Záhradníctvo

Hnojivá pre mrkvu v otvorenom teréne

Taká chutná koreňová zelenina ako mrkva pestuje všetci záhradníci. Oranžová zelenina je cenená svojimi nutričnými vlastnosťami, je široko používaná pri varení. Obzvlášť užitočné mrkvy, bohaté na keratín, pre dieťa a strava potravín. Korene, pestované nezávisle, sú produkty šetrné k životnému prostrediu.

Mrkva počas rastu môže chýbať živiny, pretože musí zvýšiť nielen zelenú hmotu, ale aj samotnú koreňovú plodinu. Pestovanie dobrej plodiny bez hnojenia počas vegetačného obdobia je veľmi ťažké. Preto, ak chcete získať veľkú zeleninu, ako na obrázku nižšie, kŕmenie mrkva v otvorenom teréne by malo byť neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti.

Je potrebné vedieť

Čo je zahrnuté v zozname prác potrebných na pestovanie mrkvy na otvorenom teréne? Každý záhradník vie, že zalievanie, uvoľňovanie, kontrola buriny pomáha získať dobrú úrody koreňových plodín na otvorenom poli. Ale nie všetci chápu, že nie kŕmenie mrkvy s hnojivami, niektoré výrobky môžu byť stratené.

Po klíčení by mala byť koreňová zelenina mierne napojená. Aj keď miluje dobre zvlhčenú zem, najmä v štádiu tvorby zosilneného koreňa, hádže v bažine. Spočiatku, po vzniku výhonkov, mrkva, ak nie je dážď, napojená každý druhý deň. Na námestí je dosť 10 litrového potrubia. Ak je horúci, rýchlosť môže byť zvýšená na 15 litrov. V júli už dve kanalizačné plechovky na meter štvorcový.

Je to dôležité! Začiatkom augusta sa zmiernenie zavlažuje.

Mrkva pred kopaním by sa mala vytvrdnúť pre lepšie skladovanie.

Počas zavlažovania produkujte a nakŕmite sladkú zeleninu. Každý záhradkár používa hnojivá podľa vlastného uváženia: niekto uprednostňuje minerálne dresingy, niekto používa organickú hmotu. Obidva druhy obväzov sa môžu striedať.

Výsev mrkvy

Príprava lôžok

Výsadba mrkvy potrebuje kŕmenie počas celej vegetačnej sezóny. Ale začnite kŕmiť prípravou postelí. Koreňová plodina dobre reaguje na úrodnú pôdu. Zvyčajne je záhrada pripravená na jeseň. Oranžový koreň lepšie rastlín po zemiakoch, hrášku, fazuli, fazuli, paradajkach, kapusty, uhorky a cibuľu.

Na jeseň, pred vykopávaním lôžok, do nej vstupuje humus alebo kompost. Pôda je nevyhnutne preosievaná na odstránenie kameňov. Môžu spôsobiť zakrivenie koreňov.

Varovanie! Čerstvý hnoj nie je možné vyrobiť.

Koreňová zelenina sa získava rôznymi spôsobmi, zakrivenie, ako na fotografii.

Mrkva uprednostňuje neutrálnu, vodu a priedušnú pôdu. Ak je kyslý, na jar sa pridá dolomitová múčka alebo popolček. Zavedenie popola nielen kŕmi pôdou fosforom a draslíkom, ale tiež zabraňuje ochoreniu mrkvy čiernou nohou. Vykopávajú krajinu a vyrovnávajú ju hrabaním.

Podávanie semien

K mrkve rýchlo a priateľsky odpružené v otvorenom poli, semená musia byť navlhčené a kŕmené. Dôvodom zlého klíčenia je veľké množstvo éterických olejov. Existujú dva druhy namáčacích kompozícií:

  1. Boritá kyselina sa naleje do 1-litrovej nádoby - 1/3 lyžičky, nitrofosky - ½ lyžičky a doplní sa teplou vodou.
  2. Mangán sa pridáva na liter teplej vody - 1 gram, ½ čajovej lyžičky ľubovoľného kvapalného komplexného hnojiva.

Semená sa umiestnia do gázy alebo bavlnenej tkaniny a namočia sa tri dni. Sérum uchovávajte v chladničke. Potom sa sušia do drobného stavu.

Zasiať semená v záhrade v drážkach, rozliať vodou. Uličky musia byť minimálne 20 cm, čo vám umožní bez problémov vykonávať agrotechnickú prácu.

Hnojenie mrkvy v zemi

Začiatočníci sa zaujímajú o to, kedy začať kŕmiť mrkvu v otvorenom teréne po klíčení.

Prvýkrát kŕmil výsadbu, keď bude mrkva niekoľko z týchto listov. Na štvorcový meter sa musí aplikovať 150 gramov zmesi minerálnych hnojív: potaš - 60 g, fosfát - 40 g, dusík - 50 g. Zložky sa rozpustia vo vode a napojia sa. Toto napájanie koreňových plodín v otvorenom poli sa môže zopakovať, iba miera môže byť znížená o polovicu.

Niektorí záhradníci používajú iné zloženie: pre desaťlitrové zalievanie môžete pridať jednu polievkovú lyžicu síranu draselného, ​​1,5 lyžice dvojitého superfosfátu. Norma na štvorcový meter plodín.

POZOR! Ak bola pôda ošetrená Ava, potom prvé kŕmenie môže byť preskočené.

Druhé kŕmenie sa vykonáva po 12-18 dňoch. Na to, aby sa mrkva zosilnila, sú kŕmené roztokom síranu draselného a azofoskim. Na 10 litrov teplej vody jednu veľkú lyžicu každého minerálneho hnojiva.

Keď sa koreň začne plniť šťavou, je potrebné vykonať tretie štádium kŕmenia. Môžete použiť rovnaké hnojivo ako predtým alebo oplodniť s popolom z dreva a síranom draselným. Ďalej je vhodná kyselina boritá. Všetko závisí od štruktúry pôdy.

Ak boli pozdné odrody mrkvy vysadené v otvorenom teréne, musia sa znovu kŕmiť komplexnými dusíkatými hnojivami.

Varovanie! Hnojivá pre mrkvu pestované na otvorenom poli sa striktne dodržiavajú podľa pokynov.

Každé predávkovanie je plné usadzovania dusičnanov v koreňoch.

Najlepšie obväzy minerálnymi hnojivami:

Aké hnojivá si vybrať

Otázka, aké hnojivá sú potrebné na kŕmenie mrkvy v otvorenom poli, nemožno nazvať nečinnosťou. Koniec koncov každý pestovateľ zeleniny si pre seba vyberie najprijateľnejšie možnosti. Obe organické aj minerálne hnojivá majú svoje výhody a nevýhody. Hlavná vec je robiť krmivá a kŕmiť rastliny včas.

Minerálne hnojivá

Dnes si môžete kúpiť akékoľvek hnojivo pre mrkvu. Ak ich aplikujete v súlade s pokynmi, vedľajšie účinky sa nedajú zapamätať.

Na listové hnojenie so slabo rastúcimi vrcholmi môžete spracovať výsadbu roztokom močoviny.

POZOR! Takéto kŕmenie sa vykonáva v počiatočnom štádiu, štyri mesiace pred zberom.

Aké iné hnojivá sa môžu použiť na kŕmenie mrkvy na otvorenom poli:

  • síran horečnatý;
  • kyselina boritá;
  • hnojivá obsahujúce draslík.

Veľmi často pestovatelia zeleniny kŕmia výsadbou mrkvy "Fitosporin-M", "Glyocladin" "Tsitovit", "Ava" a ďalšie biologicky aktívne prípravky. Môžu byť použité ako na kŕmenie koreňov, tak aj na listy.

Tsitovit

Ide o univerzálne fungicídne hnojivo obsahujúce zinok, meď, horčík. Používa sa na obnovu záhradných a záhradných rastlín vrátane mrkvy.

Akékoľvek mikroživiny Tsitovit sa ľahko strávia mrkvou. Zvyšky mrkvy namočené v roztoku rastú rýchlejšie a priateľšie. Koreňové alebo listové vrchné obväz lôžok s mrkvou v otvorenom teréne zlepšuje imunitu rastlín, ovocie bude chutnejšie a šťavnaté. Je potrebné použiť vyvážený mikrofertilizátor Tsitovit prísne podľa pokynov.

Komplexné hnojivo ABA

Toto hnojivo Ava sa objavilo v oblasti záhradníkov nie dávno, ale už sa stalo populárnym. Na rozdiel od iných hnojiv sa Ava dlho rozpúšťa v pôde, nezmrazuje, nevypúšťa dážď. Vďaka tomuto kŕmeniu zvyšuje odolnosť rastlín, korene sú hladké, veľké.

Zloženie lieku Ava je životne dôležité pre rast a vývoj mrkvy, fosforu, draslíka, vápnika, chrómu a horčíka.

Ľudové opravné prostriedky

Keďže mrkva začala rásť pred príchodom minerálnych hnojív, existuje veľa možností na kŕmenie bez použitia chémie, testovanej po stáročia. Toto platí pre hnojivá s humusom, kompostom, popolom, bylinnými infúziami, kuracie podstielky, smotanou.

Existuje ešte jeden univerzálny vrchný obväz vhodný pre všetky kultivované rastliny - pekárenské kvasnice. Pri príprave infúzie trávy a popola sa pridávajú. Suché a surové kvasnice budú robiť.

Existuje niekoľko receptov, ktoré možno použiť na podávanie mrkvy v otvorenom teréne.

  1. Recept č. 1. Nasekané kopytníky, popol z dreva 2-3 poháre sa umiestnia do nádoby na vrch a naleje sa voda na ¾. Potom pridajte droždie - 1 malý balíček. Kapacita by mala stáť na slnku. Po 5 dňoch je roztok pripravený na použitie. Na zalievanie mrkva pod koreň sa jedna časť hnojiva a 10 litrov vody.
  2. Recept č. 2. V 10 litroch vody rozpustite 10 gramov suchého droždia, pridajte 2 veľké lode cukru. Po 2 hodinách môžete mrkvu napiť. V desaťlitrovom zalievaní môžete pridať jeden liter obliekania kvasníc.
Varovanie! Nezáleží na tom, ako dobré kvasinky kŕmia mrkvu v otvorenom teréne, ale počas vegetatívneho obdobia ich nemožno vykonať viac ako trikrát.

záver

Neexistuje žiadna definitívna odpoveď na otázku, aké hnojivo: minerálne alebo organické, je lepšie vhodné pre mrkvu, nie. Každý z nich plní svoju funkciu. Organické látky vo forme kompostu alebo humusu prispievajú spravidla k poklesu prípravy lôžok. Minerálne hnojivá spolu s organickými doplnkami sa aplikujú v koreňovej alebo listovej forme.

Pre pestovateľa zeleniny je hlavným cieľom získať bohatú a šetrnú k životnému prostrediu zber oranžovej koreňovej zeleniny. Ak sa hnojivá aplikujú včas, potom pomôže dosiahnuť požadovaný výsledok tandem minerálnych hnojív a organických látok.