu pred hubovými chorobami a samozrejme poskytnúť klíčky základným živínom.

Počas výsadby sadeníc paradajok v pôde môžete buď predpísať popol do pôdy (asi 200 g na meter štvorcový), alebo ho nalejete do každej studne pri výsadbe (asi dve polievkové lyžice látky sa spotrebúvajú na jeden kef.)

Počas kvitnutia rajčiakov, ako aj počas plodného obdobia, môžete pravidelne kŕmiť paradajky a posypať zem okolo kríkov popolom. Tento postup by sa mal vykonať po daždi alebo hojnom zavlažovaní, každé dva týždne, pričom sa použije asi 50 g pod puzdrom. Tento obväz pomôže urobiť rajčiaky sladké a poskytnúť im zdravie a silu rastu.

Napokon, popol rastlín samotných sa používa na odpudzovanie škodcov a chorôb. Bude najefektívnejšie miešať popol s tabakovým prachom v rovnakých pomeroch a niekoľkokrát prášok rajčiakových púzdrov s touto zmesou. Postup by mal byť vykonávaný za pokojného počasia a v skleníkoch môžete jednoducho zatvoriť všetky dvere a okná. Nástroj funguje dobre proti larvám chrobákov z Colorada, slimákov a kríživých blch.

Roztok varenia popola

Popol, ako hnojivo pre paradajky, sa najčastejšie používa vo forme popola. Používa sa hlavne na pravidelné kŕmenie už pestovaných rajčiakových kríkov. Kúpte si to dosť ľahko. V desiatich litroch vody pri izbovej teplote zrieďte 100 gramov popola, trvať niekoľko hodín a nalejte rajčiaky do koreňa s výsledným roztokom. Pre jeden kef dosť, aby ste použili asi pol litra popolového roztoku.

Tip! Dokonca aj semená paradajok môžu byť namočené v popolovom roztoku pred zasiatím, čo pomáha zlepšiť ich klíčenie a urýchliť klíčenie.

Iba koncentrácia roztoku bude mierne odlišná. Po prvé, popol musí byť starostlivo preosievaný, aby sa zbavil nadbytočných nečistôt. Potom v dvoch litroch horúcej vody je potrebné zriediť 1 lyžicu s vrcholom popola a trvať na teplom mieste počas dňa. Potom, čo roztok musí byť filtrovaný a je pripravený. Je možné nasiaknuť semená rajčiaka niekoľko hodín, a keď sa objavia prvé dva pravé listy, môžete vodiť mladé klíčky.

Po zalievaní rajčiakov popolovým roztokom sa v týždni pozoruje jej účinok vo forme aktivačného rastu rastlín. Riešenie pre lúhovanie listov s popolom pôsobí ešte rýchlejšie, pri príprave je o niečo ťažšie. Je potrebné odobrať 300 gramov starostlivo preosievaného popola a rozpustiť v troch litroch vody. Výsledná zmes by mala byť varená počas 30 minút. K tomu sa pridá voda, takže celkový objem je 10 litrov. Do zriedenej zmesi sa pridá asi 50 g mydla na pranie a nechá sa stáť asi deň. S touto zmesou je dobré rozstrihnúť paradajkové kríky na prvú pomoc, ak je nedostatok živín alebo strach škodcov, ako sú vošky.

Tip! Na zlepšenie chuti paradajok sa niekedy používajú komplexné doplnky s použitím popolového roztoku.

Pripraviť ich, nalejte dve poháre popola s dvoma litrami horúcej vody, nechajte dva dni a napnite. Do výslednej infúzie pridajte 10 g kyseliny boritej, 10 g jódu, 10-krát zrieďte zmes a rozstrihnite paradajkový sprej počas kvitnutia.

Bylinkový čaj

Veľmi často je popol použitý pri obliekaní paradajok s "bylinkovým čajom". Najprv zbierajte najrôznejšie bylinky, ktoré rastú na mieste a v okolí: púpava, ďatelina, žihľava, snyt, plantajn a ďalšie. Pri pripravených bylinkách je každá nádoba ¾ objemu, naplnená vodou a pokrytá vekom. V tejto forme sú bylinky nakreslené asi týždeň. Keď sa objaví charakteristický zápach, do nádoby sa naleje asi 300 gramov popola a všetko sa dôkladne zmieša. Jeden liter výslednej infúzie sa pridá do nádoby s vodou a rajčiakové puzdrá sa nalejú touto zmesou. V tomto hnojive spravidla je takmer celá periodická tabuľka vo forme dobre známej pre rastliny.

záver

Ash je najdostupnejší druh hnojiva pre záhradníkov. A vzhľadom na svoj organický pôvod a všestrannosť pri používaní nie je prekvapujúce, že už mnoho rokov neztratila svoju popularitu s každým, kto sa tak alebo onak spája so zemou.

Pozrite si video: Mercedes G500 2018 test - Maroš ČABÁK (Jún 2022).

Загрузка...