Záhradníctvo

Dusíkaté potašové hnojivo pre uhorky

Uhorky - ušľachtilé plodiny, nevyhnutne pestované v každej záhrade. Bez uhoriek je nemožné si predstaviť letné menu, zelenina je súčasťou mnohých receptov na zimné konzervovanie. Mnohé zimné jedlá sa pripravujú nakladanými a nakladanými uhorkami. Pestovanie uhoriek, chutné a krásne vzhľad - úloha každého záhradníka.

Kultúra dobre rastie na plodných pôdach. To znamená tie, ktoré sú vybavené vysokými hladinami živín. Pôda v dachových pozemkoch je neustále využívaná, pestované rastliny vykonávajú potrebné živiny. Preto je potrebné neustále doplňovať hnojivá.

Úloha dusíka pri pestovaní uhoriek

Dusík - najpopulárnejší prvok vo výžive rastlín. Pre uhorky je dusík relevantný vo všetkých štádiách rastu: najprv zvýšiť zelenú hmotnosť, potom kvitnúť a pestovať plodinu, potom počas doby plodenia a jej predĺženia.

Dusík v prírode je v humusu v hornej úrodnej pôdnej vrstve. Organické látky pod vplyvom mikroorganizmov sú k dispozícii na absorpciu rastlinami. Pestované rastliny nemusia mať dostatok prirodzených zásob dusika. Potom sa požaduje, aby chovatelia rastlín doplnili nedostatok prvku použitím dusíkatých hnojív.

Varovanie! Ak sú vaše uhorky zakrpatené, nezvyšujú hmotnosť listov, sú vytiahnuté, potom nemajú dostatok dusíka.

Môže sa však vyskytnúť nasledujúca situácia: záhradník robí pravidelné hnojivá, ale uhorky nerastú. Dôvod preto spočíva v samotnej pôde.

Takže pri príliš nízkej teplote alebo vysokej kyslosti pôdy je dusík vo forme, ktorá je nedostupná pre asimiláciu uhoriek. Potom je potrebné zaviesť nitrátový dusík (dusičnan amónny alebo dusičnan sodný).

A ak je pôda slabo alkalická alebo neutrálna, je lepšie zaviesť amoniakálny dusík (síran amónny, síran amónny, sodík).

Prekrmovanie uhoriek s dusíkom je škodlivé. Rastliny aktívne zvyšujú svoju listnatú hmotu na úkor kvetov a ovocia. A ak ovocie rastie, potom majú neobchodovateľnú formu: ohnuté a zakrivené. Všetko je v miere moderné a aplikácia dusíkatých hnojív by mala byť pod zvláštnou kontrolou, pretože s ich nadbytkom sa látka nahromadí v uhorkách vo forme dusičnanov.

Pozrite si užitočné video o dusíkatých a dusíkatých hnojivách:

Typy dusíkatých hnojív

organické

Dusíkaté hnojivá pre uhorky - všetky typy organických hnojív (hnoja akýchkoľvek zvierat, výkal z vtákov, rašelina). Tieto hnojivá už dlho používajú ľudia v rastlinnom priemysle. K získaným organickým látkam musí prejsť do formy vhodnej pre asimiláciu rastliny a to si vyžaduje čas. Niet divu, že odporúčajú vyrábať na jeseň čerstvý hnoj. Jeseň a zima sú v pravý čas. Pridajte 40 kg organickej hmoty na sto častí zeme, potom vykopávajte pôdu.

Čerstvý hnoj pri rozklade generuje obrovské množstvo tepla. Preto rastliny môžu jednoducho "horieť". Táto vlastnosť čerstvého hnoja však používajú záhradníci na prípravu "teplých postelí".

Na kŕmenie rastlín v lete používajte infúziu čerstvého hnoja alebo vrhu. 1 objem organicky nalejte 5 objemov vody, trvajú na týždeň. Hotové koncentrované dusíkaté hnojivo sa zriedi a podáva uhorky. Pri 10 častiach vody vezmite 1 časť infúzie.

Postoj k rašelinu ako dusíkaté hnojivo pre záhradníkov je dvojaký. Rašelina obsahuje dusík, ale vo forme slabo vhodného na asimiláciu rastlinami. Rašelina je oveľa vhodnejšia na zlepšenie kvality a zloženia ťažkých pôd, ktoré sa v prípade prítomnosti stanú vzdušnou a vlhko prepúšťajúcou. Použitie rašeliny je možné s inými hnojivami. Hodnota rašeliny však môže byť zvýšená rašelinovým kompostom.

Piliny sa ukladajú do základne, ktorá je pokrytá vrstvou zeminy a rašeliny, potom je vytesaná významná vrstva z trávy, vrcholov, zvyškov rastlín, na ktorých je položená vrstva pôdy a rašeliny. Celá štruktúra sa vylučuje infúziou kalu. Výška budovy je asi meter, čas prípravy je 2 roky. Kritériom pripravenosti kompostu je jeho drobná štruktúra a príjemný zemitý zápach.

močovina

Močovina je organické dusíkaté hnojivo pre uhorky, ktoré sa vyrábajú umelými prostriedkami. Hnojivo je známe všetkým záhradkárom vďaka svojej účinnosti (obsah dusíka 47%) a nízkym nákladom. Po zavedení pod vplyvom mikroorganizmov sa močovina zmení na formu vhodnú na trávenie uhorkami. Jediná požiadavka pri použití močoviny: vkladanie peliet hlboko do pôdy, pretože rozklad produkuje plyn, ktorý sa môže odparovať, a tak dôjde k strate dusíka.

Najefektívnejším spôsobom, ako kŕmiť uhorky močovinou, je použiť jej riešenie. Rozpustite 45 až 55 g močoviny v 10 litroch čistej vody. Močovina je tiež vhodná na listové obliekanie uhoriek, pričom sa roztok aplikuje na listy a stopky postrekom. Týmto spôsobom môžete veľmi rýchlo odstrániť nedostatok dusíka v uhorkách.

Dusičnan amónny

Dusičnan amónny alebo dusičnan amónny (dusičnan amónny) je dusíkaté hnojivo (34% dusíka), ktoré nie je menej populárne medzi záhradkármi na uhorky. Je vyrobená vo forme prášku alebo granúl bielej alebo šedej farby, dobre rozpustná vo vode. Môže byť použitý na akejkoľvek pôde. Na kŕmenie uhoriek vhodné v ľubovoľnom štádiu vývoja. Rozpusťte dusičnan amónny (3 polievkové lyžice) v 10-litrovom vedre s vodou a vodou. Môžete použiť koreňovú metódu hnojenia. Vedľa plantáží uhoriek sa vyrábajú drážky, do ktorých sa distribuuje soľ na základe normy 5 g dusičnanu amónneho na 1 metr štvorcový. m zeminy.

Varovanie! Pri častom používaní dusičnanu amónneho je možné okyslenie pôdy.

Síran amónny

Ďalším názvom je síran amónny. Dusíkaté hnojivo funguje za každého počasia. Preto môžete pôdu vytvárať pri kopaní skoro na jar alebo na jeseň. Zvláštnosťou síranu amónneho je to, že dusík v hnojive je obsiahnutý v amóniovej forme, čo je veľmi vhodné pre asimiláciu rastlín. Síran amónny pre uhorky môže byť vyrobený v akejkoľvek forme: ako v suchu, s hojným napájaním a vo forme roztoku. Miera spotreby: 40 g za 1 m2 m výsadbu uhoriek. Aby sa zabránilo okysľovaniu pôdy, pridá sa síran amónny s kriedou (1: 1).

Dusičnan vápenatý

Ďalšími názvami sú dusičnan vápenatý hnoj alebo dusičnan vápenatý. Dusíkaté hnojivo je vhodnejšie na kŕmenie uhoriek na kyslých pôdach, najmä v pôde v skleníkoch. Je to prítomnosť vápnika, ktorá pomáha rastlinám úplne absorbovať dusík.

Hnojivo sa dobre rozpúšťa, počas skladovania absorbuje vlhkosť, čo spôsobuje upchatie. Pre uhorky sa odporúča do väčšej miery dávkovať dusičnan vápenatý od začiatku do konca vegetatívneho obdobia každé dva týždne. Roztok dusíkatých hnojív na rozprašovanie: rozpustite hnojivo (20 g) / 10 l vody a sprejme listy a stopky uhorky.

Tip! Nezabudnite postrekovať opačnú stranu listov uhoriek, ktoré majú veľké póry, a preto absorbuje hnojivo oveľa aktívnejšie ako horná strana listov.

Hnojivo zvyšuje odolnosť rastlín voči rôznym chorobám a teplotným extrémom. Vytvára dobrú úrodu vysokej kvality.

Dusičnan sodný

Alebo dusičnan sodný alebo dusičnan sodný. Použitie tohto dusíkatého hnojiva je znázornené na kyslých pôdach. Obsah dusíka je iba 15%.

Varovanie! Neodporúča sa používať v skleníkoch a v kombinácii s superfosfátom.

Každý si vyberá dusíkaté hnojivo pre uhorky, ale stojí za to vlastniť malú teoretickú základňu, takže po prvé nepoškodzuje rastliny a za druhé nestráca peniaze. Keďže nie všetky dusíkaté hnojivá sú univerzálne. Nezabudnite zvážiť kyslosť pôdy vo vašej záhrade, aby ste získali čo najväčší úžitok z aplikácie hnojiva s dusíkmi.

Hnojivo pre uhorky

Počas celej vegetačnej sezóny uhorky obvykle vyžadujú 3-4 hnojivá. Avšak, ak rastliny vyzerajú zdravo, položte vaječník a dajte ovocie hojne, znížte hnojenie na minimum. Uhorky, ako ostatné rastliny, vyžadujú nielen dusík, ale aj draslík a fosfor.

Potashové hnojivá

S nedostatkom draslíka, okrasné listy sú žlté na okraji a zabalené dovnútra. Potom zomrie. Ovocie je hruškovitá a vodnatá, trpká chuť. Rastliny nemôžu odolávať teplotným extrémom, útokom baktérií a škodcom. Uhorky kvitnú, ale netvoria vaječník. Najlepšie obloženie s potašovými hnojivami je obzvlášť dôležité pre uhorky v štádiu tvorby plodín:

  • Chlorid draselný má vysoký obsah draslíka - 60%. Avšak vzhľadom na obsah chlóru, ktorý najlepšie neovplyvňuje rast a plodnosť uhoriek, je použitie tohto hnojiva priamo počas vegetačného obdobia nemožné. Môže sa však pridať na jeseň pri príprave pôdy. Na 1 štvorec použite 20 g chloridu draselného. m;
  • Síran draselný - síran draselný má vysoký obsah draslíka, vhodný na použitie v skleníkoch a na otvorenom teréne. Neobsahuje chlór, čo je obzvlášť dôležité pri kŕmení uhoriek. Pri kopaní zeme na uhorky na jar, aplikujte 15 g hnojiva na meter štvorcový. Počas súčasných obväzov ukazuje použitie roztoku. Vezmite si síran draselný (30-40 g), rozpustite v kbelíku s vodou (10 l vody), vodou rastliny. Pridajte síran draselný s superfosfátom. Vo dvojici fungujú veľmi dobre.
  • Dusičnan draselný alebo dusičnan draselný je populárne potašové hnojivo obsahujúce dusík a draslík - ktoré sú najdôležitejšími prvkami uhoriek. Súčasne je menej dusíka. Preto je použitie dusičnanu draselného ukázané v štádiu tvorby plodín, keď uhorky nemusia zvyšovať hmotnosť zeleného tvrdého dreva. Neobsahuje chlór. Na napájanie rastlín roztokom vezmite dusičnan draselný (20 g) a rozpustite v 10 litroch vody;
  • Kalimagneziya ("Kalimag") sa odlišuje tým, že okrem draslíka obsahuje aj horčík, ktorý zlepšuje chuť uhoriek a zabraňuje akumulácii dusičnanov. Celkovo sú 2 prvky asimilované uhorkami s maximálnym prínosom. Kŕmiť rastliny kedykoľvek v rozpustenej forme alebo vo forme peliet. Rozpustite 20 g horčíka draselného v 10 litrovom vedre s vodou a nalejte uhorky. Ak používate suché, merať 40 gramov na meter štvorcový. m zeminy.

Draslík je dôležitý pre rastliny, urýchľuje procesy fotosyntézy, posilňuje imunity uhoriek, zlepšuje chuť plodov a počet vaječníkov.

Fosforečné hnojivá

Bez fosforu, semená uhorky nebudú rásť, koreň a zemná časť rastliny sa nevyvíjajú, uhorky nebudú kvitnúť a nebude tam žatva. Fosfor sa nazýva energia rastu uhoriek, ako dôležitý je prvok výživy. Funkciou fosforu je, že samotné rastliny regulujú jeho množstvo počas absorpcie. Preto záhradníci nemôžu preháňať alebo kŕmiť uhorky.

Rastliny podľa ich vzhľadu vás upozorňujú, že fosfor nie je dosť. Ak majú uhorky svetlé zelené listy, škvrny na spodných listoch alebo nezvyčajnú farbu, kvety kvetov a vaječníkov padajú, potom sú to príznaky nedostatku fosforu. Používajte vysoko fosforečné hnojivá na čo najrýchlejšiu pomoc rastlinám:

  • Superfosfát - sa vyrába vo forme granúl, obsah fosforu - 26% vo vhodnej forme na absorpciu rastlinami. Superfosfát prispieva na jeseň pri kopaní pôdy na každé štvorec. m používajte 40 g hnojiva. Pri plánovanom kŕmení uhoriek pripravte roztok: rozpustite 60 g v 10 litroch vody. Ďalší spôsob prípravy roztoku: nalejte superfosfát (10 lyžice l.) S 1 litrom horúcej vody dobre premiešajte a nechajte stáť 24 hodín, za stáleho miešania príležitostne. 0,5 šálky získaného koncentrátu zriedeného vo vode (10 l);
  • Fosfátová múka funguje skvele na kyslých pôdach. Je potrebné, aby to bolo na jeseň, ale účinok by sa nemal okamžite očakávať. Iba po 2 rokoch bude viditeľný výsledok. Vyrobte múku (30-40 g) na 1 štvorec. m zeminy. Na mierne kyslých pôdach môžete vyrobiť múku 3 krát viac, nerozpúšťa sa vo vode. Tento účinok trvá niekoľko rokov, najmä pri spoločnom používaní dusíkatých hnojív;
  • Diammophos sa vyznačuje všestrannosťou, vhodnou pre všetky plodiny, pôdu a čas aplikácie. Naneste hnojivo (30 g) na 1 štvorec. m pôdy na jeseň alebo jar kopanie, 40 g diammophos v plánovanom kŕmenie 1 štvorcový. m vykládky;
  • Monofosfát draselný obsahuje 50% fosforu a 26% draslíka. Pri jeho používaní môžete predĺžiť obdobie získania uhoriek, chrániť ich pred teplotnými extrémmi a chorobami. Na prípravu roztoku vezmite 10 g hnojiva / 10 litrov vody. Uhorky dobre reagujú na listovú výživu s monofosfátom draselným: rozpustite 5 g / 10 l vody a postrekujte rastliny.
Varovanie! Monofosfát draselný sa rýchlo vstrebáva do rastlín, preto nepoužívajte hnojivo na prípravu pôdy na jeseň.

Fosfor zvyšuje počet vaječníkov na uhorkách. Preto používajte hnojivá s vysokým obsahom fosforu, zabezpečte si vysoké výnosy.

záver

Moderné pestovanie rastlín je nemožné bez hnojenia. Môžete utrácať všetku svoju silu na výsadbu, napájanie a pletenie, avšak vôbec nedosiahne úrodu alebo ju získa veľmi pochybnú kvalitu. A to len preto, že rastliny nedostali včas všetky potrebné batérie. Akýkoľvek druh činnosti zahŕňa určitý súbor nielen zručností, ale aj znalostí. Výroba plodín nie je výnimkou. Životnosť rastlín je "na troch pilieroch" - fosfor, draslík, dusík. Hlavnou úlohou záhradníka je poskytnúť výživu svojim oddeleniam.