Záhradníctvo

Ako nasiaknuť okrasné semená na sadenice

Semená uhoriek pred nasadením namočené. Tento postup pomáha plodinám rýchlejšie klíčiť a identifikovať nepoužiteľné zrno v počiatočnom štádiu. Ak kvalitné semená pri teplote vzduchu od +24 do +27oVzhľadom na to, že bez namáčania je možné zaručiť dobré výhonky, materiál, ktorý je uložený v nesprávnych podmienkach bez takejto úpravy, sa nesmie vysievať. Tieto semená môžu často podliehať vysokým teplotám, ktoré spôsobujú ich dehydratáciu.

Varovanie! Pre niektoré semená uhorky môže byť namáčanie škodlivé. Pri predhriatom a nakladanom zrná voda odstráni ochranný povlak.

Začíname pracovať s triedením semien

Vysokokvalitné zrná uhoriek by mali byť husté a veľké. To pomôže pestovať silné sadenice. Dummy vo všeobecnosti nedávajú žiadne výhonky. Kalibrácia pomôže identifikovať nevhodné zrná.

Nie je tu nič ťažké, stačí len nalievať vodu do akéhokoľvek kontajnera a hodiť tam semená. Po pár minútach sa dudlíky vznášajú na povrch.

Sú vypúšťané spolu s vodou a dobré zrná ležiace na dne nádrže sú pripravené na sušenie.

Pred zasiatím, ak sú zrná čerstvé, musia byť zohrievané. Podľa pravidiel sa tento postup najlepšie vykoná vopred. Zahrievanie semien sa vykonáva na tanieri alebo látkových vreciach pri teplote +40oC počas 7 dní. Pri nižšej teplote okolo + 25oČas zahrievania sa zvyšuje na mesiac. Tento postup sa optimálne vykoná na domácom vykurovacom radiátore.

Je to dôležité! Z ohrievania semien zomrie veľa vírusových infekcií uhoriek. To pomôže pestovať zdravé sadenice, ktoré tvoria malé neplodné kvety, ktoré čoskoro budú mať skoré ovocie.

Metódy dezinfekcie osiva

Pred začiatkom nasadenia semien sa musia očkovať semená uhorky. Suchá dezinfekcia zahŕňa použitie špeciálnych práškov, napríklad NIUIF-2 alebo Granozan. Okrasné semená sú umiestnené vo vnútri sklenenej nádoby s prípravkom a dezinfekcia sa uskutočňuje použitím metódy 5 minút pretrepávania.

Najlepšie je použiť metódu mokrej dezinfekcie pred zasiatím semien pre sadenice. To je viac populárne medzi záhradkármi a zahŕňa namáčanie semien uhorky v 1% roztoku mangánu.

Namáčanie semien na dezinfekciu manganistanu draselného pred výsadbou v zemi je nasledovné:

 • Niekoľko mangánových kryštálov sa postupne pridáva do vriacej teplej vody, kým sa nedosiahne jasne ružová kvapalina. Nemôžete preháňať to. Tmavý roztok je škodlivý pre semená.
 • Z kusu gázy alebo tenkej bavlnenej tkaniny sa vyrábajú malé vrecká, do ktorých sa nalievajú semená uhorky. Teraz zostáva naviazať každú sáčku a spúšťať ju do roztoku počas 15 minút.

Po uplynutí času sa semená uhoriek extrahované z vreciek premyjú čistou prevarenou vodou.

Namiesto manganistanu draselného sa môžu okrasné semená dezinfikovať peroxidom vodíka.

Celý proces sa uskutočňuje rovnakým spôsobom, iba ako 10% roztok peroxidu vodíka sa používa ako dezinfekčná kvapalina. Zrná sa ponoria po dobu 20 minút a potom po umývaní čistou vodou rozložte ich na sušenie.

Namočenie osiva

Je to dôležité! Predtým, ako začnete namočiť semená, musia byť umiestnené do iného roztoku - rastového stimulátora. Po obdržaní dodatočnej výživy zrná budú rásť lepšie, dávajúc silné a zdravé semenáčiky.

Namočte semená pred výsadbou:

 • Zrná umiestnené pod gázou alebo tenkou tkaninou sú položené na povrchu dosky. Všetko toto je navlhčené teplou vodou. Tkanina musí byť navlhčená na polovicu, inak prívod kyslíka do výhonkov sa zastaví kvôli prebytku vody, čo spôsobí ich smrť. Úplné odparovanie vody by však nemalo byť dovolené. Od sucha bude výsledok podobný.
 • Doska so zrnami umiestnená v blízkosti zdroja tepla, kde sa budú klíčiť. Obvykle trvá asi tri dni.
 • Akonáhle boli zakryté prvé korene, doska sa ihneď vložila do chladničky na 12 hodín na vytvrdenie.

Počas tejto doby, zatiaľ čo zrná sa prispôsobia chladu, pripravia kontajnery s pôdou, kde sa bude priamo vysielať sadenice.

Tip! Pre namáčanie semien uhoriek pred výsadbou na sadenice je lepšie použiť dažďovú vodu. Taviaca voda zo snehu alebo dokonca ľad z chladničky je vhodná.

Video zobrazuje namáčanie osiva:

Biologicky aktívne prípravky na namáčanie

Ako pomoc pre záhradníka ponúkajú obchody rôzne prípravky na namáčanie zŕn pred výsadbou na sadenice. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich:

 • Liek "Epin" bol vyvinutý na báze rastlinných zložiek. Zrná v embryách, ktoré ošetruje, nahromadia ochranu budúcnosti rastliny pred prírodnými negatívnymi javmi, ako sú mrazy alebo chladné nonsolárne počasie.
 • Liečivo Zircon, ktoré už dlho nadobúda popularitu, sa vyrába na báze kyseliny obsahujúcej šťavu rastliny Echinacea. Liek urýchľuje rast sadeníc, čo je dôležité pred skorým vylodením, a tiež pomáha pri rozvoji koreňového systému.
 • Liečivo "Humate" obsahuje živinu na báze draselnej alebo sodnej soli. Semená ošetrené roztokom klíčia rýchlejšie.

Tí, ktorí nie sú zvyknutí používať prípravky v obchodoch, používajú tradičné recepty na namáčanie semien okurek.

Niekoľko populárnych receptov na namáčanie semien uhoriek

Ľudové recepty sa odovzdávajú z generácie na generáciu a sú v mnohých obciach stále dôležité. Zvážte niektoré z nich, najúčinnejšie, podľa záhradkárov:

 • Sap doma kvetina aloe najčastejšie používa pre namáčanie semien uhoriek. Je to spôsobené vlastnosťou džúsu, ktorá im zabezpečuje odolnosť proti rôznym chorobám, čo robí sadenice silné. Rast samotnej uhorky sa navyše zlepšuje. Ak chcete získať džús z kvetu, odrežte dolné staré listy, zabaľte ich do papiera a odoberte ich v chlade. Prípadne môžete vložiť do chladničky. Po 14 dňoch šťava z listov perfektne stiahla ruky. To je chované na polovicu s vodou, kde zrná uhorky sú ponorené v gázových vreciach na deň.
 • Voda s popolom z dreva nasýti obilím minerálmi. Môžete samozrejme používať popol zo slamy. Každý z nich vo výške 2 lyžice. l. Nalijte 1 liter vriacej vody. Po prežiti roztoku počas dvoch dní sa semená uhorky ponoria po dobu 6 hodín.
 • Na obväz s mikročlenmi semenného materiálu použite odvar z jedlých húb. V ľubovoľnom počte sušených húb nalejte vriacu vodu, pevne pokrytú viečkom a nechajte ju vylúhovať, až kým úplne vychladne. V napučanom teplom roztoku sa semená uhorky namočia počas 6 hodín.
 • Voda s medom slúži ako stimulátor rastu sadeníc. Roztok sa pripraví z 250 ml teplej vriacej vody s prídavkom 1 lyžičky. med. Kvapalina sa naleje do tanierovacej nádoby, kde sa semená namočia počas 6 hodín.
 • Čistá zemiaková šťava je tiež vhodná na namáčanie. Ak chcete získať to, surové zemiaky sú zmrazené v mrazničke, a potom umiestnené na teplom mieste, kým sa úplne rozmrazil. Šťava ľahko vymačká ruky. V tomto, semená uhorky sú namočené po dobu 8 hodín.
 • Pre komplexnejšie riešenie budete potrebovať 1 g mangánu, 5 g sódy a 0,2 g kyseliny boritej. Ale najprv musíte v 1 litri vriacej vody pripraviť dve hady cibule. Po ochladení sa do výslednej kvapaliny pridá rovnaké množstvo popola. Spôsob prípravy bol diskutovaný vyššie. Teraz zostáva pridať zvyšok prísad a môžete namočiť zrno na 6 hodín.

Pred použitím ľubovoľných ľudových prostriedkov je lepšie ponorenie semien uhorky na 2 hodiny do čistej vody a po spracovaní by sa mali znovu umyť. Hotové zrno umiestnené na tanieri. Po získaní tekutosti sa semená považujú za pripravené na pestovanie.