Záhradníctvo

Kŕmenie papriky jódom

Pepper napriek svojej reputácii ako kvitnúce a náročné na podmienky starostlivosti o rastliny sny o pestovaní každého záhradníka. V skutočnosti, vo svojich plodoch viac ako šesťkrát kyselina askorbová, v porovnaní s citrusovými rastlinami. A na základe chuti je zriedkavé, s akým druhom zeleniny môže konkurovať. Navyše, bez horúcich papričiek, je nemysliteľné pripraviť na zimu množstvo adžikov, korenín, omáčok a zeleninových prípravkov. V skutočnosti kultivácia moderných odrôd a hybridov papriky nie je taká ťažká, ak poskytnete rastlinám dostatok tepla a vlhkosti. V oblastiach s nestabilnými poveternostnými podmienkami je možné použiť ďalšie krycie fólie. Pepper je tiež veľmi náročný na výživu. A pri nepriaznivých podmienkach môže byť vystavená rôznym plesňovým ochoreniam. Preto bude možno ťažké robiť bez pravidelných obväzov a ošetrení.

Zároveň sa mnohí záhradníci v súčasnosti snažia vyhnúť používaniu chemických hnojív a ochranných prostriedkov, aby získali nielen chutné, ale aj zdravé ovocie. Aké prírodné ľudové lieky môžu pomôcť v tejto situácii? V prípade korenia môže pomôcť obyčajný jód, ktorý sa dá ľahko nájsť v prvej pomoci v každom dome. Koniec koncov, jód je schopný slúžiť na korenie nielen ako hnojivo, ale aj ako rastový stimulátor a prostriedky ochrany. Ale prvé veci ako prvé.

Jód a jeho účinok na rastliny

Jód je jedným z mnohých stopových prvkov, ktoré sú docela bežné v prírode, ale nachádzajú sa vo veľmi malých koncentráciách, a preto sú relatívne vzácnou látkou. Jeho obsah sa môže v rôznych regiónoch značne líšiť na rôznych pôdach.

Varovanie! Obsah normálneho jódu v pôde pobrežných oblastí, ako aj v černozemských a kaštanových pôdach je spravidla dostatočný na normálny rast rastlín.

Ale väčšina podzolských pôd, sierozem a slaných močiarov často chýba obsah jódu.

Súčasne experimenty uskutočnené v posledných desaťročiach ukázali, že jód:

  • Schopný zvýšiť obsah vitamínu C v niektorých kultúrach, najmä v koreni.
  • Priaznivý vplyv na produktivitu, pretože stimuluje rast a rozvoj záhradných plodín.
  • Pozitívny vplyv na veľkosť, farbu a chuť pestovaných plodov.

Takýto multilaterálny účinok jódu na rastliny je primárne spôsobený tým, že s pomocou jódu v rastlinách sa zlepšuje stráviteľnosť dusíkatých zlúčenín. A dusík je jedným z hlavných prvkov, ktoré rastliny potrebujú pre dobrý rast.

Použitie jódu ako krmív pre papriky je teda dosť vedecky podložené. Avšak, je to potrebné pre normálny vývoj rastlín veľmi málo, takže ako samostatný typ hnojivo, to nie je vyrobená. Najmä preto, že je obsiahnutý v hnoji a popole, často používaný na výživu rastlín.

Napriek tomu je celkom možné pripraviť a použiť samostatný roztok jódu.

POZOR! Plody, ktoré sa tvoria na rastlinách, ktoré dostávali jódové doplnky v dostatočnom množstve, sú tiež nasýtené týmito mikroelementmi.

A môže to byť veľmi zdravé pre moderný nedostatok jódu v potravinách.

Spôsoby použitia jódu na korenie

Zaujímavé je, že jód sa môže použiť v rôznych štádiách vývoja korenia.

Semená a sadenice

Jód sa často používa vo fáze ošetrenia osiva. Na prípravu požadovaného roztoku stačí rozpustiť jednu kvapku jódu v litre vody. Semená korenia sa namočia v tomto roztoku asi 6 hodín. Po namočení sa semená ihneď vysijú v pripravenej pôdnej zmesi. Tento postup urýchľuje klíčenie a vznik veľkého počtu silných a silných výhonkov.

Na hnojenie sadenice korenia môžete použiť aj jódový roztok. Keď sa mladé rastliny objavia 2-3 pravé listy, napájajú sa roztokom získaným rozpustením jednej kvapky jódu v troch litroch vody. Jeden taký postup bude postačujúci pred výsadbou sadeníc do zeme, aby získal zvýšenú odolnosť voči rôznym plesňovým ochoreniam.

Jód ako dres pre dospelé papriky

Po výsadbe sadeníc papriky v zemi, rastliny môžu byť ošetrené jódom ako spôsob zavlažovania v koreňovej a pomocou listovej hornej obväz - to je, striekanie peppery kríky úplne.

Ak chcete použiť jód ako hnojivo, postačí rozpustiť 3 kvapky jódu v 10 litroch vody a vylúhnite papierové puzdre s výsledným roztokom použitím jedného litra pod rastlinou.

Tip! Tento postup sa najlepšie vykoná počas sady štetcov.

Výsledkom je, že ovocie môže rásť o 15% viac ako bez vrchného obväzu a doba zrenia sa znižuje.

Ak je pre vás ľahšie použiť listové kŕmenie papriky, potom kvapky jódu sa zriedia v jednom litri vody. Výsledný roztok môže spracovávať rastliny na otvorenom teréne každých 10 dní. Dostatok troch procedúr za sezónu. Pri pestovaní papriky v skleníkoch je postačujúce držať dve listové dresingy s roztokom jódu s časovým intervalom medzi nimi 15 dní.

Použitie jódu ako prostriedku na ochranu papriky

Na simultánnu ochranu papriky pred chorobami sa používajú aj vrchné obväzové listy. Roztok je veľmi účinný pri profylaktickej ochrane proti múčnatke a múčnatke, pripravenej nasledovne:

Vezmite 10 litrov vody pri izbovej teplote, premiešajte s jedným litrom srvátky, 40 kvapiek jódovej tinktúry a jednu polievkovú lyžicu peroxidu vodíka. Dôkladne ho premiešajte, sprejte kefou na korenie s touto zmesou, aby ste nebrali do úvahy všetky vetvičky a listy, najmä na zadnej strane.

Existuje aj ďalší recept, ktorý pomáha dobre proti neskorej plesni, aj keď choroba už postihla papriky.

Je potrebné zohriať 8 litrov vody do varu a pridať 2 litre preosiateho dreveného popola. Po ochladení roztoku na teplotu miestnosti sa s ním mieša obsah štandardnej jódovej ampulky a 10 g kyseliny boritej. Výsledná zmes sa infúzi 12 hodín. Pri podávaní papriky sa odoberie jeden liter zmesi, zriedi sa v 10-litrovej nádobe s vodou a týmto roztokom sa v koreňoch preliatia kefy. Liečba roztokom podľa vyššie uvedeného receptu zastaví vznik neskorého plesne, ale je lepšie odstrániť postihnuté časti rastliny.

Varovanie! Tento recept sa zvyčajne používa po vytvorení vaječníkov na kríkoch korenia.

Pravidlá pre kŕmenie jablčného korenia

Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že jód je toxická látka. Použitie iba 3 gramov tohto prvku môže viesť k neopraviteľným následkom pre osobu.

  • Preto je potrebné veľmi presne dodržiavať odporúčané dávkovanie pri výrobe jódových roztokov na kŕmenie papriky.
  • Pri striekaní papriky roztokom jódu sa doporučuje aj najmenšia koncentrácia na ochranu očí pomocou špeciálnych okuliarov.
  • Pre rastliny je presahujúca odporúčaná dávka tiež pomerne nebezpečná, pretože môže viesť k zakriveniu vo forme ovocia.
  • Je žiaduce podávať listy papriky len v zatiahnutej dobe, aby sa zabránilo popáleninám na listoch.
  • Rovnako ako pri všetkých doplnkoch, rozliatie roztokom jódu do koreňa by sa malo vykonávať až po predbežnom zalievaní rastlín vodou.

Ako vidíte, hnojenie jódom môže byť veľkým prínosom pri pestovaní papriky za predpokladu, že budú dodržané všetky bezpečnostné pravidlá.