Záhradníctvo

Nettle, ako hnojivo pre uhorky

Organické doplnky pomáhajú zvyšovať množstvo a kvalitu plodín, čo vám umožní pestovať zeleninu a ovocie šetrné k životnému prostrediu. Ak potrebujete ušetriť rozpočet, môžete použiť zelený obväz. Tu hovoríme o príprave hnojív z žihľavy a púpava. Napríklad trávnaté buriny a iné vrcholy môžu byť použité ako voľný minerálny doplnok. Najlepšie obliekanie okvetných uhoriek je lacná, ale veľmi účinná metóda aplikácie hnojív. Toto sa bude diskutovať v článku.

Na prvý pohľad je žihľava nepotrebná burina, má však celú sadu živín potrebných pre uhorky:

 • organické kyseliny;
 • vitamíny;
 • stopové prvky;
 • triesloviny;
 • phytoncides atď.

Je zrejmé, že by ste pravdepodobne nemali odpisovať túto burinu.

Vlastnosti rastlín

Nettle je najvyhľadávanejšou zložkou domáceho organického hnojiva. Jeho hlavnou výhodou je prítomnosť prakticky všetkých ľahko stráviteľných stopových prvkov, ako je napríklad horčík, draslík a vápnik.

Je to dôležité! Vitamín K1, ktorý je obsiahnutý v listoch žihľavy, podporuje fotosyntézu, vďaka ktorej sa uhorky vyvíjajú lepšie a prestávajú byť chorí.

Pravidlá varenia

Aby ste dosiahli výživnú a zdravú zmes pri príprave hnojív z žihľavy, musíte dodržiavať určité pravidlá:

 1. Zber by sa mal vykonať pred vytvorením na stonkách semien.
 2. Nettle musí byť nepoškodená.
 3. Infúzia sa má zmiešať dvakrát trikrát týždenne.
 4. Na urýchlenie procesu fermentácie by sa roztok mal uchovávať na slnku. Môžete tiež pridať do žihľavy kvasnice alebo štartovacieho jedla.
 5. Zvyšok z hnojiva sa môže skladovať v plastových nádobách. Čas použiteľnosti je neobmedzený. Jediná vec, ktorú je potrebné kompozíciu pokryť na zimu, aby nezmrazila.
 6. Použitie kompozície ako hnojiva by nemalo byť viac ako 1 krát za 2 týždne. Po kŕmení sa musia uhorky hojne vyliata.
 7. Na vôňu zmesi bol menej ostrý, v nádobe, kde sa skladuje, pridáva liečivo koreňového valeriánu.

Nettle dressing ochráni uhorky pred škodcami a najrôznejšími chorobami. Skúsení záhradníci nezlikvidujú alebo odstraňujú z ich pozemkov žihľavy. Jednou pripravte infúziu, môžete ju použiť počas celej letnej sezóny.

Aplikácia v záhradníctve

Vzhľadom k tomu, že žihľava žiari, mnohí záhradníci to nemajú radi. Jeho vlastnosť však môže byť výhodou. Napríklad korytnačky môžu byť položené na korene uhoriek. Tento kryt spomalí rast burín a poskytuje vynikajúcu ochranu pred škodcami, ako sú slimáky.

Navyše, drvené žihľavy môžu byť použité ako mulčovanie. Takéto hnojivo pre uhorky bude veľmi užitočné. Okrem toho zabraňuje vzniku erózie na zemi.

Varenie hnojiva

Robiť obliekanie pre žihľavku uhorky je veľmi jednoduché. Aby ste to dosiahli, je potrebné kosiť burinu a mierne ju zviesť, môžete ju dokonca vysušiť. Potom je žihľava rozdrvená a vložená do nádoby.

Tip! Pri príprave vysoko kvalitnej infúzie je lepšie nepoužívať kovové kontajnery.

Takto roztrhané sušené alebo sušené žihľavy je potrebné zložiť do nádrží, sudov alebo rezaných fliaš a potom naplniť vodou. Môžete použiť nasávanú alebo dažďovú vodu. Infúzne nádoby vložte do polotuhého miesta na kvasenie. Nettle musí stáť 10-15 dní. V procese fermentácie infúzia bude mať nepríjemný zápach, takže je potrebné inštalovať kontajnery ďaleko od okien domu, lepšie niekde na dvore.

Na obmedzenie prístupu kyslíka do nádrže s výťažkom z žihľavy musí byť uzavretý polyetylénom. Určuje pripravenosť infúzie vôňou. Po fermentácii bude obsah fliaš cítiť ako čerstvý hnoj. Hotová kvapalina sa môže použiť na kŕmenie uhoriek a pridá sa do vody na zavlažovanie:

 • na kŕmenie rastlín v pomere 1: 5;
 • pre korene - 1: 2.

Varovanie! Cesnak, cibuľa a fazuľa na vodu tohto typu infúzie sú neprijateľné.

Zvyšok kultúry, vrátane vnútorných rastlín, sa môže podávať infúziou žihľavy. Rastliny sa po takom kŕmení rýchlo rozrastie a zosilnia: listy budú jasné a lesklé a proces rastu a dozrievania uhoriek sa urýchli.

Recept na výrobu hnojív z chleba a žihľavy

Ak trváte na žihľave s chlebom, dostanete výživnú kvas pre rastliny. Aby ste to dosiahli, budete potrebovať:

 • žihľava - stonky a listy;
 • kvass;
 • zvyšky a chlieb;
 • prírodné droždie.

Všetky zložky sa majú podávať infúziou po dobu 3-5 dní. Naplňte konopnú nádobu ¾ a kryt s vodou zriedeným kvasinkom, pozostatky chleba a kvasu na rovnakej úrovni. V opačnom prípade počas procesu fermentácie hnojivo vyleje cez okraje.

Po dokončení procesu fermentácie musí byť obsah nádrže vyčerpaný. Kvapalina sa zriedi vodou v pomere 1:10. K tomuto prostriedku sa môžu pridávať agrochemikálie draslíka a superfosfáty.

Infúzia žihľavy a púpava

Vezmite si žihľavku a púpava ako základ. Zozbierajte rastliny predtým, ako sa na nich vysádzajú semená, osušte ich a potom ich nakrájajte. Vložte kopytníky a púpava do nádoby a naplňte ich do 1/8 z celkového počtu. Potom sa zmes naplní vodou s predtým zriedeným humátom (1 lyžica na 10 litrov vody).

Táto infúzia by mala trvať 4 až 5 dní. V kompozícii môžete pridávať popol alebo iné hotové organické látky. Stojí za zmienku, že do tohto druhu hnojiva možno pridať aj iné zložky:

 • rebríček;
 • nevlastné paradajky;
 • palina;
 • pastierka;
 • pšeničná tráva s koreňmi;
 • kostihoj;
 • harmanček;
 • matku a nevlastnou matkou.
Je to dôležité! Takmer všetky buriny rastúce v záhrade môžu byť spracované na hnojivo. Avšak, nemôžete použiť bindweed, pretože je jedovatý.

Obilniny tiež nie sú vhodné na spracovanie, pretože pri rozklade vytvárajú zlúčeniny obsahujúce alkohol, ktoré majú škodlivý účinok na výsadbu.

Ako zlepšiť kvalitu kŕmenia

Ak použijete jednu jednoduchú techniku, môžete vylepšiť recepty popísané v tomto článku. Na uchovanie maximálneho množstva látok užitočných pre uhorky pokryte nádobu fóliou s fermentovanou trávou.

Faktom je, že polyetylén odolá deformácii, ktorú na ňu vyvíja metán, ktorý vzniká počas rozkladu žihľavy. To zaručuje hermetický fermentačný priebeh bez prístupu kyslíka. Proces trvá 2 týždne.

Popol popola

Nettle mulch a infúzie nie sú všetky hnojivá, ktoré môžu byť vyrobené z tejto buriny. Môže tiež produkovať popol. Je prchavá, ľahká a má modrastý odtieň. Výhodou žihľavového popola je, že obsahuje viac ako 30 stopových prvkov a mierne menej ako 40% draslíka.

Podľa odborníkov je žihľavý popol oveľa užitočnejší ako drevnatý. Ak chcete vyrobiť popolový popol, musíte kosiť a vysušiť burinu a potom ju vypáliť. Lepšie to urobiť večer. Potom ráno bude popol studený, čo vám umožní dať ho do nejakej nádoby a použiť ju podľa potreby. Použiť popol popola, rovnako ako drevo.

Nettle hnojivo ako univerzálny prostriedok

Ako už bolo uvedené vyššie, je možné využiť takmer všetky záhradné a kvetinové plodiny pomocou žihľavy. Toto hnojivo je ideálne na kŕmenie jahôd. Podnecuje rastlinu a stimuluje jej rast. Navyše, žihľavka zvyšuje hladinu cukru v bobule. Vynikajúca kŕmna infúzia žihľavy je tiež pre paradajky. Stimuluje rast krovín a ovocia vďaka vysokému obsahu vápnika a draslíka.

Pre uhorky, biela kapusta a korenie, horčica hnojivo je vhodnejšie, doplnené púpavy. Ak chcete kŕmiť kvety, pridajte popol do hnojiva. Preto je ich rast stimulovaný a kvitnutie sa stáva hojným.

Zvyšujúci sa počet záhradníkov, amatérov a profesionálov prechádza na prírodné hnojivá. K tomu je potrebné použiť rastlinnú organickú hmotu, ktorá minimalizuje používanie minerálnych hnojív. Tento prístup vám umožňuje jesť zdravú, bezpečnú a ekologickú zeleninu z postele.

Pozrime sa na to

Dúfame, že informácie získané v tomto článku vám pomôžu zlepšiť výkonnosť záhrady a získať vysokokvalitnú a šetrnú k životnému prostrediu zber. Organické hnojivá sú veľmi dôležité. Takže pomocou buriny ako riešenia, môžete nielen zbaviť ich na lôžkach, ale tiež ťažiť výsadby.

Pozývame vás na zobrazenie videa, ktoré rozšíri vaše vedomosti pri príprave hnojív žihľavy:

Pozrite si video: Papriky, vysazování, pěstování podle pana Jana Meisla na (Júl 2020).

Загрузка...