Hospodárstvo

Druhy kačiek: druhy, plemená domácich kačíc

Celkovo je na svete 110 druhov kačiek a 30 z nich sa nachádza v Rusku. Tieto kačice patria dokonca do rôznych rodov, hoci patria do rovnakej rodiny kačiek. Prakticky všetky druhy kačiek sú voľne žijúce a môžu sa nachádzať iba v zoologických záhradách alebo medzi milovníci tejto rodiny vtákov ako dekoratívne domáce zvieratá a nie ako produktívna hydina.

Medzi kačice sú skutočné krásy, ktoré sa môžu stať dekoráciou vtáčieho dvora.

Veľmi zaujímavá škvrnitá kačica.

Jednoducho luxusná kačica - mandarínka

Ale iba dva druhy kačiek boli domestikované: pižmová kačica v Južnej Amerike a mäkkýši v Eurasii.

Buď Indiáni nerozumeli chovateľskej práci, alebo nepovažovali za nevyhnutné zaoberať sa touto otázkou, ale pižma nedala domáce plemená.

Všetky ostatné domáce kačacie plemená pochádzajú z mallardov. Vzhľadom na mutácie a výber sa domáce kačice rodokmeňa navzájom líšia, aj keď len mierne.

Z nejakého dôvodu existuje presvedčenie, že všetky dnešné kačacie plemená pochádzajú z pekinskej kačice. Odkiaľ takýto názor prišiel, je úplne nepochopiteľný, pretože Pekingská kačica je zjavnou mutáciou s bielou farbou, ktorá neexistuje u divých diviakov. Pravdepodobne je skutočnosť, že pekingská kačica, ktorá je plemenom mäsa, bola použitá pri chove nových mäsových plemien kačiek.

V Rusku, na rozdiel od Číny, nie je veľmi bežné jesť kačacie vajcia. To je z veľkej časti spôsobené tým, že šanca na kontrahovanie salmonelózy prostredníctvom kačacieho vajca je omnoho vyššia ako pri konzumácii kuracích vajec.

Návod na chov domácich kačíc

Kačacie plemená sú rozdelené do troch skupín: mäso, vajce / mäso-vajce a vajcia.

Minimálny počet a presnejšie jediné plemeno kačiek patrí do skupiny vajec: indický bežec.

Pôvodne z juhovýchodnej Ázie má toto plemeno najvyhľadávanejší vzhľad všetkých mallardov. Niekedy sa nazývajú tučniaky. Toto plemeno je už staré 2000 rokov, ale nedostalo sa veľkej distribúcie. Aj v ZSSR bolo toto plemeno v malom množstve medzi kačice iných plemien, ktoré sa chovali v štátnych a kolektívnych farmách. Dnes ich možno nájsť iba v malých farmách, kde sa držia nielen kvôli výrobe, ako kvôli exotickým druhom.

Súťažiaci sú celkom rôznorodí. Môžu byť zvyčajne "divoké" farby, biele, piebald, čierne, škvrnité, modré.

Tieto kačice sú veľkí milovníci vody. Bez nej, nemôžu žiť, takže povinné požiadavky na údržbu bežcov - prítomnosť kúpeľa. Je zaujímavé, že tieto kačice bez vody dokonca znižujú produkciu vajec. Pri správnej údržbe kačice sa prenáša v priemere 200 vajec. Správny obsah znamená nielen prítomnosť kúpeľa, ale aj neobmedzený prístup k krmivu. Toto je plemeno, ktoré nemožno použiť na strave.

Hmotnosť bežcov - draky je 2 kg, kačice - 1,75 kg.

Bežci tolerujú mrazy. V lete, keď sa držia na voľnom pastvine, oni sami nájdu jedlo, jesť rastliny, hmyz a slimáky. Avšak, ak tieto kačice preniknú do záhrady, môžete sa rozlúčiť so zberom.

Ale ako v akejkoľvek veci, problém jesť všetku vegetáciu, ktorá zachytila ​​oči bežcov, má ďalšiu stranu. V zahraničí tieto kačice každodenne plnia vinice. Keďže tieto kačice sa vyznačujú jemným a chutným mäsom, majitelia plantáží riešia niekoľko problémov naraz: nepoužívajú herbicídy, šetria peniaze a vyrábajú výrobky šetrné k životnému prostrediu: získavajú slušné výťažky hrozna; uviesť na trh kačacie mäso.

Ak sa plemená vajíčok nemôžu rozhodnúť pre šľachtenie v súkromnej zmesi, potom by pri výbere ďalších smerov bolo dobré mať popis kačacích plemien. A najlepšie s fotografiou.

Mäsové plemená

Chovné kačice sú najčastejšie na svete. A pekingská kačica má v tejto skupine prvé miesto. V ZSSR predstavovali Pekingské kačice a kríže s nimi 90% celkovej zásoby hovädzieho dobytka.

Peking kačica

Pšenica "Peking" samozrejme dostala od mesta v Číne. V Číne sa tento druh domácej kačice choval pred 300 rokmi. Po skončení 19. storočia v Európe sa pekingská kačica rýchlo stala uznávanou ako najlepšie mäso. To nie je prekvapujúce s priemernou hmotnosťou 4 kg draka a 3,7 kg kačiek. Ale u vtákov: buď mäso alebo vajcia. Peking kačacie produkcia vajec je nízka: 100 - 140 vajec za rok.

Ďalšou nevýhodou tohto plemena je jeho bielo perie. Pokiaľ ide o zabité mladé, na podlahe kačiek nezáleží. Ak nechcete časť stáda ponechať na kmeň, musíte počkať, kým sa kačice nezmrznú do "dospelého" peria s rastom na koncoch drakov dvojicou zloženého peria. Je pravda, že existuje jedno tajomstvo.

Varovanie! Ak ste chytili dvojmesačnú kačicu, ktorá ešte nebola vložená do dospelého peria a kačica vo vašich rukách je nahlas nahnevaná - to je samica. Drakes sa veľmi ticho.

Takže lovecké príbehy o tom, ako sa muž na jar dostal do hlasitého šokovania drakov, by ste nemali veriť. Buď ona alebo pytliak, alebo sa zmení.

Gualah, náročné kŕmenie, tiež zvýšiť ženy.

Šedá ukrajinská kačica

Farba sa líši od divých diviakov len v ľahších tónoch, čo môže byť variácia farieb v miestnej populácii mallardov, pretože toto plemeno bolo chované prechodom miestnych ukrajinských kačíc s divými divými mallardmi a následným dlhodobým výberom žiaducich jedincov.

Váhou je šedá ukrajinská kačica trochu horšia ako Pekingská. Ženy vážia 3 kg, draky - 4. Pri kŕmení tohto plemena nepoužívajte špeciálne krmivo. V tomto prípade kačice už o 2 mesiace získavajú hmotnosť porážky 2 kg. Výroba vajec tohto plemena je 120 vajec ročne.

Šedá ukrajinská kačica bola pevne vybraná kvôli jej nenáročnému správaniu a podmienkam bývania. Pokojne toleruje mráz v nevykurovaných chovoch hydiny. Jedinou podmienkou, ktorú treba dodržiavať, je hlboká posteľná bielizeň.

Kŕmia kačice tohto plemena často na voľnom pasení v rybníkoch a vedú ich do hydroponického záhradného dvora len preto, aby dali koncentráty na obed. Hoci samozrejme aj kačacie krmivo sa dostane ráno pred pastvinami na rybníku a večer pred nocou.

Vyskytujú sa postreky v dôsledku mutácií zo sivého ukrajinského kačacieho mäsa: hliny a bielych ukrajinských kačíc. Rozdiely v farebnom peru.

Baškirská kačica

Vzhľad chovu kačice Baškir je nehoda. V procese zlepšovania bielej pekinskej kačice v Blagovarskych chovoch sa začali objavovať farebné jedinci v kŕdľoch bielych vtákov. S najväčšou pravdepodobnosťou to nie je mutácia, ale opakujúca sa manifestácia génov divých bôbov. Táto funkcia bola zvýraznená a opravená. Výsledkom bola "čistokrvná pekinská kačica" farebnej farby, nazývaná Baškir.

Farba baškirskej kačice sa podobá divokej divovitej, ale bledlejšej. Drakes jasnejšie a viac ako divoké. Prítomnosť prasiatka vo farbe - dedičstvo bielych predkov.

Zvyšok baškirskej kačice opakuje Peking. Rovnaká váha ako v Pekingu, rovnaká miera rastu, rovnaká produkcia vajec.

Čierne biele hrudné kačice

Plemeno patrí aj mäso. Hmotnosť je mierne nižšia ako v Pekingu. Hmotnosť drakov je od 3,5 do 4 kg, kačice od 3 do 3,5 kg. Nízka produkcia vajec: až 130 vajec ročne. Farba, ako to naznačuje názov, čierna s bielymi prsami.

Plemeno bolo chované v ukrajinskom hydinovom inštitúte tým, že prekrížilo miestne čierne a bielych kačiek s kačícmi kačkami. Toto plemeno je genetickou rezervou. Čierne biele hlavy majú dobré reprodukčné vlastnosti.

Hmotnosť kačacích zvierat do veku porážky dosahuje jeden a pol kilogramu.

Moskva Biela

Smer smeru chovu. Choval v 40. rokoch minulého storočia v moskovskej štátnej farme "Ptichnoe" prechodom khaki campbell a pekingskej kačice. Podľa jeho charakteristík je veľmi podobná pekingskej kačke. Aj váha drakov a kačiek je rovnaká s plemenom Pekingu.

Ale kačice za dva mesiace vážia o niečo viac ako Peking kačice. Pravda, nie moc. Hmotnosť dvoch mesačných kačacích z moskovskej bielej 2,3 kg. Vajcia znázornenie bielych kačiek v Moskve 130 vajec ročne.

Kačacie mäso a plemená vajec

Vaječné mäso alebo plemená mäsa a vajec patria do univerzálneho typu. Majú určité rozdiely v počte vajec a hmotnosti jatočného tela. Niektoré sú bližšie k typu mäsa, iné k typu vajec. Ale ak chcete získať obe kačice a vajíčka, a mäso, potom je potrebné začať univerzálne plemená.

Khaki Campbell

Mäso-vaječné kačacie kačice, chované anglickou ženou pre potreby jeho rodiny. Adele Campbell si stanovila jednoduchú úlohu: poskytnúť rodine kačicu. A po ceste, a kačacie vajcia. Preto prekročila bledú špičku indických tučniakov s kačicou Rouen a infúziou krvi zafarbených pod divokou divokou kačicou. V dôsledku toho bola v roku 1898 na výstave zastúpená kačica s farbou "Mallard po bielení".

Je nepravdepodobné, že by sa táto farba páčila návštevníkom výstavy, a dokonca aj na vlne módy pre svetlé farby. A pani Adele Campbellová sa rozhodla opäť prekonať s bledými indiánskymi bežcami, aby získala farebnú farbu.

"Ak by bolo všetko také jednoduché," povedala potom málo skúmaná genetika. Kačice sa ukázali ako farba uniformy vojakov anglickej armády tej doby. Pri pohľade na výsledok sa pani Campbell rozhodla, že meno "khaki" by vyhovovalo kačenom. A nemohla odolať márnej túžbe zachovať svoje meno v mene plemena.

Dnes existujú tri farby pre kačice kamps Campbell: svetlé, tmavé a biele.

Tmavé, ktoré zdedili z kačice Rouen a táto farba je najviac podobná farbe divokej Mallard. Biela pri určitom percentuálnom počte potomkov sa vyskytuje pri prekročení vzoriek pinto. Ďalej môže byť opravená.

Khaki campbell má mierne zaťaženie v porovnaní s mäsovými plemenami. Drakes priemerne 3 kg, kačice asi 2,5 kg. Ale majú dobrú produkciu vajec: 250 vajec ročne. Toto plemeno rýchlo rastie. Mladé zvieratá v priebehu dvoch mesiacov získavajú približne 2 kg hmotnosti. Kvôli tenkej kostre je porážka mäsa celkom slušná.

Ale khaki má jednu nevýhodu. Nejde o veľmi zodpovedný postoj k povinnostiam sliepky. Z tohto dôvodu, úmysel chovať kaki Campbell, súčasne s kačicami bude musieť kúpiť inkubátor a zvládnuť inkubáciu kačacích vajíčok.

zrkadlo

Farba - obyčajný divov, žije iba v dome a nebojí sa ľudí. Názov je daný veľmi charakteristickým modrým zrkadlom na krídlach mallard drakes. Variabilita farbenia kačice je výrazne vyššia ako pre draky. Ženy môžu byť takmer biele.

Chovné plemeno v 50. rokoch 20. storočia v Kuchinskej štátnej farme. Pri chove existovali prísne požiadavky na budúce plemeno. Cieľom bolo získať odolného vtáka s vysoko kvalitným mäsom a vysokou produkciou vajec. Zachovali kačice v spartánskych podmienkach, dosahovali vysokú odolnosť proti mrazu a opravovali mladé zvieratá s vysokou produktivitou.

Varovanie! Hoci bolo plemeno odvodené z ruských mrazov, teplota v dome by nemala klesnúť pod 0 ° C.

Výsledkom bolo plemeno priemernej hmotnosti. Drake váži od 3 do 3,5 kg, kačica - 2,8 - 3 kg. Do dvoch mesiacov kačice získajú 2 kg. Toto plemeno začína znášať vajíčka po 5 mesiacoch a nesie až 130 vajec ročne.

V obsahu nenáročnej a často nagulivaet hmotnosť na voľné pastviny. Možno kvôli svojmu "obyčajnému" divokému divokému vzhľadu toto plemeno nezískalo popularitu medzi chovateľmi a je obsiahnuté v malých množstvách v malých farmách. A možno sa chovatelia hydiny jednoducho obávajú, že by títo lovci, ktorí nedokážu rozlíšiť medzi lakmi a kravami, zostreli všetky domáce kačice a radovali sa, že sa ani nepokúšajú odletieť.

Cayuga

Je ťažké zameniť toto plemeno mäsa a vajec amerického pôvodu s divými divými mallardmi. Hoci nájdeme remeselníkov. Druhé meno tohto plemena je "zelená kačica", pretože hlavná časť hospodárskych zvierat má čierne perie so zeleným odtieňom.

Cayugas ľahko toleruje chladné podnebie, správa sa oveľa tichšie ako Pekingská kačica. Je schopný nosiť až 150 vajec ročne. Hmotnosť dospelých drakov je v priemere 3,5 kg, kačice - 3 kg.

Varovanie! Na začiatku ukladania vajíčok sú prvé 10 vajec kajugy čierne. Nasledujúce vajcia sa stávajú ľahšie a ľahšie, nakoniec získajú sivú alebo zelenkastú farbu.

Stáva sa to. Nielen kazety vybehnú.

Cayuga má dobre vyvinutý inkubačný inštinkt, takže môžu byť použité ako sliepky pre tie kačacie plemená (napríklad campbell khaki), ktorí nepovažujú za potrebné sedieť na vajciach.

Kauyug má chutné mäso, ale sú častejšie pestované na dekoratívne účely, pretože tmavé konope v koži, trup kadáveru nie je príliš chutný.

Indoutka

Juhoamerické druhy kačice sa od seba odlišujú: kačacie pižmo alebo indooot. V tomto druhu nie sú žiadne plemená.

Dôstojná váha dospelého draka (až 7 kg), veľká veľkosť druhu, "bezdomovectvo": indotúčiky sa nestarajú, ale len sykot - tento druh kačiek veľmi populárny u chovateľov hydiny.

Kačice majú dobre vyvinutý materinský inštinkt. Môžu dokonca sedieť na husacích vajciach.

Mäso z týchto kačiek je chudé, s vysokou chuťou, ale je to práve kvôli nedostatku tuku, ktorý je trochu suchý. Tiež plus tento typ je nedostatok hluku.

Z mín - potenciálny kanibalizmus.

Pozrime sa na to

Bohužiaľ, mnoho druhov kačiek na fotografii bez stupnice je stále nemožné odlíšiť sa od seba. Je potrebné poznať súbor vlastností na určenie plemena kačiek. A je ľahšie kúpiť kačacie v chovných farmách so zárukou, že predávajú požadované plemeno.

Ak sú kačice potrebné na priemyselnú kultiváciu pre mäso, musíte brať biele plemená mäsových kačíc: Peking alebo Moskva.

Pre všeobecné použitie by súkromné ​​plemeno bolo vhodné pre súkromné ​​plemeno, ale je veľmi podobné divokej kačke. Preto je lepšie vziať kaki Campbell.

A pre exotické, môžete si urobiť bežec, kajugi alebo nájsť ďalšie originálne vyzerajúce plemeno.