Záhradníctvo

Top cibuľa a cesnak

Cibuľa a cesnak - jedna z najpopulárnejších a obľúbenej zeleniny v ľuďoch, ktoré sú súčasne koreniny a koreniny. Samozrejme, každý záhradník má záujem o ich dobrý zber. Ak má niekto šťastie s pôdou a vyznačuje sa vysokou úrodnosťou, potom tieto dve kultúry môžu byť pestované bez ďalších doplnkov. Ale väčšina záhradníkov, bohužiaľ, sa nedá klasifikovať ako také šťastné. Preto otázka: "Krmivo alebo nie kŕmiť?" zvyčajne nie je na programe. Relevantnejšia je otázka: "Aký druh hnojiva pre cibuľu a cesnak si vybrať?". Koniec koncov, výber hnojív v súčasnosti je naozaj obrovský a okrem tradičných má stále veľký počet receptov ľudovej alebo bábkovej, ktoré ešte stratili význam.

Organické alebo minerálne

Pre cibuľu a cesnak v zásade neexistuje žiadny rozdiel v používaní určitých hnojív. Skôr je to vec chuti záhradníka. Mnohí nechcú, alebo nemajú príležitosť na neporiadok s nekonečnými infúziami a roztokmi organických látok. Iní dávajú prednosť tomu, aby sa nezúčastňovali na minerálnych hnojivách, pretože sa viac alebo menej usadzujú v zelenine, ktorá sa potom spotrebuje. Okrem toho organické hnojivá zvyčajne nekonajú okamžite, ale s oveľa dlhším trvaním a majú priaznivý vplyv na stav pôdy. Čo sa dá povedať o minerálnom obliekaní. Ale ich konanie sa rýchlo prejavilo. V každom prípade, výber toho, čo kŕmiť cibuľu a cesnak - pre záhradníka.

Minerálne hnojivá

Najdôležitejšími prvkami na kŕmenie oboch plodín sú dusík, fosfor a draslík.

Varovanie! Dusík je potrebný pre rastliny na intenzívny rast a vývoj listu.

Je to nenahraditeľný prvok pre najstaršie kŕmenie cibule a cesnak. Jeho nedostatok oslabuje rastliny a znižuje výnos. Ale jeho prebytok môže viesť k nárastu rôznych plesňových ochorení a zlému skladovaniu žiaroviek v zime. Preto je dôležité prísne dodržiavať dávkovanie.

Dusíkaté hnojivá zahŕňajú:

  • Dusičnan amónny;
  • Močoviny.

Každá z týchto hnojív sa zriedi v množstve 1 polievková lyžica na 10 litrov vody a rastliny sa napojia na výsledný roztok.

Je to dôležité! Ak sa roztok dostane na zelené listy, je potrebné ich umyť vodou, inak sa môžu spáliť a žltnúť.

Hnojivá obsahujúce dusík sa používajú aj na jeseň, keď sa pôda spracuje na budúcu výsadbu cibule alebo cesnaku. Potreba dusíka sa prejavuje iba v počiatočných štádiách ich vývoja.

Fosfor pomáha cibuli a cesnaku stať sa odolnejší voči chorobám, aktivuje metabolizmus, pomáha vytvárať väčšiu a hustú cibuľu. Fosfor je potrebný pre rastliny počas celého obdobia rastu, preto je potrebné ho pravidelne robiť. Najpopulárnejšie fosfátové hnojivo je superfosfát. Na jeseň sa musí robiť pri príprave pôdy na výsadbu oboch rastlín pred zimou. Od jara sa 1-2 lyžice superfosfátu rozpustí v kôre s vodou a 2 až 3 krát za sezónu napojiť rastliny s intervalom 3-4 týždňov.

Draslík pomáha cibuľke a cesnaku prežiť nepriaznivé podmienky prostredia, takže ich milujú predovšetkým. Zabezpečuje tiež dobré dozrievanie žiaroviek a dlhé skladovanie. Potreba draslíka je zvlášť zvýšená v druhom období vegetačného obdobia, kedy sa tvoria žiarovky. Potashové hnojivá sú reprezentované nasledujúcimi typmi:

  • Chlorid draselný;
  • Draselná soľ;
  • Síran draselný.

Jedna polievková lyžica ktorejkoľvek z hore uvedených hnojív sa zriedi v nádobe s teplou vodou a koreňový systém rastlín sa spracuje výsledným roztokom.

POZOR! Cibuľa a cesnak nie sú vhodné na zvýšenie koncentrácie minerálnych solí na listoch. Preto deň pred a po každom kŕmení sa rastliny rozliajú čistou vodou.

Komplexné hnojivá

Existuje značné množstvo komplexných hnojív, ktoré sú ideálne na roztieranie pod cibuľou alebo cesnakom. Často majú vo svojom zložení, okrem troch hlavných makroelementov, ďalšie meso a stopové prvky, ktoré sú prospešné pre rozvoj rastlín.

  • Granulované hnojivo pre cibuľu Fasco a cesnak - pomer NPK je 7: 7: 8, okrem toho sú prítomné aj horčík a vápnik. Používa sa predovšetkým na pridávanie do pôdy pri príprave výsadby. Aplikačná dávka je približne 100 g na 1 štvorec. meter.
  • Hnojivo pre cibuľu a cesnak Zibulya - pomer NPK je 9:12:16, v popise nie sú žiadne ďalšie prvky. Používajte podobne ako prvý. Aplikačná dávka je asi 80 g na 1 štvorec. meter.
  • Agricola -2 je vo vode rozpustné hnojivo pre cibuľu a cesnak. Pomer NPK je 11:11:27. Okrem toho je prítomný horčík a súbor stopových prvkov vo forme chelátu. Toto hnojivo je vhodné pre svoju všestrannosť. Pri príprave lôžok sa dá urobiť na zem. Ale je lepšie rozpustiť 25 g v 10-15 litroch vody s konštantným miešaním a vodou riadky medzi lôžkami s rastlinami. Táto suma by mala byť dostatočná na 25-30 metrov štvorcových. Hnojivo Agricola-2 sa môže použiť aj na listovú úpravu zelenej časti rastlín, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti. Preto je potrebné len znížiť koncentráciu roztoku hnojív o polovicu.

Hnojenie s organickými

Najpopulárnejšie organické hnojivá sú hnoj a výkrm vtákov. Je pravda, že ani jeden ani druhý v čerstvej forme, aby sa luk a cesnak nemôže. Optimálne by bolo výroba infúzií. Za týmto účelom sa jedna časť hnoja rozpustí v 10 častiach vody a trvá asi týždeň. Vtáčie výkaly, ktoré sú ešte viac koncentrované, rozpúšťajú dvakrát viac vody a trvajú trochu dlhšie.

Pri obväzoch sa jedna sklenka získaných roztokov pridá do vedra s čistou vodou a rastliny sa napojujú každé dva týždne. Tieto ošetrenia môžu pomôcť vyrovnať sa so zažloutnutými listami rastlín.

Popol z dreva je zdroj draslíka, ktorý je potrebný pre obe kultúry.

Tip! Môžete ho pridať do roztokov hnoja a pripraviť si vlastnú infúziu nalievaním pohára popola pomocou vedra s horúcou vodou.

Popol sa môže použiť namiesto zavlažovania obyčajnou vodou.

Dobrým zdrojom makro a mikroživín v organickej forme je infúzia akýchkoľvek burín. Zvyčajne sú nakreslené na týždeň a potom sa používajú rovnako ako hnoja, to znamená, že jeden pohár kvapaliny sa pridá do nádoby s vodou.

Keď už hovoríme o organických hnojivách, nezabudnite na humáty sodíka a draslíka, ktoré sa dnes ľahko nájdu v predaji. A tiež o mikrobiologických hnojivách, ako je Shining alebo Baikal. Okrem svojho hnojenia majú priaznivý vplyv na pôdu a sú úplne bezpečné z hľadiska životného prostredia. Zvyčajne s ich pomocou sa získa pracovný roztok, ktorý sa pravidelne pridáva do vody na zavlažovanie. Okrem toho sú absolútne bezpečné pre postrek zeleného cesnaku a cibule.

Ľudové opravné prostriedky

V súčasnej dobe, záhradníci sú široko používané rôzne ľudové prostriedky na hnojenie zeleniny plodín. Niektoré z nich sú viac stimulantmi rastu ako hnojivá, ale všetky majú priaznivý vplyv na vývoj rastlín, ak sa používajú v rozumných medziach.

Peroxid vodíka

Peroxid vodíka už dlho používajú milovníci akvária na ich čistenie od nežiaducich mikroorganizmov.

Varovanie! Experimenty v posledných rokoch, realizované záhradkármi a záhradníkmi, preukázali svoje pozitívne účinky na rast a vývoj všetkých sadeníc.

Faktom je, že vodný roztok peroxidu vodíka vo svojom zložení sa podobá taveninovej vode, ktorá je známa svojimi oživujúcimi vlastnosťami. Obsahuje atómový kyslík, ktorý môže zabíjať všetky škodlivé baktérie a nasýtiť pôdu kyslíkom.

Na napájanie a striekanie cibule a cesnaku použite nasledovný roztok: na jeden liter vody pridajte dve polievkové lyžice 3% peroxidu vodíka. Toto zloženie je možné zalievať už v zimných výhonkoch v najskoršom štádiu vývoja. Staršie rastliny sa môžu postriekať rovnakým zložením, čo výrazne urýchli rast a vývoj cesnaku a cibule.

Kvasinky ako hnojivo

Kvasinky majú takú bohatú kompozíciu, že táto skutočnosť nemohla len záujem o záhradkárov. Vo všeobecnosti majú pomerne stimulujúci účinok na vývoj rastlín. Takže pomocou kvasníc je možné zvýšiť tvorbu koreňov, zvýšiť odolnosť rastlín voči chorobám a urýchliť rast vegetatívnej hmoty. Ak hovoríme o účinku kvasníc ako hnojiva, majú väčší vplyv na aktivitu pôdnych baktérií a aktivujú ju. A tí z nich začnú aktívne spracovávať organické látky a premeniť ich na vhodnú formu pre rastliny.

Na prípravu kvasnicového hnojiva musíte vziať 0,5 kg čerstvých kvasiniek rozpustených v malom množstve teplej vody. Potom v kôre s vodou musíte zmiešať 0,5 kg strúhanky a 0,5 kg nejakej trávy. Nakoniec pridajte zriedené teplé kvasinky. Výsledná kvapalina musí trvať asi dva dni. Zavlažovanie s rastlinami môže byť obvyklé v koreni.

Varovanie! Je potrebné mať na pamäti, že kvasnicové hnojivo rozkladá draslík, takže je žiaduce, aby sa spolu s popolom a pokúsiť sa zneužívať ho na použitie ako krmivo pre cibuľu a cesnak.

Pretože draslík je pre tieto rastliny dôležitým prvkom.

amoniak

Amoniak je 10% vodný roztok amoniaku, takže je prirodzené ho použiť ako hlavné hnojivo obsahujúce dusík. Táto koncentrácia je dostatočne slabá, takže nespôsobuje popáleniny koreňov, keď je napájanie, na druhej strane, vynikajúcim prostriedkom ochrany proti cibuľovým muchám a iným škodcom. Často, práve kvôli invázii škodcov, listy cesnaku a cibule, pred rastom, sú žlté.

Zvyčajne sa výsadba cibule zalieva roztokom amoniaku na profylaxiu, keď sa objavia prvé skutočné listy. S týmito cieľmi dve polievkové lyžice zriedené v 10 litroch vody. Táto suma je dostatočná pre úžinu dvoch metrov štvorcových cibule. Potom sa hrebene napájajú dvakrát toľko vody. To je nevyhnutné na to, aby sa roztok amoniaku dostal priamo do miesta určenia - v hlbších vrstvách pôdy.

V tej istej koncentrácii sa môže roztok amoniaku použiť na listovú úpravu oboch plodín skoro na jar. Dodatočná ochrana pred škodcami a prvé kŕmenie sa vykoná.

záver

Všetky vyššie uvedené hnojivá môžu byť použité na urýchlenie vývoja a ochrany cibule a cesnaku z rôznych nepriaznivých faktorov životného prostredia. Vyberte tie, ktoré sú pre vás pohodlnejšie a potom vám budú poskytnuté zásoby cesnaku a cibule na zimu.

Pozrite si video: Medvedí cesnak (Júl 2020).

Загрузка...