Záhradníctvo

Čo robiť, ak uhorky rastú v skleníku

Keď uhorky rastú hrozivo v skleníku, čo robiť, musíte sa rýchlo rozhodnúť. Voľba jedného alebo druhého spôsobu riešenia problému závisí od príčiny tohto javu. Uhorky sú okrasné plodiny, preto niektoré agrotechnické chyby vedú k minimálnej a nekvalitnej úrode. Táto skutočnosť potláča majiteľov chatových domov. Niektorí môžu odmietnuť ďalšie pestovanie uhoriek v skleníku, tvrdšie záhradníci nájdu príčinu a pokúsiť sa ju odstrániť.

Príčiny zlého rastu uhoriek

Existuje niekoľko faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú budúci zber úrody. Hlavné dôvody pre pokles výnosu uhoriek rastlín:

  • nedostatok živín v pôde;
  • hubová infekcia;
  • nesprávny výber materiálu zo semien;
  • zranenie koreňov rastlín pri transplantácii sadeníc;
  • zahltenie pristátie;
  • nekonzistencia teplotných a svetelných podmienok;
  • porušenie zavlažovania;
  • veľké množstvo vaječníkov a výhonkov na kríkoch;
  • prebytočné zlúčeniny dusíka v pôde;
  • poškodenie škodcom.

Úrodnosť pôdy sa neustále znižuje, preto je potrebné pravidelne pridávať do zeme špeciálne prísady. Odporúča sa zmeniť pôdu v skleníku každé 2-3 roky. Za týmto účelom odstráňte hornú vrstvu (asi 25 cm) a namiesto toho vyplňte čerstvú zem zmiešanú s humusom, rašelinou a pieskom.

Je dôležité pravidelne kŕmiť rastliny, najmä pri výsadbe neplodnej alebo neplodnej pôdy. Môžete urobiť prvý doplnok pri výseve semien alebo výsadby sadeníc. Aby ste to urobili, v pripravených studniach zasahujte do trochu humusu.

Hneď ako sa sadenice zakorenia, odporúča sa ich odlúčiť roztokom kvapaliny, ktorá sa odoberá v množstve 1 l na vodu.

Na zvýšenie plodnosti je potrebné použiť komplexné minerálne hnojivá.

Infekcia spôsobená plesňovými ochoreniami je ďalším dôvodom zlého rastu kríkov. Po prvé, huba infikuje pôdu a potom samotné rastliny. Výsledkom infekcie je smrť celej kultúry.

Aby sa zabránilo infekcii, je potrebné pred-dezinfikovať pôdny substrát. Ak to chcete urobiť, preliate s nasýteným roztokom manganistanu draselného, ​​je lepšie to urobiť pred zasadením uhoriek.

Pri pestovaní uhoriek v skleníku je dôležité pochopiť, že hmyzové opeľovanie v interiéri je ťažké. Preto zvyčajne sa samolepiace odrody na tašku s týmto druhom uhorky dal značku. Takýto materiál je vyššej kvality, ale musí byť predbežne triedený, čím sa odstránia neplodné semená. Klíčivý test sa uskutočňuje v 5% fyziologickom roztoku, pričom semená sa odoberú na výsadbu, ktoré sa usadili na dne. Pred zasiatím budú musieť byť namočené v príslušných formuláciách a spracované pomocou rastových stimulantov.

Ako identifikovať a eliminovať príčiny

Aby sa zabránilo poškodeniu koreňov, je lepšie osieť na pripravenom posteli ihneď. Je vhodné rozmnožovať sadenice v organických nádržiach, ktoré sa potom vysadia rastlinami. Môžete tiež použiť jednotlivé jedlá, z ktorých budú vyliahnuté klíčky spolu s hrdlom zeme.

Pri zahustených výsadbách v rastlinách dochádza k súťaži o živiny, vodu a svetlo. Šance na útlak slabšie rastliny. Zlé vetranie a nedostatok svetla vedú aj k strate plodín. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné pozorovať vzdialenosť medzi krúžkami v rade najmenej 20 cm a medzi radmi - od 60 cm.

Pri pestovaní uhoriek v skleníku je dôležité regulovať teplotu. Najlepšie indikátory sú pri + 25 ° C v priebehu dňa, v noci - nie pod + 15 ° C. Teploty pod + 15 ° C nepriaznivo ovplyvňujú tvorbu vaječníkov a rast rastlín. Tí, ktorí sa čudujú, prečo uhorky rastú háčkované v skleníku, musíte túto skutočnosť venovať pozornosť. Nadbytočné množstvo pri + 30 ° C zasahuje do bežného hnojenia, plodina sa stáva menej.

V horúcom počasí je popoludňajšie potrebné odtieňovať výhonky z horiacich lúčov.

V chladných noci budete musieť vytvoriť dodatočné vykurovanie rastlín. Na tento účel sa používajú plastové nádoby, vedrá a sudy naplnené horúcou vodou. Na večeru môžete vylievať teplá voda na zemi.

Uhorky - kultúra milujúca svet, takže je potrebné im poskytnúť optimálne osvetlenie. Ak svetlo nestačí, je potrebné použiť umelé osvetlenie. Je dôležité, aby sa rastliny hojne vypestovali v intervale 2-3 dni s teplou kvapalinou a teplota vody by mala byť približne rovnaká ako teplota pôdy. V tomto prípade by sa malo zabrániť nadmernej vlhkosti, pretože to môže viesť k tvorbe hniloby na koreňoch, chorobách a následnej smrti rastlín. Obzvlášť potreba vody sú odrody so širokými listami, ktoré odparujú veľké množstvo vlhkosti. Nedostatok vody nepriaznivo ovplyvňuje chuťové vlastnosti plodu.

Ak sa na krku vytvorí veľké množstvo vaječníkov a výhonkov, musíte sa postarať o včasné lisovanie. Odstrihnutie prebytočných výhonkov nie je potrebné v odrodách rastúcich v jednej stonke a hybridy s obmedzeným rastom bočných výhonkov.

Nadbytok zlúčenín dusíka a poškodenie škodcami

S nadbytkom dusíka všetky sily rastliny idú do tvorby zelenej hmoty. Listy sa stávajú veľké a jasne zelené, ale súčasne sa na rastline tvoria mnohé neplodné kvety. Nadbytok dusíka vedie k nedostatku fosforu a draslíka, ktorý je zodpovedný za množstvo a kvalitu plodiny.

Ak sa zistia príznaky prebytku, rastlina by mala byť doplnená prídavkom draslíka a fosforu, popola. Aby sa zabránilo predávkovaniu, je potrebné sledovať množstvo použitých dusíkatých hnojív.

Na kontrolu škodcov, insekticídov alebo ľudových metód sa bežne používajú - roztok mydla, infúzia cesnakových šípok alebo cibuľových šupiek. Aby sme sa nerozmýšľali nad tým, prečo uhorky rastú v skleníku, je potrebné dodržiavať všetky agrotechnické pravidlá pre pestovanie tejto plodiny. V prípade transplantácie je dôležité, aby sa tento proces neodďaľoval. Mesačné klíčky sú najčastejšie vysadené v zemi, v takomto prípade bude ich adaptácia najlepšia. Je dôležité nepoškodiť koreňový systém. Pri pestovaní uhoriek v skleníku so semenami, nezabudnite na zahriatie pôdy, inak by mohlo dôjsť k hnilobe osiva. Najlepšie je zasiať za teplého počasia.

Ak plody uhoriek rastú v skleníku zle a samotné rastliny zaostávajú za rastom, je dôležité správne určiť príčinu a prijať vhodné opatrenia. Na zlepšenie rozvoja a rastu plodov pomôže a včas získať zber. Ak sa zrelé plody neodstránia včas, vaječník môže zomrieť.