Záhradníctvo

Ako nakŕmiť cibuľu s amoniakom

Jednou z hlavných plodín pestovaných v našich záhradách je cibuľa. Jeme to po celý rok a používame ho skoro denne. Je ľahké pestovať cibuľu, ale aby sme získali dobrú úrodu bez pozornosti, nemali by sme ju ponechať. Táto koreňová plodina má svoje vlastné špecifické ochorenia a je ovplyvnená škodcami. Ak ich nerozpoznáte včas a nepodniknete žiadne kroky, bude rast malý a nebude dlho uložený.

Cibuľa vyberie z pôdy malé množstvo hnojív, agronorm je len 19. Mnohí majitelia ignorujú vrchný obväz, nekonajú proti škodcom, tvrdia, že chcú získať ekologický výrobok a potom sú prekvapení nedostatkom plodín. Nepodporujeme bezmyšlienkové používanie chémie v neobmedzených množstvách, ale poznamenávame, že ani prírodné zákony ani poľnohospodárske technológie neboli zrušené. Kŕmenie cibule kvapalným amoniakom nevedie k hromadeniu dusičnanov, okrem toho, že ho chráni pred škodcami. Ako to používať, bude to povedať tento článok.

Hnojivo s cibuľou čpavku

Amoniak, čpavok je číra kvapalina so silným štipľavým zápachom, čo je hydroxid amónny rozpustený vo vode. V skutočnosti ide o dusíkaté hnojivo, ľahko a rýchlo absorbované rastlinami, ak sa používa v primeraných dávkach, nevedie k hromadeniu dusičnanov. Nie všetky kultúry amoniaku pôsobia rovnako, napríklad sadenice absorbujú takmer úplne a takmer neovplyvňuje jahody.

Cibuľa je jedným z tých rastlín, ktoré dobre asimilujú amoniakálny dusík. Pomocou rôznych dávok môžete použiť roztok amoniaku na koreňové a listové obväzy.

Amoniak pri kontrole škodcov

Aplikáciou amoniaku nielenže kŕmime cibuľu, ale aj bojujeme s hlavnými škodcami. Hmyz nemôže vydržať zápach amoniaku, a to ani v minimálnej koncentrácii.

Ak chcete vyhnúť cibuľovej múke, stačí vodu medzi riadkami medzi radmi čpavku pripraveného z 10 litrov vody a 1 polievková lyžica amoniaku každý týždeň v júni až júli.

Skrytý trup, ktorý je najnebezpečnejším škodcom cibule, vyžaduje dvojnásobné zavlažovanie výsadby - prvýkrát na začiatku streľby, druhý - 2 týždne neskôr. K tomu sa rozpustí 25 ml amoniaku 10 litrov vody.

Cibuľové hnojivo s amoniakom

Predpokladá sa, že nie je možné prečerpávať rastliny roztokom amoniaku, okrem toho, že predávkovanie nevedie k hromadeniu dusičnanov. Ale amoniak je žieravá zlúčenina, ale môže jednoducho horieť okrúhlicu alebo perie vo vysokých koncentráciách. Nadmerné dusíkaté hnojivo vždy vedie k negatívnym dôsledkom - vývoj zelenej hmoty na úkor rastu žiarovky, prispieva k vývoju hnilobných baktérií a znižuje trvanlivosť.

Keď potrebujete amoniak

Najprv sa používa čpavok pre cibuľové hnojivo, keď je nevyhnutné urýchlene pridať dusíkovú vrstvu, ktorá nie je pre nič, čo sa nazýva rýchlo. Zvyčajne berieme biele špičky listov cesnaku a cibule na hladovanie dusíkom. V skutočnosti môže byť niekoľko dôvodov a mali by byť rozlíšené:

  • Ak sú iba hroty listov biele, perie sú rovnomerné a majú normálnu zelenú farbu, potom luk nemá meď. Tu amoniak nepomáha - musíte odstrániť medzikrokovú medikáciu.
  • Perie je nielen biele na vrchole, ale aj mierne skrútené - nedostatok draslíka. Môžete použiť akékoľvek draselné hnojivá, dokonca aj obsahujúce chlór - cibuľu a cesnak to dobre toleruje.
  • Biela sa stáva celým kmeňom - ​​mrazom. Tu potrebujete hnojivo dusíkaté hnojivo, ktoré môže pôsobiť ako amoniak.
  • Cibuľové perie získali nažltlý alebo svetlo zelený odtieň a nielen biele špičky - skutočný nedostatok dusíka. Je tu potrebná ambulancia, nie je možné, aby sa jedno hnojivo dokázalo lepšie alebo rýchlejšie vyrovnávať s kvapalným amoniakom.

Samozrejme, že biele vrcholy listov môžu byť znakom kyslej pôdy, ale dúfame, že ste nevymysleli takúto neodpustiteľnú chybu a nepoškodili pôdu predtým, ako sme sadili repku. Ak nie, pridajte dusičnan vápenatý, dolomitovú múku alebo vápno. Ale to len pomôže vyrovnať sa s prebytkom kyslosti, a cibule vyžadujú slabo alkalické pôdy. Nalejte lôžko z dreveného popola, pripravte roztok v množstve 2 šálky na kbelík s vodou.

Príprava pracovného roztoku s amoniakom

Aby nedošlo k spáleniu žieravým amoniakom buď listov alebo cibule, je dôležité správne pripraviť roztok. Dávame recepty na prípravu, v nádeji, že používate 25% lekáreň.

Varovanie! Maximálna prípustná koncentrácia amoniaku pre kŕmne rastliny vrátane cibule - 1 lyžica na liter vody.
  • Na zavlažovanie v koreni 3 lyžice. l. amoniaku rozpustite 10 litrov vody.
  • Na postrek trvá 5 polievok lyžice. l. amoniaku na 10 litrov vody.

Význam striekania je udržať účinnú zložku na periach luku tak dlho, ako je to možné. Na tento účel sa k pracovnému roztoku pridáva lepivé činidlo, ktoré sa predáva v každom obchode alebo predajni, ktorý predáva hnojivá. Ale kúpiť to nie je nutné, všetko, čo je potrebné na jeho prípravu, je na dosah ruky.

  • Pridajte kvapalné alebo vopred rozpustené mydlo na pranie do zmesi amoniaku na postrek.
  • Ak pestujete cibuľu na perie, nemali by ste používať mydlo. Pridajte do vedra s vodou 2 lyžice. l. suchá horčica.
  • Môžete použiť najlacnejší blší šampón pre psov ako lepkavú kvapalinu pre roztok amoniaku, ale iba ak nebudete jesť zeleninu.
Je to dôležité! Nepríjemne tmavé lesklé listy cibule naznačujú, že ste prehnali dusíkovým hnojivom - ihneď ho zastavte.

Hnojivo a pravidlá ošetrenia

Amoniak je prchavá zlúčenina. Ak spracovávate cibuľu pomocou postrekovača, jednoducho nedodávajte pracovnú látku do listov v správnom množstve. Voda z rastlín zo zavlažovacej nádoby vodou s bežnými otvormi (postriekanie by malo byť viditeľné, nie príliš malé).

Ošetrenie listov kvapalným amoniakom sa vykonáva v suchom, pokojnom počasí skoro ráno, pri západe slnka alebo za oblačného počasia. Nalejte vodu na perie luku, snažte sa zdvihnúť napájanie príliš vysoko. Ak máte veľkú plantáž a všetko spracovanie, ktoré robíte s postrekovačom, prepnite ju na postrek (pozri pokyny, aj tie najprimitivnejšie manuálne prípravky majú takúto funkciu).

Tip! Aby ste zabránili chemickému spáleniu amoniaku, môžete postriekať cibuľu čistou vodou po 30 minútach, ale je lepšie neprekročiť koncentráciu a maximálne použiť len v núdzových prípadoch.

Ak rastú cibuľu na okurke, najprv nalejte s roztokom amoniaku pod koreň, potom dajte 2-3 líniové ošetrenie, a potom len vodu. Keď sa perie začnú zmenšovať, úplne zastavte doplnky dusíka.

Bezpečnostné opatrenia

Ako sme uviedli vyššie, amoniak je žieravý. Samozrejme, že sa predáva v lekárňach a je liekom a vatová vata, navlhčená kvapkou čpavku, kvôli silnému vôňu, môže viesť k pocitom človeka v bezvedomí. Kvapka! Pripravujeme hnojivo pre cibuľu, ktoré používa túto látku v pomerne veľkom množstve. Kontakt s pokožkou, sliznicami alebo inhaláciou výparov amoniaku môže mať vážne následky.

Len noste latexové rukavice a bežný respirátor nestačí. Musíte odstrániť vlasy pod klobúkom, nosiť ochranné okuliare, plastovú zásteru a plynovú masku alebo špeciálny respirátor, ktorý vám umožní pracovať s žieravými prchavými látkami. Odstráňte ostatné do bezpečnej vzdialenosti.

Varovanie! Ak nemáte príležitosť vybaviť sa týmto spôsobom - odmietajte ošetrenie cibuľkou amoniakom.

So všetkou jeho bezpečnosťou po krátkom čase, v čase aplikácie, môže táto prchavá žieravina spôsobiť veľké poškodenie vášho tela. S amoniakom musíte byť veľmi opatrní.

záver

Amoniak sa môže použiť ako sanitka pre cibuľu a cesnak v neprítomnosti dusíka. Nezahŕňa dusičnany ani pri predávkovaní, ale môže spaľovať rastlinu. Nezabudnite na zmysel opatrení a preventívnych pravidiel - to vám umožní získať výrobky šetrné k životnému prostrediu s minimálnymi nákladmi. Dobre žať!

Pozrite si video: Fašírky total brutal Zuzana Machová (Jún 2020).

Загрузка...