Záhradníctvo

Najlepšie obliekanie uhoriek s jódom a mliekom

Uhorky sú tak milované záhradkármi, že iba leniví ich nevyrába na ich pozemku. Koniec koncov, sú dobré a čerstvé priamo zo záhrady a na použitie v šalátoch a na výrobu kozmetických masiek. A aké nádherné prípravky na zimu môžu byť vyrobené z uhoriek. To je len ich rast nie je vždy ľahké. Koniec koncov, uhorky sú nielen milované ľuďmi - všetky druhy škodcov a mikroorganizmov tiež nie sú proti tomu, aby sa hodovali na křupavé greeny. Áno, a samotné uhorky sú veľmi náročné na starostlivosť - potrebujú bohaté zavlažovanie a pravidelné kŕmenie. Ale mnohí ľudia nechcú používať chemické hnojivá a prostriedky ochrany na vlastných pozemkoch, pretože uhorky rastie pre seba a ich rodiny. Že záhradníci sa obracajú na staré, časovo overené obľúbené recepty.

Spracovanie uhorky je jedným z týchto postupov, ktoré sa vyrovnávajú s viacerými úlohami naraz. To je nádherný vrchný obväz a efektívna ochrana pred rôznymi nešťasmi, ktoré čakajú na okraji uhoriek.

Vlastnosti mlieka

Použitie mlieka a jeho derivátov na záhrade nie je novo vyvinutou technikou. Mlieko konzumovalo ľudí niekoľko tisícročí a zaoberalo sa pestovaním zeleniny počas tohto obdobia. Preto nemohli pomôcť pozorovať priaznivý účinok mlieka na mnohé rastliny. Prečo sa to deje?

Je to dôležité! Mlieko má veľmi bohaté zloženie živín.

Len z tých prvkov, ktoré môžu byť zaujímavé pre uhorky, je potrebné spomenúť:

 • vápnik,
 • horčík,
 • draselný,
 • mangán,
 • železo,
 • dusíka,
 • fosforu,
 • síry,
 • meď a ďalšie.

Navyše mlieko má niekoľko špeciálnych vlastností, ktoré ho robia užitočnými pri použití v záhradnej práci.

 • Žiaden škodca nie je schopný trávenie mliečneho cukru (laktózy), pretože hmyz jednoducho postráda nejaké orgány v zažívacom systéme. V dôsledku toho je spracovanie uhoriek s mliekom schopné vytvoriť bariéru pre mnoho škodcov, ktorí chcú sláviť na šťavnatých uhorkách.
 • Pri striekaní listov mliečnym roztokom sa na nich vytvorí veľmi tenký film, ktorý zabraňuje prenikaniu rôznych patogénov dovnútra.
 • Mlieko môže napomôcť procesu asimilácie iných užitočných látok, ktoré sa nachádzajú v pôde, alebo sa zavádzajú spolu s vrchným obväzom rastlinami uhoriek.

Preto záver - kŕmenie uhoriek s mliekom môže vyriešiť niekoľko problémov naraz:

 • Poskytovanie rastlín živinami
 • Ochrana pred chorobami a škodcami
 • Sýtosť pôdy s priaznivými látkami, ktoré zvyšujú mikrobiologickú aktivitu.

Spôsoby použitia mlieka

Samozrejme, že je žiaduce použiť surové mlieko na spracovanie uhoriek. Pasterizované a navyše sterilizované mlieko nie vždy prináša požadovaný účinok, pretože tepelné spracovanie ničí veľa užitočných vitamínov a minerálov, bez ohľadu na to, čo môžu výrobcovia týchto výrobkov povedať.

Tip! Je prísne neodporúča používať mlieko v jeho čistej forme, najmä plnotučné mlieko, ktoré má zvýšené percento obsahu tuku.

Týmto spôsobom môžete nielen pomôcť, ale aj spôsobiť skutočné škody rastlinám, najmä uhorkám.

Ak chcete používať mlieko na záhrade, musíte ho zriediť vodou v pomere 1: 5 alebo dokonca 1:10. Všetko závisí od toho, na aký účel spracovávate.

Zavlažovanie roztokom mlieka

Pokiaľ si želáte vyrábať hlavne vrchný obväz uhoriek v 5 litroch vody, zriedite 1 liter veľmi málo tučného mlieka, opatrne premiešajte a vodou získané uhorky s roztokom tak, aby každá rastlina dostala asi 0,5 litra roztoku mlieka.

POZOR! Treba mať na pamäti, že kvôli náchylnosti uhoriek na takúto chorobu, ako je šedivá hniloba, nie je nutné robiť žiadne zalievanie a spracovanie krčkov priamo pod koreňom.

Je lepšie vykopať plytkú drážku po celom obvode 10-15 cm od spodnej časti kroviny tak, aby koreň bol v strede tohto kruhu a voda priamo do tejto skládky. Zvyčajne sú uhorky korene umiestnené blízko povrchu a sú schopné nájsť všetky látky, ktoré potrebujú.

Mimochodom, je možné vodné rastliny uhorky zhora, takže mliečny roztok bude absorbovaný listami a poskytne sa dodatočná ochrana pred chorobami a škodcami.

Rozstrekovanie mliečnych roztokov

Najčastejšie sa roztok mlieka používa na profylaktickú liečbu uhoriek. Je známe, že akýkoľvek problém je oveľa jednoduchšie zabrániť, než s jeho následkami.

Najčastejšie a nepríjemnejšie ochorenia uhoriek sú skutočné a plodné plesne. Tieto ochorenia sa začínajú zúriť, ak bude leto deštivo a chladno. Prispieť k výskytu choroby a hojné hnojenie s hnojivami obsahujúcimi dusík. Na listoch uhoriek sa najprv objavia biele škvrny, podobné tým, ktoré zostávajú z kropenia múky (odtiaľ názov) a potom listy sú žlté a zomierajú.

Najlepšie je začať profylaktické ošetrenie uhoriek, keď tvoria 5-6 pravých listov a opakujú sa pravidelne každé dva týždne. V tomto prípade nemožno povoliť vypuknutie choroby.

Na prípravu potrebného roztoku v 10-litrovom vedre sa zriedi 1 liter mlieka, 30 kvapiek pravidelného jódu, 20 g mydla na bielizeň a rozomelie sa na strúhadle. Dobre pretrepte a nakrájajte uhorky.

Varovanie! Jód v tomto roztoku slúži ako silný antiseptický prostriedok a mydlo na pranie poskytuje dobrú priľnavosť roztoku k listom.

Vo všeobecnosti je jód známy svojimi blahodárnymi účinkami na uhorky. Je schopný zabrániť žltačaniu listov na okvetných rias a vytvára omladzujúci účinok, keď sa na stonkách prebúdza veľa nových púčikov a vaječníkov. Z tohto dôvodu by malo byť spracovanie uhoriek s jódom vykonané veľmi opatrne, nezabúdať na postrek spodnej strany listov. Odporúča sa sprejovať nielen samotné rastliny, ale aj pôdu okolo nich.

Postrek by sa mal vykonávať za oblačného počasia alebo večer po západe slnka. V opačnom prípade sa môžu uhorky vypáliť.

Rovnaké riešenie je dosť účinné proti bakterióze a hnilobe koreňov. A on je schopný pomôcť vyrovnať sa s inváziou rôznych druhov vošiek.

Je potrebné poznamenať, že nielen mlieko, ale aj rôzne mliečne výrobky majú podobný účinok na uhorky: srvátka, kefír, kyslé mlieko. Najmä tento recept, ktorý sa dokáže vyrovnať s blight, je populárny medzi záhradkármi.

Na 10 litrov vody vezmite 1 liter srvátky, 40 kvapiek jódu a polievkovú lyžicu peroxidu vodíka. Tento nástroj potrebuje niekoľkokrát za sezónu dôkladne spracovať všetky časti uhoriek.

záver

Použitie mlieka, mliečnych výrobkov a bežne dostupných prostriedkov, ako je jód alebo peroxid vodíka, vám teda umožňuje riešiť mnohé problémy pri pestovaní uhoriek a získať dobrú úrodu.