Záhradníctvo

Ako pripraviť semená na pestovanie

Dobrá úroda začína kvalitnými semenami uhoriek. Bez ohľadu na spôsob pestovania uhoriek - skleníkový alebo otvorený, prípravok pred výsevom má veľký význam pre získanie silných a zdravých rastlín.


Zbierka semien uhorky pre sadenice

Ovocie odrodových uhoriek, určené na zber semien, držané na kríkoch do úplnej zrelosti. Najväčšia uhorka sa neodstráni, kým sa nezmení. Potom je odrezaný a umiestnený na teplom mieste po dobu 5-7 dní, kým sa nestane úplne mäkkým. Uhorka sa krája pozdĺžne a buničina sa zoškrabuje spolu so semenami, ktoré sa umiestnia do sklenenej nádoby s teplou vodou. Uzavretý gázou (aby sa nemuseli dostať muchy) a nechajte sa na pár dní "putovať".

Varovanie! Na povrchu sa môže objaviť tenká a rovnomerná forma, čo je normálne v procese fermentácie.

Akonáhle sa všetky semená usadia na dne, film sa odstráni a nádoba sa pretrepe. Prázdne semená okurky sa okamžite vznášajú na povrch a môžu sa vypustiť vodou. Zvyšné semená sa vracajú naspäť na sito alebo šľahačku, umyjú sa čistou vodou a dobre sa usušia. Za týmto účelom sú položené na doske alebo lepiacej fólii.

Je to dôležité! Papier by sa nemal používať, pretože semienka uhorky sa pri ňom držia počas sušenia. Takisto sa neodporúča urýchliť sušenie vykurovaním - sušenie by sa malo vyskytnúť prirodzene.

Keď sú semená úplne suché, sú zložené do papierovej obálky, na ktorej napíš názov odrody a dátum zberu. Obálka sa čistí na suchom mieste dva alebo tri roky. Najlepšia miera klíčenia semien 2-3 rokov. Po tomto období klíčky klesajú, a preto by sa nemali uchovávať dlhšie.

Je možné zvýšiť kvalitu mladšieho osiva. K tomu je potrebné vytvoriť určité podmienky. Čerstvé semená uhoriek sa uchovávajú pri teplote 25 stupňov na tmavom a suchom mieste.

Je to dôležité! Semená získané z plodov hybridov označených - neplodné. Aj keď rastú, nebude tam žiadna úrodu.

Príprava osiva na siatie

Sadenice uhorky sa najčastejšie pestujú podľa skleníkových metód - pod filmom a v teplej miestnosti. Proces prípravy osiva pozostáva zo štyroch etáp:

  • Test na klíčenie;
  • dezinfekcia;
  • kalenie;
  • Stimulácia klíčenia.

Test na klíčenie

Príprava na výsev začína jeden mesiac pred zasiatím v pôde pre sadenice. Je potrebné vybrať zdravé, veľké semená uhorky, ktoré zabezpečia vysoké percento klíčenia. Keďže to nie je možné určiť ani skúsenými záhradníkmi, pomôže to slabé riešenie stolovej soli.

Semenový materiál sa nalial roztokom. Po piatich minútach sa môžu tieto semená uhorky, ktoré sa objavili, odstrániť a zlikvidovať - ​​nevyvolávajú výhonky. Zvyšné semená sa premyjú, sušia a roztriedia podľa veľkosti. Najväčší a najplodnejší z nich poskytne dobrú úrodu, za predpokladu správnej kultivácie.

Zahrievanie, vrchný obväz

Po vyschnutí sa semená musia zahriať. To im pomôže rýchlejšie stúpať. Zahrievanie stimuluje tvorbu ženských kvetov a preto začnú prinášať ovocie skôr. Chovajú sa jeden mesiac pri teplote 28-30 stupňov. Ak nemáte čas na dôkladnú prípravu, môžete intenzívne otepľovať pri 50 stupňoch.

Vyhrievané, umývané a sušené semená musia byť kŕmené tak, aby dobre vyrastali. Za týmto účelom sú v zmesi živín ponorené niekoľko hodín. Vo svojom zložení môže byť popol z dreva, humát sodný alebo nitrofoska. Tavená voda sa tiež považuje za aktívny stimulátor rastu. Potom sa opäť umyjú, zabalia do vlhkej tkaniny a odišli na deň na tmavom mieste.

kalenie

Semená musia byť tiež pripravené na to, že keď sú vysadené na otvorenom teréne, nielen čakajú na slnečné svetlo a teplo. K tomu sa semená postupne "zvyknú" na nízke teploty. Preto je pravidelne vysielaná miestnosť, kde čakajú v krídlach. Môžete dať semená do chladničky na jeden deň.

dezinfekcia

Na semená môžu byť patogény a niektoré ochorenia uhoriek. Dezinfekcia nielen pomôže zbaviť sa, ale aj zvýšiť odolnosť rastlín. Dezinfekcia sa vykonáva ponorením do silného roztoku manganistanu draselného. Roztok bórovej kyseliny funguje dobre.

Liečba ultrafialovými lúčmi pomôže dezinfikovať semená, zvýšiť ich klíčivosť a urýchliť klíčenie. Ožarovanie sa vykonáva počas 3-5 minút. Pre účinnosť je potrebné úplne izolovať semená od akýchkoľvek svetelných zdrojov až do výsadby. Po spracovaní sa umiestnia do svetlo-tesného vrecka.

Osivá uhoriek zo skladu s označením na obale sa nemusí predzarí a oplodniť. Ak chcete získať dobrý zber, stačí určiť percento klíčenia klíčením tesne pred zasiatím v zemi. Takéto semená pred predajom už prešli všetkými etapami prípravy.

Pestovanie sadeníc

Pred vysadením uhoriek v otvorenej alebo skleníkovej pôde sa musia sadenice pestovať zo semien. Táto metóda si vyžaduje čas, ale má mnoho výhod, vrátane:

  • Rýchly rast rastliny;
  • Dlhotrvajúca plodnosť;
  • Zaručená dobrá úroda.

A kvôli tomu musia byť semená vyklíčené. O tom, ako pripraviť semená uhoriek, či potrebujú klíčiť, môžete sa podrobnejšie naučiť sledovaním videa:

Voda na klíčenie sa bráni pri izbovej teplote najmenej jeden deň. Bavlnená tkanina nasiaknutá vodou a šťavou z aloe sa rozkladá na spodnej časti príboru. Na nej sú pripravené semená rovnomerne rozložené. Najvyššie je potrebné zatvoriť pomocou gázy a sprej s rovnakou vodou. Optimálna teplota v miestnosti na klíčenie -20-25 stupňov.

Prvé korene sa objavia po 28 až 30 hodinách po namočení. Zakopané semená by mali byť zasadené okamžite do zeme, bez toho, aby čakali na výskyt klíčkov.

Každé osivo sa umiestni do samostatného skla so zemou. Pôdu možno pripraviť vopred zmiešaním pôdy s rašelinou, humusom a pilinami, ktoré musia byť oparené vriacou vodou na odstránenie dechtu z nich. Tieto poháre môžu byť vyrobené z hrubého plastového filmu alebo hrubého papiera - pri vylodení do zeme metódou prekládky je možné ich rýchlo odstrániť bez poškodenia koreňov a ponechania celej hlinenej gule. Semená sú zasiate do hĺbky 1,5-2 cm a postrekované vodou pri izbovej teplote. Okuliare s budúcimi sadenicami vložte do krabice a zakryte fóliou.

Počas prvých troch dní po zasiatí krabice so sadenicami uhoriek položte na teplé miesto. Teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod 25 stupňov. Po výskyte sadeníc sa film odstráni a sadenice sa presunú na dobre osvetlené a dobre vetrané miesto.

Je to dôležité! Je potrebné zachovať teplotný režim: v deň - nie viac ako 20 stupňov, av noci - nie vyšší ako 15.

Mladé rastliny potrebujú jasné denné svetlo 10-11 hodín denne. Pri absencii prirodzeného slnečného žiarenia (v zakalených dňoch) je potrebné ďalšie osvetlenie.

Voda sa sadenice začína hneď, ako sa prvé letáky rozvinú. Toto by malo byť vykonané opatrne, aby voda neklesla na stonky, ale namočila pôdu. Je vhodné urobiť bežnú čajovú lyžičku.

Pripravené na výsadbu v otvorenom teréne, sadenice majú hustý, silný kmeň, tmavo zelené, dobre vyvinuté listy a silný koreňový systém.

Zem v tejto dobe by mala zohriať až 15-18 stupňov, a vzduch - až 18-20. Niekoľko dní pred výsadbou dávajú uhorky vonku počas dňa, aby sa rastliny prispôsobili prírodnému podnebiu.

záver

Proces pestovania uhoriek je dlhý a časovo náročný. Ale ak budete dodržiavať všetky pravidlá od zhromažďovania semien k výsadbe sadeníc, potom si môžete byť absolútne istý, že výsledok bude viac než stojí za to úsilie, a rastliny, ktoré dostali riadnu starostlivosť bude ďakovať za dobrú úrodu šťavnaté a voňavé ovocie.