Záhradníctvo

Hnojivo pre jarnú cibuľu

Cibuľa je nenáročná kultúra, avšak pre jej vývoj je potrebné dodávanie živín. Jeho kŕmenie zahŕňa niekoľko etáp a pre každý z nich sa vyberajú určité látky. Zvlášť dôležité je kŕmenie cibuľou na jar, keď rastlina potrebuje maximálne užitočné zložky. Spracovanie lôžok sa vykonáva zalievaním. Do roztoku sa pridajú minerálne alebo organické látky.

Príprava pôdy na cibuľu

Pred vysádzaním cibule je potrebné starostlivo pripraviť pôdu. Kultúra uprednostňuje otvorené priestory, dobre osvetlené slnkom. Pôda musí zostať priedušná, mierna vlhkosť.

Prípravné práce začínajú na jeseň. Neodporúča sa vybrať oblasti, ktoré sú na jar zaplavené vodou. Pre cibuľu je dlhodobé vystavenie vlhkosti škodlivé, pretože jeho hlavy začnú hniť.

Tip! Lek-sevok rastie zle na kyslej pôde. Na zníženie úrovne kyslosti sa do pôdy pridáva vápno.

Neodporúča sa niekoľkokrát pestovať cibuľu na jednom mieste. Medzi výsadbou by mali trvať najmenej tri roky. Cibuľové rastliny sú povolené po zemiakoch, kapusty, paradajky, strukoviny, uhorky, tekvice, hrášok.

Vedľa cibule môžete postaviť záhradu s mrkvou. Táto rastlina netoleruje cibuľové muchy, zatiaľ čo samotné cibule odstraňujú mnoho iných škodcov.

Je to dôležité! Kopanie lôžok na cibuľu vykonávané na jeseň do hĺbky 20 cm.

V zime sa pôda oplodňuje rašelinou alebo superfosfátom. Na začiatku jari je potrebné uvoľniť pôdu, aby sa udržala vysoká vlhkosť.

Ako vrchný obväz na 1 m2. m pôdy sa používajú organické hnojivá:

 • humus (kompost) - 5 kg;
 • popol - 1 kg.

Na jeseň môžete oplodniť pôdu superfosfátom (20 g) a draslíkom (10 g) a na jar pridať superfosfát (do 10 g) a dusičnan amónny (15 g) na 1 m2

Ak na jeseň pôdy neboli oplodnené, potom na jar, keď sa vysádzajú komplexné hnojivá. Minerálne zložky nemusia byť hlboko zakryté, aby žiarovky dostali potrebnú výživu.

Podmienky kŕmenia cibuľou

Po príprave pôdy sa cibuľa vysype v brázdách metódou pásu. Hĺbka pristátia je od 1 cm do 1,5 cm.

Starostlivosť o cibuľu je potrebná počas celého jari. Počet obväzov je dva alebo tri, v závislosti od stavu sadeníc. Pre postup vyberte zatemnené počasie, keď nie je vietor. Optimálny čas na kŕmenie je ráno alebo večer.

Ak sa daždivé počasie nasadí, minerály sú zakopané v zemi do hĺbky 10 cm medzi radmi s výsadbou.

Prvé kŕmenie

Prvá úprava sa vykonáva 14 dní po výsadbe cibule, keď sa objavia prvé výhonky. Počas tohto obdobia rastlina vyžaduje dusík. Tento prvok je zodpovedný za rast žiaroviek, ale mal by byť zavedený opatrne.

Tip! Prvý obväz sa vykonáva s močovinou (2 lyžice na 10 litrov vody).

Močovina má formu bielych granúl rozpustných vo vode. Výsledná kompozícia sa zavádza do pôdy okolo radov s výsadbou. Vďaka dusíku tvorili zelené na perie. Pri nedostatku tohto prvku sa lúk vyvíja pomalšie, šípky sú bledé alebo žlté.

Pre prvé podávanie je vhodný dusičnan amónny. Na 1 štvorci. m do 15 g látky. Hlavnou zložkou dusičnanu amónneho je dusík. Prítomnosť sírových hnojiv v zmesi zlepšuje schopnosť rastlín absorbovať dusík.

Ďalším účinkom dusičnanu amónneho je posilnenie imunity cibule. Látka prispieva do pôdy pred výsadbou na odstránenie patogénnych baktérií.

Ďalšia možnosť prvej výživy zahŕňa:

 • superfosfát - 40 g;
 • lítium - 30 g;
 • chlorid draselný - 20 g;
 • voda - 10 l.
Je to dôležité! Ak cibuľa rastie v úrodnej pôde a produkuje jasne zelené perie, potom môžete preskočiť prvé kŕmenie.

Druhé kŕmenie

V druhej etape je obväz vykonaný s cieľom rozšírenia žiaroviek. Postup sa vykonáva po 14-20 dňoch od počiatočnej liečby.

Dobrý účinok poskytuje komplexné kŕmenie, vrátane:

 • superfosfát - 60 g;
 • chlorid sodný - 30 g;
 • lúh - 30 g

Všetky zložky sú zriedené vo vode, po ktorej sa používajú na hnojenie pôdy.

Alternatívnou možnosťou je použitie komplexných hnojív - nitrofoska. Jeho zloženie zahŕňa dusík, fosfor a draslík. Tieto látky sú tu prítomné ako soli dobre rozpustné vo vode.

Tip! Na 30 g nitrofosky sa požadovalo 10 litrov vody.

Vďaka fosforu a draslíku je zabezpečený aktívny rast žiaroviek. Zložky nitrofosfátu sú rastlinou dobre absorbované a majú dlhotrvajúci účinok. Najskôr sa aktivuje dusík a po niekoľkých týždňoch začnú pôsobiť ostatné prvky.

Vďaka fosforu cibuľu hromadí vegetatívnu hmotu. Draslík je zodpovedný za chuť a hustotu žiaroviek.

Pri práci s minerálnymi hnojivami dodržiavajte určité pravidlá:

 • dávka musí spĺňať špecifikovanú rýchlosť;
 • pre piesočnaté pôdy je potrebná nižšia koncentrácia zložiek, ale je povolené vykonávať častejšie obliekanie;
 • pred aplikáciou tekutých hnojív potrebujú vodu do pôdy;
 • Je možné zvýšiť obsah užitočných látok len pre hlinené pôdy;
 • nesmie dostať zloženie na perie luku (ak sa to stalo, sú napojené);
 • komplexné hnojivá obsahujúce fosfor, draslík a dusík sú najefektívnejšie.

Tretí obväz

Tretie kŕmenie cibule na jar sa vykonáva dva týždne po druhom postupe. Jeho cieľom je poskytnúť žiarivkám živiny pre ďalší rast.

Zloženie tretej spracovanej vysadenej cibule zahŕňa:

 • superfosfát - 60 g;
 • chlorid draselný - 30 g;
 • voda - 10 l.
Je to dôležité! Výpočet komponentov sa vykonáva na každých 5 metrov štvorcových. m lôžok.

Organické hnojivo pre cibuľu

Minerálne hnojivá sa dobre spájajú s organickými hnojivami. Na napájanie žiarovky vhodným hnilým hnojom alebo kuracím trupov. Čerstvý hnoj nie je pod cibuľou.

Tip! Pri používaní organických hnojív sa koncentrácia minerálnych látok na obväzu znižuje.

Pri prvom kŕmení potrebujete pohár kalu na vodu. Nástroj sa používa na zavlažovanie, hlavne vo večerných hodinách.

Je to dôležité! Roztok sa naleje pod žiarovky, aby sa nedotkli peria. Nasledujúci deň boli postele napojené čistou vodou.

Druhé kŕmenie sa vykonáva z rastlinnej infúzie. Vyrába sa z kôrovcov alebo iných bylín. Komárom má vysoký obsah draslíka, ktorý je potrebný na tvorbu žiaroviek. Stonky rastlín obsahujú proteíny.

Pri príprave roztoku je potrebné 1 kg čerstvých nasekaných bylín, ktoré sa naliali vodou. Infúzia sa pripravuje do týždňa.

Zavlažovanie cibule vyžaduje 1 l infúzie kôry na 9 litrov vody. Zvyšky trávy sa používajú ako kompost. Prostriedky sa používajú iba na jar, keď je potrebné vyplniť žiarovky dusíkom. V lete sa takýto vrchný obväz neuskutočňuje, inak bude rastlina smerovať všetky sily na formovanie peria.

Obsahuje hnojivo cibule kuracie trus príbehy vo videu:

Najvyššie obliekanie zimnej cibule na jar

Zimná cibuľa je vysadená na jeseň, aby sa na jar dostala prvá úroda. Pristátie sa uskutočňuje mesiac pred prvým mrazom. Pri príprave pôdy na zimnú kultiváciu sa ku každému štvorcový meter pridá humus (6 kg) a superfosfát (50 g).

Po zmiznutí snehu sa zo záhrady odstráni krytina a pôda sa uvoľní.

Tip! Prvý kŕmenie zimnej cibule sa vykonáva po výskyte klíčky.

Zimné odrody dávajú prednosť organickým typom obväzov - kuracieho hnoja alebo močoviny, zriedené vodou. Dusíkaté hnojivá sú užitočné pri tvorbe zelenej hmoty. Prostriedky sa zavádzajú do pôdy pri napájaní.

Druhý stupeň kŕmenia sa vykonáva pri objavení peria, ku ktorému dochádza 2 týždne po prvom postupe. Tu môžete použiť podobné organické hnojivá alebo minerálne komplexy.

Ľudové prostriedky na cibuľu

Starostlivosť o cibuľu sa vykonáva s pomocou ľudových prostriedkov, ktoré sú pripravené doma. Takéto nástroje sú lacné a úplne bezpečné pre životné prostredie, ale sú veľmi účinné.

Top obväz s popolom

Pre cibuľové hnojivo je vhodný popol vytvorený po spálení dreva alebo rastlín. Ak bol spálený odpad, vrátane stavebného odpadu, tento popol sa nepoužíva na kŕmenie.

Popol z dreva obsahuje vápnik, dôležitú zložku, ktorá tvorí perie a cibule rastlín. Vápnik aktivuje metabolizmus a prechod biochemických procesov. Zloženie popola zahŕňa sodík, draslík a horčík, ktoré sú zodpovedné za vodnú rovnováhu a výrobu energie rastlinami.

Varovanie! Popol zabraňuje vzniku koreňa hniloby.

Zložky popola schopné eliminovať škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú choroby žiaroviek. Hnojivo sa aplikuje na pôdu pred zalievaním alebo ako infúziou.

Na liter vody potrebujete 3 polievkové lyžice. l. popol. Infúzia sa ponechá na týždeň, po ktorom sa naleje do brázd medzi radmi s pristátím.

Naplňte cibuľu na jar s popolom najviac trikrát. Takéto kŕmenie je obzvlášť dôležité vo fáze vývoja rastlín, keď je potreba užitočných prvkov vysoká.

Popol sa často pridáva do kompostu alebo humusu počas prípravy jesennej pôdy. Na 1 štvorci. m pôdy vyžaduje až 0,2 kg popola.

Kvasnicový obväz

Kŕmenie cibúľ s kvasnicami zvyšuje imunitu, zvyšuje rast žiaroviek a peria a potláča vývoj hubových chorôb.

Kvasinky podporujú fungovanie baktérií, ktoré rozkladajú pôdu. Tak sa zvyšuje plodnosť pôdy a jej nasýtenie dusíkom. Horný obväz s kvasnicami sa strieda s minerálnymi hnojivami, zalievanie kuracou trusou a popolom.

Jarná kŕmenie je tvorená z nasledujúcich komponentov:

 • kvasinky - 10 g;
 • cukor - 2 polievkové lyžice. l;
 • voda - 10 l.

Všetky zložky sa zmiešajú a potom sa zahrievajú 2 dni. Zmes sa zriedi vodou v pomere 1: 5 a použije sa na zalievanie.

Tip! Vzhľadom k tomu, kvasnice násobí v teplom počasí, nedoporučuje sa vykonávať spracovanie v chladnom počasí.

Kvasnicový obväz sa používa v kombinácii s rastlinnou infúziou. Najprv sa narezaná tráva naplní vodou, potom po týždni sa pridá 500 g kvasníc. Infúzia sa ponechá 3 dni, po uplynutí ktorej sa dostane hotový výrobok.

záver

Cibuľové kŕmenie začína v štádiu prípravy pôdy na siatie. Na jar musí zariadenie zabezpečiť dodávku dusíka, vápnika, fosforu a ďalších stopových prvkov. Minerálne látky sa používajú na hnojenie, ako aj organické hnojivá a ľudové prostriedky. Je povolené používať komplexný vrchný obväz pozostávajúci z rôznych druhov hnojív. Všetky zložky sa zavádzajú do pôdy podľa normy. Nadbytočné látky nepriaznivo ovplyvňujú vývoj rastlín.