Záhradníctvo

Strawberry remontantnaya: pestovanie a starostlivosť

Rastúce jadrá sa stávajú čoraz populárnejšími, pretože tento druh sladkých bobúľ nesie ovocie nepretržite alebo vám umožňuje zberať dvakrát alebo trikrát za sezónu. Samozrejme, toto výrazne zvyšuje výťažok jahôd ako celku a príležitosť jesť čerstvé bobule kedykoľvek len poteší. Niektorí záhradníci však hovoria o nedostatkoch odlupujúcich odrôd: o zvýšenej zraniteľnosti takýchto jahôd a chuti plodov je údajne omnoho odlišná od plodov bežných druhov záhrad.

Stojí to za to, aby ste na svojom pozemku vysadili odrody odrody jahody a aké sú črty rastúcich remontantných odrôd jahôd - to je článok.

Vlastnosti opravy jahody

Opraviteľnosť sa vzťahuje na schopnosť kultúry kvitnúť a prinášať ovocie nepretržite alebo robiť to aspoň dvakrát za sezónu. Nie všetky rastliny majú takú neuveriteľnú schopnosť, zo všetkých záhradných plodín, remontantné odrody sú len medzi jahody, maliny, jahody a niektoré druhy citrusov.

Ovocné puky bežných záhradných jahôd sú položené len v krátkom čase, takže tento typ skrátenej formy sa nazýva KSD. Zatiaľ čo jahody remontant odrôd môžu položiť púčiky v dvoch prípadoch:

 • v podmienkach dlhého denného svetla (DSD);
 • v podmienkach neutrálneho dňa (NSD).

Rastliny DSD nesú ovocie dvakrát za sezónu: jahody dozrievajú v júli (10-40% plodín) a koncom augusta - začiatkom septembra (90-60% plodov). Ale určitý druh odhodlaných jahodových hmatateľných kvetov môže kvitnúť a priniesť ovocie po celú vegetačnú sezónu, čím postupne rozdrobuje svoju plodinu.

Tip! Ak chcete jesť čerstvé bobule, je lepšie používať remontantné odrody neoprávneného prístupu. Ale pre tých, ktorí chcú na zimu vyrobiť polotovary, bude vhodnejšie odrody zo skupiny DSD: pre prvú plodnosť môžete jesť bobule a v auguste si zachovať.

Hlavným problémom remontantných odrôd je silné vyčerpanie kríkov s jahodami alebo jahodami s takým prísnym plánom plodenia. Po poslednej úrode nie všetky rastliny prežijú - väčšina jahodových kríkov zomrie.

Táto okolnosť výrazne ovplyvňuje životnosť rastlín, väčšina remontantných odrôd môže priniesť ovocie nie viac ako dva alebo tri roky za sebou.

Je to dôležité! Iba jedna vec môže zvýšiť životnosť oddelených jahôd - správnej rastúcej technológie a kompetentnej starostlivosti.

Hlavnou úlohou záhradníka je dodržiavať pravidlá agrotechniky remontantných odrôd a správne vyrastať jasné jahody nájdete v tomto článku.

Pestovateľské jahody v otvorenej alebo uzavretej pôde

V skutočnosti nie je veľký rozdiel v tom, ako pestovať sladké bobule: na záhrade, v skleníku alebo na parapete. Opravné odrody sú dobré v tom, že sa vyznačujú nevýraznosťou rastúcich podmienok a klimatických vlastností. Avšak najčastejšie neodpustné jahody sa vysádzajú na záhrade a pestujú sa na obyčajných posteliach.

Výsadba remontantnoy jahody a kríky starostlivosť by mala byť vykonávaná prísne podľa určitého schémy.

Ako rásť rastúci stupeň

Remontant jahody môžu byť pestované niekoľkými spôsobmi:

 • zo semien;
 • rozdelenie kríkov;
 • zakorenenie kníre.

Každá metóda má svoje silné a slabé stránky. Napríklad, výsev semien pre sadenice je oveľa lacnejší ako nákup hotových sadeníc z škôlky, ale to je nepríjemná vec. V rovnakej dobe, nie všetky odrody remontant jahody majú fúzy, existuje veľa druhov sladkých bobúľ. Kroviny možno rozdeliť iba vtedy, ak sú zdravé a plné sily, čo je, ako bolo spomenuté vyššie, len zriedkavo pre remontantné odrody.

Preto každý záhradník musí samostatne určiť pre seba najvhodnejší spôsob pestovania bobúľ. Jahody môžu byť vysadené na jar a na jeseň, odrody odolajú zima.

Varovanie! Pri výsadbe jahôd na jar by sa ťažba v rovnakej sezóne nemala očakávať.

Preto väčšina záhradníkov radšej pestuje sadenice v krajine v septembri, potom keby budú mať pár týždňov na zakorenenie a budúci rok budú mať sladké bobule.

Rassadny metóda pestovania

V tomto prípade musí záhradník nakupovať alebo zozbierať semená jahôd nezávisle a potom ich pestovať, ako aj rastlinné semená, ako napríklad paradajky, papriky alebo baklažány.

Berry má rád, aby bola krajina výživná a voľná, je lepšie pripraviť pôdu pre sadenice vopred. Skúsení záhradníci odporúčajú na tento účel vyzdvihnúť pozemok z miesta zeleninovej záhrady, kde bola zelenina pestovaná v prvej sezóne, ale zemina zo záhradnej zeminy nie je vhodná pre sadenice.

Pôda by mala byť mierne kyslá alebo neutrálna. Semená budú klíčiť len vtedy, ak je vlhkosť pôdy aspoň 70%. Takéto podmienky je možné zabezpečiť, ak nalejete menej ako 0,7 litra vody na kilogram nakúpeného substrátu alebo pôdy zmiešanej s humusom. Zem sa dôkladne premieša, aby sa zabránilo hrudkám a uložili sa do pripravených nádob na sadenice.

Z hornej časti šálok alebo škatúľ nechajte približne 3 cm, zvyšok nádoby je naplnený podkladom. Na povrchu pôdy rovnomerne položené semená remontant jahody, potom sú starostlivo posypané tenkou vrstvou suchého zemského alebo riečneho piesku. Zostáva len vodné osivo, pre toto použitie sprej.

Teraz sú nádoby pokryté sklom alebo fóliou a umiestnené na teplom mieste s konštantnou teplotou 18-21 stupňov.

Po 14-20 dňoch by sa jahodové semená mali skĺznuť a objaviť budú prvé výhonky. Potom sa film odstráni, starostlivo napojiť sadenice a položiť ich na parapete alebo na inom mieste s dostatkom slnečného svetla.

Varovanie! Vzhľadom k tomu, že semená výsevných jahôd sa zvyčajne vykonávajú na konci februára, prirodzené svetlo nemusí stačiť na normálny vývoj sadeníc. V takom prípade použite fitolampiu alebo len vyplňte sadenice obyčajnými lampami.

Keď rastliny majú dva alebo tri pravé listy a toto obdobie nepríde skôr ako 1,5-2 mesiace po zasiatí semien, musí sa odstreliť sadenice odrezanej kultúry. Rastliny je možné replikovať ako v individuálnych kapacitách, tak v priestranných drevených debnách. Tí, ktorí rastú jahody v dome môžu popikat sadenice v trvalých hrncoch.

Potápka jahody, rovnako ako zelenina: rastliny sú starostlivo prepravované spolu s zemitým hrudníkom medzi koreňmi. Zosieľte sadenice by mali byť na rovnakej úrovni ako pred rastom. Teraz zostáva len zavlažovať sadenice a sledovať ich vývoj.

10-14 dní pred transplantáciou do otvorených jahôd musí byť stužený. Hrnce sa jednoducho prinesú na čerstvý vzduch a postupne zvyšujú svoj čas. Teraz sú sadenice úplne pripravené na pristátie na trvalom mieste!

Reprodukcia jahodovej opice s fúziami

Pomocou kníry môžete pestovať jednotlivé mladé kríky a rozšíriť aj matku. V každom prípade musia byť antény najskôr zakorenené. Pre tieto účely sú vhodné iba prvé fúzy, zvyšné procesy sa musia odstrániť.

Je to dôležité! Ak chcete zakoreniť knísovité jahody, budete musieť obetovať druhú plodinu tohto bobule.

V auguste by sa mali odstrániť všetky kvety z kríkov, inak by rastlina zomrela, pretože nemá dostatok pevnosti ako na dozrievanie plodiny, tak na zakorenenie výhonkov.

V období prvého plodu by mal zahradník prehliadnuť mladé kríky a určiť tie najsilnejšie a zdravšie. Na okraji lôžok vytvorte plytké drážky, v ktorej sa položí prvý fúzy.

Po niekoľkých dňoch sa na anténach objavia procesy, všetky z nich nezanechávajú - výhonky sú odstránené, s výnimkou prvých dvoch alebo troch zásuviek. Okamžite mladé zásuvky by nemali byť oddelené od materského kríža, nechať získať silu a silu. Scions napojili so starými jahodovými kríkmi a uvoľnili zem okolo nich.

Približne 7-10 dní pred zamýšľanou transplantáciou výhonkov sú starostlivo oddelené od materského kríža a rezané antény. Teraz sú sadenice pripravené na pestovanie na trvalom mieste.

Rozdelenie jeseň opravy jahody

Remontantové kríky sú rozdelené zriedkavo, pretože už sú tak oslabené dlhodobým plodom. Ale keď sadba v novej sezóne nestačí, je celkom možné využiť túto metódu.

Najprv musíte vybrať tie najrastnejšie a silnejšie rastliny - zvyčajne si vyberáte dva až štvorročné kefy s dobre vyvinutým koreňovým systémom. V tomto veku majú jahody spravidla niekoľko rozvetvených rohov, na každom z nich sa vytvára ružica nových listov.

Na začiatku jari by mal byť taký silný búšok vykopaný a starostlivo rozdelený na hrdlá. Každá sadenica sa vysádza samostatne na nové postele.

Výsadba odrezaných jahôd na záhrade

Bez ohľadu na spôsob, akým sa sadenice získali (sadenice, rozdeľovanie kríkov alebo zakorenenie kníh), výsadba jahôd opravnej odrody v zemi bude rovnaká. Fázy tohto procesu sú nasledovné:

 1. Výber stránok. Na opravu jahody fit rovnomerné, slnečné miesto na záhrade. Miesto by nemalo stagnovať vodu, pôda je uprednostňovaná hlinitá alebo piesčitá. Je dobré, ak v lete rastie na tom istom mieste mrkva, reďkovka alebo petržlen. Ale predchodcovia vo forme zemiakov, malín, kapusty alebo paradajok sú nežiadúce pre jahody.
 2. Príprava pôdy. Miesto na oddelenie jahôd by malo byť vopred pripravené, ak je naplánované na jeseň, to sa deje na jar, keď sa jahody vysadia v máji. Pôda v lokalite musí byť správne oplodnená organickými zlúčeninami (humus, kompost, kravský hnoj alebo výkrm vtákov). Potom je pôda vykopaná vidličkami.
 3. Na jar sa v polovici mája vysadia remontantné odrody, keď sa skončí hrozba nočného mrazu. Ak sa očakáva jesenné vysadenie, je lepšie to urobiť na konci augusta alebo na začiatku septembra, aby sa sadenice mohli zakoreniť a rásť pred začiatkom zimy.
 4. Niekoľko týždňov pred výsadbou musí byť pôda v lokalite oplodnená minerálnymi zložkami: 40 gramov superfosfátu a 20 gramov síranu draselného sa nanáša na každý štvorcový pôdu. To všetko je možné nahradiť lyžicou špeciálneho hnojiva "Kaliyfos". Popolček z dreva bude tiež užitočný, neľutujú ho a prinesú päť kilogramov na meter zeme.
 5. Plán sadenia reparative jahody môže byť koberec alebo bežné. V prvom prípade sú kríky rozdelené rovnomerne, pričom medzi nimi zostáva vzdialenosť 20-25 cm, ak je výsadba obyčajná, vzdialenosť medzi rastlinami zostáva do 20 cm a šírka riadkov je 70 až 80 cm. v triede a tiež veľkosti kríkov.
 6. Pre pristátie vyberajte chladné počasie, môže to byť večer alebo oblačno. Pripravené sadenice alebo sadenice jahôd sa starostlivo prenesú do pripravených otvorov. Ak sú rastliny malé, môžete v jednej studni naraz položiť dve jahodové kríky.
 7. Hĺbka pristátia by mala byť taká, aby "srdcia" boli mierne nad úrovňou terénu. Jahodové korene by nemali byť pokrčené a ohnuté v procese výsadby.
 8. Zem okolo transplantovaných krídiel je stlačená tak, aby korene neviazali na vzduchu. Teraz zostáva len vylievať jahody teplou vodou.

Je to dôležité! Spôsob vysádzania remontantných jahôd v pôde v jarnom a jesennom období nie je nijaký iný, sekvencia akcií záhradníka bude rovnaká.

Ako sa starať o remontantné jahody

V zásade sú remontantné odrody celkom nenáročné. Ale veľké množstvo bobúľ, ktoré dosahujú 70-100 gramov, rovnako ako plodnosť počas celej sezóny, ukladajú svoje odtlačky - kríky sú rýchlo vyčerpané, preto vyžadujú včasné kŕmenie.

Starostlivosť o opravu jahody je nasledovné:

 • zalievanie;
 • hnojivá;
 • uvoľnenie alebo mulčovanie zeme;
 • odstraňovanie burín;
 • kontrola škodcov a chorôb;
 • orezávanie kríkov a príprava na zimu.

Tip! Skúsení záhradníci dôrazne odporúčajú mulčovanie postelí s odrezanými jahodami, pretože koreňový systém tejto plodiny je povrchný a rastliny často postrádajú vlhkosť.

Smrekové ihly, piliny, slama alebo humus môžu byť použité ako mulčovanie.

Zalievanie jahodových remontantných odrôd

Z toho istého dôvodu sa odrody odrody musia napojiť častejšie ako obyčajné záhradné jahody. Ihneď po transplantácii sa kríky denne napojia, po niekoľkých dňoch sa zalievanie stáva menej časté a v dôsledku toho sa táto starostlivosť znižuje na dva krát mesačne.

Na zavlažovanie je potrebné používať iba teplú vodu a robiť to, keď sa uvoľňuje teplo (ráno alebo večer). Pôda na pozemku s jahodami by mala byť zvlhčená minimálne 2-3 cm. Nasledujúci deň po napájaní by mala byť pôda pokrytá mulčovaním alebo jemne uvoľnená tak, aby korene mali dostatok vzduchu a pevná kôra sa netvorí.

Čo oplodniť reparative jahody

Kruhy vyčerpané bohatou fruktifikáciou potrebujú hojné a pravidelné hnojenie. Nielen, že pozemok na pozemku s jahodami musí byť výživný, zásoby nerastných surovín v pôde sa musia neustále obnovovať - ​​starostlivosť by mala byť pravidelná.

Väčšina rastlín potrebuje dusík a draslík, ale fosfor sa môže kŕmiť len jednou zemou - počas prípravy miesta pre remontantné jahody.

Príkladná schéma dávkovania je nasledovná:

 1. V treťom desaťročí mája sa jahody oplodňujú močovinou s použitím jedného alebo dvoch percent zloženia.
 2. V druhej polovici júna, keď sa tvoria kvitnúce kvetové stonky, sa bobule nalieva kvapalnou kravou alebo kuracou trusou.
 3. Minerálne doplnky, ako napríklad Kemira Lux, Mortar alebo Crystallin, sa používajú s organickými látkami.

Pre celú sezónu je potrebné stráviť od 10 do 15 komplexné hnojenie odrezanej jahody, preto je to starostlivosť o túto plodinu.

Prerezávanie jahodového prerezávania

Starostlivosť o odrezanú jahodu zahŕňa aj takú zložku ako orezávacie puzdrá. Tento postup by sa mal vykonávať raz ročne, ale prerezávanie sa môže vykonávať buď na jar alebo na jeseň.

V chladných oblastiach s dlhými a mrazivými zimami sa jahody zvyčajne zberajú. Preto sa na jeseň vyrábajú rezné puzdrá. Keď Bush dá všetko ovocie, dolné listy sú starostlivo odstránené z neho, musíte sa pokúsiť nepoškodiť horné listy, v ktorých dutiny sú ovocné puky položené pre ďalšiu sezónu.

Jahodové mušle môžu byť pravidelne odrezané počas celej sezóny, ale nemôžete ich odstrániť vôbec - pri tejto príležitosti sa ešte stále záhady zahradníkov. Ale ak sa obyvateľ v lete rozhodol odstrániť jahodové listy na jeseň, potom musí odrezať svoj fúzy.

Je to dôležité! Rezanie listov a kníry remontantnaya jahody je nevyhnutné pre ochranu rastlín pred možnými infekciami a škodcami, ktoré sa určite nahromadia pod krycím materiálom.

Ak na jeseň nebolo vykonané prerezávanie odrôd, starostlivosť sa musí robiť na jar. Za týmto účelom sa z kríkov odstránia zožltnuté alebo choré listy z minulého roka a potom sa rastliny ošetrujú na choroby a škodcov.

Môžete sa dozvedieť viac o tom, ako rastú, starajú sa o orezané jahody a orezávajú z nich.

výsledok

Rastúce oddelené jahody a starostlivosť o ne nepredstavujú žiadne ťažkosti - tí, ktorí pestovali záhradné odrody, určite zvládnu túto úlohu.

Reprodukčné odrody sa môžu šíriť aj ako bežné, ale najčastejšie sa to vykonáva zakoreňovaním fúzy a pre bezsemenné odrody používajú metódu sadenia. Starostlivosť o opakovane plodné odrody nie je vôbec ťažké: vodu jahody, oplodnenie a raz za rok. A celá letná sezóna sa teší voňavých sladkých bobúľ!

Pozrite si video: Клубника выращенная из семян результат на 20 СЕНТЯБРЯ 2017 года (Jún 2019).