Záhradníctvo

Hnojivá pre baklažány v skleníku

Baklažánka, podobne ako rajčiak alebo korenie, patrí k plodinám, ktoré sú len teplomilné a rozmarné. Tu sa to stalo široko používaným pred menej ako dvoma storočiami, hoci v Európe sa od 15. storočia rozrastá. Farba baklažánu sa mení od bielej až po čierne, veľkosť ovocia sa pohybuje od 30 g do 2 kg. Sme zvyknutí pestovať a jesť fialové ovocie strednej veľkosti.

Laktárka sa nazýva zelenina dlhých pečení, je indikovaná na výživu starších ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, podporuje úbytok hmotnosti, pomáha pri chorobách pečene, gastrointestinálneho traktu a obličiek. Je to skutočná špajza živín. Pestuje výhradne prostredníctvom sadeníc a mimo rastlinnej lúke rastú s nami iba v najjužnejších regiónoch, na zvyšku územia si vyžaduje pestovanie skleníka. Kŕmenie baklažánov v skleníku je jedným z rozhodujúcich faktorov pre získanie dobrej úrody, bude to téma nášho článku.

Čo langusty potrebujú

Ako už bolo uvedené, baklažány sú veľmi náročné na rastové podmienky. Pre vývoj a plodnosť potrebujú:

 • bohatá na organickú hmotu, vodu a priedušnú, voľnú pôdu s neutrálnou reakciou;
 • vlhký vzduch;
 • hojné zavlažovanie;
 • teplo;
 • slnko;
 • zvýšené dávky dusíkatých hnojív.

Banány sa nepáči:

 • chudobné, kyslé, husté pôdy;
 • studené noci;
 • prudké kolísanie teploty;
 • studená voda;
 • transplantácie;
 • sucho.

Ideálna teplota pre ich kultiváciu - 23-27 stupňov. Pri teplote 12-14 stupňov baklažán prestane rásť a prestane rásť, s 6-8 sa v ňom vyskytnú nezvratné fyziologické zmeny a zomrú na nulu.

Vysoké teploty tiež nebudú prospešné - dokonca aj keď teplomer stúpa nad 35 stupňov, opeľovanie sa nevyskytuje.

Pestovanie baklažánov v skleníku

Najčastejšie sa baklažán pestuje v skleníkoch alebo skleníkoch.

Prečo baklažán lepšie pestuje v skleníkoch

Farmy zamerané na získanie dobrého stabilného výťažku obsahujúceho pesticídy, herbicídy, dusičnany a iné škodlivé látky v povolených medziach pestujú baklažány iba v chránenom teréne. Je to spôsobené skutočnosťou, že dokonca aj najjužnejšie regióny Ruska sa stále nenachádzajú v subtropických oblastiach, výkyvy teplôt nie sú nezvyčajné. V posledných rokoch, abnormálne vysoké teploty v lete, dažďa, niekedy dosahujú týždne, niekedy vôbec chýba, jednoducho nedovolia, aby sa na otvorenom teréne normálne rozvíjali náročné a citlivé baklažány.

A chrobák zemiakový Colorado miluje túto kultúru, možno ešte viac ako zemiak. Slávny Prestige, ktorý nám pomáha získavať normálne výnosy zemiakov, rozširuje rastlinu. To vám umožní získať plodiny zemiakov, ktoré nie sú kontaminované pesticídmi. S baklažánmi, ktorých plody sú nad povrchom zeme, všetko sa deje s presným opakom. Ak Prestige namočiť korene sadeníc, potom bez ohľadu na to, čo hovoria, jeho zvyšné množstvá zostávajú v ovocí.

Biofarmaceutický prípravok Aktofit nemá systémový účinok a jeho účinnosť prudko klesá v daždivom lete. V skleníkových podmienkach funguje droga dobre.

Takže na otvorenom pozemku sú baklažány ohrozené prírodnými katastrofami, na ktoré paradajky a papriky reagujú zle. Dokonca aj v prípade, že máte šťastie, leto nebude chladné a horúce, bez náhlych teplotných zmien s rovnomerným rozložením zrážok, potom môžete bojovať iba s inváziou Colorado chrobákov na otvorenom teréne s letálnymi prípravkami.

Ak letný obyvateľ alebo dedinčan, ktorý rastie niekoľko desiatok alebo dokonca sto krovov, môže v prípade potreby ručne vyzdvihnúť škodcov, potom je vo veľkých farmách jednoducho nemožné a nerentabilné. Okrem toho, ak by sa baklažán pestoval v pôde pre vlastnú spotrebu, a potom sa vzali a zmizli, čo budeme robiť? To je pravda, vzdychme a choďte na najbližší trh alebo do supermarketu, aby ste pripravili zimu a pripravte sa na lahodné pokrmy z čerstvého ovocia. A pre farmy môže hroziť zničenie.

Stalo sa tak, že v našich skleníkoch pestujeme baklažánov spoľahlivejšie a teda aj výnosnejšie. Okrem toho je výnimočný prípad, kedy skleníková zelenina rastie šetrne k životnému prostrediu presne v skleníkoch (prinajmenšom výrazne čistejšia ako v otvorenom prostredí).

Výber odrody

Pri výbere plátkov baklažánu pre skleníky by sme nemali pristupovať tak, ako si vyberáme paradajky alebo papriky. Táto zelenina nie je konzumovaná surovina, takže chuťové vlastnosti pri výbere odrody nemajú ani vedľajšiu úlohu, ale tretiu úlohu. Jedlá sa ľahko sezónia korením alebo iným spôsobom zlepšujú svoju chuť.

Laktárka je veľmi kvitnúca plodina, mali by ste venovať pozornosť odolnosti odrody alebo hybridy voči chorobám, nepriaznivým účinkom prostredia a možnosti pestovania v skleníku. Hybridy by sa mali uprednostňovať pred odrodami z dôvodu ich výnosu.

opelenie

Samostatne je potrebné povedať, že v skleníkoch bude baklažán musieť poskytnúť manuálne opeľovanie. Samozrejme, ak sa objaví včelárstvo vedľa seba, tento problém sa nebudete obávať. Dobré výsledky sa dosiahnu odstránením listov pokrývajúcich kvety a následným pretrepaním puzdier.

Existujú lieky, ktoré podporujú opelenie a tvorbu ovocia. V prípade, že skleníkové baklažánky kvitnú zle, odporúčajú sa postriekať kyselinou boritou. K tomu sa 1 g prášku zriedi 5 litrami vody.

Požiadavky na hnojivo

Agronorm baklažán - len 15 g na meter štvorcový. To znamená, že kultúra potrebuje minimálne množstvo hnojiva, nemôže byť prehnaná. Ale nie oplodnenie skleníkových baklažánov by bolo chybou vôbec - zostanete bez plodín. Tu je dôležité udržiavať rovnováhu a poskytnúť rastline toľko živín, koľko je potrebné na kŕmenie.

Skleník baklažán potrebuje fosfor a draslík po celý rok, ale ich účinnosť bude minimálna bez toho, aby sa do pôdy dostali dostatočné dávky dusíkatých hnojív.

Je to dôležité! Pri kŕmení musíte mať na pamäti, že je lepšie dávkovať menej hnojív ako viac.

Dusíkaté hnojivá

Hnojenie dusíkom je pre rastliny nevyhnutné na zvýšenie zelenej hmoty a fotosyntézy. Jeho nedostatok vedie k spomaleniu rastu a listy najskôr rozjasnia a potom žltnú. Ak nedôjde k urýchleniu dusíkatých hnojív v pôde, spadnú, čo nevyhnutne povedie k oslabeniu kríkov skleníkových baklažánov a zníženiu výnosu.

Avšak nadmerné dávky hnojenia dusíkom vedú k zvýšenému rastu listov kvôli kvitnutiu a plodnosti a okrem toho je znížená imunita baklažánov.

Top obväz s fosforom

Hnojivá obsahujúce fosfor prispievajú k tvorbe púčikov, kvitnutia, plodín, sadeníc, urýchľujú rast koreňového systému a zrenie plodiny. Obzvlášť potrebné je pre mladé rastliny pri rozmnožovaní obzvlášť potreba fosforu. Ale tento prvok je dobre absorbovaný iba dospelými baklažánmi skleníka, preto je v počiatočnom štádiu vývoja lepšie podávať fosforu rastline s listovým vrchným obväzom.

O nedostatku fosfátových hnojív hovorí, že vedie listy.

Potashové hnojivá

Doplnky obsahujúce draslík prispievajú k hromadeniu sacharidov, čo výrazne zlepšuje nielen množstvo, ale aj kvalitu ovocia. Draselné hnojivá sa priamo podieľajú na hnojení vaječníkov a tvorbe plodov, zvyšujú odolnosť rastlín voči chorobám.

O nedostatku doplnkov potaše prvý signál listy - zabalené vnútri, na okraji tvoria hnedú hranicu, a potom suché. Ak táto batéria nestačí počas dozrievania plodov, vytvoria sa na nich hnedé škvrny.

Kŕmenie mikroorganizmami

Hoci nedostatok mikroživín vo výžive baktérií na bahnicu nie je tak smrteľný, ale s nedostatkom železa a mangánu, mladé listy sú ochorené chlórou a pri nedostatku horčíka starnú. Pre normálny vývoj koreňového systému a pre úspešnú tvorbu púčikov vyžaduje oplodnenie meď, molybdén, bór.

Stopové prvky sú najlepšie absorbované rastlinami pri kŕmení listov, takže v žiadnom prípade nemožno ich zanedbávať.

Hnojenie liahne v skleníku

Napriek tomu, že baklažán prepravuje malé množstvo hnojív zo zeme, hnojenie nemožno ignorovať, najmä počas pestovania skleníka. Táto zelenina reaguje veľmi dobre na organické látky, ak máte príležitosť, pokúste sa nahradiť minerálne hnojivá s popolom a kravou čo najviac.

Pôdne hnojivo

Najlepšie záhradnícke záhradné baklažány začínajú prípravou jesennej pôdy. Od 1 do 2/3 koreňa organických hnojív - kompostu alebo humusu - sa nanášajú na jeden štvorcový meter plochy a vykopávajú pôdu do malej hĺbky. Najlepšie je použiť popol priamo pri transplantácii, pridanie hŕstka prášku do studne, miešanie s pôdou a naplnenie vodou.

Root top dressing

Banány nereagujú dobre na transplantáty, zakoreňujú približne 20 dní po výsadbe sadeníc v skleníku. To je potom, že prvé kŕmenie.

Ako a kedy kŕmiť baklažány

Počas celého vegetačného obdobia sa skleníkové baklažany hnojia 3 až 5 krát.

Je to dôležité! Pôda v predvečer aplikácie hnojenia je potrebné hojne vylievať.
 • Prvýkrát sa rastliny oplodnia po obnovení koreňového systému po transplantácii. Najlepšie je pridať 3 lyžice na vodu. Lyžice bez diapozitívov Azofoski. Zároveň strávite 0,5 litra kŕmenia pod krídlom.
 • Keď sa objavia vaječníky, musíte druhýkrát oplodniť baklažán skleníka. V tejto fáze je dôležité podávať fosfor a draslík a môžete tiež použiť rôzne infúzie. Obvykle pre druhý kŕmenie vziať dusičnan amónny - 2 čajové lyžičky, chlorid draselný - 1 polievková lyžica. lyžica, superfosfát - 2 lyžice na 10 litrov vody.
 • Na samom začiatku plodu nakŕmte skleníkové baklažány s dusíkom a draslíkom. Za týmto účelom jednoducho zdvojnásobte množstvo týchto hnojív v pracovnom roztoku.

Ak je ovocie natiahnuté, pre baklažán v skleníku dajte ďalšie dva minerálne dresing. Od okamihu vzniku vaječníkov sa organické hnojivá v pôde bez prídavku minerálneho komplexu môžu vykonávať každé dva týždne a snažia sa opatrne dávkovať infúzie.

Niektoré zdroje odporúčajú tým, ktorí majú skleník dodávaný s kvapkatým zavlažovaním, pridávajú slabé riešenie hnojív pri napájaní týždenne.

POZOR! Ak používate minerálne hnojivá, najlepšie je použiť špeciálne obväzy pre baklažány. Stojí to viac, ale sú účinné.

Organické hnojivo

Najlepšie hnojivá pre baklažány sú ekologické. Ak chcete variť na týždeň, kvasenie vtákov, žĺtok alebo burina sa kvasia po rozrezaní koreňov. Ak chcete urobiť, nalejte vedro s organickými 3 lyžice vody, položte na teplé miesto a čas od času zmiešané.

Pre hnojivo sa infúzia mullínu zriedi vodou v pomere 1:10, vtáčie výkaly - 1:20, rastlinná infúzia - 1: 5. Na kŕmnej vedre pridajte pohár popola, dobre premiešajte.

Je to dôležité! Začnite podávať infúzie skleníkových baklažán prednostne až po vytvorení prvých vaječníkov.

Kŕmne listy

Extra koreňové hnojivá môžu byť kombinované so skleníkovými baklažánmi na ošetrenie škodcov a chorôb. Sú určené predovšetkým na kŕmenie rastlín mikročlánkami alebo urgentné pridanie jednej alebo druhej makrocelky, pretože pôsobia priamo na listy. Zvyčajne je výsledok hnojiva viditeľný nasledujúci deň.

záver

Lahôdka - kultúra nie je ľahké rásť, ale ak máte dobrú úrodu, môžete byť na seba spravodlivo pyšný. Dobre žať!